13 hodín: Tajní vojaci v Bengázi

• Slovensko 13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi (viac)

Jedenáste výročie útoku na Dvojičky sa teroristické komando operujúce na severe Afriky rozhodlo „osláviť" útokom na americkú ambasádu v líbijskom Benghází. Jej zamestnanci síce už predtým tušili, že se niečo chystá, tajné služby však ich pocit ohrozenia nebrali do úvahy. Kvôli tomu sa pracovníci ambasády ocitli tvárou v tvár obrovskej presile prakticky bez väčšej ochrany. Keby v oblasti nepôsobila skupinka „bezpečnostných analytikov" (bývalých elitných mariňákov), nemali by žiadnu šancu. „Bezpečnostní analytici" hodia za hlavu všetky odporúčané postupy a nariadenia a rozhodnú sa brániť ambasádu do poslednej kapky krvi. (Cinemart SK)

hororwatch

Jsou lepší filmy tohodle formátu ale i mnohem horší. Na tohle se dobře koukalo,ačkoliv paradoxně pomatená semtam lítající kamera mi vadila snad jako jediný na tom všem. ()

GOREGASM

No, pár minut jsem se zbavoval předpojatosti vůči supermačorejžovi, kdy mi v hlavě pořád leží nejen jeho blitek s razítkem "Pain & Gain", ale nakonec jsem tuto bariéru překonal a vypadá to, že Michael Bay dostal opět rozum. Je sice pravda, že příběhy dle skutečných událostí by měl přenechat svým realističtěji smýšlejícím a emocionálně věcnějším kolegům, protože jeho styl více sedí fiktivním příběhům i světům, v Benghází se ale krotí ve prospěch příběhu a ani z postav nemodeluje arogantní kokoty (promiňte mi ten výraz, ale tak to prostě je), na které jsme z posledních jeho snímků více než navyklí. Všichni američtí vojáci jsou superdrsní, superprofíci v každém ohledu a všichni jsou absolutně oddaní své rodině, pro kterou nad svým tabletem, či laptopem roní slzy. Naštěstí to Michael nepřežene a brzy dojde na akci, na kterou se moc dobře dívá, skoro by se chtělo zvolat Michael Bay is back a ona je to vlastně pravda. Výborná dynamika akčních scén u Baye nepřekvapí a celkové zabarvení obrazu dodává celému snímku jedinečný feeling. Akce je hektická, přehledná a dokonce většinu fyzikálních zákonů respektující, přesto je to pořád čistokrevný Bay, respektive kdo jiný by věnoval americké vlajce dvě pamětihodnější scény. První když ji ve slowmotionu nechá teroristy rozstřílet a druhá, když ji zdevastovanou nabídne houpající se na vodní hladině na úplném konci snímku. Zpočátku ploše vyhlížející propaganda, která ale naštěstí nenahání nesmyslné ambice, drží se toho co umí, přičemž výpovědní hodnotu udrží a následně se transformuje v militaristický dynamit plný jednohubkové akce. 80% ()

hEROic

Moc dobrý! Válečný filmy moc nemusím, ale tyhle pecky o malých elitních jednotkách prostě žeru. Parádní atmosféra, skvělé záběry a celkově super podívaná. Ta nejistota kdy co přijde mě fakt bavila. Necelých 90% a Bayův návrat do nejvyšší ligy. ()

strikeman

Bay konečně zase natočil něco, na co se po těch jeho nezáživných plechárnách dá podívat. Kultovní válečný akčňák se z toho sice nestane, ale za jedno podívání to stojí a 144 minut celkem uteče, aniž byste se nudili ... 75% ()

BOURQUE

Po sérii neúspešných Transformerov aj sám M. Bay cítil, že je na čase natočiť niečo iné. Jeho nový film je veľmi silný a to zo všetkých strán. Silné a dobre natočené akčné scény a nadpriemerné herecké výkony. Dobré intro a outro. Ale je to trošku dlhší ako by mal byť - skrátiť zhruba o 30 minút! Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

Zajdo

Trošku to má zo začiatku pomalšie tempo ale keď sa to rozbehne, tak sa to nezastaví až do konca. Michael Bay akčné scény jednoducho vie. ()

MickeyStuma

Další neplánovaný masakr. Válečný příběh dle skutečné události a v režii Michela Baye. Vizuální podívaná tedy zaručena. Událost, která se stala v Benghází 11. září 2012 je zpracována s veškerou úctou ke všem zúčastněným a ukazuje, jakým peklem si oddíl musel projít. A jako obvykle nechybí ani reálné politické jednání ve velení. Šlo o záchranu života a americká vláda nedokázala rychle zareagovat. Dokonce byla na místě snaha tomu i naivně zabránit. Nastalo peklo, které dopadlo jak dopadlo. Dějově největší rozčarování se ukazuje v místě, kdy byla vyžádána podpora letectva a ti se na to prostě vykašlali. Snímek přináší to, na co jsme od Baye zvyklí. Patřičný švih, dechberoucí kamera, napětí, city, zoufalství a zlost. Film ve stylu snímku Ridleyho Scotta ´Černý jestřáb sestřelen´, který se může vedle něj bez problémů zařadit. ()

helloween93

Studio Paramount zkusilo hned v úvodu roku 2016 ve spolupráci s Michaelem Bayem nasadit do kin 13 hours, válečný snímek popisující útok na americkou ambasádu v Libyi roku 2012. Paramount s Bayem chtěli vytvořit další hit typu Black Hawk Down, Lone Survivor nebo American Sniper. No, technicky nejde vůbec o špatný film, i když dějově asi nejslabší z vyjmenovaných filmů. Bay se vizuálně vyřádil, patetičnost tu není obsažena v takové míře, ale filmu by prospěla kratší stopáž o cca 20 minut. V některých momentech se to trochu vleče, zejména v první hodině, pak začnou útoky vln nepřátel na základnu a Bay rozjíždí to, co umí nejlíp, akci. Bohužel pro Baye i Paramount se z 13 hours hit nestal a připravil tak Paramountu první kasovní zklamání roku 2016. 3* ()

