Príbeh Katherine G. Johnsonovej (Taraji P. Hensonová), Dorothy Vaughanovej (Octavia Spencerová) a Mary Jacksonovej (Janelle Monáeová), troch geniálnych Afroameričaniek, ktoré pracovali v NASA a svojimi matematickými výpočtami pomohli vyslať astronauta Johna Glenna na obežnú dráhu. Výrazne tak pomohli zamiešať poradím americko-sovietskeho súboja v dobývaní vesmíru. Trojica vizionárok nedbala na rasové či rodové predsudky, viedla boj za rovnaké práva a príležitosti a stala sa veľkou inšpiráciou pre ďalšie generácie. Misiu Apollo pozná každý. Okamžite sa nám vybaví zoznam odvážnych astronautov, ktorí vykonali prvé obrovské kroky pre ľudstvo vo vesmíre - John Glenn, Alan Shepard a Neil Armstrong. Katherine G. Johnsonová, Dorothy Vaughanová a Mary Jacksonová sú však mená, ktoré sa nevyučujú v školách a väčšina ľudí o nich dokonca nikdy nepočula - hoci ich odvážne a nenahraditeľné úlohy takzvaných "ľudských počítačov" v NASA významne pomohli k vyslaniu prvého amerického kozmonauta na obežnú dráhu. (TV JOJ)

seeba10

"I have a dream that my four little children will one day live in a nation where they will not be judged by the color of their skin but by the content of their character." ... Martin Luther King (28 August 1963, at the Lincoln Memorial, Washington D.C.) Ne, vážně, film který mi jasně naznačil, že o tématu rasové segregace před r. 1964 vím jen velmi málo. Ostatně v dějepisu na gymnáziu je přeci důležitější probrat dvakrát dobu bronzovou než-li dějiny 20.století. Liberté, égalité, fraternité ()

Cooller

kdyby se pointa filmu neustále nestáčela k tomu že jsou to negři a ženský a jak strašně byly diskriminovany tak to mohl to bejt fajn snímek takhle za 2*... ()

Bezmenny

4*, aj keď film má reálne asi len na 3. Jednu mu ale pridával akýsi prequel v Timeless. Príbeh týchto matematičiek je určite zaujímavý, ale nejak som sa proste nevedel odosobniť od rasismu. Je chvályhodné, že niekto na ich príbeh poukázal, ale tých, čo zaujímal o ňom vlastne už dávno vedeli. A pre tých ostatných to asi až tak zaujímave nebolo. ()

MAAUZ

Filmům podle skutečné události fandím, ale né vždy je hodnotím plným počtem. Takže filmu nemám třeba co vytknout, ale pocitově na 5 hvězd nestačí. To na úvod.. Skrytá čísla mi pro změnu dovolila nahlédnout do 60. let, kdy USA měla velkého vesmírného rivala - Rusko. A přesně v NASA si uvědomili, že pokud nevytvoří jeden tým, Sputnik je porazí. Cedule na zdech COLOURED to jasně vystihovaly. Oddělené záchody, kávovary, jídelny a další místnosti, v autobusech afroameričani mohli sedět pouze vzadu atd.. 3 chytrý frajerky, bez ohledu na pleť, ukázaly, že svým mega mozkem mohly převálcovat i Sheldona Coopera. Díky nim šly všechny předsudky stranou. Nikdy jsem si neuvědomil fakt, že čísla a výpočty u stolu na papíře mohly rozhodnout o budoucnosti a životu astronauta. Film je věnovaný na památku Johnu Glennovi, který vloni umřel v krásných 95 letech. ()

Scraffy

Veľmi pekne natočený a zahraný film. Už pred premiérou filmu sa dalo predpokladať, že je to potenciálna Oscarovka. Príbeh je síce veľmi veľmi vlastenecký, ale čo na tom, keď líči skutočné udalosti. A tu sa aspoň zaoberá dosť zaujímavými a nevšednými. Hlavná trojka - Taraji P. Henson, Janelle Monáe a Octavia Spencer je veľmi skvelá a neskutočne skvelo si spoločne sadnú. Páči sa mi, ako sa tu rieši a ukazuje rasizmus. Všetko to je podané takou viac zábavnejšou formou a to väčšinou za doprovodu hudby Pharrell Williamsa. Páčilo sa mi to, len škoda, že miestami to viac nudí. ()

elimS

75% - komentář 20ti slovy: "Nesmyslné" počty a technické "tlachání" o nějakém letu do vesmíru... sice jo, ale mělo to emoce, příběh a celkově film působil "hřejivě". ()

celticek

Spojení letů do vesmíru, studené války USA a SSSR + problém segregace u mě zafungoval. V dnešní době, kdy je člověk alergický na každou narážku ohledně rasizmu, to byl svěží vánek. Všechny 3 hlavní hrdinky to zvládly s grácií a Costner + Dunst si to taky lehce odkroutili. Dobře se na to dívalo, příjemný film. ()

