Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

fantoci

Zklamání na celé čáře. Film postrádá jakékoliv tempo a přímo se rozpadá režisérovi pod rukama. Poetika se vytratila někam dopryč a zůstaly jen zkažené scény, které jako celek nedávají žádný význam... Vždy když se už něco rozehraje a vypadá to nadějně, že se to rozjede, tak následuje střih a jsme někde jinde a začínáme zase od začátku. To si myslím, je hlavní nedostatek filmu... Kámen mudrců pro mě zůstává nejlepším dílem, zlatej Columbus... Tohle je nejhorší film z celý série...bohužel... Efektivně je na tom nejlíp, ale za formou se neskrýbá ještě dobrý film, že? ()

matezzz

Čtvrtý díl si drží nastavenou laťku ze třetího dílu, ale opravdu jen zuby nehty. Čekal jsem trošku něco lepšího, ale i tak to stojí určitě za to. Trojka byla víc napínavá, dějově více poutavá a s lepší pointou, přesto to ale pro mě není zklamání. ()

Cedr

Čtvrtý film pochopitelně kráčí ve šlepějích předchozího dílu, tedy lépe řečeno - v jeho stínu. Některé prvky, které zabodovaly ve trojce jsou přítomné aspoň částečně i zde, ale celé to působí poněkud... jako krok zpátky, jako takový odvar... Škoda, že tvůrci nevsadili vše na odvážný směr, který Alfonso Cuarón vytyčil v Harry Potter and the Prisoner of Azkaban a trochu couvli. I tak je to ale pořád celkem dost zábavné a chytlavé... ve svém žánru asi stále špička. Čtvrtá, trochu nejistá hvězdička, za pár docela dobrých dialogů. ()

chelseaman22

Spousta uživatelů tu haní tento skvělý počin zejména kvůli tomu, že je to nemastné neslané. Přitom je to mastné jak svatomartinská husa s pěti knedlíkama a tuplákem plzeňského! Opět se prokázalo, že Harry je vcelku k ničemu, jediné, co umí je produkce lásky ke spolužačce, jejíž národ dal světu Sony! Bez Strka Juniora by hned při prvním úkolu exnul (jak již věštecky tvrdil sympaťák Pako MělFUJ), bez Tvrdého cepu Hermelínky by si nenašel děvče na skočnou a bez Ronalda "Fajn oblek na bál" Weasleyho by nikdy Hermioně "Ta co má malá prsa" nezkazil ten úchvatný večírek v jídelně bradavického hradu. A jelikož je to chlapec políbený štěstěnou, tak i jeho hůlka sama od sebe eliminuje pokusy Sira Voldemorta o Avada Kedavra. A když upír zhynul tak tradá spokojeně spát! 95% Celosvětový výdělek k 1. 3. 2014: $896,911,078, což je 5,98 násobek budgetu..........29. nejvýdělečnější snímek historie a mimo jiné 6. nejvýdělečnější snímek ze ságy HP ()

wafc

Pro mě rozhodně nejslabší díl z celé ságy. Po třetím díle navíc obrovské zklamání. Mimochodem jsem si všiml, že všichni ale všichni zde mají dlouhé vlasy. To byl v roce 2005 nějaký hit, kterého jsem si nevšiml nebo co? Bohužel se jedná o vážně průměrný film a přitom v tématu dřímal takový potenciál. Žádná scéna neni dechberoucí, začátek je přímo nudný a co mi neskutečně zkazilo dojem byl slavnostní ples, kde hraje rocková kapela. Achjo, vždyť se to tam tak strašně nehodí. Neřekl bych, že Newell to zkazil, ale spíš odflákl. Nepohrál si s tim, tak jak měl. Škoda, přeškoda.. ()

Motinski

Najmizernejšie spracovanie čo sa týka porovnania kniha/film. Áno, nie každý čítal knihy, no musel som to spomenúť lebo som prvý krát cítil že je extrémne veľa vynechaného. Dokonca si myslím že tí čo Ohnivý pohár nečítali sa môžu viac krát strácať. Napriek tomu, odosobnil som sa a film si užil. Vôbec nejde o prúser, ajkeď som začal z ostra. Postavy nám dospievajú veľmi rýchlo, prístup už treba mať odlišný ako pri prvých dvoch dieloch kedy to stále ešte bola iba rodinná fantasy zábava. Ohnivý pohár už je podstatne dospelejší, vážnejší a miestami temnejší, no stále dosť dobrodružný aby ho ľudia mali radi. Vizuálne krásne spracovanie podvodných ľudí a nakoniec aj „Shiningovského" bludiska boli skvelé, no najviac som sa tešil na záver ktorý ma dostal do kolien. Ralph Fiennes, klobúk dole. Na obraze bol tak možno 15 minút a hneď ukázal ako má vyzeráť číre zlo vo svete Harry Pottera. Ak si teda odmyslím predlohu a pár vecí čo mi moc nesedeli (občas humor, niektoré konkrétne pasáže ktoré ma nebavili) tak na rovnakej úrovni ako prvé dva diely. Väzen z Azkabanu ostal ale neprekonaný. ()

DragonnCZ

9/10. - Velice podceňovaný díl série, který, ale opravdu nemá chybu. Celý děj a premisa je nádherně vybudovaná. Emoce jsou uvěřitelný. Zlomový okamžik, kdy nastoupil zase do děje Voldemort byl dechberoucí. To jak si scénáristi poradili s dospíváním našich hrdinů zasluhuje klobouček a nejde si toho nevšimnout, jejich hádky a rozepře. Alastor Moody byl mimořádně skvělá postava a výborně obohacoval děj příběhu a ten okamžik, kdy mu došel mnoholičný lektvar a zjistilo se, že to je on bylo něco neuvěřitelného. Pan Newell vážně si též vyhrál s tímto filmem a neudělal žádnou chybu. Jenom ty scény při turnajích a jak je to bravůrně natočeno. Nemám prostě slov. Ostatně zajímalo by mě jak by si film vedl kdyby u něj zůstal Alfonso Cuaron. ()

Magneto

Sklamanie...Síce nie veľké,ale ajtak.Recenzie a názory známych ma nabudili ale staval som sa k tomu realisticky...Vedel som že už to nebude ten magický príbeh,ale čakal som aspoň "brutálny thriller"...Akôr mi to pripadalo ako spletenec,ktorý si z knihy zobral to najlepšie ale vôbec nemal ambíciu nám sprostredkovať pocit,že sa nachádzame v inom svete,vo svete Harryho Pottera.Neviem prečo sa zase snažili byť tak úzkostlivo normálny..Už v trojke mi trochu vadila tá neformálnosť,ale pár "harrypotterovských" scén ma udržalo v tej čarovnej atmosfére...Ďalším problémom bola hudba...otrasná,vôbec,ale vôbec nie magická a v pár scénach výslovne otravná.Zase sa im nevyplatilo ísť novým smerom.Prečo nepoužili motívy z jednotky,ktoré sa tak pekne zžili s touto ságou?No nič,dúfam že sa filmári poučia a piatu časť dajú natočiť Spielbergovi ;-) ()

Sokkk_y

Další díl, který se zrovna moc nepovedl. Scénář vůbec neodpovídal literární předloze. Na snímku se podepsalo také to, že se od druhého dílu Pottera střídají režiséři. Také mě zarážejí chyby, jakých se filmaři dopouštějí. V "jedničce" je jezero hned pod hradem, který stojí na skále, v tomto dílu je jezero úplně někde jinde. To samé jako vrba mlátička. Ve "dvojce" stojí hned u hradební zdi a ve "čtyřce" se nachází opět jinde. Snímek má ale i své klady. Hezké byly efekty a hudba také nebyla nejhorší. Jedna z nejhezčích scén je, jak se představují studenti cizích kouzelnických škol. Jemné a krásné studentky Krásnohůlek výborně kontrastují s příchodem svlanatých a jeslti mohu říct, drsných studentů z Kruvalu. Za efekty bych dal pět hvězd, ale scénář a některé herecké "výstřelky" Emmy Watson to vše kazí. Velké plus je ale to, že společně s Mudrcovským kamenem je to nejlepší díl zatím nedokončené ságy. Konečný výsledek- čtyři hvězdy. ()

LordSnape

Čtvrtý díl se nijak nevymiká ostatním. Pořád se jedná o stejně dobrou zábavu. Avšak mě nejvíce překvapil Ralph Fiennes v roli Voldemorta. Lepšího snad ani vybrat nemohli. ()

adams89

Ani jsem nevěřil, že by v mém hodnocení mohl nějaký další díl Harryho Pottera překonat vynikajícího Vězně z Azkabanu, ale Ohnivému poháru se to podařilo. Čtvrtý díl vypráví o turnaji kouzelnických škol a třech velmi náročných úkolech, kterých se nedobrovolně zúčastní i náš hlavní hrdina, a je na co se dívat! Akční podívaná, jakou jsme tu v této sérii ještě neviděli vyúsťuje záludným bludištěm v takřka hororovém kabátě. To už má do pohádky pro malé děti hodně daleko, navíc když se tu záhy poprvé setkáváme se samotným lordem Voldemortem. A jako nás smutným závěrem režisér Mike Newell dokázal dojmout, tak se mu zdatně podařilo i nás rozesmát. Ústřední postavy nám propadají pubertě a tudíž je o zábavu postaráno. Vrcholem všeho je kouzelnická taneční slavnost, při které jsem si při pohledu na Harryho a Rona nostalgicky zavzpomínal na moje trapasy z tanečních. Jak už jsem zmínil na začátku, Ohnivý pohár u mně opravdu zabodoval a troufám si tvrdit, že nějaký z těch dalších dílů už ho jen tak nepřekoná.90% ()

Samuel7

Hned při temném a chladném začátku nám Mike Newell dává jasně najevo, že tento Harry Potter bude docela jiný, než předchozí díly. A on opravdu je, a to v dobrém smyslu. Emoce, které nebyly v Cuarónově adaptaci skoro vůbec znát, jsou tu opět jako u Columbuse velmi silné. Příkladem, který mluví za všechny je Vánoční ples, kde se střídá šťastná láska se zklamáním a pláčem, a vytváří tak působivé romantické drama, ještě podpořené kouzelně vyzdobenou Velkou síní a jednou hezkou písničkou (ta poslední). První dva úkoly jsou zpracovány opravdu bravurně s obrovskou energií, u třetího trochu zamrzí nevyužitý potenciál, ale tajemná a zrádná atmosféra bludiště byla opravdu cítit. Harry, Ron i Hermiona opět zase o kousíček herecky vyzráli, potěšili i Ralph Fiennes v roli Voldemorta a Brendan Gleeson jako Pošuk Moody. Hlavně ale Miranda Richardson, která je tu snad ještě nesnesitelnější než v knize :) Hudba nového skladatele si pohrává se starými Williamsovými tématy a přidává nějaká nová, která jsou překvapivě působivá. Ohnivý pohár je skutečně vydařená filmová záležitost. Soundtrack 8,0/10 ()

Mrkvič

Dosud to nejlepší co se v Bradavicích zrodilo. Postavy dospívají a s tím si prožívají i složitější vztahy mezi sebou. Čtvrtý ročník je spestřen kláním tří kouzelníků, kterému nechybí napětí ani zajímavé momenty. No a ve finále se konečně objeví Voldemort v podání strhujícího Ralpha Fiennese. Obsazení se stále lépe a lépe zaplňuje, že jen čekáme na to strhující velkolepé finále. Škoda, že následující díl není tím posledním, protože po tomhle může jít serie asi jedině dolů. ()

Gothar

Zo začiatku to vyzeralo ako návrat k prvým dvom dielom, ale potom sa to opäť krásne rozbehlo k temnej atmosfére a tak sa mi to páči. Skrátený fanfrpál mi vôbec nevadil, naopak, privítal som to. [spoiler] Potom prišla trochu humorná vsuvka nasledovaná emóciami a nakoniec krásne finále, kde z Valdemorta išiel konečne skutočný strach. Chválim aj bludisko. [/spoiler] 4.5* ()

karlik4801

Bohužel krok vedle, odbočení od toho proč to vlastně vzniklo. Řešení Harryho minulosti a podobně. Naštěstí má čtvrtý díl samostatný a dobrý průběh. Vážně dobrá podívaná, která má co ukázat. I tak jsou tu zbytečné scény, bez kterých by se Ohnivý pohár obešel. Takže to mohlo být klidně o nějakou dvacetiminutovku kratší a nikomu by to neublížilo. ()

Dado

Nenechať Alfonsovi Cuarónovi trochu viac priestoru a najmä času a odovzdať režisérske žezlo novému človeku bola asi najväčšia chyba, ktorú kompetentní na vyšších miestach počas natáčania tejto série dopustili. V tomto prípade sa však ešte našťastie nedá povedať, že by to Mike Newell zvládol katastrofálne. Využitie potenciálu knihy a atmosféra síce trochu upadli, napriek tomu si však Harry Potter udržal aj štvrtým dielom svoju kvalitu a priniesol veľmi dobrú zábavu, ktorá dokázala upútať nielen veľkých fanúšikov knižnej predlohy, prípadne predchádzajúcej trojice filmov. V celkovom súhrne však najväčším kladom celého snímku tentokrát nie je spomínaná atmosféra či príbeh, ale skôr postava záporného hrdinu lorda Voldemorta, ktorej sa Ralph Fiennes zhostil skutočne bravúrne. S odstupom času musím zároveň oceniť prácu Patricka Doyla. Neviem, čo je neuveriteľnejšie - či to, s akým citom dokázal svojou rozmanitou hudbou vystihnúť náladu každej jednej scény, alebo to, ako dlho sa mi túto skutočnosť darilo prehliadať. (75%) ()

JimmyII

Ohnivý pohár pokračuje v přerodu ságy HP z pohádky na temnou fantasy, který započal Cuarón v předchozím díle. A pokračuje důstojně, nebýt skvělého Vězně z Azkabanu, nebál bych se i s Ohnivým pohárem jít na pět hvězdiček. Nicméně je pravda, že filmu chvíli trvá, než chytne spád - začátek je trochu nejistý, rozehraje se příliš motivů a tudíž velmi zkratkovitě, aby stopáž nerostla až moc neúnosně. Nicméně od příjezdu do Bradavic příběh jede, úkoly poháru jsou skvěle natočené a finální comeback Voldemorta je nervydrásající. ()

Ryuuhei

Cuaronův kinematografický experiment, jaký předvedl v trojce, se mně osobně moc nelíbil. Proto jsem rád, že se čtyřka aspoň z části vrátila k tradičnějším kořenům série a navzdory dlouhé předloze naservírovala celkem ucelený zážitek. Není to možná tak chytré, tak rafinované a děj zaujímá přímočařejší linii, ale mě zkrátka baví! Drama mezi postavami vyhrocené, věci byly místy strašidelnější, svízelnější a drsnější. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)