Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Uesbe

500. komentár padol na seriál, ktorý si ho proste zaslúži. Tak dobrá náhrada za Tróny a tak zosúladená východoeurópska predloha s typickým anglickým herectvom hlavných postáv - množstvo krvi a sarkazmu 1:1. Super estetika, otravná chytľavá hudba, príšery potešili - ona je slovanská mytológia super-bohatá na rôzne stvory a konečne ich niekto dobre použil. ()

Alan_Shearer

Hmmm, knihy jsem nečetl, hru jsem hrál asi dvacet minut a absolutně jsem netušil vo co gou. Pod vlivem opojení z Hry o trůny bylo nevyhnutelné se podívat i Zaklínače. Světe div se, ten pšonek Andrej přivedl na svět hodně zajímavou ságu! Zcela zásadní problém je orientace v časových linkách, to fakt chce trpělivost. Další problém vidím v nevyváženosti dílů, sem tam epizoda, kde se stane všecko možny, následuje díl, u kterýho je možná lepší luštit sudoku. Každopádně se moc těším na druhou sérii, Geralt je naprostej Bůh! ()

1mArc0

“Toss a coin to your witcher, to valley of plenty...” Všetko je len o očakávaní. S čím novým prišiel tento seriál? Je vôbec možné natočiť niečo originálne, keď už je všetko „natočené“? Táto verzia je tým, čo seriálu z roku 2002 chýbalo: vizuálne efekty. Plusy tohto seriálu: Za najlepšiu castingovú voľbu považujem herečku na úlohu Ciri- Freya Allan. Toto je presný typ herečky, ktorá sa náramne hodí na túto postavu (neha v tvári, a nekontrolovaná smrť v očiach. Nehovoriac o blonďavých vlasov, ktoré sa stotožňujú s vizuálnou deskripciou knižnej predlohy.) Z Geralta v tejto verzii nespravili tupého zabíjača netvorov. Je samostatne silný charakter aj so svojimi chybami. Bezchybné charaktery stoja za nič. Pôvod Yennefer, ani v hrách nebol tak dobre spracovaný „ľudský príbeh čarodejnice”. Soundtrack: jednoducho nádherná, čo viac k tomu, ani v jednej časti nespadla laťka pod úroveň. Veľmi výrazné sú “Tomorrow I’ll Leave Blaviken For Good”; “The Knight Who Was Taught to Save Dragons” a "Ragamuffin". Vizuálne efekty sú strede medzi dobrým aj zlým prvkom, niekedy boli dobré, niekedy boli doslova katastrofálne. Najmä ako sa Nilfgard dobil do hlavného mesta Cintry. (áno, sú určité momenty kam by mohol CGI posunúť k lepšiemu. Na druhej strane ako spravili vizuálne efekty v 3. časti, kde Geralt bojoval so zakliatou dcérou Foltesa je hodné potlesku.) Miestami bolo CGI tak dominantné, že máte pocit toho, že sa jedná o cut scény zo rovnomennej videohry. Ten, kto videl verziu z roku 2002 si povie: „prosím, lepšie vizuálne efekty.“ Od 4. časti seriálu si všimnete, že svet vizuálnych efektov, a svet reálnych scenérii už nehrá ruka v ruke. Uvediem z časti “Of Banquets, Bastards, and Burials”, kde nájomný vrah so škorpiónom, neviem, čo to je za beštiu naháňa Yennefer a kráľovnu Temerie s dieťaťom, CGI bola nedomyslená a nekvalitná katastrofa. Ani za svätého tomu divák neuverí. Kde je šmrnc tretieho dielu a strigy. Neviem. Mínusy seriálu: scenérie- americké údolia, Kanárske ostrovy vôbec nepripomínajú fantasy, a vôbec už temný stredovek. Pri rozhovore s predstaviteľkou Yennefer, Anya Chalotry ---> https://youtu.be/cFPZ5bsMTSA, herečka prezradila, že sa niektoré časti nakrúcali aj v Budapešti. Aj napriek tomu sa nemení fakt na tom, že sa prostredie musí prispôsobiť námetu (to, že sa 1x alebo 2x vyberú do Poľska, alebo Maďarska, to neznamená, že im divák uverí.) Odporúčam si aspoň námatkovo zoradiť všetky dejové udalosti na základe literárnych predlôh. Z princípu odviedli tvorcovia dobrú remeselnú prácu, typický štandard profesionality audiovizuálneho diela ako takéto. Povestnú laťku skôr pokazili razantné dejové skoky, lacné a umelé frázy, miestami až primitívne repliky. Mimo seriálu, odporúčam hlavne hlavne soundtrack. Seriál má v sebe marketingových hercov- Henry Cavill, a dobré nové alebo aj menej známe tváre ako sú- Anya Chalotra, Freya Allan, MyAnna Buring a Jodhi May. Osobne si myslím, že seriál prejde skutočným testom, až pri druhej sérii. Fajnšmekeri nech zostanú pri hrách, literárnych predlohách alebo audioknihách, pretože tento seriál je pekelným trýznením. Takmer polovica faktov z knižnej predlohy sa nedodržala. Príbeh takéhoto formátu si pýta viac ako 8 častí na jednu sériu. () (menej) (viac)

Ewík

Na začátku jsem měla trable se srovnáním si a pochopením dějové linie, což mě docela štvalo, ale vyplatilo se trénovat trpělivost. Nečetla jsem původní předlohu, ale velmi mě to láká (ale to nejspíš už i při koukání na polskou verzi seriálu asi tak před 10 lety). Příběh by poutavý, pěkně vizuálně i audiálně provedený, hravě pospojovaný a i když si nemůžu zaboha nikdy zapamatovat jména z jakýchkoli fantasy příběhů, tak tady jsem docela držela krok (asi se vyplatil trénink čtení a koukání na fantasy příběhy). ...a okrajově - na hlavního hrdinu byla radost pohledět a to jeho hluboké mručení mě pronásleduje dodnes :-D Jen nemám moc ráda společníky, kteří jsou otravní a rádoby vtipní a dostávají hrdinu do šlamastyk. Chápu jejich roli pro vývoj příběhu, ale i tak mi lezou na nervy. ()

J.e.r.e.c

Lámu si hlavu, proč to není ono. Málo nosné minipříběhy? Místy ochotnické herectví a nefilmový „look“ připomínající spíš českou televizní pohádku? Černoši ve středoevropské fantasy? Nenaplněné očekávání, že mě Geralt umlátí svým mečem, zatímco mě spíš mlátí tvůrci seriálu kadencí slůvka „destiny“? První epizoda je přitom hodně slibná – odstartuje soubojem s příšerou v močálu, pokračuje přes celkem solidní davovou bitvou a skončí pěkně brutální rubačkou, kde může vyniknout Cavillova supermanovská fyzická kondice. Prostředí je příjemně nasáklé špinavou středověkou atmosférou a člověk si říká: Takhle by to šlo! Jenomže, až do konce už se pak podobně působivé řezničiny ze strany Geralta vlastně nedočkáme! Takže žádné masakrování potvor nebo lidí, spíš lehce dobrodružná konverzačka, místy trochu strašidelná, místy docela vtipná, s fajn postavami (Marigold, Yennefer) a s celkem zajímavě načrtnutým fantasy světem, ale celkově... prostě nedotažená. Chybí tomu jasněji vytyčený směr, což jde možná i na triko povídkové struktuře předlohy, a do nějakého většího a souvislejšího spektáklu se to rozjede až v posledních dvou dílech. Ale co se bude dít dál mě zajímá, takže zase za rok... 73 % ()

sethi

Bránila sem se, bránila, přísahám....ale nelze jinak. Jak říkám, čtyři hvězdy, ale jen pro jeho zlatý voči ( A když už jsme u toho, ty barevný čočky byly hrozný. Vím, že tam patří, ale vypadaly jak rybí. Ten kluk mě má omotanou kolem prstu, takže je jasný odkud vítr vane. A ano, já to všechno taky vidím, ale nemám sílu vzdorovat. A za svou podjatost se omlouvám :) Knížky znám, křížem krážem, odshora dolů, včetně povídek. No ještěže tak, protože jinak by dalo i mýmu intelektu dost zabrat, se zorientovat. Mám ráda hlavně postavu Ciri, takže doufám, že nám toho ještě spoustu ukáže. ()

Yahey

Nejdřív rozčarování, ale během několika dílů... WOW. 4 za kvalitu, 5 za Yennefer (lepší než v knize, víc odlehčená a přátelská). Na konci série: jsem fanda seriálu. Knihy znám všechny a chvilku jsem i hrál Witcher 3. Nemám problém s tím, že je něco jinak, než v knize. Je to jiný žánr. V knize mi přijde vztah Geralta a Yennefer mnohem vyhrocenější a konfliktnější, v seriálu je to celé harmoničtější a srozumitelnější. I jejich povahy se mi zdají jiné. Ti filmoví mi přijdou hodní a milí a dost v "v pohodě", vlastně i roztomilí, zatímco u těch knižních cítím větší traumatizovanost, sobectví a izolaci. Vlastně by šlo říct, že v seriálu jsou postavy většinu času vlastně šťastné, zatímco v knize nešťastné. Knižní Yennefer by u mě nosila chladnou masku, ukájela by se mocí a zžírala by se protichůdnými emocemi. Filmová si užívá, že je na světě vlastně hezky. Knižní hrdinové hledají celou tu dobu cestu od své monstrozity ke své lidskosti. Ti filmoví už ji mají, dýchají ji s východem slunce. Ti knižní jsou monstrózní, mocenští, lehce psychopatičtí, protože nikdy neměli žádné dětství. Lidmi se nakonec stávají ve snaze být dobrými rodiči vůči Ciri. To je spojuje. Jinak by se pozabíjeli mezi sebou, jakkoli je spojuje láska; jako jednotlivci jsou příliš zničení a neschopní dát druhému důvěru. Podle mě je to převyprávěné skvěle, jen je to jiný žánr. Méně chaosu a sprostoty a marnosti a ubohosti, celé více uhlazené, potěšující oko a smysly; to ale není chyba: kniha oné narativní touhy, jakéhosi libidózního tahu, který vás nutí číst dál a dál dosahuje prostě jinak. Kniha má víc koule a víc smrdí plus tuny nihilismu a cynismu, z něhož září drobné, ale o to cennější třpyt diamantových zrníček humanismu, lidskosti, lásky - skryté za výkaly světa. Seriál toho, aby byl "sexy", dosahuje jinou formou. Každá děvka se může obléct jinak, ale to neznamená že nemá srdce. To je v pořádku. Střídání tří vrstev: osvěžující, prima nápad jak to uchopit. U spoustu scén, které znám z povídek, když je vidím na plátně: WOW, nádhera, chutná mi to. ()

Nelishka91

Geralt of Rivia! Hm....Díky hře, kterou jsem dohrála do úplného maxima (jak plněním vedlejších úkolů, tak hlavního mainu), jsem Geraltovi a jeho kouzlu naprosto propadla.Henry Cavill se s rolí popasoval naprosto bravurně a získal si ve mně věrného fanouška... ()

john.h

Rozumbradove a moudroprdi hodnotici negativne si muzou polibit kikimoru. Witcher je povedenej serial a druha serie konecne naplnuje potencial predlohy. Zatimco prvni serie byla pomerne chaoticka a snazila se naroubovat obsah nekolika knih do osmi dilu s tim, ze vychazela predevsim z knizni predlohy, v druhe serii si autori pujcuji z her mnohem vice (protoze vi, co je dobre). Doslo tak k preskinovani Marigolda, kterej konecne vypada jak herni Marigold, doslo k preskinovani Ciri, Vesemir vypada jak kopie z her, vcetne perfektne zastrizeneho kniru, mame tady herni mec, k videni je dokonce i amulet ze hry. Nadvori Kaer Morhen take jakoby vypadlo hram z prdele. Na knihy se ale nezapomina, dejova linka porad sleduje knizni predlohu (respektive mismas ruznych knih) a konecne se dockame i nejlepsi povidky z Posledniho prani (ta s Bruxou) hned v prvnim dile. Jestli nekoho stve, ze v te povidce je navic Ciri a behem povidky se deji dalsi ruzne veci ostatnim postavam a hodnoti kvuli tomu cely serial negativne, tak opravdu nevim, jak se takovym lidem vseobecne zavdecit. Samozrejme by to mohlo byt lepsi, neco by mohlo byt ustrizeno, povidani by mohlo byt srozumitelnejsi (serial preskakuje mezi prilis mnoha linkami a prilis mnoha postavami bez vetsiho vysvetleni - napriklad se jen znini dwimeritova pouta, ale neni tam nijak extra vysvetleno, ze blokuji magii, Djiskra se objevi take bez nejakeho hlubsiho vysletlovani, kralove se objevuji bez vysvetlovani, valci se bez vysvetlovani). Kdyby se neco upustilo a bylo to vic ucelenejsi, asi by to bylo lepsi. Takhle za 4 a chapu, ze kdo nema Witchera nastudovanyho, tak se mu to nemusi tolik libit. ()

Holden.

Já to nechápu. Když na začátku máte populární a zábavnou knižní předlohu, proč někomu přijde jako dobrej nápad se jí nedržet a natočit totálně nudnou a hloupou slátaninu?  Příběh je tak dosranej že mě vůbec nezajímá co se tam děje a když má mít nějakou pointu tak je totálně zazděná. Postavy nedávají smysl a celou dobu se tváří  hrozně  dramaticky, až má člověk pocit že je to nepovedená fraška. A vizuálně to fakt vypadá jak parta lidí v kostýmech co si hraje na zaklínače. Jediný co mě napadá že by seriál zachránilo je Kevin Haart jako básník marigold. ()

Th3T3mpt3r

* 1. série - líbila se mi, celkem se drží předlohy, i když už zde je patrný důraz na Yennefer (která je v podstatě hlavní postavou seriálu, který se jmenuje ZAKLÍNAČ!). ** 2. série - shitshow begins... "Tvůrci" se vzdalují od předlohy a stává se z toho naprostá ohavnost. Seriál by se měl přejmenovat na "Yennefer a Ciri, feat. the Witcher". *** 3. série - má být "založená více na knihách". A realita? "Založený více na knihách" v podstatě znamená náhodné narážky na věci z knih, které jsou tak vytrženy z kontextu či významově pozměněny, že to celé vůbec nedává žádný smysl. Děj a charaktery postav jsou tak brutálně jiné než v knihách, že nemůžu jinak, než tuhle "věc" nazvat špatnou fanfikcí. ()

Mahowny odpad!

Je to buzi sračka, která má s mistrovským dílem pana Sapkowského sppolečný jen název. Pro znalé předlohy je to okaté vkládání neoriginálních postav jen pro jejich homosexualitu až komické. To, že Cavill odstoupil (přitom o tu roli tolik stál) jen dokládá, jak moc se to posralo. Tohle se nemůže líbit žádnému fanouškovi knižní předlohy. ()

Ikedar

Dobrá správa je, že nový Zaklínač od Netflixu má tendenciu byť diel od dielu lepší. Zlá správa je tá, že aj napriek tomu stojí takmer každý diel na vratkých nohách. Tie často podkopávajú nedôveryhodný scenár, nudné naťahovanie zdĺhavých konverzácii, zlý casting niektorých zásadných postáv, nedotiahnuté alebo úplne zničené vyvrcholenia mini-príbehov alebo chaotický dôraz na jadro príbehu. Môže sa to zdať ako veľa negatívnych vecí, no väčšinou ide o detaily, ktoré absolútne pochovávajú inak celkom slušnú snahu nakrútiť vydarenú adaptáciu Zaklínača. Viac v recenzii na http://artyfilmbook.sk/zaklinac-recenzia-adaptacia-pre-fanusikov-ma-velke-medzery/ ()

Sssiksseilor odpad!

Ultimááááááátní odpad! A hlavně málo Geralta. Dále pak negerští (nebo snad indové?!) elfové, rasová rovnoprávnost, směšná magie, kulisy skoro jak z krakonošových pohádek (ale i tam snad byly lepší), nulový casting se záporným herectvím, masky jak na školní besídce, efekty z prdele, příběh v prdeli, mytologie v prdeli, divák nasraný v prdeli, a přesto vidím záplavu hvězd! No to je v prdeli! Viděl jsem čtyři celé díly; ó ano, Má duševní síla je neuvěřitelná. Seriálové zlamání tohoto roku, ale už jsem se naučil to neprožívat, když je takových zvratků tolik. Celkově totální škoda slov. *Update* Shlédnul jsem i ten zbytek v té záplavě hvězd, a je z toho ještě větší odpad, než bylo po první čtyřce. Nepředstavitelná bída, ve které se to s tímhle hodnocením od většiny nijak k lepšímu neposune. ()

gidzitka

Jako velká fanynka knih jsem se bála, že to nedopadne, ale nakonec to dopadlo. Nechybí skvělé dialogy, i když toho filozofování mohlo být klidně více. Hudba nádherně podkresluje, hlavní postavy byly vybrány dobře (ač Fringillu jako černošku jsem chvíli vydýchávala, ale pořád to není takové faux pas jak v Shakespearově Jindřichu V. obsazený post lorda Yorka černochem. Toto už myslím nic nepřekoná ;) ). Nějaké mouchy by se samozřejmě našly, kupř. rychlé a nepřehledné přeskakování časových rovin, přílišná epizodnost jednotlivých dílů a tedy i z toho plynoucí ne tak velká gradace posledních částí. Ale duch předlohy zachován zůstal, Henry jako Geralt hraje jak o život - co víc si přát? Prostě Zaklínač i na poli filmovém zůstává mou láskou. A ta, jak víme, je jako ledvinná kolika - dokud tě nepostihne záchvat, neumíš si něco takového ani představit. A když ti někdo vypráví, nevěříš. ;).. 90 % ()

Hedy

Netflix už není jen obyčejný online poskytovatel filmů. Netflix je nyní božská online bytost která je schopná se člověku vysrat na gauč a on by mu za to ještě poděkoval. Stejně tak je to i se seriálem Bitcher. Máme zde tři hlavní postavy. Křivohubou Yennefer. Zlatovlásku která má oči vyvalené tak moc, že čekám kdy se začnou kutálet na zemi a nakonec samotného Bitchera. Normální je, že seriál má dějovou linku se začátkem, prostředkem a koncem. Tyto abstraktní koncepty raději hoďte do morové jámy. Děj se nezajímá o lineární vyprávění. Místo toho si uvědomíte o co kurva jde a jak to kurva s tím časem funguje až někdy ke konci první série. Důležité věci se také dozvíte až někdy ke konci a 70% děje před tím je jen zbytečná žumpa bez jakéhokoliv smyslu. Proč Geralt bojuje s incestním potratem? Proč si dal pokec s elfy nebo proč zabil nějakou náhodnou kurvu v prvním dílu? K čemu to v příběhu slouží? Absolutně k ničemu. Kdyby to bylo alespoň zábavné ale není. Jde jen o nudnou sračku kterou čas od času přeruší zábavný souboj nebo třískání mečů. Cokoliv mimo to je natočeno tak nudně, že shledávám závod tekoucích dešťových kapek na okně jako daleko větší zábavu. Geralt je nejzbytečnější charakter a to je seriál pojmenován po něm. Jediné co udělal důležitého pro děj byl vtip který zničil celé jedno království (nedělám si srandu). Pokud se to drželo přesně knižní předlohy tak jsem rád, že jsem se toho použitého toaletního papíru kterému se říká kniha, nedotkl. Dvě hvězdičky za slušné bojové scény a nahé ženy. ()

stephano

Pecka a to sem čekal shit :) jasný bude tu spoustu lidi brblat proc to a ono, ale ať klidne daj odpad a dou si radši pustit korejskej nezávislák aspon bude jejich hipster dušička v klidu. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá