Naši hrdinové za zvuku metalu obětavě bojují o každý metr bitevního pole, aby zachránili město Hawkins. A spolu s ním celý svět. (Netflix)

Bobbyk69

150 minut, přesně tak dlouho trvá tato epizoda, což jí činí druhou nejdelší epizodou seriálů vůbec. Počítačových efektů je tu více než dost a skoro pořád se tu něco děje. Jednu hvězdu dávám dolů za toho Eddiho, který v podstatě spáchal sebevraždu. A jeho smrt byla naprosto zbytečná, ale tak už to u nových postav ve Stranger Things bývá, seznámíme se s novými postavami, abychom se s nimi pak zase rozloučili. ()

ALIENka_

Takže čtvrtá série skončila a já jsem dost rozpolcená. Na jednu stranu se mi poslední epizoda fakt líbila, ale měla tolik věcí, co mě sraly, a kde jsem se chytala za hlavu. Jsem dobře překvapená a zklamaná zároveň. Tak snad abych se to pokusila nějak v pár řádcích sepsat. Začnu s tím špatným, ať skončíme na dobrý notě. Kolikrát ještě někoho zachrání přesně v tu nejpříhodnější chvíli, aby nemusel umřít? Nic víc mě na Stranger Things nesere víc, než že se tvůrci bojí zabít důležitý postavy. Proto vždycky přidají nějakou novou, jenom aby ji pak mohli zabít, což strašně ubírá temný atmosféře, kdy se máte bát, že vaše oblíbená postava umře. Protože takhle je jasný, že zase všichni přežijou a dostanou dobrej konec. Max přežila, Hoppera na poslední chvíli zachránila Joyce, Justin s Nancy a Robin jsou škrcený snad hodinu a nezanechá to na nich absolutně žádnou stopu, Mikeův monolog k El je klasickej povzbuzovací proslov, kterej má hrdinu přimět k akci. A hrdina nakonec zachrání svět. Viděli jsme to už stokrát a hádám, že to ještě tisíckrát uvidíme. ¯\_(ツ)_/¯ Nebylo to tak špatný, ale je to zkrátka hrozný klišé. Eddie se rozhodl spáchat sebevraždu, což bylo dost zvláštní, absolutně nechápu proč, když to nemělo žádnej dopad. A jestli jste doufali, že Vecna bude mít nějakou hloubku, tak ne. Ten chlap je prostě zlej. Predátor. No, co víc dodat... Hopperův souboj na meče s Demogorgonem byl v pohodě, asi. Hopper stejně všechno přežije a gulag mu očividně žádný jizvy na duši nezanechal. Na dějovou linku s vojákama tvůrci hádám úplně zapomněli. Nevím, proč ji tam v první řadě vůbec dávali, ale budiž. Postav je tu až moc, a nikdo nemá dostatek prostoru a nakonec je to pořád to samý dokola od první série akorát s jiným záporákem.. Eleven teď dokáže oživovat lidi? (Je mi jasný, že Max resuscitovala na dálku, ale už mi to zkrátka přijde až moc..) A závěrečnej souboj sám osobě byl obrovský zklamání. Na druhou stranu - svět na druhý straně je krásnej, atmosféra vynikající a u rozhovoru Dustina a pana Munsona jsem uronila slzu. Konečný setkání bylo taky hezký, když pominu to, že jim díky plot armoru žádný nebezpečí nehrozilo.. Shrnutí na závěr - pořád si stojím za tím, že po první sérii měli přestat. Já už tam to starý kouzlo prostě necítím. Ale aspoň to nebylo tak děsný jako třetí série. Hodnocení: asi jste už uhodli, že tenhle souboj dobra a zla mě opravdu nechytá/10 ()

Avathar

Asi spoiler. Ak by Vecna nerobil dramatické pauzy medzi vetami, zdĺhavo nevysvetľoval svoje plány a nekráčal ako spomalený film, tak by možno nepôsobil ako totálne neschopný panák, ktorý si o to porazenie sám koleduje. O tom, že mal asi tisíc príležitostí hlavných hrdinov zabiť, už ani nehovoriac. Po skvelých troch sériách je štvrtá solídnym pádom do bahna nudy a otravnosti. Som rád, že to piatou sériou skončí... ()

Šimpy

Ukecané tak, že jsem to musel chvílemi vypínat. Bez spoilů to nepude. Nechápu, když se na scéně objeví Eleven a drží Vecnu pod krkem, který je v tu chvíli zaskočen, proč ho jenom někam odhodí? Proč ho rovnou nerozčtvrtí? Než sebere síly k dalšímu čarování? A když už teda je u Max a Lucase, proč ji trvá oživení Max tak dlouho? Se svými schopnostmi (láme končetiny myslí spod.) je přece mohla ty končetiny srovnat, žíly zacelit apod.? A Eddie? Úplně zbytečná smrt...zachránit se mohl několikrát, stejně ty netopejry o tolik nezdržel. A ty rozumný dialogy plný pochopení, lásky apod...to šustilo papírem jak nikdy předtím. Jedinej důvod, proč budu koukat na pátou serii je ten, že jsem zvědavej, jak skončí Henry. ()

Martrix

Ne, že by se v těch 150-ti minutách nenašlo několik pětihvězdičkových momentů, ale na obdivné WOW, to tentokrát nestačí. Protože občas byly ty díry mezi nimi, vyplněné docela tuctovými scénami s přemírou patosu. Ta stopáž pak dává smysl jen zarputilým fanouškům. Osobně jsem trochu zklamaný a další pokračování mi už příjde nad rámec příběhu. Přesto... byť krapet protahované, pořád je to důstojné zakončení řady. ()

• Bratři Dufferové prozradili, že tato jedna epizoda spolkla více digitálních efektů než celá 3. série dohromady. (NiWi)
  • Píseň, kterou hraje Eddie (Joseph Quinn), je „Master of Puppets“ od metalové kapely Metallica. Zasazení skladby je příhodné, jelikož se série odehrává v březnu 1986. To znamená ve stejném měsíci, jako vyšlo stejnojmenné album „Master of Puppets“, které vyšlo konkrétně 3. března 1986. Postava Eddieho tedy měla jenom pár týdnů na to, naučit se skladbu zahrát. (Karlosik_4)
  • Joseph Quinn (Eddie) pro americký týdeník Entertainment Weekly o kytarové scéně prozradil: „Nic z toho, co slyšíte, ve skutečnosti nejsem já, ale v pozadí hrála druhá stopa, se kterou jsem se snažil pro vizuál držet tempo.“ Robert Trujillo na svém Instagramu zveřejnil informaci, že jeho syn také spolupracoval na kytarové části, a ku pomoci mu byl i Kirk Hammett, kytarista kapely Metallica a jeden ze skladatelů „Master of Puppets“. (DarweyD)