Dramatický príbeh dvoch mužov na úteku pred zákonom. Hoci belocha Jacksona a černocha Cullena spočiatku rozdeľujú rasové predsudky, počas ich spoločného úteku medzi nimi vznikne puto priateľstva a solidarity, pevnejšie ako oceľové reťaze, ktoré ich spájajú. Film o sile priateľstva bol nominovaný na 9 Oscarov, napokon sa mu podarilo premeniť 2 z nominácií. (STV)

junxi91

Příjemné překvapení, zajímavé postavy a celkem dobrodružný příběh. Na straně jedné máme dva uprchlé a vzájemně spoutané vězně – bílého Johna a černého Noaha. Dostali příležitost při havárii vězeňského autobusu a taky ji využili. John, stejně jako každý jiný běloch v té době pohrdá černochy, a nebojí se to dát najevo a častuje ho rasistickými urážkami. Noah to nese dle mého názoru celkem klidně, i když k pár potyčkám stejně dojde. Líbil se mi hlavně jeho odpor k řečem typu, že "tak to prostě je – jsi jen negr", který podal slovy, že „to prostě nechce slyšet“ – podobné problémy mám i já, když mi někdo neustále vysvětluje, jak se musím smířit s tím, že svět stojí za hovno. Jelikož jsou však připoutaní k sobě tak jim nezbývá nic jiného než spolupracovat, např. při překonávání řeky, pádu do jílové jámy nebo při snaze o vykradení koloniálu. Ti dva se však postupně seznámí se svými osudy – John je obyčejný automechanik, který si vydělával 1,8 dolaru na hodinu, a musel parkovat bohatým a lepším lidem jejich drahá auta, a přitom jim děkovat. Přitom on nechce být tím, kdo prosí o spropitné, nýbrž sní o tom, že bude taky jednou boháčem. Toho chce docílit krádežemi, což je vlastně přesně to, co jej dostalo do basy. To Noah je mnohem skromnější, dříve vlastnil farmu a do basy se dostal jen kvůli tomu, že zmlátil výběrčího poplatků, a možná by jej i byl býval zabil. Jako černoch je navíc celý život učen k pokoře a neustálému opakování slova "díky". Nehodlá se s tím smířit. Na straně druhé máme místního šerifa Maxe – pohodáře, který celkem špatně nese to, že mu při pátrání pomáhá policejní kapitán Frank Gibbons a také ten vtipný týpek se svými přecitlivělými psy. Přeci jenom by však bez nich jen těžko našli stopu. Naši dva uprchlíci se pokusí vykrást ten koloniál, ale místní vesničané je zatknou, naštěstí je mezi nimi jistý Big Sam, který je zachrání před lynčem, a dokonce je pustí – sám také kdysi uprchl. Nakonec najdou útočiště u celkem zachovalé a opuštěné matky se synem, která jim sice dá najíst a pomůže jim se konečně zbavit těch okovů, ale pak pošle Noaha do bažin, kde ho čeká maximálně smrt. Zato s Johnem má jiné plány – chce s ním utéct do Detroitu a založit rodinu, což bylo na Johna dost a konečně si uvědomil, že Noah není jen negr, nýbrž jeho parťák, kterého nemůže nechat svému osudu. A ten konec, ten mě dostal. Prostě naprostá pecka film s minimem hluchých míst, zajímavými postavami a skvělými hereckými výkony. Sidney Poitier se mi líbil už v Panu učiteli s láskou, a ani tady mě nezklamal. V dnešní pitomé hyperkorektní době se jen hloupě tlachá o rasismu a všelijací hloupí aktivisté a jimi vymyšlené nesmysly jen všechny otravují, tento film podává celou problematiku mnohem sofistikovaněji, lidštěji a především zábavněji. "Bowling green! Sawing machine!" ()

