Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech". (oficiálny text distribútora)

Robbi

Problém tohoto filmu je dvojí - hodnotíme ho až dnes a ne v době jeho vzniku. Podívejte se na horrory z počátku 80. let a budete se také smát. Prostě Upír z Feratu jednak předběhl svou dobu, a pak dle zdejších komentářů byl ve špatnou chvíli na špatném místě. Herz mohl samozřejmě udělat gesto a postavit se cenzurním střihům tím, že by film odmítl takto pustit do kin. Ale ruku na srdce, stříhalo se jen u nás? Kolik podobně (a nemyslím tím POUZE ideologii) zmrzačených filmů máme? Vzpomeňte si, co potkalo Sergia Leoneho a jeho Once Upon A Time In America (Tenkrát v Americe)! Vnímejme trošku také ono číslo, co se uvádí za názvem filmu - a nebuďme tolik zhýčkaní dobou. Upírovi dávám 3,5 - ti, kteří mé názory čtou, si to mohou zaokrouhlit nahoru. ()

Kozy9

Herzov prístup k hororu je na môj vkus málo atmosferický, chýba mu iskra, a nápad bol briliatne vymyslený no slabo a nekvalitne spracovaný. Samozrejme žáner tohto kalibru bol za socializmu mierne utláčaný a vidieť dačo hororové a zároveň nepoetické či lyricky nepoňaté bolo na tú dobu takmer nemožné. Aj to je jedna z príčin prečo tak nevýrazný snímok sia nakoniec vlastne získal. Postavy su nevýrazné, dej hluchý no napriek nedostatkom to ako celok pôsobí mierne nadpriemerne. Snaha sa tento raz cenila. 70% ()

joelly01

Jako dite jsem netouzila po nicem jinem nez videt film "Upri z Feratu". Ovsem rodice mi to nedovolili. Pak uz jsem nebyla dite a rodicu jsem se nemusela dovolovat, ale nejak jsem na tuto svou touhu pozapomnela, procez jsem Upira videla az ted, silne po tricitce. A musim rict, ze me to moc nebavilo. Asi ani jako dite by me to moc nebavilo. Herz to ma u me velice dobre, ale toto se mu, sorry jako, fakt nejak nepovedlo. Krivim hubu. :/ ()

G04T

V osmdesátých až devadesátých letech to tady určitě úspěch mělo a lidi byli nadšeni. Bohužel v dnešní době už je toto dílo "směšné" pro člověka, co je zvyklý hlavně na novodobé horory. Ale jsem rád, že něco takového jako je Upír z feratu vzniklo. Nebylo to zas tak dobré, ale ani úplně k zahození, atmosféru to moc nemělo. ()

Stejšn

Zajímavý počin, v rámci Československa poměrně raritní. Bohužel filmově v tom je něco špatně... tedy něco: většina. Špatný scénář, špatný výběr herců i režie. Snímek nedrží moc pohromadě a jako horror nebo alespoň napínavý film moc neobstojí. Je tu ovšem několik velice pěkných scén (vypíchnul bych třeba sen hlavního hrdiny, ve kterém noří svoje ruce do útrob krvelačného auta). Hodně rušivá je postava psychologa a obhájce vampýrů (Jan Schmid). Co se nějakých dobrých hereckých výkonů týká, tak je tu jako vždy skvělý Petr Čepek. Film je pro fanoušky automobilové historie a pak samozřejmě i pro ty, kteří chtějí vidět nějaké postarší kozy (mimo jiné i naší bývalé první dámy). Shrnuto: jeden z pár filmů, u kterých bych si celkem i přál kvalitní remake. ()

haffen

Netuším čo na tomto bolo hororové. Možno to chcelo iných hercov, lebo pri predstave že sa Veškrnová promenáduje v horore. Príde mi to skôr komické... :) ()

GordonCZ

Zajímavá kombinace moderních technologií a upíří tématiky v tomto čs. filmu funguje dokonale. Napětí se drží prakticky po celou délku filmu, který i s odstupem času má pořád co říct. Navíc už jen samotný konec beze slov je sám o sobě masterpiece, takže pro mě jednoznačně výjimečný film. ()

jprmusic

V dobách dávno minulých nám evidentně stačilo málo - trocha krve a pěkná kapotáž stačila, aby se z tohohle filmu stal tak trochu kult. S odstupem je to dost bída, hlavně rádoby hororové prvky vyznívají opravdu směšně, nemluvě o zmateně pobíhajícím Menzelovi - ten by se hodil spíš do nějaké crazy komedie. Ale auto to bylo na tu dobu opravdu pěkný. ()

Pitryx

Nu, před léty, kdy jsem snímek viděl poprvé, bych zcela jistě hodnotil ještě výše. Stejně jde podle mne o velmi podařený snímek, s několika drobnými efekty a pár lekačkami. Tedy, pokud se v dnešní době divák vůbec lekne. Tehdy to byl dost silný tabák. ()

yntelygent

dam 3*,hlavne za to ze Juraj Herz vlastne nasiel odvahu postavit cenzure...aj ked to bol dopredu prehrany boj...to co zostalo z filmu snad ani nedokazem zanrovo zaradit,pretoze z horroru tam ostal asi len nazov... ()

krokodlak

Film sice postrádá hloubku Herzových počinů ze 60. let, ale o to více zde vyniká jeho smysl pro obskurnost. Groteskní hororová atmosféra je velmi působivá, čemuž napomáhá i design krvelačného auta. Z hereckých výkonů je vhodné zmínit Petra Čepka v jedné z jeho neodolatelných záporných kreací, Zdenku Procházkovou jako uhrančivou madam Ferat a patologa Ilju Racka, který zde na malém prostoru dokazuje, že český film jeho řídkým obsazováním přišel o hodně. Bohužel zůstal nerozvinutý načrtnutý motiv upíří grotesky v hlavní roli se samotným režisérem, který je největším přínosem filmu. Vizuální zpracování je navíc dost poznamenáno dobovou estetikou. ()

Blazkowicz

Pokud se ve filmu nechytám už od prvních vteřin, tak je něco hodně špatně. A to se stalo právě tady. Nepamatuju si absolutně nic, snad kromě příšerného Menzela (co to vůbec hrál, nějak jsem to nepochopil) a černé Škodovky, která sice vypadá drsně, ale je to jen poskládaný bazmek z různých aut. Kde asi udělali českoslovenští soudruzi chybu? No jo vlastně, přehnali to s cenzurou. Škoda (doslova). 1* ()

ostravak30

Těch hororů jsme moc nenatočili, víme proč. Nicméně jako jeden z prvních pokusů o skutečný horor typu "západních" by film mohl projít. Vidíme dost krve, vnitřnosti, nahotu, napětí. Jen ten konec byl takový zvláštní. Film o autě, které zabíjí už byl natočen. Auto - 1977 - USA. Docela se mi líbily herecké výkony, dokonce i Dagmar Veškrnové, což považuju za malý zázrak. S přihlédnutím k době vzniku to nechávám na třech hvězdách. Člověk se jen ptá, proč když tehdy šly takovéto filmy nejde to dnes mnohem lépe. ()

Max Q.

První půle skvělá, atmosféra jak má být. Ovšem ke konci si to nějak sedalo na zadek a na něm už to zůstalo sedět. Ale jako český pokus o téměř kyberpunkový horor to podle mě vyšlo. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)