13 hodín: Tajní vojaci v Bengázi

• Slovensko 13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi (viac)

Jedenáste výročie útoku na Dvojičky sa teroristické komando operujúce na severe Afriky rozhodlo „osláviť" útokom na americkú ambasádu v líbijskom Benghází. Jej zamestnanci síce už predtým tušili, že se niečo chystá, tajné služby však ich pocit ohrozenia nebrali do úvahy. Kvôli tomu sa pracovníci ambasády ocitli tvárou v tvár obrovskej presile prakticky bez väčšej ochrany. Keby v oblasti nepôsobila skupinka „bezpečnostných analytikov" (bývalých elitných mariňákov), nemali by žiadnu šancu. „Bezpečnostní analytici" hodia za hlavu všetky odporúčané postupy a nariadenia a rozhodnú sa brániť ambasádu do poslednej kapky krvi. (Cinemart SK)

JohnCZ

Výživná akční řežba, která je na Bayovy poměry i docela realisticky působící. Dějově to sice neohromí, ale jako rekonstrukce událostí to funguje velmi dobře (když se člověk přenese přes fakt, že scénář zase hraje typicky Američanům do karet) a audiovizuální stránka je, jak je u Bayovek zvykem, nesmírně vypiplaná. ()

corpsy

Michael Bay má jeden obrovský režijný talent. V jeho filmoch totižto málokedy niečo zastane. Či už ide o akciu, dynamiku rozprávania alebo samotný príbeh. Všetko sa to ženie obrovskou rýchlosťou. Vďaka za to. Bay nieje oscarový tvorca, je to tvorca zábavnej kinematografie ( aj napriek tomu, že v jeho filmoch ide o osudy ľudstva, či podľa skutočnej udalosti, alebo len z čisto fiktívneho prostredia ) a v tom čo robí, je jeden z najlepších. 13 HODÍN je jedna gigantická vojnová prestrelka, akú sme na plátne nevideli od čias BLACK HAWK DOWN a rozhodne stojí za to. ()

salisbury

Michael Bay vsadil ve filmu 13 hodin na neokoukané xichty a myslím si, že udělal dobře. Hemžilo se to tam sice hipstery či všelijakými zálesáckými dřevorubci, ale filmu to ve výsledku neškodilo, ba naopak. Chvílemi jsem mezi zvukem svištících kulek a drtivé hudby erpegéčkové palby přemítal o kopulaci mezi sestřeleným černým jestřábem a chodící smrtí. Film má slušné tempo, občas nějaké to klišé se mu může vytknout, ale rozhodně jsem rád, že Bay zmírnil svůj cit pro kýč a zbytečně jím nezatěžoval vojenské prostředí. ()

PauloZ

Je to tam! Bay má pořád co říct a rozhodně se s tím nemazlí. Utáhl měšec, předvedl skromnější práci, odhodil velké a drahé efekty, zato nasadil poctivost a um s jakým před léty začal a zavřel hubu všem hejterům. Příběh dle skutečnosti má kvality a dělá své, ale je velice dobře vyprávěný, jako vždy Bayovsky, nadrzo s jistou mírou patriotství a opět chutnýma lens flarema - proto ho vlastně milujeme :-) - a s přesně tak strhující gradací, jak si námět žádá. Divák lačný po tématické filmařině dostane parádní akci, kupu vypjatý scén, ty správné chlapácké (husinoidní) dialogy lemující rozesranou situaci v níž by nikdo nechtěl být, aniž by vyzněly sebemín trapně a hlavně skutečné postavy, ke kterým si zákonitě vybudujete vztah a bude s nima ty 2 a půl hoďky žít! Minimálně já tam s něma byl :-). Plná palba bez zaváhání a jako třešničku tu máme snad nejemotivnejší a nejsilnější závěr Bayovi filmařiny, který tak hecuje a tlačí na city, až je težké to v suchu ustát. Vlastně to dopadlo ještě líp jak malý/velký Pain and Gain a já už od Míše nechci Roboty, kteří potřebují novou krev, stejně jako Bay nové věci a tohle je toho jasným důkazem! ()

ConanVJ

Hodně drsné vyobrazení skutečné události, ve kterém je spousta krvavých scén. Akce je de opravdu hodně a postupem filmu hodně graduje. Natočená je pěkně a naturalisticky. Obsazení je uvěřitelné a pěkně zahrané.Atmosféra filmu je tíživá a zároveň napínavá. Já tento film řadím k mým TOP válečným filmům. Hudba pěkně podbarvuje dění na obrazovce. 100% :) ()

monsieurR

Přes trochu natažený začátek film ve výsledku nenudí, akce je slušná, napětí jako divák v kině boužel neucítíte, ale tím, že je to podle skutečných událostí, se to asi moc lepší natočit nedalo. ()

FFilipCZ

Výbušný a třaskavý rukopis Michaela Baye je tu znát na každém rohu a proto zajisté většina uživatelů sahá po více hvězdách. Trailer mne připravoval opravdu na zajímavou a napínavou akci, po skončení filmu bych však dodal jedině "meh". ()

ledzepfan

Ok, no.. Cením, že z toho Bay tentokrát neudělal na hlavu postavené sci-fi, ale prostě jen za vlasy přitažený vojenský akčňák. Je to plné veškerým tím jeho klišé (kterému jiní říkají trademarky), jsou v tom vidět prachy a řemeslo v malíku (tak moc v malíku, že to už zavání lenivou šablonovitostí).. Snaží se to být poměrně věcné, syrové a jaksi "realistické". Když by to člověk ale postavil vedle (tématicky podobného) Black Hawk Down, bylo by na první dobrou zřejmé, že je tohle pořád jen přiblble nedomrlý příbuzný. ()

maddy

13 Hours in 144 Minutes Long Movie: The Boredom in Benghazi. Názov filmu skutočne neklame. Film ktorých ma už tak dosť útrpných 144 minút, ale pôsobí ako by mal 13 hodín a v ktorom Michael Bay zase raz ukazuje, že na podobné „seriózne“ látky jednoducho nemá. Nič proti Bayovi, akciu stále vie, ale čo z toho keď 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi si vyžadovalo viac než hodinu a pol bezhlavej akcie. Pokiaľ chce Bay točiť podobný hrdinský vojenský akčný epos, najprv v ňom musí mať aspoň jednu postavu, ktorá diváka aspoň trochu zaujíma. Bay však opäť raz dokazuje, že tak ako zvláda akciu, tak nezvláda prácu s postavami. Prvá hodina filmu je tak úplne zbytočné kecanie o ničom, s no-name postavami vojakov, o ktorých sa divák dozvie akurát to koľko ich doma čaká detí, ale meno ani jedného z nich si nezapamätá. Keď sa tak v druhej polovici dramaticky umiera a divák netuší kto práve vyprázdnil pole alebo mu to je minimálne ukradnuté, tak je vlastne úplne jedno čo sa v tom filme deje. Napínavý vojenský akčňák sa tak veľmi rýchlo mení na zdĺhavé minúty bezhlavej akcie, kde síce po zdĺhavej úvodnej hodine už iba každú chvíľu niečo vybuchuje, ale s akciou ktorá nedokáže nijako vtiahnuť. Bay je síce opäť zárukou veľkolepých výbuchov, prestreliek a demolácie všetkého navôkol, ale čo z toho, keď aj tá akcia je taká „bezpohlavná“ ako v prípade posledných dvoch mizerných Transformerov a hlavne toho posledného. Rúca sa tu pár budov, vybuchuje niekoľko áut, no ani raz to nedokáže strhnúť, pretože všetko navôkol a všetci ktorí tu pobehujú sú úplne bezvýznamní. Uznávam, že Bay to vie stále veľkolepo nasnímať, pompézne ozvučiť a intenzívne zostrihať, no nemá absolútne o kom a o čom rozprávať. Maximálne prepálená stopáž, ktorá po čase už iba neskutočne ubíja v kombinácii s nezaujímavým postavami, žiadnym nosným príbehom a v druhej polovici iba neustálym prívalom neutíchajúcej, ale nijako zvlášť zaujímavej akcie nerobí z 13 Hours nič viac než silne priemerný príspevok do žánru vojnových akčňákov. Aj keď toho Krasinskeho by som v podobných úlohách rád videl častejšie. CELKOVO: 2* (4/10) ()

VojinRyan

Konečne sa raz Bay vrátil k malému ale poriadne dobrému filmu. Ktoré on točiť vie. Stači si dať pauzu, i len krátku od robotov a vznikne v jeho podaní ďalší skvostný kúsok. Relatívne málo známe tváre, ale perfektne vybraté do pozícii vojakov moderného konfliktu ani nie 4 roky starého. Keď si človek len predstaví, aké to muselo byť na východe. Teraz to pekne vidíte. Dokonca s pravdivým príbehom. A to je to, čo mám rád. Filmy podľa skutočnej udalosti. Surovo, surealisticky natočená akčná jazda špeciálnych jednotiek americkej armády, ktorá stráži ambasadora a CIA. Ktorá operuje hádam všade. A tú sa konečne ukazuje z časti tvár skutočnej Ameriky, kde konflikt v ktorom nemajú čo robiť, tak sa aj tvária, že tam nie sú. Takže žiadnu pomoc nečakajte od vlastných ľudí. Bay to spravil výborne. Jedna, najviac tri lokácie o ktoré sa bojuje, tí správny vojaci a dej máte napísaný samotnou históriou. Najviac ma uchvátila realita filmu. Až som mal chvíľami pocit, že Bay prišiel do Lýbie, a natočil akurát konflikt, ktorý sa tam práva odohrával. Super práca, ktorej k dokonalosti chýbalo len málo. 90% - 5* ()

agentmiky

Po čtyřech letech a druhém zhlédnutí musím s hodnocením nahoru. Michael Bay totiž natočil řemeslně excelentní skvost, kdy mi při nynějším sledování došlo, že i postavám byl věnován notný kus stopáže (tenkrát mi to tak nepřišlo, ale teď již ano). Jasně, jeho trademarky se dostavily i sem, při přestřelkách nereálně létající jiskry na všechny světové strany (to mu dokážu odpustit), barvami hýřící kamerové filtry a rychlý střih. Spíše mě překvapilo, že se dost vyvaroval amerického patosu. Když budete hnidopich, tak ho sem tam najdete, ale v porovnání s jinými jeho filmy (třeba takovým Armageddonem, což je ale na druhou stranu extrém) se vyskytuje minimálně. A i díky tomuto jsem si film neskutečně vychutnával plnými doušky. Kromě luxusně nasnímané akce (fakt to stálo jen 50 mega?) a pečlivě vykreslených charakterů (každý člen hlavního šestičlenného týmu dostane svůj background story) to nabídne i slušné emoce. Nikterak cíleně vynucené, tak jsem to právě necítil, ale přirozeně vyplývající z dění na obrazovce. Pořád se něco děje, jako divák se jednoduše nemůžete nudit. No a hlavně se to opírá o historické souvislosti, ocenil jsem závěr s pravými fotkami a tak. Bay by se měl věnovat příběhům založených na skutečnosti více, to mu totiž jde, ne přicházet s novými koncepty (tomu budiž důkazem 6 underground, jež se hrubě nepovedly). Za mě dávám 90 % ()

SaNcHeZ_cz

Černý jestřáb sestřelen na stereoidech. Michael Bay se vrátil s další bokovkou, která byť patriotistická a naivní až hrůza, funguje výjimečně dobře, akce šlape jak po másle a celé víc jak dvě hodiny utečou neskutečně rychle. Pokud jsou militaristické akce vaší krevní skupinou a nevadí vám trochu zbytečná přímočarost a jednoduchost, pak je 13 hodin jasná volba. [75%] ()

MartinezZ

Akční překvápko s výhradami. Jak už kdosi kdesi řekl, a zmiňuje to 'nenápadně' i jedna z postav, jde o takovou Bayovskou variaci na Black Hawk Down, akorát o něco méně megalomanskou, levnější, digitálně roztřešenější. Je tu pokus o vcítění se do postav, bohužel ne tak silný,abyste s nimi soucítili po celý film. Jsou tu i ty chlapsky hluboké drobnopatetičnosti, které mi nevadili u zmíněného 'Jestřába', ale tady vyznívali spíše jako "OK, to tu taky musí být" a vyznívají spíše jako opakující se klišé - ale to už je na divákovi, jak moc to zkousne/přejde/nezaregistruje/ocení. A trochu mi navíc neseděla v akci až příliš roztřesená kamera - ač chápu záměr oné akčnosti, pocitu nepřehlednosti dění a snahy ušetřit (když není co vidět, nemusí se to moc aranžovat a tedy i platit). Samozřejmě jde o Baye, takže nesmí chybět pohledy z nečekaných "očí", zpomalovačky a americké vlajky :) Přesto mě to docela překvapilo, protože akčňák je to slušný a koukatelný a na to, že jde o Baye uhlídaný, nepřeplácaný a mírný tak, že nekroutíte hlavou nad nesmyslností ultra explozí, ale nad onou vyslovenou bizardností fotbalových fandů u bitevní zóny za sousedovým plotem. Prostě slušná práce - macho ex-zelení mozci s rodinami doma a svými civilními problémy dělají svou práci v nějaké prašné prdeli. ()

Paxxx.cz

Pokud máte rádi vojenské filmy, ve kterých má velký prostor akce a navíc můžete příběhy podle skutečné události tak se Vám bude tento snímek (stejně jako mě) určitě líbit. Trochu jsem se bál, aby zde nebylo moc vlasteneckých scén, jelikož jde o americky film, ale to se nakonec nekonalo (vyjma úplně posledního záběru, který použil Bay i během filmu Pearl Harbor). Jsem spokojen s obsazením, parádními akčními pasážemi, a veškeré efekty má Bay (jak už jsme u něj zvykli) skvělé. 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází mi trochu připomnělo snímky Shake hand with devil a na život a na smrt, oba rovněž doporučuji. Hodnotím za 8/10. ()

Vxxx

Od Baye jsem toho moc neviděla, co jsem viděla, to mě bavilo. Tento film ale né tak moc. Posledních 45 minut mě bavilo dost, ale jinak jsem trochu tápala. Milion míst, milion postav, za celý film několik hlavních akčních scén. Momenty na odlehčeníí atmosféry mi v tomhle typu filmu taky dost vadí. Pokud mají tito lidé takový smysl pro humor, je to rozhodně obdivuhodné, nicméně mě, člověku válkou a bojem nepolíbeného, to ubírá na reálnosti. Ale jo. Jsem ráda že jsem film viděla. Herci byli všichni velice příjemní a dostatečně "v roli". Ale podívat se na to znovu asi nepotřebuji. 3* ()

Ellmariachi

Po dlouhé době fajn válečný film podle skutečný události, který mě bavil. Měl jsem sice dvě pauzy, ne jen na WC, kvůli přepálené stopáži, ale to je jediná věc, kterou můžu vytknout. Hlavní hrdinové sympaťáci, chování postav logické a akční scény vypiplané. Ke stopáži bohužel patří hlušší místa, kdy se máme s vojáky asi sblížit po lidské stránce, ale pro mě byla silná právě ta místa, kdy jsem hercům věřil, že bojují o život. 90 procent. ()

Riddick77

Ano, Michael Bay pořád umí točit akci, pohrávat si s nikdy nekončícím rozbřeskem a dramaticky snímat rozstřílenou americkou vlajku lehoulince plápolající ve větru, ale látka tohoto typu mu do rukou prostě nepatří. Snímek 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází totiž ve své podstatě představuje pouze bezmyšlenkovitou oslavu amerického správňáctví, v níž vizuální stránka válcuje na plné čáře obsah. Prim hrají efektní záběry naleštěných SUV svištících po rozpálených exotických prostranstvích a tak akorát zpocené bicáky potetované americkou vlajkou, jejichž majitelé s lehkostí sobě vlastní vypouštějí z pusy hyperdrsné hlášky typu „potřebuju urychleně pytel peněz a nějaké letadlo“, případně „dokud dělám správné věci, tak jsem v klidu, jelikož bůh mě zcela jistě ochrání“. Ač se Bay snaží být na první pohled apolitický – jeho hrdinové nikterak nezastírají, že konfliktu nerozumí, nemají vztah k regionu, neorientují se v kulturně-hodnotové dimenzi (všechno je pro ně „bizzare“) – tak ona plytká scenáristická bezradnost a úporná vizuální heroizace hlavních hrdinů nakonec ústí v problematické tvrzení, že ve světě, „v němž nelze rozeznat padouchy od klaďasů“, jsou Američané zase (jako vždycky) za klaďase a hrdiny. A to mi zrovna dvakrát nesedí. 4/10! Recenze zde. ()

R.A.D.A.R.

13 hodin dokazuje, jaký úkaz byl kdysi Black hawk down. Tato válečná klasika svého důstojného následovníka opět nezískala. Samotná akce je slušná a dobře natočená, v tom problém není. Horší je to prakticky se vším ostatním. Postavy od sebe absolutně nerozeznáte a ještě teď pořádně netuším, kdo vlastně padl :-) Neznámí herci ani tma v tomto případě příliš nepomáhají. Slabé dialogy a přehnaný patos se u Baye daly čekat, ale v přehnané stopáži bohužel o to více vyniknou. Co u Baye zamrzí je minimum cool scén, pominu-li vykrádačku padající bomby. Suma sumárum, obdobná úroveň jako Bergův pokus. V něčem lepší, v něčem horší, ale stále průměr. Pořád ale podstatně lepší než roboti :-) ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (viac)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015

Michael Bay má plné ruce práce. Momentálně točí akční thriller 13 Hours a do budoucna ho chce urvat hned několik projektů. Nejhlasitěji o něj bojují válečný akčňák Sabotage, sci-fi Time Salvager a… (viac)