Dramatický príbeh dvoch mužov na úteku pred zákonom. Hoci belocha Jacksona a černocha Cullena spočiatku rozdeľujú rasové predsudky, počas ich spoločného úteku medzi nimi vznikne puto priateľstva a solidarity, pevnejšie ako oceľové reťaze, ktoré ich spájajú. Film o sile priateľstva bol nominovaný na 9 Oscarov, napokon sa mu podarilo premeniť 2 z nominácií. (STV)

nascendi

Útek v reťaziach má ľahko zapamätateľný dej. Jeho protirasistickú myšlienku dokázali pochopiť aj socialistickí cenzori takže bol jedným z mála amerických filmov ktoré boli v tej dobe u nás premietané. Aj ja som ho mal v spomienkach zafixovaný ako napínavý útek dvoch väzňov a už som si nespomínal, ako to vlastne skončilo. Vidieť ho po pol storočí bol úplne iný zážitok. Vychvaľované herecké výkony hlavných predstaviteľov (brodenie, bitka), nelogickosti scenára a figúrkovitosť prenasledovateľov mi často dvíhali obočie. Celkovo ma film nechal ľahostajným. Preto aj to znížené pôvodné hodnotenie. ()

Zodd

Konec je na snímku rozhodně nejlepší. A ne v tom smyslu, že bych se po celou stopáž nudil, ba naopak. Tento 60 let starý černobílý escape/survival film má dodnes co říci, přesto si nemohu pomoci, že se najdou maličkosti, které doba vzniku neomlouvá. S příchodem Cary Williams a toho kluka na pás ztrácí postupně film na důvěryhodnosti, a přestože jsem do té doby autenticitě scénáře jako divák věřil, vzápětí mě přepadl dojem, že přece "Frajer" s Cullenem měli v tu chvíli kurevský štěstí. Jenže naštěstí film trvá ještě nějakou čtvrthodinku, takže to dojem nakonec zpět vytáhne. ()

Rocky62

Kdybych žil v době vzniku tohoto snímku, neváhal bych s plným hodnocením. Dnes už je pro mě těžké utřít z něj prach a vnímat ho opět v celé své kráse, ale to hlavní co může film stále nabídnout, je úžasně ztvárněné přátelství vynikajícími herci (můj oblíbenec Sidney Poitier výborný jako vždy). Žádná hluchá místa, bezchybné dialogy a charakter hlavních postav činí z Útěku v řetězech poctivou práci. ()

dopitak

Tak dlouho na něco čekáte, až vám to pak přijde tak vzácné, že to musí být dokonalé. A přesně tohle můžu napsat o "Útěku" a jeho českém dabingu. Sliboval jsem si napínavé drama plné chrabrých skutků, hrdinství a propracovaně vykreslené změny v chování člověka (Curtise), ale film je kupodivu prostší, plošší, kratší. However, legenda zůstává legendou, howgh. ()

Chrustyn

Jedna z těch méně známých legend s výbornými výkony Tonyho Curtise a Sidneyho Poitiera v netypyckých rolích vězňů na útěku, kteří chtě nechtě musí táhnout za jeden řetěz. Spíše než napínavý film o útěků vězňů se jedná o sociální drama na téma rasismu. Zajímavý i když trochu pomalejší film. ()

poz3n

Útěk v řetězech je jedním z těch filmů, který v době svého vzniku tnul do živého, přičemž s odstupem několika desítek let tomu už tak díky bohu není. Někteří by možná nesouhlasili, ale pevně věřím, že situace opravdu není taková, jako v době vzniku Kramerova slavného díla. Curtis a Poitier úspěšně táhnou celý film, který sice chvílemi trochu drhne (především mě mrzí to, že v detailech se scéna přesouvá klasicky do aťasu, namísto toho, aby dala přednost kompaktnosti celkové atmosféry před absolutní kontrolou ateliérové scény), ale Kramerův očekávaný morální apel má stále svoji sílu a úspěšně vede diváka až k samotnému závěru. 7/10 ()

anderson

R: ČST 1 = 1.8.1986+PREMIÉRA NA PRIMA MAX = 19.2.2016, réžia českého znenia (ČST Praha 1965) = VĚRA BAREŠOVÁ+ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČT 2 = 16.4.2006, réžia českého znenia (ČT 2006) = JANOŠ VACULÍK (20.2.2011) ()

ARI50

I když je film černobílý tak mi to vůbec nevadilo, super film dvou mužů spoutaných řetězem, útěk, společně uvažování pomáhání přežívání dobrý. ()

Necrotongue

Přivandrovalec a Černá huba byli hlavními aktéry v tomto černobílém snímku, který využil útěku černobílé dvojice trestanců k rozebírání americké černobílé otázky. A protože šlo o film z osmapadesátého roku, nebyl jsem tématem znechucen a otráven, jak je to u mě obvyklé u současné tvorby v oblasti pohyblivých obrázků, protože v té době měli celosvětoví ochránci demokracie označeny nejen dveře k tělesné úlevě slovy White a Coloured. A já nemám s černochy sebemenší problém, pokud je filmaři neobsazují do rolí, v nichž působí asi tak, jako kdyby hrál Chaning Tatum Martina Luthera Kinga nebo Vincent D’Onofrio Idi Amina, a pokud jejich zastřešující organizace nepoužívá lehce inovovaná hesla Ku-klux-klanu. Oba desperáti se snažili tak, až jsem jim místy fandil (což mě následně mrzelo, jelikož zločincům běžně nenadržuji), ale jedinou kladnou postavou byl jednoznačně kliďas šerif se svým lidským přístupem ale mizernou taktikou. Oba uprchlíci se tak za občasného zpěvu hitu o šicím stroji dostali mnohem dál, než bych čekal, ale víc jak tři kousky ze mě nevymámí. / "Ty máš proti mně výhodu, že tě není v blbým světle vidět." / Poučení: Nikdy nevíš, s kým budeš muset tahat za jeden řetěz. ()

Kimon

Amerika dávných časů, Amerika plná netolerance vůči černé rase. Do této doby je zasazen příběh dvou uprchlých vězňů. Na jednom řetězu - z jedné strany černoch, z druhé strany bílý. Nesnáší se navzájem, ale ve společném zájmu musí "táhnout za jeden provaz". Aby přežili, musí oba pochopit , že ....... víc neprozradím, máte-li možnost, koukněte sami. Jde o opravdu vyjímečné drama s hvězdným obsazením. Velmi zajímavý scénář, velmi zajímavé drama. ()

Sawy

Dva vynikající herci,jeden zručný režisér,vděčná zápletka,jejíž myšlenky a podtext nestárnou.A bohužel i časté zjednodušování jak problémů tehdejší společnosti,tak samotných postav a těžce nebavící pasáž u ženy a jejího synka v závěru.Útěk v řetězech není žádná nezapomenutelná pecka,ale velmi dobře fungující film,nad jehož stářím nemusí člověk zavírat oko a který bez problémů obstojí nejen v rámci žánru. 80 % ()

Marek1991

Pre mňa to bol taký obyčajný film o úteku väzňov bez nejakej pridanej hodnoty, ale na tú dobu to mohol byť taký aktivistický, ľudskoprávny film s veľkým priateľstvom belocha a černocha, no časom to už nie je podľa mňa nejak extra zaujímavé. ()

Padme_Anakin

Zalovila jsem ve svých vlastních filmových restech a vytáhla si tohle kriminální drama.. Tuším, že v roce 1958 to musela být dokonalá pecka, přála bych si vidět tehdejší diváky a jejich reakce.. Charismatický Sidney Poitier, mám pro něj trvalou slabost, to přiznávám, je tu v roli vězně na útěku výborný, okolo zápěstí má poměrně dost těžký náramek s řetězem, jehož konec je na ruce Tonyho Curtise.. A ti dva se z duše nenávidí.. Na mě tento snímek hodně zapůsobil, téma nadčasové.. předsudky, rasová nesnášenlivost, lidská hloupost.. ()

corpsy

Ústredná dvojica je zrejme prelomovým párom v histórii filmu. Nájdete v nich všetko, čo sa neskôr stalo už pomaly klišém a to aj so svojimi kladmi a zápormi. Som trochu prekvapený oscarovými cenami a nomináciami, ale zrejme to bude dobovým záujmom o tento snímok. ()

PauloZ

Suprová podíváná s výborným námětem a skvělými herci. Je to takové hodně v pohodě, velice dobře se na to dívá. Chvilky napětí, z toho prvky na zasmátí (hlavně týpek s rádiem). Dovedl bych si to ovšem představit jako drsnější a napínavější remake, ze kterého by běhal mráz po zádech. ()

Angerr

S postupujícím časem lepší a lepší film o skutečném, chlapském přátelství, které se rodí z počátečního odporu a teprve z nutnosti spolupráce, během překonávání společných obtíží, vyzrává. Jen je snad škoda několika trapně směšných delších promluv, film by mocně působil i bez nich a možná i čistěji. Závěr je - jak se mi s přihlédnutím k dalším shlédnutým režisérovým dílům zdá - Kramerovsky neotřelý. 8/10 ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)