High Life

• Nemecko High Life (viac)

Príbeh sa odohráva vo vesmíre na palube kozmickej lode. Skupina trestancov sa rozhodla namiesto doživotia slúžiť vede a stali sa z nich pokusné objekty experimentu – prítomná doktorka -  častokrát proti ich vôli -  im odoberala spermie s cieľom inseminovať mladú ženu. Na palube ostáva iba Monte a jeho dcéra Willow a žijú v úplnej izolácii. Otec a dcéra sa blížia k svojmu cieľu – k čiernej diere, kde prestáva existovať čas i priestor. (Film Europe)

JASON_X

Od téhle dámy jsem kdysi viděl jistou absurdní úchylárnu Trouble Every Day (zde momentálně 25%) s maniakálním šílencem Gallem, která mi parádně sedla. A nyní se pí rejžová rozhodla natočit scífko. No a bez šovinistického podtónu podotýkám, že je to ženské scífko. A jak známo, sci-fi žánr je ve své podstatě žánr výhradně mužský, nic naplat, stejně jako třeba knihy o kojení jsou žánr čistě ženský. To znamená, že z jistého úhlu pohledu se jedná o rozvláčnou, chaotickou, pseudopoetickou, pseudoerotickou, pseudoartovou, pseudohumanistickou a pseudopsychologickou krávovinku, ve které se pí rejžová snaží diváka k smrti otrávit a unudit zhuleným scénářem, retardovaným plkáním svých postav nebo sadisticky zdlouhavým koncem. Na druhou stranu mohl to být (a po některých komentářích jsem i čekal) o hodně větší průser. A já přiznávám, že po jalové první půlhodině se řvoucím miminem film začal mít vcelku zajímavou atmosféru a začalo mě zajímat, jak a kam se bude děj dál vyvíjet. No, popravdě si v tomhle směru ale žádné naděje nedělejte. A taky jsem třeba nepochopil, proč se Binoška chodila ukájet do boxu s nějakým sci-fi-šukacím strojem, když bylo na palubě několik pěkných nadržených chlapů, od kterých si se svůdným úsměvem brala na pokusy sperma v kelímku. Asi zobrazení sexuálních fantazií stařičké zvrhlice pí rejžové. ()

luka4615

Ambiciózní sci-fi, které ovšem dalece přesahuje možnosti i schopnosti tvůrců. High Life je ve své podstatě hluboce filosofickou záležitostí o lidské sexualitě, rodičovství a touze přežít za jakýchkoli podmínek. Tyto ingredience by se v rukou jakéhokoliv schopného režiséra a scénáristy proměnily v zajímavě řešenou delikátní záležitost, která by v širším kontextu filmů se stejným zaměřením obstála bez problémů. Bohužel, režisérka Claire Denis do tohoto ranku zřejmě nezapadá, jelikož snímek je přeplácaný a neuvěřitelně natažený, přičemž se bezcílně potácí od jednoho bodu k druhému, což vyústí ve velmi nevýrazné rozuzlení. Ve finále tedy dostanete extrémně dlouhý a nezajímavý snímek, jehož postavy a poselství Vás vlastně nebudou ani moc zajímat. A to je vážně velká škoda. PS: Za zmínku ovšem stojí úchvatný vizuál černé díry, na který se zejména na televizi se 4K rozlišením kouká opravdu krásně. ()

Rohy212

Trochu krásného, trochu ošklivého, trochu bizarního a trochu naprosto zvráceného. Ve vesmíru. High Life jsou vlastně dva filmy: ten, kterým to začíná a končí, a ten uprostřed. A právě u toho druhého jsem si říkala: Má to mít 110 minut, ale teď to trvá už asi 3 hodiny. (Febiofest 2019) ()

Conner.s

Cesta za hranice nekonečna k úsvitu nové reality. Vtahující, ale nekompromisní, vyžadující vaši plnou pozornost a řekl bych až ochotu napojení. Naprosto chápu, že tady padají hesla jako rakovinotvorný evropský art, pro mnohé určitě ano. Claire Dennis pro mě ale zvláštním způsobem propojuje něco naším představám vzdáleného, odehrávajícího se v budoucnosti s tím, čím už jsme jako lidstvo prošli. Noemova archa plující hlubokým vesmírem s rajskou zahradou na palubě naplněná jen jedním živočišným druhem, který se díky zoufalosti a strachu pramenící z možného zániku pouští do experimentu, jenž má malou šanci na úspěch. V izolaci uprostřed vesmíru, daleko od země, na lodi plné vyvrhelů pudy často zastiňují rozum. Místo jablka se tu ochutnávají krev pot a sperma, motivací jsou sedativa a uspokojení, vyšším cílem reprodukce. Ta je důležitá snad proto, že daleká cesta trvá déle než běžný lidský život a je třeba vytvořit druhou, možná i třetí generaci, která se bude schopna vrátit. Je to ale vůbec možné a bude se kam vracet? Prostory vesmíru a lůna matky, ve kterém roste nový jedinec, se často zdají být stejně neprobádaným prostředím. Skoky v čase, kdy vidíte čistou loď načež se vám vyjeví její ošuntělá, rezavějící verze, vám otevírají představivost a budují očekávání, co se stane za dalších pár minut. Askeze a sebekázeň Monteho, který jako jediný člen posádky nepoužívá onen prazvláštní "Fuck box" mohou být cestou k vykoupení, ale jaké je to vykoupení? Zůstat izolován v chladném vesmíru na skomírající planetě/kontejneru. Není lepší prostě zemřít? Willow je jeho naděje, vyvolává v něm city, na které už možná dávno zapomněl nebo jich nikdy nebyl schopen. Druhou nadějí může být černá díra. Možná se za zakřivením skrývá nová realita, nový začátek. Možná, že na druhé straně nevíme o krutosti tolik, jako o ni víme zde. 75% PS: Stejně bych to ale s čistým svědomím jen tak někomu nedoporučil. :) ()

JohnCZ

Jedno se filmu musí nechat: vymáchá diváka ve fakt znepokojivé atmosféře. Zbytek obsahuje spoilery! Je to od začátku do konce tak únavné, zprvu spíše nepříjemné a posléze vyloženě psycho, že jsem si skutečně připadal, jako kdybych sledoval horor v tom pravém slova smyslu. Jenže když mě všechny ty pokusy o umění a snahu šokovat otevřenou sexualitou, kdy po vesmírné lodi létají všechny možné a nemožné tělní tekutiny, moc nebavily. Pointa, že lidi jsou jednoduchá zvířata, už tu párkrát byla a v lepším provedení. Oceňuji docela pěkné zpracování černé díry (bez dvojsmyslu) a FTL pohonu. Ve finále je to vlastně takový Interstellar pro chudé, byť s poněkud alternativním pseudoartovým průběhem. Alternativním na můj vkus až příliš. ()

ledzepfan

Hodně slow-burning atmosférická žánrovka, která vypráví o postavách žijících v jakémsi bezčasí, uzavřených v omezeném prostoru plechovky letící prostorem neomezeným. Plní heroický čin a zároveň si odpykávají svůj trest. Bez naděje (kontaktu se Zemí, možnosti návratu) i s nadějí (s dítětem).. Je to jako Tarkovskij (Solaris, Stalker) říznutý Cronenbergem (Crimes of the future). Podle hodnocení je myslím zjevné, že to není pro každého. Většina usne, hromada lidí bude otrávená a jen hrstka si to užije. ()

SaNcHeZ_cz

To co se v trailerech tváří jako docela přemýšlivé a chytré sci-fi s trochu děsivým přesahem je ve výsledku jen nezáživná pseudoartová záležitost, která si hraje na víc, než ve skutečnosti má. Někomu tahle bakelitová podoba rádoby hluboké myšlenky o lidské reprodukci a sexualitě bude po chuti, za mě je to jen jedna velká nuda, která působí lacině nejen vizuálně ale i myšlenkově. A těch pár docela atmosferických momentů a občasná slušná kamera to rozhodně nezachrání ()

kobejn

Není Pattinson nejošklivější herec pod sluncem? Během sledování tohoto filmu, který vůbec nechápu pro koho je určen, jsem si říkal, tendle ksicht má hrát Batmana? A k tomu by mohla hrát kočičí ženu ošklivka Mia Goth a bylo by vymalováno. ()

MajklCZsk

Claire Denis má výborný cit pro vizuální estetiku a užití hudebních motivů do střihové skladby díla. Zdejšímu rozporuplnému hodnocení zde se nedivím, jedná se o věc, která si najde jen zlomek diváků, ale když dáte tomuto filosofickému scifi dílku možnost vás vtáhnout a budete se v něm topit a každý motiv si budete víc a víc užívat. Konec je pak třešničkou na dortu. ()

Dikaiarchos

Důmyslný trest doživotí pro skupinu odsouzených, doživotí ve vskutku nadpozemských časových i prostorových mantinelech; v jistém ohledu trest jako výsada, jíž se nedostalo jiným pozemšťanům (trest balancující mezi slůvky nadlidský a nelidský). Ale jaké východisko najít pro nevinné dítě? Denis dokázala mé filozofické neurony pěkně rozdivočit, což se letos ještě nikomu nepovedlo. ()

honajz2

Na tohle jsem se celkem těšil, i přes negativní hodnocení a negativní recenze. Taky jsem se tu dočetl, že film prý začíná koncem (což je lež) a zjistil jsem, že Claire Denis je tu jinými brána jako špatná režisérka a jinými jako dobrá, no, já od ní znám jenom dva filmy a to jsem je ani neviděl, jenom vím, že existují. Takže do toho jsem šel s tím, že uvidím, co z toho vyleze. Začátek na mě působil zbytečně utahaně, nic moc se tam nedělo, ale po asi 25 minutách se to zvedlo a mě ta pomalá atmosféra filmu začala bavit, i když pár utahaných částí tady je. Pasažéři na lodi mohli být dost zajímaví, když má jít o trestance odsouzené k smrti, ale na to, aby je někdo promyslel, na to se tu kašlalo. U asi dvou lidí máme vysvětleno, co udělali a o těch ostatních nevíme nic. Většina postav tu jenom je, protože tu prostě je, někteří tu jsou jenom proto, aby tu udělali něco zvráceného nebo jenom zdechli. Ono obecně je na té posádce vidět, že většina jsou zvrhlé povahy, včetně té doktorky, která tu testuje na všech lidskou sexualitu. A to se tady projevuje často, dojde i k znásilnění a taky se dozvíme, odkud pochází to děcko, co vidíme hned na začátku filmu. Jelikož ale část s posádkou je flashbackem (co trvá hodinu filmu), takže to taky dospěje ke konci, kde několik postav spáchá sebevraždu bez nějakého důvodu (ačkoli cesta pilotky k černé díře je jedna z nejlepších scén filmu) a u některých postav se ani nedozvíme, co se s nimi stalo. Třeba u toho černocha, který je tu mimochodem nejsympatičtější ze všech (a co udělal se samozřejmě nedozvíme), tak ten tu jen je, protože tu je, občas se objeví a pak úplně zmizí. Zabil se? Zabil ho Monte? Co se s ním stalo? Ne, to nikdo neřekne, diváku domysli si to sám, na to tady není prostor, přitom by to mohlo zaplnit hluchá místa, která tady prostě jsou. Poslední půlhodina mě ale bavila hodně a čekal jsem, jak to celé vyvrcholí, a naštěstí, s koncem jsem spokojený. Nakonec se mi i ten film líbil, sice některé scény mi tu lezly na nervy, některé mi přišli utahané a jsou tu nelogičnosti, ale i tak to bylo docela dobrý. Pattinson tu dokonce i nějak hraje a jeho role v tom filmu překvapivě funguje, což bych od někoho, kdo se do historie filmu navždy zapsal jako ten upír ze Stmívání, fakt nečekal. Pravda, není to pro každého, většinu diváků to znudí, někteří nepřekousnou sexuální scény, ale já s tím filmem jsem ve finále překvapivě spokojený. Sice tu je dost chyb, ale jako celek, když odmyslím nelogičnosti, to celkem drželo pohromadě a ani to nebylo blbé. Silné 3*, až se mi to rozleží v hlavě, možná dám víc. ()

M.i.k.e

tohle by snad neobstálo ani jako studentský film...osobně mi nevadí pomalé artovky.V tomhle případě jsem na ní byl dokonce i připraven,ale realita je jedno velké zklamání.Dokázal bych se přenést přes extrémně lacinou výpravu (pokud se tomu tak dá říkat) i podivné věci jako hadrové skafandry,nebo fakt,že upadnuvší věci ve vesmíru spadnou někam dolů pokud by mi podobný film nabídl něco po dějové stránce.A to mi High Life nenabídl.Nelineární vyprávění je tentokrát spíš ke škodě a i když se režisérka snaží nabídnou rádoby šokující scény,nedokáže zakrýt,že tohle všechno by s bídou vystačilo na dvaceti minutový kraťas...20% ()

C0r0ner

Vezměme bandu muklů, fetek a trosek a pošleme je bádat k černé díře... Potenciál to mělo jako třeba Sunshine, ale to katastrofálně unuděné a amatérské zpracování s příšerným soundtrackem a otravnými herci to totálně pohřbilo. Nehledě na "realističnost" a nepochopitelnou režii. 10% ()

Lenka.Vilka

Na začátku teda víme, že se něco stane a všichni umřou. Kromě Monteho a jeho dcery. A přes brekot a pár flashbacků (ta mrtvá holčička, kdo jí měl na svědomí, potom si to člověk domyslí, ale proč tam nebylo trochu od každého z lodi...), které jsem nepochopila, se dostaneme do minulosti, jak se tam ty dva ocitli. A je pravda, že celá ta pointa není špatná. Pokud si čtěte obsah. Potom přijde jeho provedení a tam šlo do tuhýho. *** Protože tenhle film má v sobě dvě mise. Chápu, že vězni tam jsou na experimenty. Tak jsem doufala, že ty, co mají hledat alternativní zdroje energie jsou v jiných lodích, ne ti samý. (No tak nic, no...) Což dobře ukázala ta scéna s pokusem o znásilnění. Přeci jen, chtěla doktorka králíky, dostala prasata. Jenže co bylo potom mi přišlo vyloženě jako násilý na efekt. (Jak chlapec dopadl.) Ale celkově jsem nepochopila, co tím autorka chtěla říct. Protože kdyby na té lodi byli normální lidi, tak dobře. Ale kvůli lidem, kteří se toho účastní, to bylo celý divný. (Ale potom by zase našel rozebrat ten vztah otec/dcera ve vesmíru vzhledem k tomu, jak a proč byla počata.)*** Problém je asi v tom, že se autorka tak moc snažila být umělecká, že zapomněla, že umělecký film může vypadat i jinak než plný násilý, které nedává smysl ("prostě proto" není důvod) a scén, které nejdou uchopit. Navíc mi přišlo, jako kdyby autorka sice přišla s dobrým námětem, ale jako kdyby následně nevěděla, jak to ukočírovat a nejednou bum, změna žánru, aby jí to hrálo do karet, bum, další změna žánru, aby to dávalo smysl. Tedy, jí. Mě ne. *** Vlastně se mi líbil pouze konec a začátek. (Malá/velká Willow a její vztah s tátou i přes to, v jaký pekelný díře se spolu ocitli, s myšlenkou, že tam stejně umřou.) To uprostřed bylo prostě jenom divný...a nemohu se zbavit dojmu, že to bylo divný jenom proto, že mi nesedl způsob vyprávění a protože ve filmu bylo několik věcí, které mi nedávali smysl, a potom nebyly vysvětleny. (Mmch, to byl medvěd nebo co v tom boxu? Proti gustu...ale i tak fuj!) Nebyl to ale špatný film, jenom si hned po jeho shlédnutí neumím přestavit, že bych viděla znovu. (Podle komentářů jsem myslela, že to bude horší.) *** Film mi byl doporučen společně se snímkem ve svitu měsíce. Druhý film se mi vážně líbí víc, ale tady dávám tu třetí hvězdičku za Pattisona. Co se mi možná líbilo nejvíc byl ten paradox toho, co může být na jedné lodi ve stejný moment. Ten opak těch drsných událostí v podobně zahrádky, která byla tichou krásou v těch sračkách, které se děly ve vesmíru... ()

Gaaron

Art podobného kalibru už můj starý unavený mozek obvykle není schopný strávit, ale v tomhle případě si to celé nějak sedlo. Aniž by to muselo dávat smysl, velmi, velmi příjemná podívaná! PS: Pattinson si překročení svého třpytivého stínu oddřel už několikrát a tentokrát znovu a pořádně. Těším se na Batmana. ()

Martrix

Nabízelo by se napsat, že je to divácky nevstřícný, místy až nepříjemný film. Pro Avataristy a Marvelisty, kteří se považují za znalce sci-fi, to musí být velmi nestravitelný kousek. Ale pravdou je, že High Life je natočený s neobyčejným citem pro atmosféru a načasování. Že je velmi zajímavě obsazený a ta kontroverze není samoúčelná. Stejně tak si nemyslím, že jde o kosmoart. Je to zvláštní příběh, o tom žádná, ale filozofické sci-fi? To snad ani ne. Spíš film o podivném experimentu. Jako sci-fi má hodně chyb, které ale nejsou důležité, protože autoři nechtějí řešit technické aspekty, ale lidské jednání v extrémních podmínkách. Když se High Life tak zastávám, líbilo se mi to? Ne, většinou ne, ale rozhodně nemůžu tvrdit, že je to špatný film. Je to jako kdyby se někdo, kdo nemá rád horory podíval na Saw. Asi by pak napsal, že to nebyl jeho šálek kávy. No a já bych řekl, že High Life je šálkem kávy jen pro velmi omezenou skupinu filmových fajnšmekrů. Sice se za něj tak úplně nepovažuju, ale s každou další minutou po dokoukání ve mě zraje pocit, že je High Life velmi nedoceněný. PS: bylo zajímavé vidět Juliette Binoche v tak podivné roli. Weronika Wachowská je tady castingová perla, díky níž je závěr až mystický. ()

sugythesugar

Práve som z toho prišiel. Chvíľu som uvažoval o 4 hviezdach, ale rýchlo ma to prešlo. Film má svoje kvality ale znovu si ho určite nepozriem. Toho čoho by som chcel aby tam bolo, bolo málo ak vôbec a to, čo by tam vážne nemuselo byť je tam priveľa. Myslím že táto veta dokonale charakterizuje tento film. Sám o sebe je dobrý páči sa mi vyznenie a aj vlastne to že sa tvorcovia nesnažili o nejaký epický príbeh. Je to sympatický film o ľudskosti a snahe prežiť, ale ničím pozitívne nezaujme. 5-6/10 ()

David.Darco

Prinajmenšom zaujímavé. Každopádne až príliš rozťahané, nudné a nevyrovnané. Ostávajú najmä otázky ku zbytočným scénam, nijak nerozvíjajúcim dej ani myšlienku, zbytočne odbočujúcim a zbytočne zbytočným. Problemom teda je, že v závere nevieme, čo naši "hrdinovia" hľadajú. Spásu ? Budúcnosť ? Odpustenie ? Vedia to vôbec ? ()

Motinski

Úprimne, neviem aký presah malo toto mať, nenašiel som tu nič zaujímavé a ajkeď som čakal podobné uchopenie, všetko sa vlečie jak sviňa. Celý film je prázdny, no keby aspoň pekne vyzeral tak zapadne k ostatným artovkam. Malý zázrak že som to vôbec dopozeral. High Life je hra na filozoficku drámu, nič viac. 1* za Pattisona ktorý postupne vystupuje z tieňa Twilightu a som za to rád. ()