22.storočie. Umelá inteligencia je integrovaná do všetkých priemyselných odvetví. Mesiac a Mars sú kolonizované. Ľuďmi osídlené satelity obiehajú okolo Neptúnu, najvzdialenejšej planéty slnečnej sústavy. Na Zemi sa stavia nová Babylonská veža. Je to anténa, ktorej koniec dosahuje až do vesmírneho priestoru a ktorá má slúžiť k vyhľadávaniu inteligentného mimozemského života. Tím budujúci túto gigantickú stavbu vedie Roy McBride (Brad Pitt). Astronautom sa stal vďaka svojmu otcovi (Tommy Lee Jones), ktorý bol veliteľom výskumnej expedície projektu Lima. Aj jej úlohou bolo pátrať po vyspelom mimozemskom živote, ale pred dvadsiatimi rokmi zmizla kdesi v útrobách vesmíru. Zem postihuje jedna nečakaná katastrofa za druhou, ohrozená je aj stavba gigantickej antény. Americké spravodajské služby sa domnievajú, že Royov otec stále žije a ohrozenie Zeme má pôvod v explóziách, ku ktorým dochádza na planéte Neptún a súvisí s projektom Lima. Roy je vyslaný na vesmírnu misiu vedúcu cez Mesiac a Mars až k vonkajšiemu okraju slnečnej sústavy, aby tu svojho otca našiel. Jeho cesta však odhalí tajomstvo spochybňujúce samotnú podstatu ľudskej existencie a jej miesta vo vesmíre. (CinemArt SK)

noriaki

Pokud se režisér rozhodne natočit hloubavý film se silným poselstvím, může ho natočit jako Stanley Kubrick 2001 Vesmírnou odyseu a spoléhat na důvtipnost diváků. Nebo ho může pojmout jako Ridley Scott Promethea a zjistit, že sdělení prošumělo v pozadí. James Gray si vybral třetí možnost a pro jistotu všechno polopatě vysvětlil a doslovně rozebral. Ad Astra působí hloupě a přímočaře, mnohem víc než by se na tak ambiciózní látku slušelo. Část viny nese přebytečný voiceover, komentující myšlenky vyjádřitelné přirozenějším způsobem a zbytek viny nese děravý scénář. O světě a situaci lidstva neřekne prakticky nic, a aby toho nebylo málo, tak příběh posouvá vpřed nelogickými momenty. Akční scény mají význam při charakterizaci hlavního hrdiny, ale jsou příšerně nedomyšlené a nevratně poškozují pracně budovanou náladu filosofického rozjímání. Vizuální podmanivost a epičnost jim ovšem upřít nelze. Ad Astra není nový Interstellar, ale nové Elysium. S tím rozdílem, že tentokrát s pointou filmu souhlasím. ()

Pavlínka9

Tento film je hodně o nitru hlavního hrdiny. Za mě je hodně "těžký" a cítím jeho tíhu i teď po shlédnutí. Striktnost, pravidelnost, preciznost, jasnost, nízká hladina emocí - to je svět Roye - posledních pár let, když žije jako jeho otec svojí prací. Jsou tam krásné pohledy do vesmíru, stavu bez tíže a pocitů/nepocitů hlavního hrdiny. Je to hodně táhlé, ale zároveň za mě smysluplné. I vlastně věc, která by měla být akční na mě tak vůbec nepůsobila :) A bylo jich tam hodně málo :) Doporučuji na zklidnění a pro lidi, kteří žijí hlavně svojí prací :) ()

jujec odpad!

Nerozumím vysokému hodnocení filmu, který, aniž bych chtěl prozrazovat děj, je plný nesmyslů, logických chyb a věcí, které se prostě stát nemůžou, pokud jsem se tedy na základní škole dobře učil. Žádný psychologický rozbor se nekoná, jen jeden blázen neví, co chce, a reaguje naprosto iracionálně. Kvůli tomu je herců zvučných jmen škoda, stejně jako času stráveného tímto filmem. ()

VasaX

V Ad Astra se snoubí lehké sci-fi, existenciální artovost a ohlédnutí za starším stylem vesmírných sci-fi vyprávění. Je to rozhodně hezké pokoukání, pro mě umocněné tím, že mám moc rád sci-fi, zejména ty o dobývání a zkoumání vesmíru. Ale určitě to není film roku, spíše takové Pittovo vesmírné sólíčko. Cestování vesmírem je tu znázorněno krásně, snaží se co nejvíce přiblížit realitě jak fungováním, tak vizuálem, je tu i trocha zajímavé akce (přestřelka na lunárních vozítkách v nízké gravitaci je parádní), trocha thrilleru a trocha depky. Za mě velmi hezké a na velkém plátně vesmír vždy působí impozantně. ()

hroubek

Mírné zklamání. Ale není to ten typ zklamání ze špatného filmu, protože k němu má Ad Astra dost daleko. Je to ten typ zklamání, když čekáte něco více, a film se i tak tváří. A o to více pak zamrzí to co dostaneme. Film rozhodně není špatný a má spoustu kvalit a určitě se nad ním dá diskutovat a rozebírat ho. James Gray je kvalitní režisér, který umí točit zajímavé filmy. Je to dobrý vypravěč a dokáže perfektně vtáhnout do děje, a nebo vytvořit napínavou scénu. Gray odvedl slušné řemeslo a film vypadá a zní nádherně. Problém je s příběhem a s jeho vystavěním. Film má spoustu nelogičností a staví na nich děj. Jsem si vědom, že to byl částečně účel vystavit hrdinu zkouškám, dělat rozhodnutí jako jeho otec, ale z jiných důvodů a i morální hledisko je jiné. Tyhle oslí můstky sice vypadají nádherně, ale jakmile se o nich začne přemýšlet, tak se dějová stavba bortí. Opět je mi jasné, že to celé má fungovat jako cesta. Hrdina si musí něčím projít, vyzkoušet osamělost, pochopit otce a svůj úděl, a rozhodnout se. Líbí se mi i jak je hlavní hrdina vykreslen a ta jeho civilnost a osamělost je hmatatelná a uvěřitelná. Ve výsledku je mě ta celá pointa filmu velmi blízka a dost se mi líbí. Ale nelíbí se mi jak je ve filmu provedená. A díky doslovnosti a tím vším co k tomu předcházelo mě to nezasáhlo, tak jak by mělo. Brad Pitt je zde dost dobrý a jeho výkon dokáže prodat i slabší scény. Tommy Lee Jones hraje dobře, škoda že mu scénář podráží nohy. Ruth Negga nemá tolik prostoru, přesto nehrála špatně. Mrzí mě, že Ad Astra tolik nesedla, protože se Gray, Pitt, Max Richter a Hoyte van Hoytema opravdu snaží abychom si z filmu odnesli jen to nejlepší, a zamysleli se nad svým životem a našimi rozhodnutí. Velká škoda, a jeden z nerozporuplnějších filmů tohoto roku. ()

VanTom

Meditativně pomalá, přemýšlivá, okázale vícevýznamová pouť vesmírem jen rámuje osobní psychoanalýzu hlavního hrdiny na témata samoty, existence, ztraceného otce, Boha… Ráda by šla do hloubky, ale přechytralé monology stylu "Zničilo ho to? Nebo byl zničený odjakživa?" spíš protáčejí panenky. Nádherná kamera a skvělé triky nevykreslují koncepční fikční svět, jen střípek tu, epizodku tam, zbytečné pozlátko. A těch pár akčnějších (veskrze béčkových – piráti na Měsíci, WTF?) scén, z řemeslného hlediska bezchybných, se sem zoufale nehodí, ale aspoň probudí. ()

Sany33

Na začiatok rovno napíšem, že oddelenie starajúce sa o propagáciu nás zase raz poriadne napálilo. Ad Astra nie je v žiadnom prípade prvoplánovo diváckym dielom. Omnoho viac sa hodí do programov klubových kín. To však nie je výčitka. Skôr také malé (alebo dosť veľké) upozornenie. Tempo je pomalé, dej riedky a aj atrakcie sľubované v traileroch sú skôr povinnou obetou ziskuchtivým producentom než podstatnou súčasťou príbehu. Ak teda očakávaš adrenalínovú jazdu, budeš veľmi zaskočený a pravdepodobne aj rozčarovaný. Ad Astra je aj napriek veľkoleposti vesmírnej prázdnoty veľmi komorným filmom. Najviac mi pripomenul Soderberghov remake Solarisu. Avšak, formou, ktorá má veľmi blízko Terrencovi Malickovi. 70% ()

Brain-D

Především skvělá kamera Hoyte van Hoytema, který je zodpovědný za záběry v Interstellar. Navíc pak podmanivý výkon Brada Pitta. Ale co dál...Na tento snímek prostě musíte být naladěni. Má své kouzlo, ovšem i tak se nachytá na větší snímky s meziplanetárním cestováním. ()

Všivák

Příjemně komorní sci-fi. Ve kterém ale, mimo jiné, zažijete honičku a přestřelku na měsíci nebo vkrádání se do podpalubí na lodi mířící na Neptun (pod tryskami startující rakety :)). Celé se to snaží vypadat realisticky, i když není. Po pomalém rozjezdu na mě šlo chvílemi spaní. Film ale nakonec nabere spád a dospěje až k uspokojujícímu závěru. Na mě působil závěr Ad Astra celkem osvěžuícím dojmem. Je to také další film, který si uvědomuje, že ve vakuu se nešíří zvuk a snaží se přijít alespoň s kompromisem. ()

klima777

Stačí vykrást pár starších kvalitních filmů, protřepat, zamíchat? Chci věřit, že ne. ---------- Natočeno skvostně (2,5 hvězdy, ale per aspera...). ()

Lukyn007

Na snímek Ad Astra se hezky dívá, ale nemohu si pomoci, že jde pouze o rádoby psychologický film mapující vztah otce se synem. Přestože režisér přišel s pár zajímavými nápady - jeho reálné zobrazení budoucnosti cestování do vesmíru -, příběh dost často skřípal a pointa snímku vyšuměla do ztracena. Jako rozebrání astronautovy mysli a jeho vztahu s otcem to prostě neberu. Po velkém hypu z Benátek jsem čekal daleko víc. Škoda. 65 % ()

Mr.KarlAdler

Hrozná škoda nevyužitého potenciálu a "rušivých vlivů", které odvádějí pozornost od hlavního, dost zajímavého sdělení. V jádru je Ad Astra přemýšlivý film relativizující hrdinství, relativizující touhu honby za úspěchem, slávou a objevování smyslu bytí kdesi za hranicemi naší galaxie. Gray ve svém intimním blockubusteru vystřeluje do vesmíru otazník, kterým se mnohem hlasitěji než jeho kolega První člověk ptá po smysluplnosti toho, na co můžou být lidé (čti Američané) v souvislosti se svým vesmírným programem hrdí. Tak, a teď si vezměte, že tolik hloubavý film hledající odpovědi v nitru hlavní postavy je otravně užvaněný, včetně tragicky vyznívajících doslovných voiceoverů "teď udělám tohle, protože", a zbytečně pracuje s vesmírnou akcí, která nelogičností a fyzikálními prasárnami dopaluje publikum a nutí ho soustředit se na úplně jiné věci, než je potřeba. Podle toho, jak konzistentně soustředěně se Gray prezentuje ve Ztraceném městě Z, se mi až nechce věřit, že ta zbytečná cinkrlata byla z jeho hlavy. ()

Ravi

Silný příběh o hledání se hlavního hrdiny jako syna, který se celý život vyrovnává s minulostí ve vztahu k otci. Na pozadí je Sci-Fi příběh, který možná na první pohled přebije to, oč jde, ale pod povrchem je hluboké psychologické drama. Velmi povedené, Brad Pitt zahrál skvěle, podmanivá hudba. Z kina jsem odcházel příjemně naladěn a občerstven. 85% = 4/5 ()

blackJag

Fajnově obstaraný balast. Taky ten Pitt, všímám si toho jen já, nebo pokaždé, když se snaží zahrát nějaké pohnutí mysli, vypadá, jako by mu právě propukla demence? 65% ()

Jaro.Krafcik

Tak nakoniec 3300 filmové hodnotenie. Cieľ bol 3k dokonca roka. Ale keď som mal trochu viac voľného času tak sa ani nečudujem, že som to prekročil o 300 hodnotení. A som sám zvedavý aké číslo bude svietiť 31. Decembra. Samozrejme som musel vybrať nejaký zaujimavý film. Ad astra ním nepochybne bol. Nemohol som si ho vychutnať v kinosále ako veľký fanúšik z LA, ale aj tak mal svoje čaro. Audiovizuálne to bolo výborne. Aj výkon aký podal Brad Pitt treba pochváliť, nie len on, ale aj Tommy Lee Jones bol skvelý. Film zaraďujem k silnej dvojke ako boli filmy Gravitácia alebo Marťan. Ešte taký paradox, po dlhej dobe som si pozrel niečo v originálnom znení, s titulkami. Už mi treba tie dabingy nejako obmedziť. ()

svobik

Místy vyložená magie. Van Hoytemovy obrazy stojí vážně za to, Pitt naprosto přesnej. Jako fanda vesmírných filmů jsem spokojenej, jen mě Ad Astra emocionálně zrovna nestrhla. I tak ale jednoznačně jeden z těch nejzajímavějších snímků letošního roku. 8/10 ()

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

Gareth Edwards chystá novou sci-fi

08.02.2020

Režisér první Godzilly a nejlépe hodnoceného Star Wars filmu od akvizice studiem Disney, Rogue One: Star Wars Story, Gareth Edwards si vybral svůj příští filmový počin. Bude se jednat o novou dosud… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

12.08.2019

Český snímek Nabarvené ptáče jede do Benátek

Český snímek Nabarvené ptáče jede do Benátek

25.07.2019

Nový snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula (Tobruk, Mazaný Filip) bude mít světovou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách, kde byl zařazen do hlavní soutěže. Film s mezinárodním… (viac)