Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

jim_clark65 odpad!

Postačí len jedno slovo - zbytočný. Tento počin som sledoval tesne po pozretí celej predošlej "uzavretej trilógie" a musím skonštatovať (tak ako napríklad pri Jason Bourne 2016), že tento film je jednoducho zbytočný. A aj, ak by som ho bral, ako určité "pokračovanie" univerza Matrixu, samo o sebe to jednoducho nie je dobrý film. Námet nevie, čo chce byť, či číra nostalgia alebo niečo nové, scenár vykráda predošlé diely, celé dokopy - námetovo a aj, čo sa týka scenáru, je to hlboko závislé od prvého dielu. Niekto to môže pochopiť, ako určitú satiru zo strany autora (po určitom nátlaku zo strany štúdia oživiť túto značku) ale stále sa to dalo urobiť lepšie, ako tento počin, ktorý žije len z mena značky The Matrix. ()

Facerr

Těšil jsem se jako mimino na dudlík, ale nakonec jse místo dudlíku dostal do pusu ožižlávat dlažební kostku. Jestli prostě čekáte starý dobrý Matrix, tak ne. Většina děje se motá okolo románku Nea s Trinity. Když se dostane na nějakou tu akci, tak žádný orgie nečekejte. Stejně tak nečekejte echt sympatáky a echt padouchy. Některý scény se povedly, ale jinak zklamání. ()

Kinofil

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $190 mil. || USA: $37 237 639 - ČR: 12 149 124 Kč - Celkem: $156 549 094 || Po reklamní kampani a dlouholetých očekávní bych nečekal takový zdvyžený prostředníček od Wachowské směrem k divákům a současnému Hollywoodu. Ačkoliv s odstupem času se mi to vlastně i líbí, byť je kvůli tomu Matrix 4 slušná hovadina. Lana ho jednoduše točit nechtěla a udělala to jen proto, že by to WB natočil i bez ní a na filmu to cítit je. Sama pak dostala (nyní zcela určitě) poslední možnost natočit drahý blockbuster a vypořádat se svým nejúspěšnějším projektem po svém. A taky dodnes nerozumím tomu, že jí WB scénář schválilo. V úvodu se totiž Lana nebojí kritizovat nejen Warnery (které i doslova cituje), Hollywood, ale i celou kapitalistickou společnost. Prachy na prvním místě, originalita a kvalita na druhém či spíš žádném místě. Matrix je pak asi jediná filmová značka, která si to může dovolit. Tohle jednoduše musíte vidět sami a udělat si na to svůj názor. Kašlete na to, co říkají ostatní, ti to vidí jinak (což je taky správně). Aby nešlo jen o komentář, druhá půlka už se věnuje příběhu, který z velké části cituje první díl, včetně starých záběrů, postav a zápletky. Zde už to bohužel tolik zajímavé není, protože k tomu Lana přistupuje zcela bez citu a návrat starých známých je spíš z povinnosti, než že by to dávalo smysl (někteří jsou úplně zbyteční). Plus je to jaksi schizofrení, kdy Morpheus vlastně není Morpheus a Smith není Smith. Dočkáme se aspoň pár odpovědí, co se stalo po trojce, ale nejde o nic, bez čeho bych nedokázal žít. Taky čtverce chybí jasný záporák a cíl "o co v tom sakra jde". Těšil jsem se aspoň na ikonickou hudbu a propracovanou choreografii bitek, které držely nad vodou dvojku a trojku. Dočkal jsem se jen částečně. Zatímco je hudba skvělá, jež lehce recykluje Davisovy motivy a přidává pár nových, do celkového filmu se tolik nehodí. U bitek je to už daleko horší, jelikož vypadají jako z kteréhokoliv průměrného akčňáku, tedy hodně střihů, nulová choreografie. Korunu tomu nasazuje Reeves, který snad za poslední roky zapomněl hrát. Zbytek osazenstav je OK. Bez Matrixu 4 bych se, jako každý, v pohodě obešel a není dobré ho jakkoliv spojovat s trilogií, byť to není snadné. Berte to radši jako zcela zázračnou možnost tento svět navštívit znovu z cela jiným pojetím a pár myšlenkami k zamyšlení. Jinak se z toho zblázníte. 65%. ()

IZFNP

Jupiter Ascending who? Celý tento projekt mi pripadá, ako keby stredne bohatá tv network išla robiť variáciu na Matrix s neskúseným nadšeným nerdom na režisérskej stoličke. Stand alone, v ktorom bude Neil Patrick Harris hrať hlavného záporáka - teda film, ktorý nikto nebude moc riešiť, ani brať vážne. Lenže nejako sa k projektu priplietol Keanu a Carrie a točila to Wachowski a divák je zmätený a konsternovaný, lebo by to chcel brať vážne, ale nedá sa. S trilógiou to proste nemá nič spoločné, čož som bola ochotná akceptovať prvú polovicu filmu, hovoriac si, že šak nemusí to byť Matrix, aby to bol fajn film… no a v druhej polovici už som si len kládla otázku, že načo. Okej, tú pseudochytrú, “skrytú” kritiku Hollywoodu a konzumu a dnešnej doby Lana podala pekne, hlavne aj tým, že jej film bol sám o sebe stelesnením kultúry umelého a zbytočného, ktorú kritizuje. S prihliadnutím na zákulisné machinácie a fakt, že sa Lana tvári, že to bol zámer, prižmúrim oči a nechám Resurrections žiť. Hŕstka vecí tu bola aj fajn, on ten Neov arch dával do veľkej mieryzmysel (ten Trinitin nekomentujem). Neviem sa ale zbaviť pocitu, že tu chýbali buď peniaze, ľudia, alebo invencia. A asi aj všetko naraz. A koniec bol fakt že zlý. ()

Adaaamecek

Tak jo. Viděli jsme stejný film? Protože já jsem byl spokojený! Ano. Já jsem byl SPOKOJENÝ! Nechápu, co lidi čekali. Vždyť tohle je Matrix!!! A já jsem minimálně s příběhem a napojením na původní trilogii maximálně spokojený. Co je teda rapidně horší, tak je akce. Tu asi dělal kdysi druhý z bratrů (nyní sester). A to je teda veliký problém. A ke konci padající mrtvoly? Cítil jsem se trapně. To nebudu lhát. Taky jsem se cítil trapně, když Neo za celý film neudělal nic jiného než naprosto trapné zastavení nábojů. Vypadal jako důchodce, který má všechny akčňáky za sebou. Tvůrci asi zapomněli, že mají v hlavní roli tu největší akční hvězdu současnosti. Škoda… přesto ale stále: 7/10. ()

muti

Myslím že Keanu to vystihol - viď zaujímavosti. Zase ale je cítiť že Wachowske boli v projekte dve a už je len jedna, určite by sa tam vychytali rôzne chyby a vypilovali hrany. Čo sa loru týka tak mne sa dosť páčila programová nadstavba Konzultanta, jeho "chápanie" podstaty konania človeka a zneužitie tohto potenciálu vo svete strojov. Oceňujem ďalší pohľad do sveta strojov, nových Sentients aj presah programov (Morpheus) do sveta. Sentients ako jeden z výsledkov Neovho obetovania sa bol zaujímavý, aj keď asi nie taký logický 😅 podľa mňa nemuseli za každú cenu vytrashovať staré postavy, lepšie by spravili keby rozvinú potomkov - rôzne vedľajšie postavy z posádky, ktoré tu boli iba do počtu, ale vôbec na nich nezáležalo. Škoda. Zaujímavely bol koncept nasadeniela starých nepriateľov ako staré iteracie v novom release Matrixu. Samozrejme, až na zbastardeleho francúza, ktorý skončil ako nevkusny comic relief 🙈 Hlavná téma Matrixu ale zostáva, ako v jednotke: tu sú dvere, ale nimi musíš prejsť sám. Ostatné okolo si buď užite, alebo berte ako glitch v zrkadle ()

Shark0561 odpad!

Ten pocit, když jediné kladné věci z celého filmu jsou útržky stopáže předchozích tří dílů, které opravdu v tom filmu problikávají nebo běží na pozadí scény... Proč je prvních 40 minut filmu, které jsou v podstatě jen parodie původní trilogie nejlepší část? Tento díl je jako Terminátor Salvation. Zbytečný, nudný, přeplácaný, nezáživný. Budeme jen tiše doufat, že na rozdíl od terminátora, další díly už nevzniknou... ()