SONY_

„Tady v NASA čůráme stejnou barvu.“ Taky bych chtěl mít takovou chytrou hlavu jako oni, bohužel nemám, a tak jsem se alespoň mohl podívat na tohle. A já byl i spokojený, film příliš nezamotá hlavu a dokáže i zaujmout. Katherine jsem hodně fandil a pak jsem se zaměřoval i na Jima Parsonse a ani ten nebyl špatný. Pohodový film. /70%/ ()

Maniik88

Moc zaujímavý film inšpirovaný skutočnými postavami. Dozvedel som sa zaujímavé veci o NASA. Ani by mi nenapadlo, že v 50-60tych rokoch zamestnávali nielen ženy ale dokonca aj Afroameričanky, ktorým šli hodne dobre počty. V tej dobe segregácie je zaujímavé, že vôbec nejaké vyštudovali a boli tak dobré. Všetky tri hlavné postavy zaujímavé a Costner so Sheldonom sa tam hodili parádne. Najsilnejšia časť mi prišiel súd s peknou mladou nádejnou inžinierkou, ktorá mala jediný problém - farbu pleti. A tej jej príhovor sudcovi bol hodne silný. Alebo ako vedúcej skupiny došlo, že keď sa rozbehá IMB budú bez práce. A tak sa naučila programovať a potom aj všetky ostatné. Taktiež scénka s WC a kávovarom. Je to vcelku hodne cukríkové a happy endové, ale film je to dobrý. ()

papadoce

“Pán Zielinsky, veď som černoška. Nebudem predsa dúfať v nemožné.” “A ja som poľský žid, ktorého rodičia zahynuli v koncentráku. A teraz stojím pod vesmírnou loďou, ktorá má vyniesť astronauta ku hviezdam. Žijeme v dobe, kedy nie je nič nemožné.” Podľa skutočnej udalosti veľmi naivne natočený, skutočne rýdzo pozitívny film. Páčila sa mi istá sonda do práce v NASA, aj keď bola zasadená do roku 1961. Je zaujímavé vidieť to takto detailnejšie. Dokonca aj pohľad na rasizmus voči čiernej komunite v Amerike tu je znázornený skôr s humorom a s istým nadhľadom, čo dodáva filmu ľahkosť, pritom téma je to vyslovene ťažká. Skutočnosť musela byť krutá. Super rolu hral opäť super Kevin. Mama ho milovala. Od tohto filmu som nemal veľké očakávania a možno preto som o to spokojnejší. Pekné ebenové tety prišli, všetko vypočítali, Američania vyleteli do vesmíru a vyhrali. Najkrajšia pokožka je aj tak tá snehovo biela plná pieh, no nejde o rasizmus, ide o viac. O Lásku. 70%. ()

šakal007

Fascinující příběh! Příběh tří černošek, které se prosadily v segregované Americe, ukazuje, že nikomu neprospívá neustálé snižování laťky, ale prostě... být dobrý! ()

mac000

Životní příběh tří Afroameričanek, pracujících v NASA v době, kdy vrcholilo soupeření velmocí o to, kdo první vyšle člověka do vesmíru. Výborně napsaný scénář nestaví na hereckých výkonech, ale na "napínavém" příběhu a fascinaci pro diváka neznámým prostředím (i dobou, v níž se odehrává). I dramaturgické postupy jsou vystavěny podle osvědčených a nijak originálních vzorů qvasidokumentárního dramatu. A přesto ve svém výsledku je film originální, dvě hodiny utečou jako nic a divák dýchá s hrdinkami a upřímně jim přeje jejich úspěch. ()

george82

Parádní příběh z nestále doby o třech bojovnicích. Škoda, že jen skrze útlak a s klacky pod nohama se objevovaly takové talenty. Fakt skvělá podívaná. ()

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord