Dramatický príbeh dvoch mužov na úteku pred zákonom. Hoci belocha Jacksona a černocha Cullena spočiatku rozdeľujú rasové predsudky, počas ich spoločného úteku medzi nimi vznikne puto priateľstva a solidarity, pevnejšie ako oceľové reťaze, ktoré ich spájajú. Film o sile priateľstva bol nominovaný na 9 Oscarov, napokon sa mu podarilo premeniť 2 z nominácií. (STV)

Machrovic

Nevím jestli to bylo především dabingem, ale mě se film vůbec nelíbil. Spousta nelogičností a trapáren stahuje film hluboko pod průměr. SPOILER - SEZNAM NELOGIČNOSTÍ: (puška, cesta močálem, naskakování na vlak atd.) Trápné opakování chlápka s rádiem. Když se ten běloch pouštěl v proudu řeky a říkal, že se neudrží, tak mě fakt nepřesvědčil, že by už tam nevydržel ani vteřinu. ZTRÁTA ČASU ()

mortak

Společenský přesah tohoto filmu je obrovský a v roce 1958 to muselo tnout do živého. Jenže na dnešní dobu je film až moc jednostrunný. Scénář se pečlivě vyhýbá hlubší charakterizaci obou hrdinů a těch pár dialogů mezi nimi nic moc neosvětlí. To, že jsou klaďasové, vyplývá hlavně z toho, že všichni ostatní (mimo šerifa) jsou krvežízniví rasisti. No a ta femme fatale na konci, která sem přišla z béčkových filmů noir, tomu nasazuje korunu. Čekal jsem více zátěžových zkoušek jako řeka, nebo jáma a více pohledů do minulosti obou hrdinů. Takto to moc nepřesahuje hranice záslužné protirasistické agitky. ()

angel74

Úžasný film, který jsem v dobách svého mládí viděla nesčetněkrát a ten příběh dvou mužů prchajících před zákonem doslova hltala plnými doušky. Je až neuvěřitelné, že se zub času na tomto snímku skoro vůbec nepodepsal a i dnes po tolika letech má stále co říct současnému světu. (90%) ()

majo25

V 50. rokoch ako tak pozerám vzniklo mnoho filmov, ktoré provokovali. Tento je ďalší snímok z rangur tých, ktoré si brali na paškál rasizmus. Začiatok je vlažnejší a zbytočne veľa sa sústreďuje na sledovaciu skupinu šerifa a spol., ale od istého momentu začína mať dej spád, charaktery postáv majú čo do seba a k záveru vzniká nevtieravé puto. Poitier i Curtis sú dobrá voľba a hoci sa mi pred rokmi film nezdal až tak podarený, dnes musím svoj názor korigovať. ()

E=mc2

Na konci trochu moc spieval, mohol menej :) Inak, pekná myšlienka o dvoch ktorých spája reťaz. Ale aj dačo viac...Antirasistické posolstvo je tiež fajn, nie je silené, nenútené. ()

Courtemanche

Chyběla jen dusnější atmosféra. Nesnaží se diváky rozplakat na mol, soustředí se mezi prvními na předsudky vůči černošským menšinám ve státech. Poitier není jen asi nejuznávanější černošský herec, ale ve svých filmech snaží se o rovnocennost, a ukázat věci tak jak jsou. Tony Curtis taky není jen herec koho si vybrali protože ostatní neměli čas, ale taky člověk kdo tu celou myšlenku podporoval. Pokud vás zaujímá podobná tematika, doporučuji vynikající krimi V žáru noci ()

Mol

CULLEN, I CAN'T MAKE IT! COME ON, MAN, YOU DRAGGIN' THE CHAIN!!! Byl jsem zvědavej na tuhle klasiku a o to víc jsem byl zklamán. Film v sobě nemá, žádné silnější momenty a i dialogy mi přišli prázdné a o ničem. Písnička pana Poitiera byla navíc dost otravná a může si jí prozpěvovat i s panem Curtisem, tak leda až budou krompáčema mlátit do šutrů. Jediný co tak film zachraňuje z bažin, kterými se neustále brodili, je závěr s vlakem, přátelství a pohledy, které těsně před nápisem THE END oba hodili. ()

Mylouch

Produkčně revoluční scénář amerického filmu s divadelní dramatičností a přehledností motivací postav, Jedno z Kramerových humanitních poselství pro všechny na jednom řetězu. Pravděpodobně jeden ze vzorů Němcových Démantů noci 4-5* ()

hans500

Jednoduchý ale výborný námět byl perfektně zpracovaný po všech stránkách. Brilantní scénář plný vynikajících dialogů, výborná režie a naprosto skvělé herecké výkony Tonyho Curtise a Sidneyho Poitiera. Taktéž Lon Chaney v malé roli byl velmi dobrý. ()

andrii

Na něm nelze být. Hot a druhý čehý. Je těžké se rozejít. Jako jeden muž. Zacvaknul. Klíč pomoci, do srdce podstaty přátelství. Člověka k člověku. Dvě želízka. Náramně pevný svazek, který není proč rozbít, který vás upoutá. ()

Motinski

Najviac film ťahá ústredné duo. Tá dynamika medzi nimi je parádna. Inak ide o svižnú jazdu, napínavú a občas dokonca aj vtipnú. Príbeh ale mohol byť viac vyšperkovaný a ajkeď hluchých miest je málo, nie je to dokonalé. Zub času nevidieť vôbec a aj v dnešnej dobe má film čo ponúknuť. Minimálne prirodzenú pohodu lebo nato že ide o drámu, vôbec sa neberie vážne. ()

Ryuuhei

Na starých filmech mám rád, že mají vždy nějakou dobrou pointu. Zde se tedy sice jedná o již předem odhadnutelné seznamování se dvou lidí odlišných názorů i kultur vzhledem k jejich doslovnému „poutu“, ale jinak je vývoj událostí poněkud nečekaný a nakonec nepřekvapivě překvapivý. Rozmyslel bych si z toho dělat jeden z nejlepších snímků, ale jako dobrou podívanou z let šedesátých určitě. ()

filmmovier

Věžeňské a utíkací filmy patří k těm vůbec nejlepším a Útěk v řetězech není výjimkou. Vynikající hlavní herecká dvojice (a zejména Sidney Poitier), skvělá režie, skvělý děj (samozřejmě ten hlavní, ale ten vedlejší taky stojí za to) a naprosto parádní konec. Navíc to díky nepřepálené délce rychle uteče a protože je film černobílý, neschází mu ani taková ta správná atmosféra... prostě špičkové drama obohacené o rasovou otázku, sem tam něčím zajímavě odlehčené a přesto působivé... Jo, tohle se mi prostě líbilo. 90%. ()

neoBlast

Skvělá agitka, která přesně zapadá do nálady konce padesátých let. Škoda slabšího finále, které mi nepřineslo tolik kýženou konfrontaci se zákonem a vedlo dva trestance/utečence trochu jiným směrem než jsem doufal. Každopádně chemie mezi Tony Curtisem a Sidney Poitierem je hlavním tahounem legendárního snímku a těžko se hledá nástupce Útěku v řetězech. 75 % ()

progression

Rád jsem si zase po letech připomněl tento výborný film, který ani po šedesáti letech neztratil víceméně nic ze svých nesporných kvalit. Velice působivé drama nejenom o dvou trestancích na jednom řetězu, lidských charakterech v mezních situacích, rasových předsudcích i fanatičnosti zmanipulovaného davu natočil Stanley Kramer opravdu nezapomenutelnou formou. Vynikající herecké výkony zejména hlavních představitelů Tonyho Curtise a Sidney Poitiera (v jedné z prvních rolí, ale současně i jedné z nejlepších, i když spousta dalších významných rolí ho teprve čekala). Velice sugestivní film s velkým množstvím nezapomenutelných scén i skvěle vylíčeným vývojem vzájemného vztahu mezi oběma ústředními hrdiny patří oprávněně mezi filmové klenoty a v kategorii vězeňských/útěkářských filmů k těm nezapomenutelným a nejlepším. ()

Master19

Film, který v sobě spojuje vtip, zajímavý příběh, skvělé herce a hlubokou myšlenku si nezaslouží jiné hodnocení! Opravdu výtečný film, který zřejmě i dnes ještě mnohde řízne do živého. Bohužel. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)