Rodin

Tohle mě kdysi, jako chlapce, posadilo při TV uvedení v sedmdesátých létech na pérdel, pane hrábě. Mohlo to být tak někdy do roku 75 (nechápu, jak se to tehdy do televize dostalo), ale i když jsem se po létech bál podívat se na to znovu, abych nebyl zklamán, znovu to byla ta síla, jako tehdy na zrnící Dajáně se dvěma chybějícími čudlíky a prskajícím reprákem. ()

karlee

Nevím, snad jsem neměl náladu, ale zatraceně jsem postrádal spád a napětí, to mají útěkářské filmy mít (i když osobně bych se bez nich obešel). Rasismus se mi tu zdá trochu vyčpělý, přes úvodní bitku to moc nejiskří. Jen jsem čekal na srdceryvnou historku, proč černoch seděl, přišla, pobavila. ()

Amonasr

Docela povedený příběh s řadou lidských momentů, i když dnes už působí poněkud zidealizovaně. V současné době už víme, že realita vězeňských příběhů bývá drsnější, stejně jako charaktery odsouzených zločinců i těch na druhé straně barikády. ()

SAINTS

V dnešnej dome by boli sputani beloch a černoch velke filmove kliše ale v 50 .rokoch to bolo samozrejme ine a tento film musel v čase vzniku zabodovat. ()

Coliseum

Dva konce řetězu a na každym člověk. Snad s jinou letorou a názory, ale to je jediný, co je odlišuje. Človek je totiž jen jeden. Nebarvit postoje, nenechat vyprchat poselství. ()

Pete

Pořádná americká klasika, která ani po těch letech neztratila skoro nic ze své síly a působivosti. Gonna go to Mississippi, Gonna see Miss Eliza. ()

GoldenGecko

Film mě bavil po celou dobu, např. při scéně vloupání do obchodu jsem skoro nedýchala, jak to bylo napínavý, nebo když výlízali z jámy v lomu, držela jsem uprchlíkům palce ze všech sil... Nejlepší byl ale konec, a to je to, co nejvíc miluju. Když vás dostane závěr, hned odpustíte filmu lecco a o to lepší bylo, že tady ani není co odpouštět. ()

BAADRAAM

Film s ideou. Tony Curtis je herec, kterého jsem viděl již ve dvou filmech a neustále mě překvapuje. Když uvidím ještě jednou tolik filmů s ním a nezklame mě, tak pravděpodobně vyhodí někoho z mého žebříčku nejoblíbenějších herců. Škoda jen, že je v recenzi již uveden konec filmu. Jinak věřím, že by mě toto další vézeňské téma dostalo daleko více. Krásný film. ()

route60

Útěk v řetězech ani po mnoha létech od svého vzniku neztratil nic působivosti a varováni před rasizmem, výborní Sidney Poitier a Tony Curtis. ()

Atron

Já vím, budu mít jiný názor než skoro všichni tady, ale na mě to působilo až moc jako protirasistické školení a na to jsem háklivej. Navíc věcné nesmysly (možný spoiler: např. že psi sledují stopu v silném dešti) a dějové zvraty přitažené za vlasy (nejdříve je vesničani chtějí pověsit, pak je chlápek pustí, ale nechá je spojené řetězem). ()

necrosrandist

Skvělý film, který jsem v TV viděl jen jednou... víckrát ho snad, co pamatuji, ani nedávali. Nicméně baví od začátku do konce díky bavurní Kramerově režii a nezapomenutelné dvojici Curtis / Poitier. ()

HollyMolly

Tenhle film si pamatuju kdysi z dětství, nepodobal se žádnému z filmů které jsem viděla předtím. Do paměti jsem si ho zapsala jako jedinečný.... Děj neskrývá žádnou překvapivou hloubku. Nabízí jen celkem skromný příběh o přátelství dvou uprchlíků. Je to prosté, ale není to málo. Právě ta jednoduchost zde je úplně dokonalá. ()

zigy

Pokud si kladete otázku, u kterého filmu vám závěrečná půlhodinka otevře kudlu v kapse a zároveň urve vaše koule, tak si pusťte Útek v řetězech. samozřejmě ve verzi s Třískou a Cupákem. Dnes už filmaři takhle citlivé a přitom zároveň razantní věci natočit neumějí (dnes buď, anebo). Škoda první půlky, která je kapánek táhlá.... ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)