Stranger Things - Season 4

(séria)
Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2022, 13 h 2 min (Minutáž: 63–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

Šimpy

Tak dokoukána čtvrtá serie a šup sem se spoily a pocity. Citím jisté zklamání, protože to, co pro mě bylo Stranger things je prostě pryč...ta atmosféra osmdesátkového dětského dobrodružství říznutého hororem je fuč...jen občas probleskne ta atmoška na povrch. Jen chvílema jsem měl dojem, že sleduju stejnej seriál...hodně se to utápí ve scénáristickým balastu, dialogy šustí papírem apod. Akutečně nejlepší scény jsou závery epizod....kupříkladu u sedmé a osmé epizody. jenže pak přijdou ty vycpávky, při kterých jsem byl přesvědčen, že se políbí Eddie s Dustinem...ta scéna skutečně k polibku gradovala (8. díl) anebo, že se v závěrečném díle políbí bráchové Byersovi. K poslednímu dílu mám více výtek, ty si hodím rovnou k němu. ()

NiWi

Sám vlastně nevím, jaká jsem měl od 4. řady očekávání. Výsledek mě ale rozhodně velmi uspokojil, a i přes řadu především scenáristických chybek jsem si ji opravdu užil. Začnu negativy, protože ty jsou poměrně snadno definovatelné. Celý seriál se tentokrát rozdělil na 3 hlavní dějové linky, a to celý děj rozštěpilo ne úplně nejšťastnějším způsobem. Především linka kolem Mika, Willa a El mě ale vůbec nebavila. Všechny tyto postavy prakticky neměly co na práci, a celkově děj kolem nich ničím nezaujal. Navrátit síly El bylo potřeba, stejně jako propojit její minulost se současností, a výlety do oné minulosti byly zajímavé, ale ta dějová omáčka s roadtripem kolem toho zkrátka byla slabá. A jakmile jsou ve vašem příběhu některé postavy vyloženě zbytečné, tak to není dobrý znamení. Dokonce i linka v Rusku mě bavila třeba 2x víc. S tím se také proplétá délka epizod, která je někdy vážně dlouhá, scény jsou zbytečně dlouhé, a i když mě sami o sobě konverzační scény nijak nenudily, působí to zkrátka únavně, a ne všechny dějové linky jsou v ten daný moment stejně zajímavé. A pak je tu jeden konkrétní moment ve finále, kdy se opět zjevila scenáristická deus ex machina ála vymyslíme si z prdele novou schopnost, a tím něco zachráníme. I přes tak dlouhý watchtime však rozhodně stojí za to novou sérii vidět, především kvůli naprosto výtečným momentům ve čtvrté, sedmé, a finální epizodě. Tvůrci ždímají emoce opravdu do poslední kapky, a i když se najdou výjimky, tak se jim to úspěšně daří. Produkčně Stranger Things dospěly do opravdové seriálové velkoprodukce, vše dobře vypadá a je super zpracované. Nové postavy jsou fajn, a vyčnívá z nich výrazně hlavně Eddie, kterého si jde snadno zamilovat, a má na svědomí jeden z nejvíc cool momentů celé řady. Overall za mě ST dostály svých očekávání, a 4. série nabídla opravdu emocionální a zábavnou jízdu, i když trochu dlouhou a ne bez chyb. Hodně lidem chybí hororový nádech, jenž se po dvou sériích vytratil, ale za mě se tvůrci vydávají více akčním a výpravným stylem, a nijak mi to nevadí. Doufám ale, že v páté řadě bude jedna ucelená dějová linka. Primárně protože si to seriál a postavy zaslouží. 8,5/10 ()

FrankSusta

Abych se přiznal, tak na celý tento seriál jsem se koukal jenom kvůli TÉTO, čtvrté sérii. A za jakého důvodu že? To je jasné! Příslib Eddieho Munsona a jeho Master of Puppets scéně. Protože cover jedné z mých nejoblíbenějších písní od jedné z mých top kapel zkomponované na pozadí temnoty a šlehajících rudých blesků... sakra, něco tak kulervoucího jsem si nesměl nechat ujít!!! A taky jsem si to ujít nenechal. A kurva... stálo to za to!  -  Po trošičku slabší třetí sérii jsou Stranger Things zpět. A v sakra velkém stylu. ještě aby ne, když bratři Dufferovi dostali kurde obří rozpočet (který každou epizodou překonává nejdražší český film. A je to na něm sakra znát!!!). Občas se skoro až zdá, jako by si ty šílený scény vymýšleli jen kvůli tomu obřímu rozpočtu, protože oni to tam cpou do fakt každýho záběru. Pro mě totiž bylo opravdu téžké (a zároveň tak nějak výživné) vidět, jak každou scénu, každou jednotlivou lokaci, pokryjí chapadlama a celou ji zčernají či jinak rozbijí. Protože krucinál, tolik peněz!!! Oni něco vystaví a pak to takhle ,,zničí''. To je šílený a je mi z toho skoro až do breku, když vezmete v potaz, že sám hledám po svém mrňavém pokoji drobný na kino. Ale teď se chci vrátit ke zbytku celkového vyznění seriálu. Za ty tři roky dokázali Dufferovi kompletně změnit celé vyznění seriálu, aniž by zničili to co vybudovali. Z ,,pouhopouhého'' teenage-hororo-seroše dokázali vytvořit perfektně temnou mysteriozní kriminálku s tou pravou špetkou fantastična (jak z Prokletého ostrova). To všechno skvěle propletené s osobními životy postav a jejich motivacemi. A to se cení. Jen linka Mikea a Willa byla zase docela nudná a mě spíš otravovala než bavila. A postava Jonathana, kterou jsem měl kdysi tak rád, je najednou zhulený hovado, který v poslední epizodě během tříminutový scény toho nakecá víc než za zbytek série. A i postava Joyce se bohužel postupem času propadá do jakési komediální figurky, která slepě odříkává nevtipné vtipy. A to je škoda. Bývala to super postava. Jinak ale její/Hoperova linka je skvělá, scény v Rusku jsou skvěle napínavé. Abych se ale ještě vrátil k podobenstvím s předchozími sériemi, tak v první sérii byli ty hýbající se oči pod víčky skvělým tvořičem napětí. Ale náhle to už nepůsobí nijak. Co se ale čení je to, že namísto (slvělých) The Clash zde hraje Kate Bush, což se dáý taky docela porovnávat. Celkově to je ale extrémně povedené pokračování, snad nejlepší z celého seriálu. A Upside down je kurevsky kulervoucí plac, který funguje do poslední scény. A já to miluji. Neuvěřitelně propracovaná série, kterou jsem si moc a moc užíval. jen možná trošku zkrátit ty epizody (až na tu poslední, která i přes svou délku ubíhá extrémně rychle). 9,5/10 ()

BoXBe

Když přeskáčete ruskou linku, zkrátí se seriál na únosnou míru a nic zásadního Vám nijak neuteče. Tleskáme na dálku Davidu Harbourovi, že mu to fitko prospělo a že scénáristé našli potřebné vysvětlení, které je v tomto ohledu šité fakt tlustými stehy. Finále bude na této řadě to nejzajímavější, jinak se nic zásadního ve 4. řadě nestalo, jen se ten příběh celý hezky zcelil. S odstupem několika měsíců si ze 4. řady nepamatuju prakticky vůbec nic. Jen uznávám, že atmosféra pořád funguje. Ne, že by mě bavily depky Millie Bobby Brown. ()

okkac

Oproti třetí sérii, která byla hodně komediální, tak čtvrtá je pořádně hororová s minimem vtipných momentů, které zajišťuje hlavně nová postava zhuleného indiána, která je ale spolu s Willem a Mikem na vedlejší koleji tuto sezónu. Nabobtnalá stopáž mi vůbec nevadila. Vecna je super záporák a jeho původ je skvělé odhalení a hlavně nová postava Eddie je skvělý přírůstek. Metalista a jeho Master of Puppets od Metallicy ve finálním dílů je jedním z vrcholů série společně s Running Up The Hill od Kate Bush ve čtvrtém díle.  Prostě Stranger Things dokážou mne zasáhnout v těch správných místech a brnkat na moji ´80 strunu pořádně. Vizuál (na OLED TV paráda), synth soundtrack.. kombinace všeho, co mám rád z té doby. ()

