Dramatický príbeh dvoch mužov na úteku pred zákonom. Hoci belocha Jacksona a černocha Cullena spočiatku rozdeľujú rasové predsudky, počas ich spoločného úteku medzi nimi vznikne puto priateľstva a solidarity, pevnejšie ako oceľové reťaze, ktoré ich spájajú. Film o sile priateľstva bol nominovaný na 9 Oscarov, napokon sa mu podarilo premeniť 2 z nominácií. (STV)

tahit

Film kde se výborný Sidney Poitier stal na filmovém plátně symbolem proti rasové segregaci. Problém který je stále i dnes aktuální. ()

gogo76

Krásna nostalgia...Akonáhle som to zbadal v tv ponuke na prima max, hneď som si to poznačil. Odhadoval som, že keď som to ešte za komunistov videl, mohol som mať tak 8-9 rokov. Až po záverečných titulkoch sa objavilo "pre Československú televíziu 1985...", takže môj odhad bol správny. Bol to jeden z tých filmov, ktorý urobil bežný deň vo vtedajšom Československu sviatkom. Film je jednoducho nadčasový a aj dnes pôsobí sviežim dojmom. Mám pocit, že vôbec nezostarol a to nemôžte povedať o hociktorom filme z tej doby. T. Curtis a S. Poitier sô skvelá dvojka a protirasistický tón filmu ide ruka v ruke s vtedajšou dobou v USA, kde to ešte stále rasisticky vrelo...A dnes nám kážu o demokracii... Skvelý film, ktorému nemám čo vytknúť. 100%. ()

pepo

Pecka. Keď má film dobrý príbeh, zaujímavé vzťahy medzi skvelo zahranými postavami a navyše svižné tempo, aj ten zub času sa podpisuje menej intenzívne než je v podobnom žánri bežné. 9/10 ()

Xmilden

Pro mě tedy určitě zklamání. Nespatřil jsem na tomhle Útěku nic z čeho by mě měla padat brada. Starši americké filmy zkrátka nejsou můj šálek čaje. Chápu, že ve své době to mohl být nesporně hit. Ale 85%? U mě max 70% ()

liborek_

Vynikající snímek o rasových předsudcíh a jejich postupném odbourávání. Dva muži, černý a bílý, kteří uprchnou z vězeňské dodávky, jsou navzájem spoutáni řetězem, který ani přes usilovné snažení nechce povolit, nutí tak oba hrdiny k vzájemnému sbližování a pomáhá odhalovat nesmyslnost rasismu a předpojatostí ke všemu odlišnému. Film je o to cennější, že vznikl v padesátých letech, kdy toto téma bylo snad na vrcholu a že tak nemusel podléhat politické korektnosti dnešních dnů. Silný snímek s naprosto dokonalým závěrem. ***** ()

Phobia

Půl století starý snímek, co ztratil jen málo ze své kvality, jakkoliv dnešního diváka nepřekvapí jediný moment. Předvídatelnost není jediným problémem filmu, zamrzí také logické chyby, ale těm se nevyhne ani většina současné produkce. Tony Curtis a Sidney Poitier v rolích prchajících vězňů excelují; jejich počáteční nevraživost, postupná tolerance až přátelství působí poměrně věrohodně, nenásilně, psychika postav je solidně propracovaná a moralizování je na snesitelné úrovni - nezbytné vzhledem k rasovému tématu. Na nejvyšší hodnocení už to dnes není, přesto jde o výborný film, klasiku takřka kultovní. 80% ()

LiVentura

Velice kvalitní krimidrama o jednom útěku a poutech, která spojují bílého muže s afroameričanem, jejich protloukání se neklidným světem, kde po nich jdou desítky ozbrojených mužů zákona a neméně tak rasističtí obyvatelé tehdejšího amer.venkova. ()

cheyene

Filmy o útěku jsou pro mě vždy lákadlem a když jsem našel tento snímek, s chutí jsem se do něj pustil! Sidney Poitier je můj oblíbený herec a staré snímky s ním se vyznačují perfektní atmosférou a odrazem tehdejší doby, kdy barva pleti znamená víc než opravdové nitro člověka. Útěk v řetězech je film, který rychle utíká, nenudí, je napínavý a měnící se vztah dvou na řetězu uvázaných vězňů je patřičným kořením příběhu. Opravdové přátelství nehledí na barvu pleti a poměry, z nichž člověk vzešel. ()

Hunt

HUDBA: Ernest Gold, O tom, že Stanley Kramer umí točit dobré filmy není pochyb. I Útěk v řetězech je kvalitní film se vším všudy, ale není nezapomenutelný či něčím extra vyjjímečný. ()

lamps

Ve své době velice důležitý film věnující se dosti ožehavé otázce rasismu a lidského vykořisťování. Dva uprchlí trestanci - běloch a černoch - v osudovém střetnutí jejich života naplněného velkými myšlenkami, nezkrotnou americkou krajinou a naprosto precizní psychologií, pro virtuóza Stanleyho Kramera tak typickou a zároveň jedinečnou. Oba štvanci - impulzivní, avšak sympatický Tony Curtis a jako tradičně racionálnější Sidney Poitier - svým výkonem rozhodně dostávají statusu tehdejších hereckých hvězd, zatímco šerif Theodore Bikel, stále urputnější a bezohlednější při jejich stíhání, dokonale prohlubuje zvyšující se úzkost ohledně neodvratného konce téhle nedobrovolné výpravy. Vše korunuje silné melodramatické zakončení, které ani po letech neztrácí nic ze své působivosti a výpovědní hodnoty. Pro mě jasných 5*. :) ()

Boogeyman

Povedený film o uprchlých trastancích, kterému však k maximálnímu hodnocení chyběla větší hloubka a lepší seznámení se s postavami. ()

Madsbender

Jeden z prvých Kramerových filmov, ktorý vlastne nie je ničím viac než klasickou čiernobielou kriminálnou drámou s hviezdnym obsadením a primeranou dĺžkou. S výnimkou pár veľmi fyzických, pre kondíciu hercov a kameru trochu náročnejších scén (rieka alebo jama) nie je ničím výnimočný a úprimne sa nazdávam, že má Stanley vo svojom repertoári neporovnateľne lepšie kúsky. I po tých rokoch stále veľmi živé, ale naivita a pokusy o odľahčovanie hláškami postáv, ako aj neaktuálny pohľad na rasizmus a americký vidiek plný typických buranov sú tento krát záporom, rovnako ako zmierenie sa s osudom v závere. Vlastne mi to pripomenulo Butch Cassidy a Sundance Kid, ktorý mal podobne vystavaný dej a podobne končil - akurát že ma narozdiel od tohoto kúsku aj nudil. A Sidney Poitierovi by mal niekto povedať, nech spievať radšej ani neskúša. 75% ()

GilEstel

Tohle je ze všeho nejvíc antirasistický film. Je zde zjevná snaha vypořádat se s předsudky společnosti USA vůči černochům. Ve spojení dvou vězňů bělocha a černochem řetězem je symbolika celé společnosti soužití bílých s černými, která říká „Dokážeme víc, když potáhneme za jeden provaz.“ Na svou dobu neskutečně odvážný a přelomový film. Přišel ještě nějaký ten pátek před společenskou osvětou Martina Luthera Kinga. Pokud by film vyšel o 10 let později, mohli bychom říci, že je poplatný době. To ale není pravda. Film svým obsahem dobu předběhl. Obyčejné narážky prostých lidí vůči černochům, které v ději zazní, jsou z dnešního hlediska hodně tvrdé. Člověka až zamrazí, s jakým klidem a bez emocí říkají slova podobná protižidovským agitkám nacistů. Tím více je to šokující u ženy, matky malého dítěte. Tenkrát to byl ještě standart a afroameričané byli jednoznačně považováni za občany druhé kategorie. Kdyby tenkrát někdo tvrdil, že v roce 2009 bude prezidentem USA černoch, tak by se mu v lepším případě vysmáli…….. Z dnešního hlediska již film poněkud ztratil na tempu. Zejména scény z policejního pronásledování jsou jaksi nezáživné. Naopak dialogy a šarvátky ústřední dvojice neztratily nic ze svého kouzla. Tony Curtis a Sidney Poitier podali skvělé výkony. Jejich postupné sbližování od vzájemné nenávisti až k přátelství je velmi pečlivě vyvážené. Závěrečné pasáže vzájemného sebeobětování jsou velmi dojemné. Vzkazují nám, že opravdové přátelství může být to nejcennější, co v životě máme. 82% ()

misterz

Film s veľkým odkazom a peknou myšlienkou, no ktorý toho celkovo zas až tak moc, ako naznačuje hodnotenie, neukázal - príliš schematické, jednoduché, často postrádajúce logiku a reálnejší prístup a herci v hlavných úlohách sa tiež nepretrhli od práce. Tento snímok by som preto určite neoznačil ako dychberúci... ale len skrátka za príjemne strávený filmový čas. Lepší priemer. 65/100 ()

Webb

Hloupé nezáživné melodrama s jednoduchým příběhem a programem realistických liberálů, které sráží hromada nelogičností. [5,5/10] (Curtleigh, Lomitas) (Čb. /// Produkce: Stanley Kramer /// Scénář: Nedrick Young, Harold Jacob Smith /// Kamera: Sam Leavitt /// Hudba: Ernest Gold /// Oscar: Nedrick Young, Harold Jacob Smith (scénář), Sam Leavitt (kamera) /// Nominace na Oscara: Stanley Kramer (nejlepší film), Stanley Kramer (režie), Tony Curtis (herec), Sidney Poitier (herec), Theodore Bikel (herec ve vedlejší roli), Cara Williams (herečka ve vedlejší roli), Frederic Knudtson (střih) /// MFF v Berlíně: Sidney Poitier (Stříbrný medvěd)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Už klasika, která těží z kombinace běloch + černoch v řetězech, která byla tenkrát hodně pikantní. # [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 7 | hudba 3 | humor 0 | akce 2 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6 ()

Anderton

Stanley Kramer bol jeden z najvýznamnejších predstaviteľov hollywoodskeho liberalizmu a Útek v reťaziach je jeden z najdôležitejších filmov tohto podžánru. Je nanajvýš chválihodné, že táto klasika funguje výborne aj po 50tich rokoch, za čo môžu vhodne vybraní hlavní predstavitelia. Poitier bol pre černoškú komunitu zjavením, pretože jeho sympatický výzor a výkony vo filmoch ako tento určite prispeli k odbúravaniu rasových predsudkov širokýck majoritných más. ()

Kothy

Docela zajímavý černobílý film. Vypráví o útěku dvou vězňů, mezi kterými se během jejich cesty navzdory odlišné barvě pleti vytvoří neuvěřitelně silné pouto. Docela drsně to ukazuje tehdejší předsudky a chování k lidem tmavé pleti v Americe. Policie jim je samozřejmě v patách a proto se nemohou zastavit. Konci film trochu zvolní. Tehdy se skutečně projeví síla jejich přátelství. Samotný konec je trochu zvláštní. "Kde je ta černá huba?" ()

oje

Tohle pro mě byl opravdu zážitek, na kterém zub času i přes rok jeho vydání nenechal ani škrábanec. Síla tohoto snímku z mého pohledu dřímá hlavně v kráse dlouhých konverzací. Z obou hlavních postav je cítit obrovské charisma a z jejich rozhovorů zase velká otevřenost. Byla radost sledovat jejich chytlavé dialogy o rasismu, o jejih snech, a dívat se na vývoj jejich vztahu a náhledu na věc. Každá věta působí, že má ve filmu své místo a že tam není zbytečně. K tomu naráží během útěku na další pěkně napsané postavy. No jde zkrátka o film, co neztrácí ani na minutu grády a sleduje se na jedno nadechnutí. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)