Vanishing Point

(festivalový názov)
  • USA Vanishing Point

Velká jízda… velkou rychlostí... Bývalý veterán války z Vietnamu a policista Kowalski je řidič z povolání. Rozváží auta po celé zemi. Jednoho dne se se svým dealerem vsadí, že převeze auto z Denveru do San Francisca v rekordním čase. Od té chvíle již není cesty zpět. Pomyslným průvodcem zaslepenému jezdci je na jeho cestě slepý radiový hlasatel „Super Soul“. Kowalski na své pouti naráží na řadu překážek a zvláštních postav, ale vše a všichni nakonec končí jen jako ubíhající odraz v zrcátku jeho sněhobílého Dodge Challenger R/T Magnum. Co na bludného jezdce nakonec čeká na obzoru? ... Jeden z nejlepších automobilových filmů vůbec; kromě pronikavých akčních sekvencí nabízí nenucený myšlenkový přesah o iracionalitě lidského chtíče a pozemského pachtění, z nějž vede pouze jediná cesta... Za oprášenou pověst polozapomenutého road movie se v novém tisíciletí zasloužil Quentin Tarantino, když na motivy Vanishing Point natočil svůj film Auto zabiják. Původní dílo z roku 1971, výrazné ve všech ohledech, od kamery (John A. Alonzo) přes soundtrack (Jimmy Bowen a další) až po střih (Stefan Arnsten), zastřešil herec a režisér Richard C. Sarafian, opřený o vynikající scénář kubánského spisovatele Guillerma C. Infanteho. (Česká televize)

paradoxman

Šlápne na plyn, jede a nikomu neřekne proč nechce zastavit. Ale když nechce zastavit, tak asi určitě udělal něco špatného, třeba to auto ukradl nebo někoho zabil, nejspíš oboje! Od 70. let se toho moc nezměnilo. Čumilové by byli stejní, lidé tehdy hltající alternativní rozhlas by si o tom četli na internetu a policajti by nespolupracujícího jedince zastavili i přes jeho mrtvolu. Hlavně, že stojí, nikam už nejede a nenarušuje nám tak náš klídek a pohodu. To by tak hrálo, aby někdo vybočil z řady a jen tak si jezdil! Na hranici s ním! ()

rekurseman

Svobodná Amerika, volná pláň, nesmyslné pronásledování člověka, který nic neudělal. Věřím, že kdyby se tento příběh opravdu děl v 70 letech, tak by plno lidí Kowalskemu fandilo a přálo si, ať dojede do cíle. Omezení rychlosti je přeci hloupost. Tento film stojí za to. ()

karnifex

Pamatuju, jak jsem to sledoval pozdě v noci o jedněch prázdninách, které se děsně táhly. A ten film byl taky dlouhý, ale skvělý. Což je vůbec zvláštní: přesto, že důležitým prvkem tohoto filmu je rychlost, ubíhá hrozně pomalu, tak vláčně - aspoň v mých vzpomínkách. ()

Pedrozont

Den před shlédnutím Vanishing Pointu jsem si pustil Bezstarostnou jízdu, a proto se nevyhnu porovnání. Oba filmy jsou výborné a já ani chvíli neváhal s hodnocením. Oba jsou zosobněním volnomyšlenkářství a svobody... v obou jsou nepřáteli "typičtí američané" tehdejší doby. V obou filmech byla výborně použita hudba ze šedesátých a sedmdesátých let a oba filmy donutí člověka PŘEMÝŠLET. ***** ()

josmart

Poslouchat, jak si bručí motor toho Dodge, už to je zážitek. Když se šlápne na plyn, vždycky to může jet rychleji, tenhle pocit bohužel neznám. Ale věřím, že to bude adrenalin. Film má vynikající atmosféru, dostaneme se zpět do éry hippies, klidný tichý hrdina, do kterého nevidíme, krátké prostřihy, kde se postupně dovídáme něco z jeho minulosti, a hlavně neustálý pohyb vpřed. Zajímavým motivem je vztah mezi DJem a Kowalskim, rádio jako jednosměrný komunikační prostředek ... No prostě je to béčko s romantickým koncem, na které se s radostí ještě někdy kouknu. ()

Freyn

Nádherné, dokonalé...výborně natocený příběh, o spojení charismatického bývalého závodníka a uřvaného v8ičkového motoru, zabaleného do železného fraku. Žádný hluboký kulervoucí smysl zde nehledejte. Tohle, je čistě příběh "posledního kovboje zlatého západu", na jeho poslední cestě. Chválím výbornou režii a dokonalou kameru. 75% a určitě ještě několik zhlédnutí. ()

SunnyMan

Bez složitého příběhu, bez obřího rozpočtu, míří Dodge Challenger řízen mužem jménem Kowalski stále jen dopředu, ať již tam čeká cokoliv.....a slepý černoch mu do toho kecá.... ()

P@\/EL

Poměrně dobré drama, které je vlastně jednou velkou jízdou autem po Spojených státech. Několik scén stojí opravdu za to, ale celkově se tady nic pořádného neděje. Líbí se mi hlavně ta volnost a svoboda hlavního hrdiny, který jede pořád dál a o nic jiného se nestará. No a poslední scéna, kdy se rozseká o stojící buldozery je vynikající. ()

Filatov

A tak se bílý Challenger řítí krajinou...jak lyrické :-) Ne vážně, na tuhle káru se kouká moc pěkně. Pozdější film Zátaras je tak trochu o něčem jiným. Kowalski tady nemá přímo vyznačenou motivaci, proč vlastně dělá, to co dělá a ty poldy si proti sobě poštve vlastně hned ze začátku a mezitím co moderátor rádia pouští do éteru fláky let sedmdesátých, my sledujeme Kowalskiho jak to natírá všem policajtům, co jsou mu v patách. Kamera nabízí zajímavé pohledy a záběry a já si ty honičky opravdu užíval. Je to neuvěřitelná cesta za svými ideály a osobní svobodou, která skončí, tak jak skončí. Challenger je supr kára a ten zvouček! Můžu se dívat znova a znova. Jinak ve filmu se kloudně promluví až kolem 29. minuty. Masakr :-) ()

vojta033

Bývalý voják, policista a závodník v jedné osobě pracuje jako řidič. Evidentně nemá nic pro co by chtěl moc žít a nezáleží mu na tom, co veze. Cesta domů v nádherným autě (osobně raději klasický mustang) se lehce zkomplikuje a nakonec ani bohužel nedojede. Nudegirl na chvíli příjemně oživila zachmuřený děj. Jde o skvělou klasiku, u které mi k maximu chyběl jen krok. ()

Dannyhell

Spolu s Bezstarostnou jazdou tvoria duo, kde je perfektne vystihnutá fascinácia jazdou, slobodou ale i útlakom 70. rokov. Film na ktorý sa nedá zabudnúť ! ()

Ondr4H

Dívám se na ten film už po několikáté a vždy doufám že se mezi ty buldozery vleze, ať chtěl spáchat sebevraždu či byl z drog tak mimo v tom je právě ta "krása" že nikdo neví... Konec za hvězdu, "Vyzyvatel" za hvězdy dvě a za ty honičky a celkový pocit z filmu dělá dohromady plný počet. ()