Dramatický príbeh dvoch mužov na úteku pred zákonom. Hoci belocha Jacksona a černocha Cullena spočiatku rozdeľujú rasové predsudky, počas ich spoločného úteku medzi nimi vznikne puto priateľstva a solidarity, pevnejšie ako oceľové reťaze, ktoré ich spájajú. Film o sile priateľstva bol nominovaný na 9 Oscarov, napokon sa mu podarilo premeniť 2 z nominácií. (STV)

Compadre

Klasika, díky které jsem začal mít rád filmy z vězeňského prostředí. Dva vězni na útěku - bílý John Jackson (Fešák) a čermoch Cullen Noah (Čmoud) rozhodně nejsou žádná neviňátka, o to zajímavější je sledovat jejich postupné zpřátelení, které probíhá přesně tak jak má - tedy hlavně věrohodně. Dobrodružné kultovní veledílo, které zkončilo tak jak zkončit muselo, ale provedeno to bylo úchvatně. Nádhera!! ()

jujec

Věřím tomu, že na konci padesátých let to musel být bombastický film, ale v dnešní době už nám asi spousta souvislostí a detailů uniká, stejně tak by se dnes asi oba trestanci chovali jinak a neřešili by odlišnou barvu pleti. Ale i tak to nebylo špatné, i když jednou stačilo. ()

Spock

Kvalitní snímek o útěku dvou vězňů za svobodou, který je navíc okořeněný nevraživostí obou dvou trestanců vůči osobě toho druhého. Je zajímavé pozorovat, jak se ze dvou sobě neznámých a nepřátelských trestanců stanou postupně velmi dobří přátelé, kteří neváhají pro druhého riskovat vlastní život i znovu nabytou svobodu. Místy se sice může zdát snímek poněkud nedotažený, např. když si pečou žáby a kouří u toho. Nechápal jsem jak se jim podařilo rozdělat sirkami oheň, když byli před tím celý den ve vlhkém prostředí a celí mokří. To jsou ale jenom malé vady na kráse. Zejména konec mě utvrdil v tom, dát nejvyšší hodnocení. Obětovat svou svobodu pro přátelství a nezůstat na jedoucím vlaku i když člověka odveze do bezpečí a raději být se zraněným kamarádem, tomu tedy říkám opravdu silný závěr. ()

D28

Pre mňa osobne zlomový film.Prvýkrát som ho videla ako decko a ohúril ma hneď niekoľkými skutočnosťami.Decko zistilo,že film,zrovna ako život,nie vždy končí happy endom,že existujú herci,pri pohľade na ktorých občas zabudnete sledovať dialógy, a že existujú filmy,po skončení ktorých si vzápätí poviete-to musím vidieť ešte raz/dva,tri..../.Aj po rokoch je stále aktuálny a ja sa stále radšej nechávam ohurovať filmovým umením. ()

Ravi

Tento film je sympatický tím, že je i bez velkých akčních scén (a podobných zlepšováků) zajímavý, propracovaný a svým způsobem syrový. Těm dvěma se za celou dobu snad nic nepodařilo, jen se navzájem trochu poznat. Nic než útěk se tu neřeší (žádné profily zločincova charakteru), absence hudby mi tentokráte vůbec nevadila, no a herecké výkony jsou spolu se scénářem ozdobou celého filmu. V rámci žánru útěků z pout musím dát 90% = 5-/5 ()

J-o-k-e-r

I když černobílé i po letech stále velmi působivé drama. Oba hlavní představitelé se tu překonávají (zdatně jim sekunduje i šeryf, jenž je pronásleduje) a i o těch letech, které od vzniku filmu uběhly neztratil nic. V současné době sice již tolik nepobuřuje kontrast mezi bílým a černým uprchlíkem, ale stejně nelze umazat ani špetku kvality. ()

JohnSmith

Příjemná útěkovka z vězení s nesourodou dvojicí, která k sobě nakonec najde cestu a dokáže táhnout za jeden provaz. Hodnocení tady bych řekl, že je trochu přehnaný. Je to pěkný film, ale zas taková pecka to nebyla. ()

Autogram

V dobe nakrútenia tohto filmu to bolo s rasizmom v Amerike celkom iné ako dnes a tak sa môžu viaceré scény zdať čudné a nereálne. Ale aj tú cieľavedomú ženu na samote by som možno dokázal pochopiť, keď sa chcela zbaviť černocha. Vo filmoch sa akosi podozrivo často vyskytujú odvážne osamelé ženy, ktoré na samote len čakajú na príchod podozrivých chlapov a rady sa ich ujmú, se vším všudy. Ale film nie je o reálnosti scén, ale o sile priateľstva, ktoré môže prekonať aj silu rasizmu, okolia alebo ženskej zrady. –––– Zavřeli mně, protože jsem byl chmaták. Kdo krade ve velkém, ten je nedotknutelný. ()

Ironfood

Trochu zklamání, samozřejmě jsem neočekával nějakou akční naháněnou, ale tady jsem v podstatě ani neměl pocit, že je někdo honí. Pronásledovatelé vypadali jako partička na výletě a člověk nepoznal, jestli jsou uprchlíkům na stopě, nebo jestli jdou úplně opačným směrem. Mezi hlavními hrdiny to zas tak moc nejiskří, většinu filmu spíš předvádějí až překvapivě příkladnou spolupráci s výjimkou občasného pošťuchování, ke kterému by za podobných okolností nejspíš došlo i mezi dobrými přáteli. Dialogy mi občas přišly poněkud nudné a nepřirozené, moc realisticky nepůsobilo ani chování té nadržené farmářky. Nicméně, jelikož jsem v podstatě velice citový člověk, tak to díky závěru na ty tři hvězdičky dosáhlo. ()

darwin

Krásný buddy film s výraznou hereckou dvojicí navíc zasazený do prostředí rasové segregace ve Spojených státech. Vždyť i v roce jeho uvedení by Sidneyho Poitiera na Jihu nepustili spolu s Tonym Curtisem do kina. Nestárnoucí klasika. ()

klúčik

Dnes je to klasická americká dráma. Vidím tu výborný herecký výkon dvoch hlavných postáv. Zaujímavosťou filmu je aj vidieť Tony Curtisa v tejto vážnej postave..... 75%. ()

Han22

Jak by řekli američani - instant classic. Útěk v řetězech je pravzor všech uprchlických filmů, který nemá ani minutu, ani jedinou zbytečnou scénu navíc. Jen uprchlíky spojené řetězem, dobrodružný a napínavý útěk z vězení s partou policajtů v zádech a pár střetnutí po cestě. Obě postavy nejsou žádní andílci, ale ani žádní šmejdi. Spíše dva životní looseři. A někde v druhém plánu je mnohem více - realita rasismu 50. let, neobvyklé spojení černocha a bělocha a jejich postupné sbližování na útěku. Neklesne to ani na chvíli do sentimentu, poučování nebo hollywoodské zkratky - obě postavy se naučí si věřit a obětovat se až v samotném závěru (krásná scéna "jsme stále na jednom řetězu"). K tomu skvělí Curtis i Poitier a v pozadí postava moudrého policajta, který drží na uzdě burany i horlivého zástupce. Zkrátka napínavá a perfektní podívaná i z dnešního hlediska a nechápu, jak takový film mohl nevyhrát v roce 1958 Oscara. Krimi/thriler roku 1958. ()

klukluka

Pořád je to krásnej film, v době vzniku navíc musel být hodně progresivní a odvážnej. Přátelství mezi bělochem a černochem se tehdy ještě rozhodně nenosilo. Jsem ze sebe zděšenej, ale trvalo mi skoro 50 let, než jsem si povšimnul, že byl Tony Curtis zajímavej chlápek a dobrej herec. Jeho hvězdná éra se s mým zájmem o film minula a v dobách, které tomuto mému zájmu předcházely, mám značné resty. Útěk v řetězech mě znovu přesvědčil o tom, že bych se měl dovzdělat. Evidentně to v některých případech bude stát za to. ()

LEATHERFAC

Nudná enormně naivní černobílá (tím nenarážím až tak na barvu hlavních představitelů) báchorka o muklech na útěku, z pohledu jich samotných, tlačících tím pádem diváka s nimi sympatizovat, leč mě se to jaksi nepodařilo. A nevím proč by vlastně mělo. (narozdíl třeba od filmu Uprchlík, kde víme, že prchající je nevinný). Jako moralita je to moc naivní a průhledně prvoplánové a jako akční drama málo akční a málo dramatické. A bohužel to nezachránil ani Sidney - role kriminálníka mu prostě nesedí a nevěřil jsem ji ani jemu. Curtisovi vůbec. Tu ženskou z Někdo to rád...bych mu věřil mnohem víc. A co se týče toho románku na osamělé farmě, tak nic nereálnějšího a naivnějšího jsem fakt dlouho neviděl. Babě přivede synek dva umolousaný zabahněný krimoše na řetězu a ona je beze strachu a úplně v klidu pozve dál a za pár hodin je ochotná sbalit kramle a odjet s jedním z nich na konec světa? Že jako láska bejvá slepá jo? No, to by teda musela bejt! :-)) ()

Zagros

V dnešní době je téma rasismu velmi tlačené do všeho, až je to protivné. Přesto tenhle film rozhodně za vidění stojí, i když jeho poselství je právě nesmyslnost rasismu. Film těží z geniální myšlenky už od začátku. Dva trestanci, černoch a běloch, se snaží utéct při převozu vězňů, jsou k sobě ale připoutáni řetězem. Přes plno klasických rasových předsudků, jim nezbývá než být spolu a spolupracovat. Tony Curtis i Sidney Poitier (ještě jsem s ním neviděl slabý snímek) to zahráli famózně a Stanley Kramer to neméně skvěle zrežíroval. Celou dobu pečlivě buduje napětí a celý příběh a společný útěk nádherně graduje až do výtečného závěrečného finále. ()

Scevola

Velmi dobre sa pozeralo na tych dvoch ako utekaju. Cim dlhsie film trval, tym viac som im drzal palce. Skvela bol muzika z radia, najma ked prestrihavali medzi tym ako utekaju a ako ich nahanaju. 8/10 ()

Cassandra

Ze začátku mě to moc nechytlo, ale nakonec musím uznat, že to opravdu je dobrý film, hlavně herci byli výborní. Jen mě na konci chyběla nějaká katarzní situace nebo dialog, nicméně to ale asi až tak nevadí, nemusí mít každý film na konci slzopudnou třeskutě inteligentní scénu. Nejspíš úplně stačilo: "Jsme na jednom řetězu!" ()

Ezekiel1

Silný příběh dvou mužů, který z počáteční nenávisti, vyústí nakonec v přátelství na život a na smrt. Skvělé herecké výkony obou hlavních protagonistů! Z nichž mě zaujal především bezchybný Sidney Poitier v roli Cullena. Všechno je excelentně dirigováno režisérem Stanleym Kramerem. Je zde výborně zachycena tehdejší rasová problematika. 4* si tento film zaslouží, o nic víc o nic míň. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)