Dramatický príbeh dvoch mužov na úteku pred zákonom. Hoci belocha Jacksona a černocha Cullena spočiatku rozdeľujú rasové predsudky, počas ich spoločného úteku medzi nimi vznikne puto priateľstva a solidarity, pevnejšie ako oceľové reťaze, ktoré ich spájajú. Film o sile priateľstva bol nominovaný na 9 Oscarov, napokon sa mu podarilo premeniť 2 z nominácií. (STV)

Neotom

Na konci padesátých let stačilo umně označit rasismus za špatný a nominace na Oscara byly téměř zaručeny. Časy se ale mění a musím konstatovat, že humanistický akcent v režijních počinech Stanleyho Kramera mě již trochu omrzel. Což nic nemění na skutečnosti, že dvojice Curtis - Poitier hraje doslova jako o život. 65% ()

Disease

Ta rasová otázka tu není tolik akcentovaná jako například v pozdějším V žáru noci, ale jako dobrodružný film to funguje dobře. Nad naivitou venkovské nanynky je třeba přimhouřit obě oči. ()

Garch

Na svou dobu dost pokrokový, navíc dobře napsaný a zahraný příběh. Nic složitého, ale také nic přehnaného. Dobrý film. ()

Emzet

Nádhera. Nevím, jestli tomu tak je jen u mě, ale jakoby černobílý materiál ještě zvýrazňoval veškerý emocionální obsah. Eh...Černobílým materiálem myslím kameru, samozřejmě. Scény, kde jsou ti dva spolu, se člověku zaryjí do hlavy a zůstanou tam. Opravdu - od začátku do konce nádherné dílo o jednom přerodu z protivníků do přátel na život a na smrt. Je v TDO něco, co by se mi nelíbilo? Nejspíš jen Cara Williams. Možná to bylo dabingem, ale moc mi nesedla. To je ovšem jen malá skvrnka na jinak dokonalém filmu. Děkuji Curtisovi, Poitierovi a v neposlední řadě i dokonalému vypravěči Kramerovi. ()

Gagner

Útěk zločinců, kteří jsou spojeni metrem řetězu. Od vztahu po nože, až k velkému přátelství. Ikdyž asi každý očekává průběh, který příjde, film je velmi dobře a realisticky natočen a diváka baví až do konce, ba na konci fandí o sto šest. Jen bych místo pohodového jazzu přidal trošku vážné hudby u hledajících policistů, ta mě celkem otravovala. ()

Vesecký

Jako malý jsem tenhle film poprvé viděl na malé televizi Tesla. Už tenkrát jsem byl filmem unesen a vzpomínky na něj jsem si vybavil při opakování na MGM. Opravdu mistrovský kousek nejen od S. Kramera, ale především obou hlavních představitelů - T. Curtise a S. Poitiera. Příběh bílého a černého vězně, kteří po havárii zeleného antona utíkají pustinou připoutání k sobě řetězem, nastiňuje tehdy ještě živé problémy apartheidu, který ustupuje nutnosti společně přežít a nebýt chyceni. ()

Maryinka

Krásných filmů o přátelství není nikdy dost a Útěk v řetězech patří k těm nejlepším z nich. Pravda, je to v podstatě jedna velká reklama na cigarety (které jsou suché a čisté i po přebrodění řeky a válení v bahně) a můj mozek občas postrádal logiku děje, to jsem však ochotna prominout. Přece jen, film je starý jako můj táta, a jak jsme mohli zaslechnout v jiném filmu s Curtisem - "nikdo (a to ani scénárista, ani režisér) není dokonalý." Navíc mám slabost pro Sidneyho... ()

Rokle

Pečlivě vybraní herečtí představitelé a tehdejší optikou žhavé téma černochů a bělochů dělají z tohoto filmu neobyčejnou klasiku. ()

Wolvie

S každým rokem funguje Útěk v řetězech míň a míň,takže pokud jste ho ještě neviděli,už si jej radši odpusťte úplně.Nic nového vám nedá. ()

Stíba

Film s výborně vykresleným psychologický vývojem a skvělým vyvrcholením, který má i po pár desetiletích hodně co říct. ()

Nail

Po delší době vynikající film. Přátelství vzniklé na jednom řetězu, překonaná nenávist jak k barvě pleti tak k povaze. Obě hlavní role jak Curtis tak Poitier parádně zahrané. Strašně jsem jim fandil ať ten vlak stihnou. ()

tranquill

"Nežvaň a pojď. Jsme na jednom řetězu!" Kvalitní kriminální drama. Nechybí akce, soudobé rasistické téma, ale i humornější nadhled. A všemu vévodí perfektní herecké výkony mladých pánů Curtise a Poitiera. ()

elshish

Jednotlivé povahové rysy hlavních představitelů byly dokonalé. Vzájemné pomlouvání, rasové narážky, jednotlivé plány, kam se časem zdekují. Vše načasováno do posledního detailu. O závěrečné scéně nemluvě.. ()

mazic

ani drama, ani komedie, nemá se říkat negr, ale černoch a nuda k uzoufání s pár chybami.... asi to většina viděla okolo premiéry, kdy téma bylo aktuálnější ()

lakart

Rozhodně se jedná o nadprůměrný film se skvělým scénářem a hereckými výkony. některé scény mi ovšem přišli naivní a nelogické. Hlavně chování ženy s dítětem, která mě přišla více zločincem než ti dva v poutech. Samotné budování vztahu je ovšem to nej v celém filmu a některé rozhovory jsou dechberoucí. Film, který byste rozhodně neměli minout. 90% ()

m4xp4yn3

Jen poznamenám že mě trklo, a tedy trochu rušilo, jak je Tony Curtis neustále v módu "hraju jak o život", kdežto Sidney Poitier prostě je svojí postavou. Zase je to hezké předznamenání nové éry - afro-američané se pomalu prosazují, teatrální projev černobílých filmů ustupuje civilnějšímu herectví a barvě. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)