Dramatický príbeh dvoch mužov na úteku pred zákonom. Hoci belocha Jacksona a černocha Cullena spočiatku rozdeľujú rasové predsudky, počas ich spoločného úteku medzi nimi vznikne puto priateľstva a solidarity, pevnejšie ako oceľové reťaze, ktoré ich spájajú. Film o sile priateľstva bol nominovaný na 9 Oscarov, napokon sa mu podarilo premeniť 2 z nominácií. (STV)

MrKrahujec

Právě taková ta poctivá stará filmařina, která se už dneska díky bezmezně dokonalým trikům nevidí, ale podle mě je to stejně škoda. Že už moc není takové to, když herci opravdu hrají a dokonce z větší části mimikou a hlasem, než nohama a pěstmi. Jenom ta Curtisova "otrava krve" byla trochu podezřelá, ale co, asi jenom zkolaboval z vyčerpání, i když nějak moc v pravý okamžik. Pokud něco takového zamýšleli, měli to aspoň naznačit. Ale to je detail. ()

Ruby_87

Při hodnocení jsem váhal mezi 4 a 5 hvězdičkami. Nakonec jsem se přiklonil k plnému ohodnocení, protože zde obsah silně vítězí nad formou (z pohledu dnešního diváka). Musím také konstatovat, že ve starších filmech, které používají "prehistorické" filmové triky více vynikne kvalita hereckých výkonů, neboť na nich v podstatě stojí a padá film. Tady bych rád vyzdvihnul opravdu excelentně zahrané role Curtisem a Poitierem. Film ve mně postupně dozníval a já si uvědomil, jak krásně se povedlo přenést na filmové plátno vznik přátelství mezi bělochem a černochem v rasismem nasáklých Spojených státech, které je nakonec silnější než ocelové řetězy. ()

Damnsinead

Když pominu občasné chyby a tu epizodu s ženskou - nejslabší část, je to výborný film. Trochu mě štvalo, že když se hlavní hrdinové ocitnou v pořádné šlamastyce, zasahuje někdo jiný - jednou je ze solidarity pustí jeden z vesničanů, podruhé zasáhne žena, které zřejmě kromě černochů nevadí nic. Jinak mě film bavil, "černobílé" přátelství se obešlo bez patetických řečí a banda policistů obstarala docela slušný humor ( a hudbu). A na to, že je Útěk v řetězech přes padesát let starý, nic neztrácí ani teď. Navíc ve své době musel být bomba. ()

Ethan

Klasika svého žánru. Krimi-drama popisující osud vězňů na útěku. Patří k nejkvalitnějším stejně jako podobné filmy o vězních Štvanice nebo Frajer Luke. ()

Mangix

Bajecny film o takovem lidskosti..kde Tony Curtis a Sidney Poitier hraji prchajici vezne, kteri se ze zacatku tak trochu nesnaseji, ale casem jim dojde...a nemyslim ze je to traparna, jak tady nekteri pisou..nebo nekdo pise..a jestli to je traparna, ktera ma nahodou tech moc hvezdicek..tak od ted by na svete meli vsichni reziseri natacet traparny. ()

Vindemiatrix

Na svou dobu asi poměrně odvážný mix akce a dramatu se sociálně-rasovým podtextem, bohužel ve zbytečně smířlivém podání. Hlavní postavy se dostávají do několika vyostřených situací, ale všechny se vyřeší překvapivě pokojně (někdy i za cenu silně nepravděpodobných dějových zvratů). V důsledku toho působí celý film tak nějak vykonstruovaně, a sociálně-kritické výlevy hlavních hrdinů ztrácejí na přesvědčivosti. Z dnešního pohledu prošustrovaný námět. ()

Generi

človek by si myslel, že v dnešnej dobe je tento film prekonaný a neaktuálny, ale po 5 minútach sa nechá vtiahnúť do deja silou príbehu a nestačí žasnúť nad kvalitou dialógov a scén. Škoda, že dnes sa netočia filmy o cti, priateľstve, zrade, len o sexe. ()

gggggg

Útek v reťaziach je jedna z najkrajších klasík svojej doby. Poukazuje na vtedajšie rasové rozdiely a ukazuje, že v ťažkých chvíľach je treba si pomôcť. Tento film prakticky naštartoval kariéru Sidneyho Portiera, ktorý tu podľa mňa predviedol Oskarový výkon. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)