Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Rohrbacher

Těšil jsem se na Matrix, dostal jsem ošoupanější a lacinější Jupiter vychází. Směs totálně bizarních a špatně uchopených nápadů spojených do nesmyslné zápletky, která svojí směšností působí jak z pera Víta Olmera. Celému tomuhle výtvoru nasazuje korunu absolutně tragický konec s ještě tragičtějším závěrečným songem. Zkrátka mizérie, u které jsem po většinu stopáže nevěřícně kroutil hlavou. Wachowska by už radši nic točit neměla. ()

m4xp4yn3

Za mě v pohodě. U první půlky jsem se bavil královsky, druhá nabrala ten samý nefunkční tón jako trojka - cestuje se "reálným světem", ve městě Io říkají úplně blbě napsané, ještě hůř oblečené a úplně nejhůř zahrané postavy naprosto nahodilé plky, které jakože obohacují univerzum série. (Postava Niobe je totální grc). Ke konci se opět naváže na sebereferenční tón začátku a je to zase zábava. Líbí se mi jak je to pojaté stylem "whatever" a dosavadní smrtelně vážný tón Matrixu to hází do hajzlu. Protože svět je shitshow, lidé trpí a nikdo pořádně nerozumí proč (každý tlačí svou teorii a říkáme tomu politika). Jenom intuitivně tušíme že to tak nemusí být. Taky by mě zajímalo jestli si tvůrci uvědomili jak je tahle série (až na pár profláklých nápadů a motivů) vizuálně hnusná, že jí naschvál udělali ještě o řád hnusnější.   Něčím mi to připomnělo návrat Twin Peaks, kde po slabším konci původního materiálu přišli s čerstvým novým pohledem, který původnímu seriálu dodal spoustu nových rozměrů. Matrix se toho ke své škodě snaží natlačit moc do 140-ti minut, takže nic nestihne hlouběji zarezonovat, a místo přirozeného vývoje zůstává u náznaků. Absenci ducha částečně nahrazuje love story. Výsledek je zábavná fan-fiction, sbírka zfilmovaných memů. ()

Demonic189

...a tak nám po Votrelcoch, Predatoroch, Terminatoroch, Indiana Jonesovi, Die Hard či Star Wars konečne znasilnili i naš Matrix. V base, 25cm kláda, tvrdo, bez súcitu a plnú davku 148 minút. Úprimne dúfam, ze tento paskvil zarobí veľke h#vno a žiadné ďalšie pokračovanie nebude. Ani zajtra, ani o 20 rokov, NIKDY! PS: ak by sa to celé nechvalilo titulom Matrix, dal by som možno aj tie 3*... ()

John80

Slušná akcia , efekty aj zaujímavý dej, dlhá stopáž filmu ale na nereálny svet Matrixu si asi nikdy nezvyknem , je príliš nereálny a miestami až prehnaný Za mňa 3* ()

Tomash58

No... Vyrovnat se původnímu Matrixu není jednoduché, jen mu sahat aspoň po kotníky je složité. Takže pro mě nebylo takové velké překvapení, že se to (ne)povedlo. Čeho jsem se nejvíc bál bylo, jak dokáže (teď už) Lana Wachovská navázat na konec původní trilogie. A za mě se to povedlo překvapivě dobře a jestli na to někdo nechce jít kvůli stejným obavám, nemusí se bát. Žádný zázrak, ale filmu to nijak neškodilo. Naopak mu škodily například naprosto bezcharakterní postavy, které jsem si vlastně hned po skončení snímku nepamatoval. No a ty, které byly zapamatovatelné, se na plátně prakticky neukázaly. Keanu s Carrie-Anne skvělí, i když jejich scén tu taky moc není. Stejně jako Jonathan Groff - úžasný herec, nic moc postava. Co mě asi nejvíc potěšilo a myslím, že nejen mě, bylo takové pěkné fuck you Warner Bosr. a takové proboření čtvrté stěny (v rámci mezí). Je to asi taky jediná joo pozitivní věc, která mě k filmu napadá. Ve výsledku ale nevím pro koho je pokračování Matrixu vytvořeno - kdo originály neviděl, bude ztracen a uvidí jen další akční béčko (při nejlepším). Pro fanoušky (mezi které se řadím) je to fajn, na chvíli se vrátit do světa Matrixu, který tvůrci úplně nezničili, ale řeknete si, jestli to bylo nutné. To je můj pocit z celého snímku - fajn béčková akčňárna, ale proč to vzniklo a mělo to vůbec smysl? Dle mého skromného názoru ne... ()

ER

Love story s trochou parodie? Kromě toho, že mi tu hodně chybí Laurence Fishburne a Hugo  Weaving, tak to ujde. Bohužel je znát, že tvůrčí důvody natočení jsou u tohoto snímků diametrálně jiné, než u předchozích dílů. ()

0L0V0

Bola to chyba v Matrixe, že som si dobrovoľne vybral červenú pilulu a pozrel som si tento zlý film. Radšej som si mal zobrať tu modrú a žiť v nevedomý. Jeden veľký cirkus! Pár svetlých momentov s niekoľkými nápadmi úplne utopené cez digitálny chaos, deravý scenár, nesympatické postavy, posmešky a podupanie vlastného kultu.  Príliš uponáhľaná  akcia, totálne neprehľadná bez energie a nápadu. Ak tam nejaký nápad bol, tak bol udusený v tom tlačení na pílu. To čo fungovalo predošlých častiach bolo doslova eliminované. Hudba úplne nevyužíva svoj maximálny matrixový potenciál. Je tam hodená ako pár nepodarených vtipných pomrknutí na predošle časti, ktoré to bohužiaľ nezachraňujú skôr kazia, kvôli zlému načasovaniu, ale to len preto, že sa tam deje príliš mnoho, nemá to žiaden svoj čas na doznenie myšlienok a akcie. Po pravde neviem, či vôbec tam boli akési myšlienky. Miestami tie dialógy pôsobili, ako keby medzi sebou viedli roboti.  Ten koniec to bola skôr skutočná paródia. Nulové napätie, bolo mi jedno čo sa stane, kto zomrie a to je strašná chyba, nakoľko predošle časti boli presne na tomto postavené. Jednu hviezdu dávam kvôli záveru a že je to Matrix. Skvelé dni režiséra Larryho Watchowskeho sú u konca, od kedy si začal hovoriť menom Lana jeho filmografia postupne upadala ako chlapské ego. 30% ()

Likan7 odpad!

Při psaní komentáře stále přemýšlím co bych na Resurrections pochválil. Těch prvních 45 minut není špatných, jsou hodně meta a jsou překvapivě mnohem stravitelnější, než ten "matrixovský" zbytek. Matrix je definicí skvělého vizuálu, fantatistický akce a hlavně nadčasové myšlenky. Jednička je pro mě jeden z top 4 ever a trilogii jako takovou beru za dokonalý skvost plnou emocí, akce, skvělýho příběhu a ještě lepší hudby. Tak co bych mohl pochválit na čtyřce? Nedává vlastně vůbec smysl, má nejhorší akci, jakou jsem u áčkovýho filmu za posledních 15 let viděl. Kamera je příšerná, postavy plochý a zbytečný. Matrix je tak monstrózní, že jsme mohli vidět tisíce jiných příběhů, na které bychom se dívali mnohem raději, než na tenhle shit, který budeme muset prostě vymazat z paměti. Tohle si Neo, Keanu, Carrie-Anne a ani Laurence nezaslouží. Lana pošpinila kult a za tohle ať shoří v pekle. ()

mvukotic

Budam sa riadit binárnou logikou, keďže sa to tu omieľa do sýtosti: Prečo film vidieť: 1. Je to nový Matrix. 2. Príbeh je celkom dobrý, dáva to zmysel. 3. Metarovina, ktorá je miestami zábavná 3. Nové celkom sympatické postavičky, plus návrat niektorých starých. 4. Uvidíte Nea srať, chlastať, zrýpať sa na konferenčný stolík pri šmatľavom nacvičovaní kung-fu. Bránica bude mať svalovicu. 5. Pár zaujimavých zvratov, zdôraznenie ženskej sily. Čo na filme asi sklame: 1. Akcia je mdlá, nič zapamätateľné neuvidíte. 2. Metarovina je miestami otravná 3. Dávkovanie informácii nie je vždy úplne prehľadné. 4. Vyzerá to dosť lacno. ()

Idahou

Čekal jsem srajdu, ale bylo to dobrý. Z kraje jsem měl obavu ohledně tempa, děj se odvíjel rychle a akce byla pomalá (alá Matrix 1), časem se to ovšem srovnalo a plynulo to fajnově. Příští týden už nebudu vědět o co šlo, ale na zkouknutí to bylo dobrý, lepší než marvelovky a podobný generátory filmů ()

Zahartof odpad!

Geniální pocta originálnímu mástrštyku po dvaceti letech. Něco jako Kmotr III. Bylo vidět, že tvůrce... tvůrkyně... tvůrka zamýšlela takto citlivě a decentně podtrhnout své mistrovské dílo už zamlada. ()

gemi

Bratři Wachovští mě teda bavili víc než sestry Wachovské. Vlastně je tu jenom jedna, tak asi proto to vyšlo tak nějak napůl. Matrix Resuerection je bohužel naprostý omyl, který staví celou sysluplnou trilogii na hlavu tím, že se ji snaží kamsi posunout. Když už jsem po rozpačité tři čtvrtě hodině myslel, že začínám chápat kam, tak se to zase kolosálně podělalo. Je to vlastně MetaMatrix a celé to vypadá, jakoby se někdo snažil urputně vymyslet a vyrobit originální pokračování se čtvrtinou rozpočtu původních filmů. Jako levná franšíza. Místy to působí až jako sebeparodie (Francouz). Je to komornější, žádné CGI davy, až na předzávěrečnou bitvu s poměrně originálními živými bombami. Je to naprostý omyl, který nikdy neměl vzniknout. Už chápu Filu, který v recenzi říkal: "Odpověď na otázku, zda je to dobrý, anebo špatný film, zní ANO." Jaký to dává smysl? Stejný, jako ten film. ()

Sweat55

Věřil jsem tomu. Dokonce i po prvních dojmech, které se vyrojily na internetu, jsem si nechtěl připustit že by mohlo jít o špatný film. Bohužel měly pravdu, čtvrtý Matrix je totiž velmi špatně natočený pokus o pokračování kultovní trilogie. Docela by mě zajímalo, jestli se Lana Wachowská rozhodla sabotovat značku záměrně, aby studio nemohlo dělat další díl, nebo jestli jde opravdu o legitimní pokus posunout značku dopředu a předat ji další generaci. Jak je totiž možné, že akce vypadá jako ve východoevropských filmech Stevena Segala? Místo kure*sky nápaditých úseků akce máme rychlé střihy a obyčejnou choreografii. Místo přehledné a chytře postavené kamery máme roztřesený hnus, u kterého nevíte kam přesně se dívat. Dočkali jsme se dokonce "remaku" tréninku v dojo, nicméně ve stokrát horším podání. Mimo akční scény to také kolísá. Postavy jsou nezajímavé bez jakéhokoliv dějového oblouku, jenž by ospravedlnil jejich přítomnost. Yahya je sympaťák, ale totálně nevyužitý. Groff je v celém filmu úplně zbytečne, Harris je snad nejhorší záporák za posledních několik let a zbytek a všichni ostatní jsou nezapamatovatelné karikatury, které budete znát pouze podle dementních účesů. Celkově si ten film nedokázal obhájit svojí existenci. Být to perfektně natočené (jako původní trilogie), tak mě to tolik neurazí, nicméně takto nemám chuť si to někdy pustit znovu. ()

Hashirama

Lehce se mi zvedá kufr jako když se tehdy Neo dozvěděl pravdu. Lana Wachowski jakoby v první hodině úpěnlivě přesvědčovala samu sebe i všechny ostatní, že tenhle omyl má místo v celém příběhu. S velkou angažovaností a touhou oslnit diváky se neustále odvolává k ikonickým momentům a jedním dechem dodává “Koukejte! Tady za rohem se schovává ještě něco navíc!” Jenže to něco navíc s přibývajícími minutami neúnosné stopáže postupně ústí ve typicky generický sequel, který těmi snaživě stavěnými oklikami a dloooouhými expozičními monology (Barney v autoservisu…ehm) jen zakrývá svou trapnost a zbytečnost. První akt plný meta-narážek a odkazů (jak smutné, že si i tak ostřílená tvůrkyně musí co pět minut podpírat svůj domeček ze sirek) tak funguje jako jakýsi příslib něčeho, co však nakonec získá tvar spotřebního a dokonale NEoriginálního paskvilu, který si dělá z celé trilogie toaleťák. Reevesova aura už je fuč a jeho zemitý (anti)herecký styl je v tomto filmu (do jisté míry přímého stylistického opaku Johna Wicka) absolutně nepoužitelný. Herecká sestava snaživá, leč těžce nevýrazná, akce je střihově rozdivočelá a kameramansky (!!!) zoufale neinvenční, a když dojde na starou známou uhlazenou poetiku asijských bojovek, působí to v čele s ostařeným Reevesem a bandou děsivě okostýmovaných fanoušků anime jak záběry z fan filmu, co se točil někde na Comic Conu. Vyústění žebrácké zápletky, jenž jde cestou v Matrixu dosud neviděnou, je snad reálně jediným zábleskem nové myšlenky. Ale když pak dojde na lámání chleba a příběh začne naprosto z ničeho přivádět všechny postavy na jedno místo a nechá je vysvětlovat, proč tam vlastně jsou, to už se nadobro přesouváme na úroveň Fantastických zvířat. A nevěřil bych, že Wachowská dokáže klesnout až na takovou úroveň. Barevné ladění scén a velkorysé trikové podání jsou sice bez zaváhání a celý film se nese v příjemně přepáleném “asijském” stylu, ale co z toho, to se můžu rovnou podívat na Speed Racera nebo The Cat in the Hat s Mikem Myersem (oba filmy jsou od sebe k nerozeznání). Celý film dokonale shrnuje závěrečná scéna, kdy je Reeves ve svém starém kostýmu s brýlemi od Vietnamců a působí jak člen nějakého fandomu, celá scéna je nasvícená jak reklama na čokoládu a do toho začne hrát ten nejvíc lame cover RAtM, co byl kdy k slyšení. Dál už prosím ne, běžte točit pro Netflix. 4/10 ()

samkko

NEJVĚTŠÍ ZKLAMÁNÍ TOHOTO ROKU!! Přiznám se že jsem od pokračování legendárního matrixu čekal mnohem víc. Nedostal jsem nic. Jen hloupou slátaninu všemožných žánrů. Tohle NENÍ matrix. Film má přes dvě hodiny, dvacet minut. A dohromady všemožná "akce" (která byla hloupá, pomalá a slabá v porovnání s předchozími filmy) tak tu nám tvořilo jen tak 20 minut. Zbytek bylo neuvěřitelně nudné kecání (ani bych to nenazval dialogy).  Navíc Keanu Reeves po celou dobu vypadal, že tam ani hrát nechce. No v závěru se ani není čemu divit! 2/10 ()

Baron Noktur

Prvá hodina filmu: Buď blahoslavená Lara Watchovská. Natočila si tú najlepšiu hodinu od prvého Matrixu vôbec. Opäť je tu ten pocit neznáma a vzrušenia z prelomenia nejakého tajomna, a to aj napriek tomu, že je to už štvrtý film v poradí! Až na jednu scénu (Tá scéna s pesničkou White Rabbid od Grace Slick v pozadí. Zbytočne totiž narúša premýšľavosť a zahĺbenosť scén pred ňou a po nej) je tu dokonale napísaná a má zmysel. V prvej hodine takmer neexistuje zbytočný moment. Toto je, aký mal byť v roku 2003 začiatok Matrix Reloaded. Zvyšok filmu: Prečo?!! Prečo sa opäť musí opakovať tá nezmyselná teatrálnosť spojená s typickým feelingom béčkových scifi filmov? Prečo je tu opäť ten Zion (Vo filme sa volá inak, avšak zabudol som jeho meno, tak ho budem nazývať Zion 2), ktorý kulisami i oblečením ľudí pôsobí ako epizóda zo seriálu Herklues či Xena? Prečo to tak musí byť? So všetkými technológiami, ktoré v Zione 2 majú, prečo musia aj po 60 rokoch od udalostí Matrix Revolutions všetci nosiť špinavé handry ako z Mad Maxa? Našťastie sa tu aspoň opäť nekoná tá opulentná párty so šukajúcim Neom a Trinity. Jedno šťastie, avšak veľmi slabý kompliment. Prečo sa tu museli opäť vrátiť tie najzbytočnejšie postavy Reloaded a Revolutions?! Smith?! Smith sa oddelil od Matrixu, Matrix dovolil Neovi zničiť Smitha, Smith bol totálne porazený a zničený. Nedáva absolútne žiadnu logiku, aby nová verzia Matrixu nejakého Smitha vôbec obsahovala. Už v dvojke bola tá postava paródia samej seba a v trojke bola priam tou najzbytočnejšou. Pre krista svätého na nebesiach, nielen to, že totálne na palicu, že sa Smith vrátil; nielen to, že nový herec má asi tak 1 promile z charizmy Huga Weavinga, ale predovšetkým a hlavne to, že ako je možné, že ste zo Smitha dokázali spraviť ešte väčšie tupelo, aké bolo v trojke! Však toto je snáď nový div sveta. A potom ten pridrbaný Francúz. No tá najhoršia a najimbecilnejšia postava z celého univerza Matrix sa vracia. Tá scéna, kde sa obaja zjavia a nasleduje dosť sterilná akčná scéna netrvá dlho, ale mám za to, že to potopilo celý film. Neexistuje dôvod, prečo by tento film mal obsahovať túto dvojicu. Divák s čo i len kúskom vkusu si musel pobúchať po čele. Vyhoďte Smitha a tú scénu a film sa nerozpadne, nestane sa nič, nijako sa nenaruší jeho (ako taká) celistvosť. Toto je tá najzbytočnejšia scéna filmu, pričom čo sa zbytočnosti týka, nasledujú za ňou všetky scény v Zione 2. Našťastie Resurrections nedosahuje "úrovne" Reloaded, kde bola zbytočná snáď aj každá druhá scéna. Kvalita filmu po týchto pasážach o niečo stúpne, no bystrejší divák pochopí, že tu už tvorcovia nevedeli, čo ďalej. Pochopí, že si tvorcovia uvedomili, že nevedia, čo týmto filmom vlastne chcú nakoniec povedať. A takto bohužiaľ film aj skončí. Sumár: Bezzubosť a vlastne aj zbytočnosť existencie (fakt mi je ľúto, že píšem až takéto silné slová po excelentnej prvej hodine filmu) mi The Matrix Resurrections pripomína Shrek 4. Aj keď Shrek 4 bol lepší ako trojka, tak celá zápletka so zlým Klingáčikom jednoducho pôsobila veľmi nútene a neprirodzene. Ako keby ani do univerza Shreka nepasovala. Rovnaký pocit mám aj z toho filmu a záporákom Neil Patrick Harrisom. Tak ako Shrek svojho času porazil omnoho väčšie ryby, než by sa mal zľaknúť nejakého pre sériu úplne bezvýznamného Klingáčika, tak Neo si už prešiel mnohými skúškami na to, aby ho zastavil nejaký pološialený Analytik, ktorý sa na konci filmu stratil tak z ničoho nič, ako sa na začiatku z ničoho nič objavil. The Matrix Resurrections chýba punc jedinečnosti. Tento film mal rozoberať väčšie témy, než to, čo napokon rozoberá. Tento film mal priniesť osudovosť, niečo nové, čo by rozbilo všetky predstavy o Matrixe ako takom a prevrátilo ho naruby. Niečo, čo by nám neustále vŕtalo v hlavou a prvá hodina to aj robí! Prvá hodina dávala nádej na veľké sci-fi, no to by nemohli byť scenáristi na čele s Lanou Watchowskou tak impotentní a sterilní, aby to nakoniec neskončilo tak bezzubo ako to skončilo. Z celkového hľadiska tak nakoniec nemôžem povedať nič iné než to, že tento film nemá ani hlavu ani pätu, a bol v podstate o ničom. Hodnotenie: 6/10. Záverečné postrehy: Prespievanie ikonickej Wake Up od RATM je svätokrádež a neexistuje dôvod, prečo novou verziou nahradzovať starú, ktorú milujú všetci. Keanu Reeves veľmi zostarol a niekedy som mal pocit, že je z celého filmu poriadne unavený a necíti sa v úlohe dobre. Neustále narážky na predchádzajúce filmy (či už priamo zábermi alebo rovnakými uhlami kamier) sa stanú otravné, až na mňa film pôsobil ako reunion ako v prípade Priateľov. Yahy Abdul-Mateen II sa snaží ako vie a nie je zlý, no ja som si na miesto neho vždy predstavoval Lawrenca Fishburnea. Nech mi to prepáči. () (menej) (viac)

Jazz06

No nejlépe to film popisuje sám hned na začátku. Warner Bros chtěli vyždímat ze známé značky nějaké ty chechtáky a tak donutili některé z původních tvůrců natočit pokračování Matrixu. Jestli je zakomponování tohohle komentáře do filmu geniální sebeuvědomění nebo laciná výmluva tvůrců, co nevěděli jak dál, posuďte sami. Nicméně se tahle myšlenka táhne první půl hodinu, takže po chvíli už jen mlátí prázdnou slámu, a hlavně tak film vypadá i na konci. Slátanina bez zřetelného příběhu. Herci buď neuměli nebo nebyl čas natrénovat kloudnou choreografii, takže akce stojí za hovno. Snaží se to neúspěšně zakrýt příšerným střihem. Kladně rozhodně hodnotím děj v reálném světě, kde měly tvůrci velmi dobré nápady a někde tam je schovaný zajímavý film. Zbytek je ale splácaná změť barev bez hlavy a paty. ()

E lan

Je to takové příjemné dejavu. Keane to hraje dobře, Moss také, zbytek slušně doplňuje. Na druhé straně je ale scénář, který je až příliš propletený a některé souvislosti i mě shlédnuvšímu všechny tři díly Matrixu, prostě ucházejí. Takže nic moc, ale dá se. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách