Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

merigieren

byl sem na vážkách co dát, ale nakonec čtyři nedám, je to jen hloupý moralistický příběh jednoho chlapíka, který brutálně zmasakruje zloděje auta. ve vězení prozře a ztratí mladšího bratra ve škole, kam se náhodou propašovala pistole do ruky černocha. Ono je tam víc nitek, otec, otčím, atd. ale stejně nějak mi ta proměna uvěřitelná nepřišla. tenhle film bych zařadil do škatulky co je o nacismu musí dostat moře hvězd... ()

KNTRFKT

Kult hákového kříže je přesně ten typ filmu, nad kterým budu přemýšlet ještě hodně dlouho a to ani ne z důvodu toho, že by mě překvapilo rozdupávání lebek černochů, ale spíš z důvodu celkového pojetí věci. Ono totiž nejde tak o rasismus, jako o lidskou demenci, nejde o vymezování si území, ale o potřebu někoho prostě dojebat, nejde o vyšší dobro většiny, ale vždycky o minimalismus, který musí být živen a když se správně hnojí, roste jak černoch po dešti. V tomhle snímku je prostor pro demenci věnován hlavně běloušům, protože jsou to hlavy pomazaný, z boží vůle nácci, ale to samé, ačkoli v černé míře se odehrává na opačné straně barikády a možná ještě ve větším měřítku. A přesně to ukazuje závěrečná scéna, která je tedy vskutku precizně podaná. Až jsem z toho dostal chuť jít někoho oddělat do koupelny. Finálním sdělením pak je: "Kdo seje vítr, sklízí bouři." ()

fablefavorit

Doporučuji shlédnout všem vymazaným hlavám ze všech končin, nehledě na původ, barvu pleti, apod. A nebo radši ne, stejně by si to každá strana vyložila po svém, jen hlavně ne tak, jak to zamýšleli tvůrci. Silné drama o člověku, jež se za nešťastných okolností střetává s bolestně ošklivou realitou, která v sobě schovává ještě ošklivější lež. Blablabla chytré kecy musíte vidět. ()

Rathalos

Drsny a kruty film o neznasanlivosti inej rasy a dosledky,ktore prinasa rasizmus...Edward Norton a Edward Furlong podali vykon,ktory sa len tak nevidi...:-) ()

skeptic

Príbehovo zaujímavé, myšlienkovo takisto aj keď sa trochu (dosť) zjednodušuje, aby sa "rýchlo" dostalo túženého efektu (k tomu sa ešte vrátim). ____ Na druhej strane po technickej stránke to nie je žiadna sláva. Scéna biely vs čierny v basketbale na ihrisku a "mohutná" hudba burácajúca v pozadí, ako pri tucte priemerných športových puberťáckych filmoch, kde ide o kľúčoví zápas + sa do toho pridajú spomalené zábery a prekvapivo "kliďas" Derek, ktorý spätne černochovy nevrazí, ten istý Derek, ktorý potom brutálne toho istého černocha zabije... Majú tieto spomalovačky a tá "trápna" (teda vážna v prípade filmov ako High school musical) hudba v takomto vážnom filme čo robiť? Majú snáď nejakú pridanú umeleckú hodnotu? Nie. Je to obyčajný GÝČ. Nebudem tvrdiť, že tie spomaľovačky sú nevhodné vždy, ale preháňa sa to s nimi. ____ Na to ako je Derek vychvaľovaný, že aký je múdry, že bol dobrý žiak a podobne, sa z neho po miernom nátlaku otca, môže stať prudký neonacista? Pripusťme, že keď k tomu prirátame smrť otca za ktorú sú nepriamo zodpovedný čierny a kôli smrti jeho zlé psychické rozpoloženie, tak áno aj keď mi to príde nepravdepodobné (keď vám beloch zabije otca nebudete preto nenávidieť celú bielu rasu, teda ak máte aspoň kúsok rozumu, a predpokladám, že tak to je i s čiernimi), ale ok, jeden myšlienkovy prerod o 180 stupňov ešte ako tak beriem. No prichádza ďalší. V base sa opäť stane s Dereka "ten dobrý chlapec". A ďalší. Z Dannyho potom ako mu Derek porozpráva ako to vyzeralo vo väzení sa tiež stane "dobrý chlapec" (prerod už len za pár minút!). Čo z toho reálne vyplýva? Ani jeden z bratov nie je v skutočnosti veľmi múdry, v skutočnosti sú veľmi ľahko ovplyvniteľní, nestabilný. ____ Teraz ta ťažšia časť... Prečo dávam vzhľadom na predchádzajúce riadky, relatívne vysoké hodnotenie. Film aj napriek kôli spominaným úsmevným gýčovým/wtf momentom, má dobré tempo, nenudí. ____V jadre je myšlienka, že extrémisti môžu úplne zmeniť svoje idey, pozitívnou skúsenosťou s objektmi ich extrémizmu dobrá, len je v tomto prípade (ako som už vysvetľoval vyššie) trochu krkolómne podaná. Ďalšia myšlienka, že aj keď sa už úprimne zmeníte, to neznamená, že za svoje skutky nebudete pykať (záverečná scéna - Dannyho smrť). 80% ()

4x8x16x23x42

Silný film, o nenávisti, pochopení ale i sebeuvědomění. Někdy velmi nepříjemný a někdy naopak vykouzlil úsměv na tváři. Určitě stojí za zhlédnutí. ()

Folky

Místy je to těžko uvěřitelné, ale jinak silný film, s perfektním Nortonem a dobrým poselstvím, že špína se najde mezi lidma všech barev. ()

salamandrr

Velmi silný silný snímek se skvělím koncem....slovo nadčasový jej vstihuje.Problémy rasismu jsou vždy aktuální a "American History X" ukazuje,že nejpodstatnějším problémem bývá výchova,kterou nikdo neovlivní,pouze rodiče....doporučuji všem a nápad vysílat povině ve škole podporuji ()

vlkzbeskyd

Kult je jeden z mála filmů, který nám ukazuje problematiku rasismu. Kdy díky retrospektivnímu vyprávění hlavního hrdiny (Edward Nortin), se dozvídáme, proč tak inteligentní člověk je posedlý rasismem. Nelehká životní situace mu však pomohla najít správný životní směr (nebo si to spíše jen myslel…) Život mu ještě uštědří tolik životních ran, že na konci si nejste jistí, jestli se v něm něco nezlomí a neprobudí se v něm opět rasistický duch…Tento snímek není nikterak odpočinkový a množství drsných scén nás nutí se opravdu zamyslet nad podstatou věci. ()

Merggie

Stále nechápem, čo všetci na tomto filme vidia. Veď je úplne obyčajný. Niekto sa polepšil, či chce niekoho presmerovať na čisté chodníčky. No a čo? To sa predsa stáva (a možno ani nie). Bol to dobrý film, ale nenašiel sa ani jeden aspekt, ktorý by ho posunul medzi filmy výnimočné. Pozerať sa dá, len nečakajte zázraky. Ja som čakal na skvelé predstavenie a dopadlo to menším sklamaním. Moja chyba:-) ()

Joeey

Působivý film, v němž Edward Norton udržel mou pozornost od začátku do konce a Edward Furlong mu zde výborně sekunduje. Profesionálně natočené, film je prokládán scénami z minulosti a současnosti a když se na něj divák dívá se zájmem, v příběhu se neztratí. ()

AngelG

Edward Norton je prostě jednička!Opět nám předvádí,že je pro něj skoro každý film hračka a že umí zahrát jakoukoli roli.I když mezi ním a režisérem byly nějaké neshody,byla by opravdu škoda tenhle film nedotočit.Ale myslim že je opravdu malá hodně mála naděje na to,aby se nějakému stoupencovi rozsvítilo v hlavě,tak jako tady Nortonovi.. naprosto skvělé herecké výkony všech + skvělý konec.. ()

Blaogranas

Film, který vás donutí pozastavit se a popřemýšlet nad životem. Nepřekvapí vás skvělým hereckým výkonem Eda Nortona, ale neméně zdařilým podáním Eda Furlonga a docela neočekávaným závěrem, který mě přinutil přidat ještě jednu *. ()

Jeand´Boa

Hodně silný snímek, kde je naprosto otevřený pohled na rasismus a jeho důsledky ... ať už bylo natáčení jakékoliv, režiséra i hlavního představitele to zřejmě zocelilo natolik, že jejich výkony byly zcela věrohodné ... ()

maZSlicko

jak pise "kleopatra" ve svim komentari : "nebuďme rasisty, ale taky ne přílišní lidumilové" .. o tom to je ... fakt skvele zahrané Edem Nortnem ...Film je o dost velkym zamyslenim ... Perfektne zasazena hudba , Proste dokonaly pribeh o rasismu .. Kdo nevidel , tak at hned napraví :) ()

Skleni

WOW!. Neveril som že niekto natočí tak reálny pohlaď na dianie v nacistických a anarchistických skupinách ako tento film. Ponecháva názor na tuto "sektu" stranou a venuje sa naplno osudom hlavných postáv. a pritom sa všetko točí aj tak okolo názorov na nacizmus a extrémizmus. Úvodný obrubník, či záverečný epilóg ma doslova dostali a nikdy nane nezabudnem. Takže ako povedal Edward (pre mňa jeho životná rola), všetko už bolo povedané! 96% ()

Stíba

Excelující Edward Northon v trháku, který se stal pro mnoho lidí určitou formou bible. A bylo to zejména asi ono jasně dané téma s netypickým zpracováním co udělalo takový dojem (podobně jako Shawshank) a nechalo chladným málokoho. ()