Rathalos

Zatial jednoznacne najlepsi film rezisera Michaela Baya,velmi intenzivna,napinava,atmosfericka a aj smutna akcna vojnova drama podla skutocnych udalosti odohravajuca sa v libyjskom Benghazi s vybornymi hereckymi vykonmi,kde sa hrstka byvalych elitnych marinakov musi branit obrovskej presile libyjcov,samozrejme je to skvelo natocene,nema to absolutne ziadnu chybu,mate pocit,ako keby to bolo ozajstne,takze zazitok s najvyssim moznym hodnotenim...:-) ()

Ivo

Navážu na skvělý komentář DH3Factor :) : Jak člověk truchlit má za vousaté soudruhy, když každý geroj tu vypadá jeden jak druhý ? :) 3,5 ... ()

misbos

Na to, že všechny ty BayTradeMarks mi přijdou směšný, to bylo celkem snesitelný. Pokud by to ovšem někdo jinej pojal jako spešl ops procedurálku ( včetně toho Mannovskýho snímání akce ), mohlo to bejt mnohem zajímavější. ()

KUFI

Prumerna variace na BHD. Ne tak syrova, zato plna sarkastickych hlasek a to i v zivot ohrozujicich situacich. Veci typu: "Ahoj Kapitáne Ameriko. Bojuju za svoji zemi" - hvííízd kulka vedle hlavy - "Nemáš zač" ..nemaji v dobrym vojenskym thrilleru co delat. Mozna tak ve spatny beckovy komedii, ale ne tady. I ty rodinny dojemny vsuvky s nezbytnym "I love you - love you too" me srali. ()

bararich8

Bay vyměnil roboty za amíky a hned mu to všichni žerou, přitom je to vystavěné úplně stejně, sranda. Na mě příliš dlouhá stopáž a tak nějak mě to úplně nepohltilo, ale snaha tam rozhodně byla, 3,5* ()

Torpid

Je to dobře natočený a film mě držel v napjetí celou dobu. Dvě hvězdy dolu za ten americkej patriotismus. Arabáci se tam kosej jak v počítačový hře po desítkách, ale když umře amík, no to se film sekne na pět minut s tklivou hudbou a slzou v oku. Amerika je stejný impérium jako kdysi Řím, a i tady si pečlivě buduje sebevědomí nadlidí, který maj trochu jiný práva než zbytek zeměkoule. ()

DAPDO

V posledních letech se roztrhl pytel s filmy natočených podle skutečnejch událostí, v hlavní roli s americkejma vojákama. Nic proti tomu nemám, spíš naopak. Tyhle filmy maj prostě něco do sebe, když víte, že to není nějáká vymyšlená blbost, ale že se to fakt stalo. Nevím, jak moc se tvůrci drželi pravdy v tomhle případě, četl jsem, že velvyslanec umřel trochu jinak, než ve filmu, ale jinak to sedělo. Jediný, co bych vytknul, tak aspoň pro mě nepřehlednost jednotlivejch postav, a to je pro mě dost zásadní chyba. Jak si narazili na palice přilby a začlo se střílet, nevěděl jsem kdo je kdo. Nakonec i ty mrtví na konci jsem musel dedukovat podle lítající fotky, jména mi nic neříkaly. To seznámení s tou šesticí hlavních postav mělo vypadat trochu jinak, ale to je takovej jedinej škraloup, jinak dobře on ! ()

Kingjiri

Dost možná doposud nejslabší Bay. Tentokrát šetřil s akcí (svojí daň si nejspíš vybírá fakt, že má jít o příběh dle skutečnejch událostí) a dojem z jinak povedenejch akčních scén pak často znatelně kazilo točení na "25 FPS". Jak už bývá u hollywoodskejch válečnejch filmů zvykem, objevilo se i několik patetickejch momentů (brečící mariňáci volající domu nebo záběry na americkou vlajku, ať už prostřílenou nebo topící se ve vodě). Největší problém ale představuje dlouhá stopáž, na který se hodně podepisuje dlouhej úvod a zbytečný dialogy bez většího významu pro příběh. Bay má jediný štěstí, že umí natočit napínavě snad cokoliv, takže se i přes nesoudnou stopáž jakž takž daří udržet divákovu pozornost. Čekal jsem však rozhodně víc než technicky vypiplanou ale jinak v podstatě průměrnou žánrovou jednohubku. ()

maar

Nedá se nic dělat, Michael po letech píčovin konečně natočil film, kterej má koule......opravdu super snímek, u něhož se musí každej zamyslet....myslím si, co myslím, jsem přesvědčen, že to není žádná přehnaná americká blbost.....takových filmů víc prosím! ()

Dm1tr1j odpad!

Ďalší zo snímkov americkej vojnovej propagandy na ospravedlnenie svojho vojnového ťaženia za ziskom. Je to nepozerateľné, teda som to ani nepozeral. Ten ušiplesk v hlavnej úlohe mi stačil. Skutočne nepozerateľné a neodporúčam si nechať vymývať mozog týmito vymyslenými a pokrivenými výmyslami. ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (viac)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015

Michael Bay má plné ruce práce. Momentálně točí akční thriller 13 Hours a do budoucna ho chce urvat hned několik projektů. Nejhlasitěji o něj bojují válečný akčňák Sabotage, sci-fi Time Salvager a… (viac)