13 hodín: Tajní vojaci v Bengázi

• Slovensko 13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi (viac)

Jedenáste výročie útoku na Dvojičky sa teroristické komando operujúce na severe Afriky rozhodlo „osláviť" útokom na americkú ambasádu v líbijskom Benghází. Jej zamestnanci síce už predtým tušili, že se niečo chystá, tajné služby však ich pocit ohrozenia nebrali do úvahy. Kvôli tomu sa pracovníci ambasády ocitli tvárou v tvár obrovskej presile prakticky bez väčšej ochrany. Keby v oblasti nepôsobila skupinka „bezpečnostných analytikov" (bývalých elitných mariňákov), nemali by žiadnu šancu. „Bezpečnostní analytici" hodia za hlavu všetky odporúčané postupy a nariadenia a rozhodnú sa brániť ambasádu do poslednej kapky krvi. (Cinemart SK)

Autogram

Partia agentov CIA si nechá narásť brady, aby zapadli medzi miestnych mudžahedínov, a ja tie ich brady neviem rozoznať a všetci sa mi potom zdajú ako jeden muž. To je len malá výčitka k filmu, ale to nič, veď všetci majú rovnaké schopnosti strielať a vyhýbať sa guľkám. Od polovice filmu je akcia gulervoucí, nedá vydýchnuť, a ani na chvíľu som nezapochyboval, že Bay presne vie, čo má robiť na ohúrenie diváka. Bohužiaľ, niekedy sa najlepšie akčné filmy točili s vymyslenými hrdinami a dnes sú so skutočnými postavami a na základe skutočných udalostí. –––– Našou úlohou ako Američanov je pomôcť v Bengázi vytvoriť slobodnú, demokratickú a prosperujúcu Líbyu. –––– Mám pocit, že keď robím správnu vec, Boh ma ochráni. ()

KASUGI

13 hodin : Záchrana nerozpoznatelných vousáčů 4. Tak by měl znít správně název tohoto průseru. Sorry jako, ale už mám fakt po krk těchto současných válečných filmů ze středního východu jako Lone survivor a spol., co jsou jak přes kopírák. Vezměte čtyři až pět vojáků, umístěte je na území arabáčů a nechte je přepadnout. Na pomoc samozřejmě nikdo nikdy nepřiletí, to pouze až na závěr filmu. Všichni hrdinové mají milované ženy a děti a přes své laptopy jim posílají american smile. Aby to divák neměl tak jednoduché, tak musíme vzít co nejpodobnější typy herců a nechat je zarůst plnovousem. V jedné scéně si tam volají dvě základny a letiště. A za telefonem vousáč! Všechno bylo tak stejně nasvícené a zaranžované, že jsem se už úplně ztrácel, kdo komu a kam vlastně volá. Režie krom pár dobrých momentů nenabízí nic extra. První přepadení ambasády je tak jalově natočené, že jsem měl pocit, že už to ani netočili v Hollywoodu, natož pak Bay. Když už nic, tak jsem se alespoň těšil na tu brutalitu, co zde někteří vyzdvihují. Tohle mělo být tvrdé R-ko? Jako fakt? Rambo 4 se musí za břicho popadat. Každé malé dítě holyvůdského producenta ví, že točit R-kový film je automaticky ztráta zisku. Proto nechápu myšlenkové pochody Baye, když se mu oplatilo nechat si ujít zisk, kvůli zhruba 3, slovy třem! běžným krvavým scénám, z toho dvě v přítmí... Jak jsem zmínil, pár dobrých momentů to má, ale co naplat, když to celé przní už stokrát viděné. A vousáči... ()

Lektor

Ale ano "Bay is back !!" a ve velkém, tedy výpravou neohromí ale v subžánru, kde dokáže áčkově prodat i hnusnou ruční kameru absolutně vládne. Zatraceně vážná forma. V podstatě aktuální téma živě. ()

Hollohlaway

Slušná akce s očekávanou dávkou patosu a patriotické omáčky. Postavy jsou vybrány celkem slušně, boj ztvárněn realisticky a mělo to hlavu a patu. Jen to nebylo ničím zvláštní a občas by prospěl střih spíš více než méně. ()

Trapper33

Novější filmy Michaela Baye moc nemusím a tak dopadl i tenhle kousek. Na jednu stranu je to fajn, akční scény jsou skvěle natočené, ale pak je tu ta stopáž.. film má asi o půl hodiny déle než by měl mít. Co ale musím pochválit je kvalitní výběr herců. Všichni do svých rolí pasovali a poradili si s nimi skvěle. Celkově je to průměr, který už vidět nepotřebuji. ()

Jello Biafra

Príbeh šestice kontraktorov, ktorí dokázali 13 hodín vzdorovať hordám arabských povstalcov v chaose zmietanom Benghází. Napriek námetu sa nejedná o ďalší propagandistický blábol, ale poctivý akčňák s veľmi hustou atmosférou. Chaos, ktorý vládne v súčasnej Líbyi je tu zobrazený veľmi realisticky a ani divákovi nie je jasné kto je tu spojenec a kto je nepriateľ. Bay sa tu výnimočne vyhýba jeho typickému kŕčovitému humoru a servíruje nám naturalistické bojové scény (za všetky vedie rozstrieľanie povstalca ťažkým guľometom) i veľmi napínavú pasáž záverečnej obrany základne. Ale čo mňa úplne uzemnilo: objavujú sa tu náznaky kritiky voči americkej zahraničnej politike a v jednej konkrétnej scéne tu aj sami hrdinovia pochybujú o zmysle svojej misie v krajine, kde vládne zbraň a Alláh. Na záver sa dočkáme nejakého toho patosu, ale ako celok na mňa film veľmi zapôsobil. ()

3 AM Code

Není to vůbec špatný. Na Black Hawk Down tomu něco chybí, ale i tak solidní válečnej film. Americký patos je v přežitelné míře, akce je relativně přehledná. Je fakt, že se Bayovi moc nepovedlo rozlišit postavy, takže si prakticky nebudete pamatovat kdo je kdo - holt hlavní devizou filmu je nastalá prekérní situace a její akční řešení, nikoli piplání se s účastníky. ()

Maynard.

Konečně se dokopal Bay k tomu, aby natočil něco jinýho než Transformers, který už sou hodně vokoukaný a jejichž kvalita prudce klesá. Natočit válečný film z jarabáckýho prostředí byla rozhodně správná volba. O to víc, když se jedná o "skutečný" příběh. Samozřejmě, že se divák neubrání srovnáním s Černým jestřábem. Ten je narozdíl od tohodle kousku těžce akční a to po celou dobu. U tohodle filu se to rozjíždí pomalejc, ale pak to stojí za to. Stejně je mazec, že pár vostrejch chlapíků dokáže takle moc zatopit primitivům s turbanem. Jeden takovejhle vycvičenej amík je schopnej sejmout klidně 30 jarabáků. U sledování podobných filmů se ve mně nahromadí nenávist ke všem těm pitomcům, který tam lítaj se zbraněma a v hábitech :o). ()

vitekpe

Klasika soucasne tvorby, verim ale, ze nekomu se to libit muze. Kazdy ma rad neco. Ja se radsi podivam na letsplay Call of Duty a alespon tak budu usetrenej tech "americkych" emocnich vylevu. Dalsi problem mam s Krasinskim, protoze ja proste stale vidim urednika z Office a ne "marinaka"... :) 2+ ()

kenkaku

Rukopis Michaela Baye je znát, ale tentokrát (nevím proč) jsem se nudil. Neříkám, že nešlo o dobře odvedenou práci. Spíš, že se tak nějak nechal ukolébat na vavřínech. Délka filmu je zbytečně dlouhá a dávkování akce je takové zvláštní. Hrozně moc se toho tam nakecá a ten (jak ostatní s oblibou říkají) "patos" je o něco křečovitější a výraznější. Prostříhat a byl by to skvělý film. Navíc na konci ten dodatek (jak všichni horentně opustili službu) na mě zanechal smíšený dojem... ()

Forsberg11

Pekne povedané, Bayovi vojaci z Bengházi išli poriadne mimo mňa. Keby som mal byť trochu úprimnejší, povedal by som že ma srali od prvej minúty. A to akčné prestrelky a vojnové filmy zbožňujem. Toto bol však len akýsi guláš sekundových prestrihov s lietajúcimi guľkami okolo kamery. Veľmi ťažko sa išlo v samotnom deji detailnejšie zorientovať. Postavy boli takmer podobné. Všetko zarastený veľký chlapi z armády. Nikomu som nefandil, ani som sa do deja nedokáhal vžiť. Korunu všetkému dodala rozstrasená kamera. Jeden aby z toho dostal epyleptický záchvat. Skoro som to ani nedopozeral ale dal som tomu ešte šancu a čakal či to nevytiahne vyššie koniec. Ale nestalo sa. Americká vlajka ostala špinavá v bazéne, potom ešte pár melancholických záberov na skutočných protagonistov oných dní v Bengházi a koniec. Film, ktorý nemusím viackrát vidieť. Najlepšia scéna: Vysiaca ruka (ooooch). 30 %! ()

Zemi11

Nebyl čas lámat si hlavu nad tím, kdo je kdo. Prostě se tam nějak mezi sebou beze smyslu stříleli a chvilkama mě to i bavilo. ()

Sdoom

Koukatelný akční thriller, který sice nenudí, ale ani nijak svou akcí neohromí. Některé pasáže jsou docela dobré, jiné zase totálně nepřehledné. Závěrečná půlhodinka je asi nejlepší, se snesitelnou porcí patosu a patriotismu. (HD, orig.) ()

sedm.1

U 13 hodin se bohužel stalo přesně to, čeho jsem se nejvíc obával, a to že půjde prakticky o Černý jestřáb sestřelen 2. Takže jeden velkej, nepřehlednej bordel, kde chaoticky pobíhá padesát po sobě střílejících postaviček, a já nemám ani páru o tom kdo po kom pálí, koho zrovna trefili, výbuch tady, výbuch tam, křik nalevo, křik napravo a já vím úplný prd. A na argumentování ve stylu, že jde o co nejvěrnější zachycení autentičnosti, já upřímně kašlu, neboť na nepřehlednou akci jsem opravdu doslova alergický a zde je akce nepřehledná fakt neúnosně. A jelikož zde ona neúnosně nepřehledná akce zabírá většinu času, a vlastně druhá polovina filmu je už jenom o ní, tak jsem docela trpěl. Tajní vojáci z Benghází mě ovšem nezaujali ani v ostatních ohledech. Kritizovat zápletku samozřejmě v takovémto typu filmu nemám v úmyslu, nicméně její zpracování je nezáživné, dramatické momenty vůbec nefungují, stejně tak emoce, vizuál mi vzhledem k ději a místu připadl až zbytečně příliš kultivovaný, atmosféra obyčejná a veškeré postavy na mě působili naprosto nevýrazně a nezajímavě, a to i díky mdlému osazení. Já mám tedy sice Bayovky upřímně hodně rád, tímhle chaosem mě ale vážně kluk ušatej ani trochu nepotěšil, opakuji, nesnáším nepřehlednou akci a 13 hodin je prakticky jen o ní, takže takto rozhodně ne! ()

The Viper

Takhle zábavné a rychle utečené 2 a půl hodiny jsem u filmy dlouho nezažil. Jediné co mi dělalo problém bylo představování a pracováni s postavami, kdy jsem ke konci vlastně skoro nikoho neznal. ()

leon_id

Bay se fakt snažil, ale stejně mi ti hipsteri kontraktorsti vůbec neprirostli k srdci, takže mi ve finále tak ňák uniklo, kdo ze to po návratu domu nemohl dát výpověď, ale zas jsem mohl vidět, jak tuleni zvládnou vycistit půlku Libye v kratasach. ()

honzii

Tohle mělo bejt točený na film, ten digitální look zde vypadá opravdu strašně, na tohle nejsem u Baye zvyklej. A co pak člověku zbývá, když to ani nevypadá pěkně. Ale John Krasinski byl celkem vtipná volba. ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (viac)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015

Michael Bay má plné ruce práce. Momentálně točí akční thriller 13 Hours a do budoucna ho chce urvat hned několik projektů. Nejhlasitěji o něj bojují válečný akčňák Sabotage, sci-fi Time Salvager a… (viac)