Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

tomlanda

Film, který ač se na první pohled tváří hodně naivně, v sobě skýtá velký přesah, který pokud dokážete odhalit, tak vám i několik hodin po zhlédnutí bude vrtat v hlavě. Toto skutečně není nějaká účelová kritika nacismu, potažmo rasismu. Snímek dává komplexní obrázek toho, co je špatného na obou stranách barikády. Spolu s oskarovým výkonem Edwarda Nortona a velmi dobrými ostatními herci jde pro mě o jasnou top záležitost ()

balcazar

"Nenávisť je zbytočná záťaž. Život je príliš krátky na to, aby sme si ho týmto ničili." Skvelé dielo. Prelínanie dvoch rovín - čiernobielej (minulosť) a farebnej (súčasnosť) funguje výborne, divák sa vôbec nestráca, nechýba tomu akcia, dialógy a scény, ukazujúce rasovú nenávisť, plné násilia, ale aj zopár na odľahčenie, sú také uveriteľné, až sa vám chce kričať. Množstvo amerických vlajok, ktoré na vás pozerajú azda aj zo záchoda, je ospravedlniteľné. Nejde totiž o úchylku tvorcov, ako o prvok, použitý za určitým účelom. Hlavný hrdina (Norton, milujem ho od čias, ako som prvýkrát videl Klub bitkárov) skvelo znázorňuje zlo, ktoré páchal v minulosti aj premenu, ktorou prešiel. Minulosť vás vždy dobehne, či už ste konali dobro alebo zlo. Čo je horšie v tomto prípade (pre diváka a úžasný zážitok zo záveru lepšie), môže vás dobehnúť nie na vás, ale na vašej rodine, na monštre, ktoré ste vytvorili práve vy. Z pointy a myšlienky v závere až mrazí. ()

Mouchal

V životě bych nevěřil, že by takové tintítko jako Edward Norton dokázal ztvárnit neonacistickýho drsňáka takhle dobře. Vzhledem k tomu, že ho mám zaškatulkovaného jako spíše herce psychických rolí na úkor těch fyzických (Hulka nepočítaje), tak jsem se bál, že mu takováto role prostě nesedne. Ale už v prvních minutách, kdy na černochy vlítnul pouze v trenkách a vytetovaným hákovým křížem na prsou, mé obavy zmizely. Korunovala to scéna se zakousnutým obrubníkem, která je opravdu hodně brutální (stejně jako zbytek filmu). Film tak působí jako studená sprcha pro všechny moralisty, kteří si myslí, že rasismu je v dnešní době konec (s tím rozdílem, že my jakožto diváci z této sprchy vyjdeme se zdravým zadkem, což se o jednom filmovém zadku tvrdit nedá...). Zapůsobila na mě také spolupráce dvou Edwardů, protože i Furlong podává velmi dobrý výkon (potěší i pohled na nechutnou kouli Ethana Supleeho). Film je rozdělen do dvou časových rovin a v čem filmaři neudělali chybu je rozlišení mezi nimi, kdy přítomnost je barevná a minulost černobílá. Pro nepozorné diváky je to určitě plus a mohou se soustředit víc na film samotný, než aby neustále pokukovali potom, kterou časovou linku vůbec sledují. Pár věcí je zde i přesto docela nepovedených. Zaprvé český překlad rozhodně není špatný pro název filmu, ale už je o dost horší když je ve filmu použit v kontextu, ale za to tvůrci nemohou. Za co mohou je dost špatně vykonstruovaný konec, který až moc působí tím, že takříkajíc tlačí na pilu a hraje (nebo se alespoň snaží hrát) nám na city. Přitom ten konec postrádá jakoukoliv motivaci či alespoň důvod (fouknutí kouře do obličeje jako důvod k vraždě fakt neberu). Nicméně film skvělý, Norton skvělý (možná až na tu závěrečnou brečící scénu), zápletka skvěla a zpracování jakbysmet. Rozhodně nepůjdu proti proudu, když budu tvrdit, že American History X je jedním z nejlépe ztvárněných filmů s tímto, pro většinu zarážejícím tématem. 90% ()

Dzvandzi

Film díky kterému budeme rozhodně menší či žádný rasista...Parádní herecký výkon Edwarda Nortona.Proč se takové filmy netočí u nás? :( v Česku máme bastardy :D -.- :D Doporučuji!.. ()

bono22vox

"Zakousni se do toho patniku...,, Edward Norton se zde se svou rolí řadí vedle Ralpha Fiennese (jako Amon Goethe) k hercům, kteří své role zahráli s (ne)uvěřitelnou vervou... A vůbec celý film, režie, scénář, ostatní herci, hudba a celková pointa filmu si zasluhuje velké ovace... ()

mirra66

První dvě třetiny hodně fajn, konec dobrej, ale poslední třetina zjednodušeně naivní, a to až tak, že jednu hvězdičku strhávám (jinak zde v rámci komentářů bylo řečeno vše). Celkem 79%. ()

Likan7

K úplné dokonalosti mi chybí závěr, který měl Tony Kaye připravený ale Norton ho odmítl. To cyklicky se opakující násilí by bylo skvělý. Ale nic proti. Tohle je film s takovým přesahem, že bude aktuální snad v každé moderní době. Edward Norton zde předvádí svůj životní výkon a převážně díky jemu je Kult hákového kříže tak zajímavý a devastující. Je jen málo filmů, pokud vůbec, které takto ukazují tahle témata. Vězení, znásilnění v něm, rasismus, gangy, neonacismus, rozpadající se rodina a snaha o záchranu rodiny, kterou Vy sami zničíte. ()

GTS_PUNK

Derek Vinyard (Edward Norton) bol iba pred troma rokmi naničhodný neonacista. Dnes, keď sa po troch rokoch vracia z väzenia za dvojnásobnú vraždu, vidí ako sa jeho mladší brat Danny (Edward Furlong) vydal rovnakou cestou nenávisti ako on. Väzenie ho však zmenilo ako človeka, zmenilo jeho pohľad na svet a jeho celkovú filozofiu. Teraz sa snaží vyjsť z tieňa svojej temnej minulosti a dostať zo zlých chodníčkov aj svojho mladšieho brata. Cesta to však nie je jednoduchá a režisér Tony Kaye veľmi dobre zachytáva prečo. Hlavným oporným bodom celého filmu nie je zbytočné zobrazovanie neonacistickej komunity na západnom pobreží USA deväťdesiatych rokov, aj keď aj tieto pasáže tu majú svoje miesto, ale najmä potom pohľad na bratskú dvojicu a na to, aké "jednoduché" je do podobne zakomplexovanej komunity spadnúť, a aké komplikovanejšie je následne prestať všetkým falošným sľubom a ideologickým nádejám veriť. Filmový dej osciluje medzi farebne stvárnenou prítomnosťou a čiernobielou minulosťou, do ktorej sa mnohokrát vracia, aby vysvetlil podstatu toho, prečo sa vôbec hlavná postava Dereka vydala na dráhu zla. Film miestami až mrazivo, ale treba, bohužiaľ, veriť tomu, že podľa skutočnosti zobrazuje, akým spôsobom môže človek začať podobným zvráteným ideológiám veriť. Mnohokrát je to práve z toho najbližšieho rodinného kruhu, v ktorom človek buď nevie, alebo si nedovolí vzdorovať. Postupne v ňom nenávisť k iným, k nepoznanému rastie, až začne zmýšľať rovnako ako ten, ktorý mu tieto myšlienky do hlavy nasadil. Dôležité je si pamätať, že ako rasista sa nerodí nikto. Film je tak na jednu stranu varovným prstom, keď vraví, že nie všetko pod rodinnou strechou je vždy správne a nasledovania hodné. Na druhú stranu však takisto zobrazuje aj život v akosi stále rasovo rozdelenom USA, kde problémy medzi rôznymi etnikami neutíchajú, pričom strety neraz končia tragicky. Oba uhly pohľadu sú tak v niečom zaujímavé, rovnako ako aj príbehové spracovanie postavené na báze striedajúcej sa prítomnosti a minulosti, ktoré je pre mnohých divákov zakončené tvrdo, no pre väčšinu hlavne nečakane. Po hereckej stránke je dominantná herecká dvojica jasná, čo so sebou však prináša otázku, ako sa k nej postavia diváci. O hereckých kvalitách Edwarda Nortona nemožno pochybovať, o sympatiách k jeho stvárnenej postave (pred aj po období vo väzení) už áno. To isté platí aj o postave Edwarda Furlonga. Tá je s tou vyholenou hlavou a názormi maximálne nesympatická po celú dobu filmu. Zvyšok hereckého obsadenia hrá v snímku druhé husle, ale aj medzi nimi sa dá nájsť niekoľko pomerne unikátnych postáv s rôznymi postojmi, názormi a filozofiami. American History X je dôležitým filmom a zároveň zdvihnutým varovným prstom, ktorý poukazuje nielen na problém neustále prítomného rasizmu v Spojených štátoch, ale čo je zrejme ešte dôležitejšie, zobrazuje ako ľahko môže človek podľahnúť strachu a nenávisti, a do akých tragických udalostí môže takéto videnie sveta zájsť. Pred problémami by človek rozhodne nemal zakrývať oči a tváriť sa, že neexistujú, ale takisto by nemal hľadať radikálne riešenia plné nenávisti na ich vyriešenie. V mnohom film veľmi potrebný, príbehovo plný a zvratom sa končiaci. Možno mierne idealizujúci, avšak priemerovo lepší snímok, ktorý by mal z objektívnych dôvodov vidieť každý filmový fanúšik. () (menej) (viac)

rublik05

I přes mé silné výhrady k lidem tohoto neonacistického smyšlení musím konstatovat, že film mě překvapil a je velice dobře zpracovaný. Poukazuje na rasovou nesnášenlivost v USA, která tam stále mezi lidmi panuje. Jednoznačně palec nahoru. 8/10. ()

Hellknight12

Zaujímavý film, ktorý je na hrane medzi povoleným a zakázaným filmov. Snímok má 120 min. Dĺžka na mňa je trochu, krátka. Pretože mohli dokončiť, čo sa stalo s E. Nortonom. Počul som, že je aj pokračovanie, lenže to má byť zakázané. Dej filmu si myslím netreba popisovať hádam že tento film videl skoro každý. Herecké výkony sú veľmi kvalitné. E. Norton je skvelý o tom nie je pochýb. Čo viac o tomto povedať ? 🤔 Myslím si že viac netreba. Celkové hodnotenie za mňa je 95%. 🙂 Môžem len odporučiť. 🙂 ()

Nix

Co k tomuhle filmu dodat, ve všech různých recenzích a ohlasech bylo řečeno vše, prostě tento film za svůj život musíte vidět. Tak se do toho s chutí zakousněte. ()

samkko

9,5/10 opravdu síla! Na film jsem měl velké očekávání a požadavky a byly mi vráceny zpět ve velké míře. Kult hákového kříže je film (který nejen že je na svou dobu brilantně natočený co se týče kamery, hudby a střihu), ale hlavně je to film který vám něco dá, dá vám spoustu krásným myšlenek nad kterýma se prostě není možné nezamyslet a neříct si jak jsme jako lidstvo už tolikrát selhali. Edward Norton předvedl vynikající výkon a přesvědčil mě, že patří ke špici Hollywoodu. Snímku neschází ani nepopsatelná atmosféra skoro v každé scéně. Ale musím vypíchnout jednu scénu a to předtím než hráli basketball o celé hřiště, protože když tam vidíte tu nenávist z obou stran, do toho si Norton sundá triko kde má vytetovanou svastiku, do toho se rozezní nepříjemná ale perfektně temná a atmosférická hudba a vy jen sledujete ty pohledy těch černochů.. Geniální. Kult hákového kříže je jeden z mála filmů u kterých jsem si říkal prosím ať to ještě nekončí! A poté film skončí ÚCTYHODNĚ a nakonec vám tvůrci nechají znít do uší toto: Můj závěr zní, že nenávist je zbytečná zátěž. Život je příliš krátký, abychom si ho tímto ničili. Nestojí to za to. Smekám a klobouk dolů. ()

TomJ

Naozaj silny zazitok. Vadi mi len to hodnotenie Cinema. 60%!?! To je velky omyl. Uz len za Edwarda Nortona si to zasluzi ovela viac. ()

Allegro.g.

No, čekal jsem silný zážitek a až tak úplně jsem se nespletl. Téma je ožehavé, nápad uajímavý, Norton i Furlong báječní. Bohužel (a proto dávám "jen" 4) zápletka se celou dobu pohybuje na hranici uvěřitelnosti aby jí na konci radikálně překročila směrem k bezmyšlenkovitému nesmyslu. Film negraduje a rozuzlení, které si autoři nakonec vymysleli, je nanejvýš trapné a neobhajitelné. Škoda, kdyby si dali více záležet a nesnažili se být tak "polemičtí", mohl snímek sahat ještě mnohem výš. ()

majesty

Tento film je silna kava. Zakulisie vvandrackej rodiny kde rodinne puto existuje ale zivotny styl je v troskach.. Ono sa to ale nakoniec vsetko udobri.. ale za aku cenu ()

vince

Pre mňa jeden z najlepších filmov vôbec, vynikajúci dej, realistické stvárnenie či už prostredia ako aj herecké výkony Furlonga a Nortona. Záverečný citát, niečo úžasné. ()

Lichty

Jen lehce nadprůměrná propaganda světového míru, ze které by se Hitler na místě pozvracel. Každopádně Edward Norton si zaslouží veliké plus! ()