Dramatický príbeh dvoch mužov na úteku pred zákonom. Hoci belocha Jacksona a černocha Cullena spočiatku rozdeľujú rasové predsudky, počas ich spoločného úteku medzi nimi vznikne puto priateľstva a solidarity, pevnejšie ako oceľové reťaze, ktoré ich spájajú. Film o sile priateľstva bol nominovaný na 9 Oscarov, napokon sa mu podarilo premeniť 2 z nominácií. (STV)

faana21

Hodně slušné to bylo. I trocha kouzel nechybělo, kupříkladu když oba vězně strhl proud řeky a oni, sotva se dostali na břeh, si zapálili cigaretu. Bravo :) ()

frashmaker

Docela zajímavé drama o střetu dvou jinak barevných světů. Které nakonec byly oba stejně černobílé... Ale jo. Je to kultovní film. Trošku poplatný době a možná ne úplně dotažený do konce, ale má velkou sílu a kouzlo. Poitier ve filmech se střetem rasových názorů předvádí neuvěřitelné výkony... ()

jondzavid

Klasika útekových filmov pod výborným vedením Stanleyho Kramera je hereckým koncertom dvojice S.Poitier a T.Curtis. Bez zbytočného pátosu či vyumelkovanosti, čo je cenné najmä vďaka dobe vzniku. Napriektomu film dokonale vtiahne aj po rokoch správnym dávkovaním akčnejších scén so scénami o stratených ilúziách. Ďalším plusom je vedľajšia linka a pestré vykreslenie postavičiek ohľadom pátrajúceho šerifa, ktorý slušne ťahajú príbeh z druhej strany. Jednoducho jeden z nestárnúcich žánrových klenotov. ()

Orlau32

Myslím, že je to první film Sidney POITIERA a už tehdy byl báječný.Tony CURTIS byl tehdy docela mladičkým neznámým hercem. Ale oba dva to sehrali bez "ztráty kytičky". To byla léta, kdy se v Americe herci černé pleti téměř vůbec nevyskytovali ve filmu. A podívejte se na tu změnu za 50 let. Nyní, abyste hledali v akčních filmech herce bílé pleti, že ? Film je velmi kvalitní a stojí zato jej zhlédnout ostatně jméno režiséra je toho zárukou. ()

Vojcl

Dnes už tenhle starší kousek nemá tak silnou výpovědní hodnotu, jakou jistě měl v době svého vzniku. Hlavní i vedlejší postavy mi přišli poněkud zidealizované (nedočkáme se žádných zlých bachařů ani jiných stereotypů vězeňských filmů), ale pořád se jedná o velmi kvalitně odvedenou práci s jasným záměrem, který se určitě zdařil. (Pozor spoiler!) Závěr je stejně emotivní, i když žádná z hlavních postav nezemře. Snímku dominují hlavně herecké výkony ústředních dvou představitelů, kteří si tu střihli jedny z nejkrásnějších rolí ve svých bohatých kariérách. ()

kaylin

Výborný film o tom, že na předsudcích prostě vůbec nezáleží, protože lidé mají společné mnohem víc, než mají rozdílného. Rasismus je prostě hloupost, ale očividně to některé lidi drží nad vodou. Tony Curtis a Sidney Poitier nehrají úplně krásné postavy, jsou to zločinci a oba se tak představují, ale stejně se hodně rychle přidáte na jejich stranu. ()

Makky

Nenápadná bomba, ktorú zub času vôbec neohlodal. Ústredná dvojka je parádnym pilierom celého snímku, ktorý vtipne dopĺňajú policajný dôstojník a jeho tím v sprievode rádio funky hudby. ()

MATADOR

Černobílá klasika, která staví na rasových předsudcích, ale dokáže vytvořit mezi dvěma odlišnými vězni neuvěřitelné pouto. Škoda, že mi takhle staré filmy přijdou poněkud pohádkové! ()

Skip

Skvěle obsazený film. Téma bylo kdysi horké jak vařící brambor a jsem si jistý, že mnoho Američanů, zejména těch na Jihu, bylo zhnuseno a odcházeli z kina, pokud na ten film tedy vůbec šli. Tony Curtis a Sidney Poitier zahráli výborným způsobem dva uprchlé vězně spoutané řetězem. Fešák a Čmoud si dávají pěkně do těla slovně i fyzicky, zároveň ale poznávají "bílý" a "černý" svět v době, kdy byla rasová segregace hluboko zakořeněná v mnoha bílých Američanech. A k tomuto poznání došlo jen díky společnému řetězu a osudu štvanců. Ani po letech neztrácí tento film nic ze své působivosti. ()

Vědma

Trochu příliš zidealizované a zjednodušené, ale přece jen ne úplně černobílé :-) a na svou dobu nadprůměrné. Vždycky jsem se těšila na skupinu pronásledovatelů, která se opravdu nepřetrhla. ()

kagemush

Natočit to takhle teď,tak to vzteky rozcupuju,jako že další angažované dílko někým objednané (viz třeba Crash). Ale podívám-li se na rok vzniku,sklapávám držku a čumím na to s víceméně velkou pokorou. ()

Martin741

Reziser Kramer /Kdo seje Vitr, High Noon, Norimbersky Proces/ natocil vyborny protirasisticky film, ktory ale postupom casu dost zostarol. Tony Curtisa mam na haku, a Sidney Poitier tymto este neprerazil. Rezia je na urovni, dialogy tiez, akurat v strede sa dost plka a casto o nicom. Preto nedam absolutorium : 85 % ()

DruidKarel

820. hodnocený film: Pořád jsem nevěděl, co ten Compadre na tomhle snímku viděl a v čem byl pro něj tak výjimečným. Nyní, po shlédnutí, jsem pochopil. Dokonalý příběh toho, že i takový problém, jakým je rasová nesnášenlivost, může pomoci k úspěšnému unikání před rudkou zákona. Film má dokonale jednoduchou zápletku, ale herci jsou takovými mistry, že je z toho trhák. Dokonalé zápletky a skvělé postavy dodaly filmu šmrnc a já jsem se vážně královsky bavil a sledoval až do poslední chvíle osudy bělocha s černochem. Bohužel, neunilki... 5* je jasnejch a nelitoval jsem. Naopak bych klidně uvítal nějakou tu minutu navíc. 5* ()

C0r0ner

Kramer přichází s další těžkotonážní kontroverzí, která tentokrát bere dvě věci najednou. Rasovou nenávist a zločince. A ano, povedlo se mu obojí, protože zaprvé se mi ústřední dvojice moc líbila a zadruhé jí nešlo nefandit, i když to byli uprchlí vězňové. Holt, když má někdo talent, tak je to velké štěstí. 85% ()

danecek24

16. Zlatý Glóbus za rok 1958 - cena (1) - *Nejlepší film (drama) + nominace (5) - Nejlepší herec (drama) - Tony Curtis, Nejlepší herec (drama) - Sidney Poitier, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Cara Williams, Nejlepší režie - Stanley Kramer, Nejlepší film (podporující porozumění) - Stanley Kramer ()

campix

Myslím si, že i když jsem zástupcem jedné z těch mladší generací, tak dokážu ocenit i nějaké ty starší kousky jako například 12 rozhněvaných mužů. Teď mezi ně mohu zařadit i Útěk v řetězech, který je spíš o sociální problematice než o samotném útěku. Téma rasizmu si myslím, že je velmi plodnou látkou pro tvůrce filmů a Útěk v řetězech mi to potvrdil. Být černochem v té době muselo být opravdu peklo, bohužel takto ve zpětném pohledu to působí občas trochu teatrálně. V hlavních rolích jsou dvě obrovské hvězdy téže doby. Ústřední dvojce Curtis - Poitier tedy funguje na výbornou. Jen si mohl Sidney Poitier odpustit to zpívání. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)