Motinski

Stranger Things je fenomén. Udržať si nastavenú latku naprieč rokmi a priniesť sériu s poradovým číslom 4 v takejto kvalite, to sa snáď ešte ani nestalo. Je vidieť že bratia Dufferovci mali aspoň základný námet premyslený roky dopredu. 4. séria je megalomanská a strčí do vrecka väčšinu súčasných blockbusterov. Je v nej cítiť milion odkazov a pomrknutí po iných filmoch alebo autoroch. Lovecraft, Lynch, King, Nočná mora z Elm Street, no proste je tu toho strašne veľa čo vám vyčarí úsmev na tvári a zároveň spôsobí zimomriavky. Máme tu najnebezpečnejšíeho záporaka a najdlhšie epizódy zatiaľ. Spolu s prvou sériou mám túto najradšej a to čo somnou spravili posledné tri časti nejdem ani opisovať. Stranger Things je jeden z mála seriálov kde mi všetky postavy prirástli k srdcu tak moc že sa bojím či niektorá nezomrie. Budúca klasika a jeden z mála seriálov ktorý v prvých štyroch sériach ani raz nezaváhal. 10/10 ()

Remivsremi

Větší, dravější a delší než kdy dřív. Finance jsou v této řadě vidět. Příběh se dostal do zajímavé polohy, některé věci dostávají pořádný základ. Komplikovanější je to už s potřebou některých postav. Všichni si přijdou na svojí chvilku, ale ne každý ji má opodstatněnou. Nepotěšila mě ani potřeba vytvářet menší skupinky a pro ně vymýšlet nějaký quest. Samotná závěrečná dvojepizoda už trpěla natahovaností. Těž nepotěšilo rozuzlení řady, páč tady v zásadě není. Je to jen další krok k nenávratnému konci. To je však koncept všech předchozích sezón a vidět to už počtvrté vážně není velká zábava. Děj však drží pohromadě, postavy jsou stále skvělé sehrané a interakce mezi nimi potěší. Příště by to chtělo jenom o něco větší tah na bránu a drajv. ()

DragonnCZ

4 SÉRIE - 7,5/10. : Musím vskutku říct, že to není špatný, je to super počin, pro nadšence ST totální strop, ale pro mě ačkoliv sem si 4 sérii užil asi nejvíc po 2 a 3, tak musím říct, že to není, tak jak to ostatní vychvalujou, mám k tomu hodně výhrad, série mě nebavila stejně jako 2 a 3, je to strašně natáhlý, táhne se to, a je to převážne mnostvý postav a příběhových linek, a nejvíc na tom lpí minutáž kdy poslední 2 ep jsou totální strop a prostě koukal sem na to spíš už s nutností jen abych byl v obraze, nebavilo mě to nebavilo, a je to přehajpený celý jak kráva, zbytečný smrti. Důvod proč sem si sérii užil, bylo asi kvůli záporákovi Vecně, který je super záporák se svou super minulostí, má jasnou vizi a cíle, a je to obstojný záporák pro celé Stranger Things. Byla tu smrt postavy Eddieho, kvůli které probulelo snad většina lidí, a pro mě to byla nejzbytečnější smrt, absolutně sem se do jeho postavy jsem se nemohl ponořit, jelikož nedostal tolik prostoru na prokreslení a prohloubení jeho postavy a byla to v celku meh postava. Jinak líbí se mi co bratši Dufferovi furt dávají do tohoto seriálu je to šílený a Netflix kolik peněz do toho cpe, jak vypadají ty famózní efekty atd. I přesto, že sem velký zastánce 1 série, která je čistý masterpiece, tak od 2 série nevím co se stalo absolutně mě to nebavilo táhlo se to, ale 4 série byla objektivně strop, ale subjektivně mě to nebavilo celý. ()

UhLee

Čtvrtá série - (8,5/10). V první řadě bych chtěl smeknout před tvůrci, že se jim podařilo ukočírovat tento nadpřirozený kolos. Všichni víme, jak populární jsou Stranger Things a kolik fanoušků netrpělivě očekávalo čtvrtou sérii. Jsem nesmírně rád, že se tato série povedla. Celkově bych ji zařadil po první sérii na druhé místo celkově. Tvůrci dělají hrozně moc věcí dobře. Postavy se opět posouvají a jejich příběhové oblouky se pomalu a jistě uzavírají. Ten osmdesátkový nádech je prostě hrozně atraktivní a je to z toho cítit každým coulem. Další věcí, která Stranger Things řadí mezi špici je to, že určují trendy. Píseň Running Up That Hill se stala ze dne na den celosvětovým hitem jenom díky nim. Jak bych tedy ohodnotil předposlední sérii tohoto fenoménu? Hned od začátku jde poznat, že tvůrci dost přitvrdili. Je to děsivější a více explicitní než předchozí série. Seriál dospívá jako naši kamarádi představitelé. Hrozně se mi líbil hravý střih a dechberoucí záběry, které bych hned mohly konkurovat vysoko rozpočtovým bijákům. Kvalita jednotlivých dílů se držela na nadprůměrem, ale někdy jsem zůstal s otevřenou papulí. Hlavně u dílu prvního, který mě do toho opět vtáhnul (geniální střihy mezi D&D a basketem), potom samozřejmě emotivní čtvrtý díl a nakonec sedmý díl, který mi několika zvraty vyrazil dech. Takže ve výsledku fakt velká spokojenost a jsem rád, že to v páté sérii skončí v tom nejlepším. Je zbytečné něco tak dobrého a kvalitního šťavit do nekonečna a ještě dál. Nejlepší epizoda: Chapter Seven: The Massacre at Hawkins Lab (S04E07) ()

Lamprea

Myslím, že poprvý se dá lehce rozporovat, zda je nová sezóna zase lepší než ta předchozí, ale stejně je to náser jako blázen a baví mě ta epičnost kterou dokážou tvůrci navodit a celkově to universum už je prostě kolos a je jasný, že až tohle jednou skončí tak top bude sakra bolet. Díky za takovýhle shows. ()

filmmovier

Bavila mě každá scéna, každý záběr, každý dialog. A ono se skutečně není moc co divit, neboť každá konverzace je naprosto špičková. Ty humorné tady obstarává opět patrádně fungující dvojice Steve a Dustin, ale i nové postavy v tomhle směru přispívají svou nemalou troškou do mlýna. Jistě, možná bych snad i našel něco, co by se dalo vyhodit, zejména v dějových linkách s Joyce a s Hellfirem Clubem, ale myslím, že by se v rámci celé série jednalo maximálně o minuty. Radost, kterou mívám ze sledování Stranger Things už od první série totiž ještě nikdy nebyla tak veliká a to, co Dufferovi i zbytek tvůrčího týmu předvádějí, je skutečně něco, co by mohli okoukat tvůrci jiných seriálů. Jenom si to vezměte - kromě dialogů tu máme opět fascinující vizuální stránku Upside Down světa, oproti které je třeba ta z první série pouhým slabým čajíčkem. Potom skutečně skvostného a řádně děsivého záporáka, fantastické prohlubování mytologie celého seriálu (zápletka s Vecnou vlastně vysvětluje všechno, co se v seriálu od prvního dílu stalo a zapadá to do sebe naprosto dokonale, je vidět, že to chlapci mají vymyšlené minimálně stejně dobře, jako Rowlingová Harryho, a to se počítá!). Jenom je škoda, že sedmá epizoda je natolik silná, že vlastně tvoří předčasný vrchol série. // Také soundtrack je stále naprosto dokonalý - a není to jen Running Up That Hill, ale i všechny ostatní zvolené songy i původní hudba. Právě soundtrack dělá i v této sérii už tak parádní atmosféru ještě lepší. protože spojení hudby a děje v tomhle seriálu prostě funguje na výbornou. Stejně tak musím pochvalit i povedenou akci (zejména tedy v posledním jako-jeden-Harry-Potter-film-dlouhém dílu) a tu neskutečnou epičnost, osudovost a emocionální nálož, kterou Dufferové opět servírují. Nejvýrazněji samozřejmě v posledních třech dílech, ale epické, osudové a emocionální momenty jsou snad v každé kapitole. A tak to má být. Spojení řádné hororové atmosféry, humoru, akce a rodinného a teenage dramatu je funkční a vyvážené a všechno dohromady prostě dokonale klape a já se vůbec nebojím, že by ta poslední série snad byla do počtu. A potom, co Dufferovi předvedli v té aktuální, o tom snad nemůže pochybovat nikdo, protože je dechberoucí a v mnoha ohledech kulervoucí. 10/10. Více zde. ()

LUKICKK

Tuhle sérii jsem si užil nejvíc ze všech, možná je to první, kterou jsem sledoval, hned když vycházela, předchozí jsem viděl všechny najednou. Každopádně to, že jedna epizoda téhle série stála více jak celá první série jde kurva poznat. Velmi kvalitní práce odvedena a díky tomu tady máme tuhle epickou podívanou. Doufám, že to překoná Squid Game, páč to svýma kvalitama překonává tak 10x. Těším je jako svině na poslední sérii a další projekty z tohoto světa a doufám, že zde budou co nejdříve. ()

Avathar

Už ma to proste nebaví. Čakal som, že posledné dve epizódy tomu dajú nejaký zmysel a silné vyvrcholenie, ale... slabota. Dufferovci evidentne stratili súdnosť a mysleli si, že dokážu natočiť fakt mega-epos. Ale nemajú na to. Stopáž je nenormálne a neobhájiteľne prestrelená (dva a pol hodinové finále? really?), dejové linky nezaujímavé (možno až na Dustina a jeho partiu) a už štvrtýkrát vlastne sledujeme to isté, dokonca aj s veľmi podobnými zvratmi. Trochu to zachraňujú postavy, ale už nie dosť. Niektoré navyše dosť podivne zmenili osobnosť (sarkastická Robin, ktorej nechýbal nadhľad sa zmenila na dorky pojašené dievča, z veselej Max je depresívna tínedžerka s PTSD). V podstate to celé prešľapuje na mieste a už tomu citeľne dochádza dych. Takýmto scenáristickým štýlom by sa dalo pokračovať do aleluja (otvorí sa brána, príde nový záporák a hrdinovia ho musia zneškodniť). A príde to len mne, že na to, aké haló sa okolo Vecnu robilo, tak to bol vlastne veľmi čajový záporák? No nič. Malo sa síce skončiť už treťou sériou, ale som rád, že piata už bude konečne posledná. Hawkins treba konečne nechať spať. Ďalej odkazujem na komentár Anet21, ktorá to vystihla pomerne dobre. ()

BROKEN_

Nejdelší, nejtemnější a nejvelkolepější řada ze všech. Necelý tři roky čekání stály za to. Filmová délka a rozpočet z tohohle dělají víc než jen pouhý seriál. Od režie, střihu, hudby, efektů, se jedná o špičkové řemeslo. Postavy jsou zase skvěle zpracovaný a Eddie s Max si pro mě osobně ukradli celou řadu pro sebe. Dufferovi přistupují k látce s takovým citem, srdíčkem, péčí a jde to strašně znát. Jsem zase zamilovaný až po uši. Seriál mě neskutečně naplňuje, dělá mi velkou radost a já v současnosti nemám oblíbenější show. Závěrečná pátá řada musí stát za to! Více ZDE. 9/10 ()

Lachtaan

Těžkotonážní lavina epesně utopených peněz v nejsilnějším seriálovém koni červeného streamovacího giganta si podmanila celé letošní léto a ukázala zejména čerstvému Gray Manovi, jak by měl v éře streamingu vypadat vysoký rozpočet, co by hravě vypadal skvostně i na velkém plátně. Mimo to Dufferovci přinášejí do zpočátku spíše dětského seriálu pořádné hororové prvky, jeden z nejpromyšlenějších originů všech záporáků televizní historie a opět neskutečný fanservis skrze odkaz na popkulturu osmdesátek. Čekání na 5. řadu bude utrpením. [viděno na Netflixu] ()

noriaki

Viděno na jeden zátah, během dlouhého dne ohraničeného neklidným spánkem s nočními můrami. I když je moje fantazie v horečkách až nepříjemně schopná, vynalézavosti tvůřčího týmu Stranger Things ani omylem nedosahuje. Čtvrtá série částečně pokračuje v nastaveném trendu a částečně jde svým vlastním směrem. Děti zase trochu vyrostly, jejich diváci vyrostli s nimi, takže přibylo násilí, krve a nechutných čvachtavých scén. Jednička šla charakterizovat jako dětské dobrodružství, dvojka byla spíš akčnější, trojka brakovější a čtyřka je hororovější. To zdůrazňují i odkazy, takže se cituje spousta klasik žánru a mohutně se daným směrem pomrkává. Pro daný efekt bohužel bylo nutně něco obětovat, takže to nevyhnutelně odnesla ona krystalicky čistá dětská naivita. Sice jde v zásadě po čtvrté o to samé, a také bych ocenil sevřejnější dobrodružství, bez několika linií by se děj obešel, pár postav bych vyškrtal - a některé s velkou radostí, jenže i takhle rozšířená verze je pořád špičková kvalita. ()

SamVimes

Čtvrtá řada ještě před premiérou prvních dílů překvapila mnohem delší plánovanou stopáží, než měly předchozí série. Ono to jinak ani moc nešlo, vzhledem k tomu, na kolik postav vyžadujících vlastní dějové linky mezitím obsazení nabobtnalo. A kravaťáci z Netflixu jistě tyto plány vděčně odsouhlasili, s vidinou o kolik víc zhlédnutých hodin pak budou moci vykázat v měsíčních statistikách. Dufferovi se každopádně s větším měřítkem poprali velmi dobře. Částečně rezignovali na epizodní strukturu – jistě, každá část je zakončena nějakou působivou scénou a některé díly mají jasné téma (vzpomínání na Billyho, vztah Jedenáctky s „tátou“ z laboratoře).   To se ale obvykle týká jen jedné z dějových linek, zatímco ty ostatní prostě jen jedou dál, bez ohledu na rozdělení dílů. První a do značné míry i druhá epizoda slouží především jako expozice, ukazují nám, kam se naše závěrem třetí řady rozdělené postavy posunuly. Jediný menší zádrhel v tempů přichází ve chvíli, kdy se děj již začíná rozjíždět, ale postavy jsou stále roztroušené v malých skupinkách po jedné až třech. Naštěstí se pak začnou zase spojovat, až se zastavíme na třech hlavních dějových linkách. Všechny podstatné dospělé postavy jsou soustředěny na záchrannou misi v Rusku, což byl velmi dobrý scenáristický tah. Příběhy jako Stranger Things vždycky fungují nejlépe, když děcka jedou po vlastní ose, nezatížena zodpovídáním se rodičovským figurám. A zároveň tím Joyce a Hopper dostali smysluplnou zápletku k řešení. V první řadě Stranger Things začínaly s generací dětí (Willovi kamarádi) a generací dospívajících (Jonathan, Nancy). Teď už jsou i z nejmladší generace teenageři a s jejich dospíváním potemněl i seriál. Hlavní padouch Vecna vypadá skutečně děsivě, atmosféra zhoustla a některé hororové výjevy přidaly na explicitnosti. S rostoucí popularitou seriálu narostl i jeho rozpočet, a ač jeho nezanedbatelnou část spolklo dražší covidové natáčení, pořád je to na výsledku vidět. Kromě více lokací, na něž se podíváme, a armádní techniky, hlavně na objemu trikových scén a množství času, který s hrdiny strávíme ve světě Vzhůru nohama.   Osmdesátková stylizace pořád jede na maximum, a to ve všech rovinách. Nejen v kostýmech, účesech (chudák Will), rekvizitách (maska z Halloweenu, meč z Conana), cameích (Robert Englund), ale i v příběhu (posun v ději skrze hledání v historii výpůjček VHS kazet, co může být víc 80s?) nebo v tématech – celá hysterie bohabojných občanů ohledně Dračího doupěte vychází ze skutečného případu, kdy bylo několik mladíků neprávem odsouzeno, protože byli „divní“. A samozřejmě v hudbě, ať už je to Kate Bush, Metallica nebo původní soundtrack opírající se o mimopozemsky znějící synťáky. Občas ta vypulírovaná, koncentrovaná osmdesátkovost jde na hranici únosnosti, tím jak je osmdesátkovější než kdy osmdesátá léta kdy byly. Ale nikdy nejde za ni. Jediné, co se osmdesátkovému zasazení vymyká, je myšlení a jednání hlavních hrdinů, které odpovídá současnosti. Což je v rámci žánru naprosto v pořádku, nejde o dobové drama, nicméně na zmínku to stojí. Nejsilnější jsou Stranger Things tradičně v neskutečně sympatických postavách a v solidních až výborných výkonech, jež odvádějí jejich mladí představitelé. Každý z hrdinů má větší nebo menší, ale vždy dostatečně nosnou, dějovou linku. Ať už je to Max a její truchlení pro bratra, s nímž většinu života neměla dobrý vztah, nebo Will, u něhož vyčlenění a jistá nadbytečnost jako postavy jsou samy o sobě tématem, nebo Jonathan a jeho útěk k trávě, nebo milostné trable Steva a Robin… I přeplněné obsazení seriálu stejně potřebuje nové přírůstky – jednak čerstvou krev, jednak někoho, komu se bude všechno vysvětlovat. Eddie je ovšem snad nejlepší novou postavou, kterou Stranger Things zatím představily. Strhává na sebe veškerou pozornost jako manický vůdce Hellfire Clubu, dobře funguje jako rival pro Dustinovo přátelství se Stevenem, dostal nejednu dobrou hlášku i působivou scénu a hlavně – Dufferovi s ním dokázali i jednoduché schéma o nalezení odvahy vytěžit až na dřeň. Zatím nejlepší Stranger Things. () (menej) (viac)

Všivák

Musím se přiznat, že mi druhá a třetí série tolik neulpěla v paměti. Přistupoval jsem tedy ke čtvrté sérii bez jakéhokoliv očekávání. - Je to bomba. Filmová stopáž u každého dílu nacpaná napětím, popkulturními odkazy a dobové narážky. Díky expresivnímu vyobrazení násilí vynikne obvzvlášť konec čtvrté epizody, který je tak dojemný až mi ukápla slza a díky tomu na několik dnů utkvěla v hlavě písnička Running up the Hill. Výprava je tak epická, že by se za ní nemusel stydět kdejaký AAA blockbuster. V neposlední řadě postava Eddieho Munsona. Doba si prostě říkala o metalovýho sympaťáka s dlouhými vlasy a ofinkou. - Po téhle seriálové náloži se nějak nemůžu dokopat k tomu, koukat na něco jiného. ()

VanTom

Na nic moc se nečeká (ony se také školní a partnerské vztahy za ty předchozí 3 sezóny roztřídily) a Hawkinsem se začíná plížit další zlo z Obráceného světa, maskované neznalé veřejnosti jako "rituální vraždy" studentů. Dějové linky se ještě výrazněji (geograficky) oddělují (spojí se vlastně až v epilogu), nicméně každá z nich má svoje místo a rovnocenně zaujme (i ten Hopper v sovětském lágru). Atmosféru si "čtyřka" drží opravdu hororovou, je skvěle natočená s neochuzenou výpravou, ale především musím vyzdvihnout výborně napsané (a bez výjimky zahrané!) postavy. Určité natahovanosti se sice v poslední třetině nevyhne, i tak pro mě představuje dosavadní vrchol. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Přestože to tak nějak všichni očekávali, teprve nyní Netflix oficiálně oznámil, že prodlužuje fanoušky milovaný seriál Stranger Things o čtvrtou sérii. Zároveň s tím přišla zpráva, že tvůrci seriálu,… (viac)