Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech". (oficiálny text distribútora)

ERRORMAKER

Takže atmosféra by tady byla... Musím říct, že pár okamžiků v tomhle filmu bylo opravdu děsivých. Dneska už je to z poloviny úsměvné dílo, ale ve své době to byla opravdová bomba, při které nebyl problém se bát. ()

Ermanaricus

Tento film mi nedával kdovíjaký smysl, ale má v sobě nějaké kouzlo, které mě nutilo jej shlédnout až do konce. Film dostal ode mě téměř plný počet v hodnocení, avšak asi se zalíbí málokomu. Zkuste, uvidíte :) a viděli jste to auto naživo? V muzeu v Mladé Boleslavi nad ním visí plyšový čertík ()

Mishelen

Nechápu to nízké hodnocení. Český horor zanikl už při svém vzniku, je proto třeba brát tuhle záležitost jako velmi slušný pokus o tento žánr, který byl navíc v té době - hluboké normalizaci - považován za tabu. Proto velmi oceňuji snahu autorů a jejich celkem slušný výsledek. A proto jsem i přidal hvězdičku navíc. Podle mě jeden z lepších výkonů D. Veškrnové, kterou jsem ve filmu nikdy moc nemusel. Výborný námět (scénář pravda pokulhává), krásná hudba a i když dneska se už toho nebude nikdo nijak zvlášť bát, tak se aspoň chvílema zasměje. V kontextu české kinematografie asi to nejlepší z daného žánru. Viz. další filmy s "hororovou" tematikou či alespoň laděním: Podobizna, Ďablova past, Pražské noci, Velká neznámá, Elixír ďábla, Spalovač mrtvol, Panna a netvor, Svatba upírů, Kytice. Musíme to ovšem brát trochu s rezervou. Stejně jako western tak taky žádný skutečný horor u nás nikdy nevznikl. ()

rainbof

trosku jiny komentar prezvat prelozen upraven: Film vypráví o závodním autě, které místo paliva používalo lidskou krev. Mnoho kritiků dnes považuje tento film za naivní. Za film, který není ani horor, ani komedie, ani akční thriller. Málokdo však ví, že původní verze filmu byla značně jiná, než ta, co se dostala do kin. Film totiž prošel rozsáhlými cenzurního zásahy pod přímým dohledem tehdejšího vedoucího dramaturga Filmových studií Barrandov Ludvíka Tomana. Na jeho příkaz byly odstraněny všechny scény, které by mohly ohrozit mravnost socialistického člověka. Šlo hlavně o nahotu, provokativní západní elementy, krvavé scény a scény se záběry "vnitřností" Feratu. Vnitřnosti proto, že Jan Švankmajer pro potřeby filmu vytvořil něco, jako mechanický organický motor. Byl složen z opravdových kravských vnitřností, které se pomocí mechanismů pohybovaly. Vystřižené scény se bohužel nedochovaly a tak si můžeme prohlédnout tento film jen takový, jaký zůstal po zásahu cenzury. Samotný režisér Juraj Herz ho dodnes považuje za své najmrzačenejšie dílo . Film Upír z Feratu byl natočen ve spolupráci Filmových studií Barrandov, AZNP Mladá Boleslav, oddělení vývoje soutěžních a závodních vozidel a organizačního výboru 8. Rallye Škoda 1981. Pro potřeby filmu byl přelakován na černo s červenými proužky po hranách. Změnila se i jeho karoserie. Výklopné světla byla nahrazena dvěmi obdélníkovými, zadní světla byla převzata z budoucí závodní Škody 742M. Zadní část byla opatřena velkým spoilerovým křídlem. Všechny tyto změny byly dílem vynikajícího filmového výtvarníka Theodora Pistek. Auto dostalo i nový název - Ferat. Po skončení filmování putoval Ferat do Muzea Škoda v Mladé Boleslavi, kde si ho můžete jít podívat dodnes. (zdroj: http://www.hobbyportal.sk/auto-moto/ostatne79/skoda-110-supersport-alias-ferat-ma-40-rokov?_fid=5093) ()

Carney

Film se spoustou "lekaček", jako dítě jsem se hrozně bál, nikdy jsem ho snad neviděl celý. Hvězdička navíc za nostalgii. ()

PavelKral

Parodie na horrory. A tak to je místy napínavé a lekavé (Jiří Menzel jako statečný MUDr. Marek), místy absurdní (Jan Schmid jako pitomý RNDr. Kaplan), místy slaboduché (Dagmar Veškrnová jako závodnice Mima) a místy velice uvěřitelné (Petr Čepek jako cynický Kříž)... Nicméně, v době svého vzniku pro mě jako malého kluka děsivá podívaná - prostě typický Juraj Herz umí divákovi vytřeštit oči strachem. ()

DarthArt

Velmi solidní pokus o horor v socialistickým Československu, kde telce vládli tajemník (pardon, vedoucí tajemník) Pláteník a předseda Bavor. Zatímco soudruzi od rána do večera mleli jak je socialistický člověk člověku člověkem, génius Herz nám ukazuje sobecký stádo, který sejme toho nejslabšího a ještě se tváří spravedlivě. Doporučuju všimnout si ve filmu nenápadných sekvencí, který vlastně vyráběj všechnu tu mrazivou atmosféru, viz babička chycená na přechodu mezi rojem embéček a wartburgů nebo náklaďáky šrotující polskýho fiátka. Tyhle vsuvky dělaj z Upíra z Feratu skutečnej horor, bez ohledu na auto na krev nebo rozbitý krevní konzervy v posteli. ()

raininface

Nemá asi cenu film hodnotit z hlediska hororového žánru, protože sám režisér Herz v jednom rozhovoru řekl, že co v něm bylo hororové, bylo vyškrtáno už ve scénáři a zbytek šel pryč ve střižně. ()

andydufrsn

po čase, jsem se pokusil na ten film koukat, protože naposledy jsem jej viděl snad ještě za minulého režimu a tenkrát se mi celkem líbil, ale tentokrát už sem to nedal, nebudeme si nic nalhávat - je to hrozná volovina. Snad jen ta škodovka je ke kooukání ()

dchvalda

Tento film je pro mě jakožto fandu českého motorsportu naprostou klasikou. Několik scén je natáčených v těsné blízkosti našeho domu. Bohužel tehdejší doba nedovolila režisérovy pustit uzdu fantazii naplno, takže cenzura zasáhla a film dopadl jak dopadl. ()

BStone

Na to, v jaké době film vznikal a a na to, že žánr hororu našincům obecně nejde se film celkem povedl. Herz do toho nacpal všechny možné nápady, některé originální, některé obšlehnul jinde. Film působí místy zmateně, ale potenciál tam je. Je jasné, že cenzura taky zafungovala. Každopádně výborné obsazení, povedená hudba a pár opravdu dobrých scén. 40% ()

IGATY

Myšlenka velmi zajímavá, ztvárnění na tu dobu ale už trochu pokulhává. Kdyby se tvůrci vykašlali na některé rádoby umělecké efekty a více si prohráli s detaily, na tu doby to mohl být velmi povedený snímek. ()

horskejvlk

Vykuchaný zbytek “hororu” který je jen stínem toho co dle režiséra snímku Juraje Herze měl být. Ludvík Toman který byl ústředním dramaturgem ho očesal jak angrešt. Výsledek přesto ve své době filmové šedivé normalizační tvorbě zazářil námětem a pikantností filmu tj. Lesbická dekadentní šéfová Feratu obklopena sexy ženami v kůži a muži v dobře padnoucích oblecích závan západní progresivní autobilky Ferat, která si zaplatila skandál se zabijáckým vozem na krev ve smysl skandál je nejlepší reklama. Toliko filosofie příběhu. Osekaný výsledek je v dnešní době úsměvný ALE natočil dnes něco podobně cool jak tento film v 81’ byl ? Nikoliv ! ()

Kelinej

Juraj Herz byl moje krevní skupina (což se právě k tomuto snímku sluší napsat). Už od dětství mne tento film, nebo spíš představa auta-upíra, děsil. Navíc Dagmar Veškrnová je zde výborná a nevadí mi ani neherectví Jiřího Menzela. Je ale poznat to, na co si režisér stěžoval - že mu cenzoři film vykuchali, takže nijak zvlášť pohromadě nedrží, a atmosféra díry ve scénáři nenahradí. Škoda. ()

Skitlle

"Upír z Feratu" je skvělá česká fantazmagorie. Film i po letech má skvělý smysl pro humor a napětí ve scénách. Hlavní role jsou také skvěle obsazeny.Příběh je plný nečekaných zvratů a situací, což ho dělá napínavým a zábavným. Prostě i po letech, to stále stojí za zhlédnutí. A navíc model auta je úžasný. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)