Válka ve Vietnamu

• USA The Vietnam War (viac)

Po letech prohrané války, která stála životy, peníze a jméno, se obě válčící strany zamýšlejí, co se vlastně stalo a proč k válce ve Vietnamu muselo dojít... Historický seriál Válka ve Vietnamu zachycuje velkolepý příběh jedné z nejdůležitějších, nejrozporuplnějších a nejkontroverznějších událostí v dějinách Ameriky, a to takovým způsobem, jakým ho ještě nikdo nevyprávěl. Napínavý seriál plný podrobností vás vtáhne do bouřlivého období druhé poloviny 20. století. Přesvědčivě rozebírá lidské aspekty války, a přitom se opírá o svědectví takřka 80 lidí z obou znepřátelených stran tohoto složitého konfliktu. Ke slovu se dostanou nejen Američané, kteří ve válce bojovali, a ti, kteří proti ní protestovali, ale i vojáci a civilisté ze severní a jižní části Vietnamu. Nechybí vzácné archivní záběry restaurované do prvotřídní podoby pocházející ze zdrojů z celého světa, fotografie pořízené nejoceňovanějšími reportéry, historické televizní zpravodajství, výmluvná domácí videa, a dokonce ani tajné nahrávky z jednání amerických prezidentů Kennedyho, Johnsona a Nixona. (TV Prima)

Sdoom

Fantastický dokument, po kterém mám sklony se považovat za erudovaného znalce problematiky celé jihovýchodní Asie od 50. do 90. let minulého století. :-) Moc se mi líbilo, jak je vše vyprávěno v historickém kontextu. Zpovědi přímých účasntíků byly neskutečně autentické, ani na chvíli jsem nepochyboval o ničem z toho, co vyprávěli nebo že by předstírali pohnutí při vzpomínkách na pobyt ve Vietnamu. Navíc k tomu všemu se seriál snaží o maximální objektivitu, ani náznakem nelíčí nikoho jako ty zlé nebo ty hodné. Jediná drobná výtka je k občasné zdlouhavosti některých dílů zejména v druhé polovině série, kdy se stopáž většiny blíží 2 hodinám. Nicméně závěrečné 2 díly jsou naprosto dokonalé a nějaké uvažování o nižším než maximálním hodnocení velmi rychle ustalo. Must see dokument pro kohokoli, kdo má alespoň malinkatý zájem o historii. (HD, orig.) ()

Wotan

Na rozdíl od Vietnam in HD je tu rozkryto politické pozadí rozhodovaní a záznamy rozhovorů mezi LBJ a MacNamarou, z kterých například plyne, že už v 65' bylo jasné, že válku ve VN nelze vyhrát. Dokument je rozdělený na více dílů a věnuje se spíš politice na pozadí než přímému boji jako je tomu u Vietnam in HD, ale například u "vítězství" v údolí Ia Drang je zde zmíněná i dohra, kde byla dva dny nato převálcována americká jednotka v té samé oblasti. Prostor k vyjádření tu mají obě strany, jak Američané tak i členové NVA a Vietcongu. Zatím převládá velká spokojenost a celkově to působí víc podrobně a celistvě než zmiňovaný Vietnam in HD ()

ruhebitte2010

Časově velmi náročné, ale stojí to za to. Výpovědi všech zůčastněných a to nejen těch na bojišti, perfektní záběry, ale taky velmi emoční. Není to dokument pro každého, ale takto kvalitní dílo by měl vídět každý, je to totiž víc než jen "vyprávění" o válce, ale o lidech, o nás, o tom co je v každém z nás. 99% ()

Bobek27

Neuvěřitelný dokument. Pokud si dáte všech 10 epizod a začnete poznávat ty, co tam vzpomínají, tak vám po těch všech dílech přijde, že je všechny dobře osobně znáte a prožíváte s nimi jejich příběhy znovu. Dokument, který má hloubku a nesnaží se o obhajobu konfliktu ani glorifikaci. Vzpomínky učastníků z obou stran tomu dávájí neuvěřitelnou autentičnost. Zvukové záznamy z Bílého domu, skvělé archivní záběry. Prostě tenhle dokument patří k absolutní špičce a nutí vás k zamyšlení. Poslední díl a zážitky z památníku ve Washingtonu DC vženou až slzy do očí (poštěstilo se mi tam i podívat a je to opravdu hodně silné místo). Krásná práce a jasných 5* Dal bych i víc kdyby to šlo. ()

jasiska

Veľmi detailné a prekvapivo mutiperspektívne. Rozhovory s účastníkmi vojny zo všetkých strán sprostredkujú divákovi ich rôzne pohľady na vec. Ako historička naozaj oceňujem túto snahu o objektivitu podľa motta: Sine ira et studio. Navyše zaujímavé a prudko pozerateľné. ()

el.zapikano

Povinna jazda pre vsetkych milovnikov historie. Americania to cele domrvili, to bez debat. Ale vdaka demokracii, slobode slova a novinarom boli schopni o vsetkych zlyhaniach a klamstvach hovorit a natocit o tom vskutku pozoruhodny dokument. A teraz by som si rad pozrel nieco o vojne v Afganistane od ruskych filmarov... ()

KM Phoenix

Hodně důkladná série o válce ve Vietnamu. Přestože je hodně dobře udělaná a má široký záběr, tak mám pár výhrad. Ať už jde o hodně prostoru pro komunisty, kteří snad už ani neumí mluvit bez používání některých propagandistických frází tak po opomínání úlohy ARVN a LLDB či CIDG (ti prakticky nebyli zmíněni vůbec). To také bylo znát v posledním dílu, kdy byly ukázány veselé záběry jak se bývalí protivníci potkávají a stávají se přáteli. Ohledně osudů jihovietnamských vojáků jsme se dozvěděli velmi málo a jen okrajově. ()

M1k9

Parádní dokument, který objasňuje každý aspekt války až do detailu. Pro mě osobně to bylo strašně poučné, protože naší generaci tato událost už minula. A přesto bezesporu ovlivnila chod ameriky / lidstva na dalších mnoho let. Více než jsem si doposud myslel! Dokument je precizní. Servíruje všechny události a reálné data, ukazuje na pofidérné lidské charaktery, na hrdiny, na krutost války i na pár okamžiků lidskosti a v ničem se přehnaně neutápí. Každému se po dosledování budou honit v hlavě (měly by) otazníky proč, proč se to stalo a nešlo tomu zabránit? Možná, že šlo, ale historie má tu vlastnost, že se opakuje. Není to poprvé a není to naposledy. Ale někdy se ukazuje, že i tak (na první pohled) zbytečné násilné negativní  události v dějinách lidstva nakonec přinesou něco pozitivního do budoucnosti. Emoce z toho všeho jsou silné a změny jsou větší a trvalejší. I to je jeden z mnoha pohledů ke kterému dokument inspiroval. Nakonec jediné negativum je časová náročnost. Myslím, že to šlo o malý kousek zkrátit.   9/10 ()

theSaint

Z dokumentární tvorby naprostá špička, která nemá konkurenci. Filmařsky brilantní. Velmi oceňuji přístup 'Sine ira et studio', který se v dnešních médiích a u jednotlivých žurnalistů pomalu ztrácí, ne-li se už úplně vytratil. Jak osvěžující. Dokonale komplexní sonda ve všech směrech. Je to dlouhá jízda, ale nelitoval jsem ani vteřinu. Úderné, obrazově vytříbené, informačně neuvěřitelně přínosné a hudebně dokonale podbarvené. Tleskám a klaním se. Je pro mě záhadou, že takové dílo neurvalo žádné ocenění. Perla na poli dokumentu. ()

mazic

jubilejní 200 stý hodnocený seriál. Odhadem 6000 různých dílů. Jako jubileum jsem si vybral tento skvost. Chvály na seriál je tu hromada. Já chválím sebe :-) to mi jde taky nejlépe... ()

ExpertAsie

Díky Netflixu jsem narazil v podstatě na dosud neobjevený a vskutku často diskutovaným tématu" Vietnamská válka", která hlavně poukazovala na skutečné události, které se fakt stali ve Vietnamu jak z Americké tak i Vietnamské strany. O obětích tu byla vždy několik minutových a skoro vyčerpávajících informací, které měli klasicky i svůj příběh. To znamená, že jsme mohli vidět krásný průběh od francouzské revoluce až po současnost, jak se daleko Vietnam a Amerika dostala z těchto "smutných událostí". ()

GTS_PUNK

Dielo režisérskej dvojice Ken Burns a Lynn Novick, odpremiérované v roku 2017 na americkej verejnoprávnej televízii PBS, predstavuje zdĺhavý a vyčerpávajúci, ale jednoznačne komplexný a celistvý pohľad na vojenský konflikt vo Vietname, ktorý sa tiahol naprieč niekoľkými desaťročiami v druhej polovici 20. storočia. Aj v téme nezainteresovanému divákovi postupne predstavuje vývoj, ktorý ku konfliktu viedol, cez zdĺhavý priebeh bojoch na ryžových poliach a v nehostinných džungliach, až po odchod zdecimovaných amerických vojsk, ktoré svojou prítomnosťou vo Vietname dokázali rozdeliť verejnosť v Spojených štátoch. Dokument toho, samozrejme, ponúka oveľa viac, pričom stavia na archívnych filmových záberoch, fotografiách, ale najmä na výpovediach priamych účastníkov bojov. Slovo dostávajú ako Američania, tak Vietnamci, ktorí bojovali či už za juh, sever alebo Viet Cong. Vďaka tomu má divák možnosť nahliadnuť na konflikt z oboch strán, čo vytvára mozaiku tohto výseku Studenej vojny. Desať epizód s celkovou dĺžkou minutáže vyše šestnásť hodín síce tvorí vyčerpávajúci počin, vďaka mimoriadne kvalitnému spracovaniu a faktu, že dokument nemá vyložene "hluché" miesta, však z diváckeho pohľadu rozhodne neunavuje a už vôbec nenudí. The Vietnam War sa oplatí vidieť. A je jedno, či sa človek (ne)zaujíma o vojnové konflikty, alebo či (ne)obľubuje dokumenty. Vojna vo Vietname, hoci to možno znie až absurdne, totiž predstavuje mimoriadne atraktívnu vojnu. Ani nie tak kvôli vojne samotnej, ale kvôli tomu, akým spôsobom sa jej podarilo ovplyvniť popkultúru. Tvorcovia dokumentu tu berú diváka na historickú jazdu (aj keď by možno bolo vhodnejšie hovoriť o lete helikoptérou) k (ne)slávne ikonickým momentom, ktoré väčšina ľudí pozná, ale nepozná ich pozadie. Upálenie sa Thích Quảng Đứca, poprava Nguyễn Văn Léma, "napalmové dievča", rozdelená spoločnosť a nepokoje v Spojených štátoch, uvoľnené šesťdesiate roky, Ho Či Min, traja americkí prezidenti, strach z globálneho komunizmu a mnoho ďalšieho. K tomu navyše hrá dokonalý soundtrack, ktorý z tejto komplikovanej vojny urobil "vojnu rokenrolovú". Vo Vietname v podstate prehrali všetci. Pri tomto dokumentu vyhrávajú tvorcovia a divák. Autenticita, surovosť, realita, Vietnam. Zvuk guľometov, M16, AK-47 a vybuchujúcich bômb človeku ostane znieť v hlave dlho. ()

mystrdat

Velmi detailní, upřímný a holistický dokument událostí konfliktu ve Vietnamu, v našich končinách známým často jen asociací s napalmem. Burnsovo podání vás provede geopolitikou tehdejší doby a ukáže bohatou perspektivu všech aktérů, která díky odstupu času ukazuje, že člověk je prostě bezchlupá egoistická opice, která se ráda tluče a pak jí to mrzí. ()

Honzin10

Ty debílku, tak tys ještě neviděl nejlepší dokumentární cyklus všech dob? Kaj se. Ne, teď vážně, možná to vyzní dost zvráceně, ale v životě by mě nenapadlo, že je možný ukázat tak strašný věci takhle zábavným způsobem. O co víc, zábava to není nijak samoúčelná, nedochází tady ke glorifikaci války tak jako v mnohých dokumentech například o WW2, fakta nejsou nijak překrucována, či dobarvována. Autoři se nesnaží přijít s žádnou převratnou teorií, jak bylo možné zvrátit průběh války. Dokument navíc nabízí na události pohled z několika stran - od očitých svědectví Vietkongu až po americké civilisty, kteří se účastnili domácích protestů. V cyklu se objevuje ohromné množství dobových fotografií a záběrů přímo z fronty, ty jsou navíc doplněny skvělou hudbou, jak originální, tak klasiku z přelomu 60. a 70. let. Viděl jsem ohromné množství válečných dokumentů, žádný z nich ale nepřinesl tak komplexní výpověď o příčinách, průběhu a dopadech událostí o kterých pojednává. PS. Po shlédnutí jsem měl neskutečnou chuť pustit si Forresta Gumpa. ()