xxmurphyxx

Videl som to už v decembri spolu s reštartom Resident Evil série a do teraz som nevedel, kde a ako začať a neviem to stále, lebo tie filmy sú v toľkých veciach zlé, že nemám ani chuť sa do toho púšťať. Ale začnem Matrixom, keďže je predsa len na tom lepšie. Takže...film o ktorý nikto nestál, aspoň nie v takejto podobe no predsa sme ho dostali ako nechcený vianočný darček. Wachowski ( áno pre mňa bude stále on a nie ona ) sa vyjadril, že film natočil ako stand alone a len ako rozlúčku so svojimi rodičmi. Plne chápem a akceptujem, len neviem prečo sa musel znásilniť práve Matrix, ktorý bol zmysluplne ukončený a nemohol svoje pocity vložiť do nového a možno aj zaujímavého projektu. Takto sme dostali pokračovanie/nepokračovanie, hybrid prvej časti s nejakou novou. Film pôsobí dosť schizofrenicky, vždy keď človek dostane pocit, že sa dej niekam posunie a pripraví pôdu pre ďalší diel, zaradí spiatočku a začne sa motať v obohranom a uzavretom príbehu predošlej trilógie. Nejaké veci na viac sú tu síce vysvetlené, pribudlo niečo nové ohľadne ďalšieho konfliktu, tento raz medzi strojmi, no všetko je držané na uzde. Jednoducho tu je cítiť, že toto bolo naozaj brané len ako jednorázový projekt. Najhoršie je, že filmu chýba všetko to, čo robilo prvý Matrix Matrixom, kultom. Nie je tu žiadna dych berúca akcia, či pamätná scéna, choreografia je zlý sen, niečo tak lacné a bez nápadu by som možno zniesol niekde inde ale nie vo filme, ktorý sa tým preslávil. Bullet time tu prakticky nie, aspoň nie ten pôvodný ale nejaký vizuálne odporný klon z Aliexpressu. Príbeh sa tento raz orientuje nie na Nea ale Trinity, čo mi osobne vôbec nevadilo a ich romantickej linke som chápal a fandil ale pokiaľ sa v Matrixe Neo ani raz nechytí zbrane a jediné na čo sa zmôže je motať sa bezprízorne po po zelenom plátne a nechať sa nonstop zachraňovať niekým, tak je niečo kurva zle. Keanu je Neo a Neo je Matrix a Matrix sú AJ zbrane, či sa to niekomu páči alebo nie. Postava Nea tu je maximálne nevyužitá a pôsobí len ako krovie. Toto je za mňa obrovský fail, hlavne keď zvážim Keanov skill na bojové umenie a ovládanie strelných zbraní. Načo ho tam preboha teda pchali? Aby tam pobehoval a rukami vytváral zo vzduchu štít? Do toho tu je plejáda nových postáv z ktorých ako tak vyčnieva len Bugs, zvyšok je len banda prkenných klonov, ktorí svojím predchodcom nesiahajú ani po päty. Aj keď pár postáv z trilógie sa tu nájde ale v tak zúboženej forme, že som sa až díval, či im nejebe. Aspoň tú Jadu Pinkett Smith si teda mohli odpustiť, dosť že to je herecké poleno bez štipky charizmy ale navyše tu pôsobí dosť odpudzujúco a hrá peknú mrdku. Príbeh by sa ako tak prekusnuť dal ale jeho spracovanie do audiovizuálnej formy bola riadna bieda. Tento Matrix je presne tak slabý a lacne, až trápne pôsobiaci ako ten otrasný cover Rage Against The Machine na konci od nejakej netalentovanej chudery za ktorý by si zaslúžila facku. ()

Thovt

Není nad to, když má člověk nízká očekávání. Na čtvrtý Matrix se sesypalo tolik kritiky, že mě pak překvapilo, jak je ti vlastně solidní film. Dokonce i reflexe (kulantně řečeno) předchozích dílů tu má smysl a vcelku funguje (bál jsem se hrůzy typu Trainspotting 2). Výsledkem je řekl bych nadprůměrný film, jen tři hvězdy dávám kvůli přepálené stopáži a v mnoha ohledem hrozné bitvě s asijskými bojovníky. Navíc mám podezření, že kdybych se na film podíval podruhé, už bych nebyl tak shovívavý. ()

Blazis34

Nový Matrix mě spíš lákal jako vzpomínka na mládí, když jsem tuto kultovní ságu hltal. Teď musím řícť, že mě Neo a spol. moc nebavil, ačkoliv se nemusí jednat o špatný film. Jen prostě už nejsem cílová skupina milující sci-fi. Matrix Resurrections hodnotím za 40%, lepší dvě hvězdy. ()

ferouser

No sem z toho nějak v rozpacích. První hodina naprostá katastrofa, ale vydržel sem. Pak to byl i celkem Matrix, ale ten konec? Nevím, nevím. ()

AndrewNewman

Najzbytočnejšie pokračovanie série aké som kedy videl. Navzdory tomu akcia má stále slušné grády a záporák v podobe NPH má niečo do seba. Všetko ostatné je len kopírovanie fantastického prvého dielu, ktorý ako jediný môžeme považovať za Matrix, ďalšie dva diely sú len rychlokvašky, ako to tu už bolo spomenuté. ()

Allgreen

Bolo fajn znova vidieť Nea a Trinity aj v strednom veku, ale inak je to prahsprosté pošliapanie a popľutie pôvodnej kultovej trilógie. ()

McMurphy

Očekávání fanoušků na pokračování po 18 letech byla právem obrovská. Nemohu tvůrcům proto odpustit, že po tak strašně dlouhé době nepřišli s něčím "větším". Tohle bylo prostě slabé, bezduché a zbytečné. Pokud bych to ale hodnotil jakožto samostatný film mimo slavnou sérii, "nebylo to špatné", průměrná akční zábava na jedno zhlédnutí v TV. ()

jemine

Tak tohle se nezdařilo. Postupně slábnoucí trilogie Matrixu byla nastavena čtvrtým dílem, na němž není snad dobré vůbec nic, scénářem počínaje a kamerou, lze li vizuál v době počítačové grafiky tak nazvat, konče. Vznikl klopýtavý, ezotericky užvaněný, nudný a zmatený snímek, jehož kvality není snadné, a snad ani možné nalézt. Matrix Resurrections kanibalizuje původní trilogii velmi nechutným způsobem, aniž by však dokázal z kadáveru vyhryzat to kvalitní. Není ani mystický, ani napínavý, ani akční, není snad ani sci-fi, je jen nudný. Toporní herci, kteří nevědí jak hrát, režie bezpohlavní stejně jako režisér(ka), nenápaditý střih, občas až směšná výprava… Dvě hvězdy jen z úcty k minulosti. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách