Válka ve Vietnamu

• USA The Vietnam War (viac)

Po letech prohrané války, která stála životy, peníze a jméno, se obě válčící strany zamýšlejí, co se vlastně stalo a proč k válce ve Vietnamu muselo dojít... Historický seriál Válka ve Vietnamu zachycuje velkolepý příběh jedné z nejdůležitějších, nejrozporuplnějších a nejkontroverznějších událostí v dějinách Ameriky, a to takovým způsobem, jakým ho ještě nikdo nevyprávěl. Napínavý seriál plný podrobností vás vtáhne do bouřlivého období druhé poloviny 20. století. Přesvědčivě rozebírá lidské aspekty války, a přitom se opírá o svědectví takřka 80 lidí z obou znepřátelených stran tohoto složitého konfliktu. Ke slovu se dostanou nejen Američané, kteří ve válce bojovali, a ti, kteří proti ní protestovali, ale i vojáci a civilisté ze severní a jižní části Vietnamu. Nechybí vzácné archivní záběry restaurované do prvotřídní podoby pocházející ze zdrojů z celého světa, fotografie pořízené nejoceňovanějšími reportéry, historické televizní zpravodajství, výmluvná domácí videa, a dokonce ani tajné nahrávky z jednání amerických prezidentů Kennedyho, Johnsona a Nixona. (TV Prima)

Recenzie používateľa M1k9 k tomuto seriálu (7)

Válka ve Vietnamu (2017)

Parádní dokument, který objasňuje každý aspekt války až do detailu. Pro mě osobně to bylo strašně poučné, protože naší generaci tato událost už minula. A přesto bezesporu ovlivnila chod ameriky / lidstva na dalších mnoho let. Více než jsem si doposud myslel! Dokument je precizní. Servíruje všechny události a reálné data, ukazuje na pofidérné lidské charaktery, na hrdiny, na krutost války i na pár okamžiků lidskosti a v ničem se přehnaně neutápí. Každému se po dosledování budou honit v hlavě (měly by) otazníky proč, proč se to stalo a nešlo tomu zabránit? Možná, že šlo, ale historie má tu vlastnost, že se opakuje. Není to poprvé a není to naposledy. Ale někdy se ukazuje, že i tak (na první pohled) zbytečné násilné negativní  události v dějinách lidstva nakonec přinesou něco pozitivního do budoucnosti. Emoce z toho všeho jsou silné a změny jsou větší a trvalejší. I to je jeden z mnoha pohledů ke kterému dokument inspiroval. Nakonec jediné negativum je časová náročnost. Myslím, že to šlo o malý kousek zkrátit.   9/10 ()

Na hřbetu tygra (2017) (E02)

Riding the Tiger, jak výstižný název! První zapojení američanů do války. Skvělá hudba, skvělé komentáře a zachycení nálady. První vítězství, válka je zábava a návyková droga. Dokazování si dominance. Tohle američanům namočilo čumák. / Strašně ubohé sledovat, že vůbec nikoho nezajímá lid a upálení mnichů taky vyšlo na prázdno. Výživný díl.  10/10 ()

Na zemi přichází peklo (2017) (E03)

V této fázi to šlo ještě přibrzdit, ale nikdo neustoupil. A ptát se na názor vojáků, zfetovaných válkou a naštvaných po ztrátách ... asi ... nebylo nejlepší řešení. Určitě ne! Tento krok eskaloval válku. / Na druhou stranu klobouk dolů, že se Viet Congu podařilo vítězit (nebo alespoň dělat ztráty) a srazit hřebínek nedotknutelných američanů. Motivace bojovat na obou stranách stoupá.   9/10 ()

Tohle je naše práce (2017) (E05)

Počátek velkých otazníků a masových demonstrací. Ach ano demonstrace a demokracie, jedno bez druhého nemůže existovat. Zpočátku neměly příliš velký vliv, ale později určitě ano a kdo ví kam by se celá válka až dostala. Dokument by byl o pár epizod delší. / Bitvy o pomyslné kopce, křížky na mapě. Jeden den dobyto a druhý den opuštěno. Tento díl začíná nahlodávat morálku všech.  9/10 ()

Moře v plamenech (2017) (E08)

AntiWar Movement mi konečně začíná dávat smysl. Dochází k přehodnocení války. Nálada se změnila. V této fázi je pro američany utrpení plnit rozkazy a bojovat. Protesty a prosakující skandály na to vše co dokázali vrhají špatné světlo. Frustrace. Vraždění civilistů. Otázka je kolik nevinných ještě bude muset umřít.  9/10 ()

Bratrovražda (2017) (E09)

Záběry holčičky popálené napalmem jsou tak silné. Proč čekáme až na takové katastrofální snímky a informace, které většinou spíše proklouznou přes cenzuru? Většinou jsme jen loutky se zavázanýma očima. Máme jen ty informace které máme mít. V kontrastu s utrpením války vysmátý gangster Nixon. / Poučení je, že ať ten nebo ten úplně jiný opačný politický režim, obě strany, vládnoucí a elity jsou bez váhání ochotny obětovat všechny bezcenné vojáčky a všechny poslušné loutky, všechny obyčejné lidi. Na ztráty se nehledí. 9/10 ()

Tíha vzpomínek (2017) (E10)

Sledovat samostatné vojenské počiny Jižního Vietnamu bylo až komické (s nadsázkou). Neměli na to, slabý výraz. Vysmátý velitel poslední obrany. "Jste je schopni zastavit?" , "Surely, surely. I am certain... No problem, sir. No problem." Tohle nemělo chybu. Popírání reality se v armádě asi dědí. / Je mi líto Vietnamců, byli stateční. Nakonec to nevyšlo. Dopadlo to fiaskem. Američané by se měli stydět až za ušima, ale politika je prostě taková, že stačí rezignovat odstoupit a vše je cajk. / Amerických vojáků je mi taky líto, protože se nevrátili jako hrdinové. / Udělat tečku za tím vším polemizováním nad pomníkem. Nevím no. Je fakt, že oni si na ty memoriály potrpí. / Na konec pár pozitivních střípků.  8.5/10 ()