Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Zagi20

Zaklínač je moje srdcovka. Nejdřív jsem, zcela nepolíben knižní předlohou, prošel všechny 3 hry. Následně se na doporučení pustil do knížek, které jsem si zamiloval, a teď přišel na řadu seriál. Který rozhodně nezklamal. Ale bohužel ani úplně neoslnil. S obsazením rozhodně problém nemám, a vlastně jsem ani neměl v okamžiku zveřejnění. Geralt naprosto sedí hereckému rozpětí Cavilla, jen si nemůžu pomoct a furt ho vidím jako supermana (můj problém). Líbí se mi způsob vyprávění, že se rozhodli dát každé postavě prostor a především u Yenn možnost sledovat její vývoj od začátku. Krásně převedli na obrazovku ty hlavní povídky, především Poslední přání a pak boj se Strigou, ten byl skvěly. Co bych vytknul je asi příběh okolo Ciri, který se hodně táhl v porovnání s knihami. Bitvu u Soddenu bych asi osobně vypustil. Nebyla natolik důležitá pro další vývoj a stejně se ani moc nepovedla. No a ten konec ... byť je skoro stejný jako v knize, tak tady mě jejich osudové setkání nechalo úplně chladným. To se fakt nepovedlo. Hodnotím zatím za silnější 4*. Příběh mají rozjetý, diváky na své straně, tak od druhé série je třeba na to pořádně šlápnout. ()

Killda

Vypravěčské peklo, ve kterém aby se prase vyznalo. Hrál jsme hry a stejně se absolutně ztrácel, natož pak lidi, kteří v životě o Witcherovi neslyšeli... Scénář je připitomnělý s výrazným rukopisem feministických "tvůrkyň". Vizuálně to celé vypadá při nejlepším jako česká pohádka, při nejhorším jako amatérský fan film. Zkrátka jsem trpěl a důvod proč jsem vydržel do konce série, byl občasně povedený humor, nahota, vulgarismy a násilí. Tyhle pudové radosti samostatně ale nedělají dobrý seriál. Jdu si opět zahrát hru a na tuhle netflixovou adaptaci už v životě nesáhnu... 4/10 ()

Stasz

První dvě epizody pořádný časový guláš. Od třetího dílu jsem se konečně zorientoval a postupně poctivě hltal každý nový díl. Akorát škoda že díly, kde nebylo dost Geralta, byly takové vaření z vody. ()

LizianShaw

Napíšu to krátce, řekl bych že se jedná o krásné a detailní zpracování prvních dvou souborů povídek od Sapkowskiho. Co se tvůrcům seriálu podařilo nejvíc je geniální obsazení, kdy se jim nejen podařilo klofnout filmovou hvězdu - Supermana, ale i ostatní své role bravůrně zvládli. Hlavní trio se mi líbilo nejvíce, ovšem ostatní také, asi jen Triss mi trochu neseděla. Vtipné byly fámy, nad kterými všichni před roky šíleli, jako že Ciri bude černoška, naštěstí se tak nestalo, a máme tu poměrně dobře ztvárněnou slavic atmosféru (nepočítám toho elfa :D). Seriál není jen o bitvě proti Nilfgardu, je zde i kupa příšer a na akci si někdy dali velmi záležet (Blaviken!). Proto Witcherovi přeju těch 7 sérií, které má showrunner v plánu. 90% ()

Kurikmoon

No, kedže dobrej fantasy stále nie je moc, pozrel som celú sériu. Na oddych ok. Malo to pár dobrých pasáži, ale i pár sklamaní. Občas odbočili od predlohy, ale väčšinou sa jej držali. Trošku vadila časová neprehľadnosť a záver 8ky ma dosť zmiatol. HUDBA a VIZUÁL fajn. Až na toho draka =D. Nuž čo, snáď budú ešte ďalší LOTRovia, Potrovia a GOTkovia. Dovtedy, len oddychovať. ()

Herzeleid

Asi přehnaná očekávání a neznalost knižní předlohy vyústily ve veliké zklamání. S postavami jsem se vůbec nesžil a příběh mě tak zcela minul. Celou sérii jsem tak spíš přetrpěl v čekání na něco úchvatného, což alespoň pro mě nepřišlo. ()

KASUGI

Vidím velký špatný. Zbytečné vést žabomyší války na téma, zda-li se adaptace povedla, či nikoliv. Na vině je i samotný Sapkowski, který napsal nezáživné a místy infantilní fantasy. Nebo jinak: Všechno to, co tvůrci seriálu správně převedli z knih, mi vadí a nudí a naopak zde tolik kritizovaný chybějící element - humorné popichování mezi Geraltem a Marigoldem mně zase nezajímá v knihách. Takže tvůrci se Sapkowskim společnými silami vytvořili blábol, který se ani ve zhuleném snu nepřibližuje Hře o Trůny a bohužel i sám o sobě je to otřesně a ztmateně natočený seriál. Nesnáším argumenty typu: "no ale kdyby si znal knihy, tak by ses chytal." Sakra, každá knižní adaptace od Pána prstenů přes Haryho Pottera a spol. je vždycky zfilmovaná srozumitelně a uchopitelně pro všechny. Hra o Trůny potřebovala na vzestup Starků na trůn jednu celou sérii  o deseti dílech, v Zaklínači se v osmidílné sérii skáče o deset let dopředu a dozadu a to nemluvím o tom, že nás příběh vrhne do doby, kdy už je na světě jen pár zaklínačů. Kdo jsou? Kde jsou? Proč jsou? Fakt z vysoka kašlu na to, co v knihách je a není, beztak si to tvůrci točili po svém, tak proč nám aspoň minimálně na čtyři díly nepředstavili svět zaklínačů a výcvik malého Geralta? Vývoj charakterů úplně odflákli - jak se mám vcítit do Yenefer, jenž je odstrkovaným mrzákem a skrz tento mindrák chce být nejmocnější čarodějkou, když v momentě, kdy se v seriálu poprvé objeví na scéně, je hned během pár minut svou rodinou prodána ?!!! Ještě v té samé epizodě se stane vyvolenou oblíbenkyní hlavní čarodějky a v další epizodě ji Dave Mustaine přemění na krásnou ženu, která už je suverénní kouzelnický kápo. Vrcholem toho je poslední epizoda, kde proti sobě bojují čarodějové. Parťáci od Yenefer tu umírají, jak na běžícím páse v rádoby dojemném pojetí a mně jsou úplně u řitě, protože je prostě neznám. Někteří se jen mihli v předešlých epizodách, někteří ani to ne. A konečně se dostávám k obrovskému průšvihu, za který může samotný Sapkowski a tím je inspirace slovanskými pohádkami. Vážne jsem v seriálu, který se tváří hrozně drsně, slyšel větu "až kohout třikrát zakokrhá" ?!!! Džin plnící tři přání je ještě snesitelný, ale Ježečka Bodlinku už jsem nedával. Moje dcerka měla pohádkové leporelo o princeznách a byl tam i příběh o zakletém princi, který má podobu ježečka Bodlinky. Tak tohle přesně je bez prdele v Zaklínači. Princ, co se přes den mění na ježka a o půl noci do lidské podoby. Dokonce i ty bodlinky místo vlasů má, i ten roztomilý čumáček.  A pak se tam ožení s princeznou, najednou chytne křeč, začne se svíjet na zemi, odkryje si tvář a ejhle, je z něj princ. Láska totiž zlomila kletbu... WHAT THE FUCK?!!!!!!!!!!  Přidejme totálně nevýraznou hudbu (v podstatě si ani nevybavuju, že by tam nějaká hrála... jo počkat vlastně ta otravná moderní Marigoldova písnička), laciné cosplay brnění, hrozně málo soubojů na meče, hlavní čarodějka, co si ve finále ani neškrtne, jiného zaklínače, co si u Strigy taky ani neškrtne, elfy jako nádražní socky (tohle mi vadilo už i u polského seriálu, bohužel opět vina předlohy) a korektní multikulti obsazení, z nichž úplně nejhorší byl černý elf, který v kombinaci s Dryádami a jejich zeleným lesíkem připomínal nějakou Narnii a pak ta záporná černá čarodějka, která pro změnu zabloudila z nějakého Star Treku. Větší pěst na oko jsem už dlouho neviděl.  Upřímně, po GoT už nečekám, že mě nějaký fantasy seriál překvapí, ale spoléhal jsem aspoň na nějaký standart, který zasytí. Tohle chce být hodně někde, ale je to hrozná fušeřina spíchnutá horkou jehlou. A jestli je druhá série ještě horší, no tak to potěš koště. () (menej) (viac)

DeathTheKid

Řekl bych, že mnoho fanoušků zaklínačské fantasy čekalo na seriál jako na výplatu. Taky jsem na tom byl podobně, ale kvůli politické korektnosti jsem byl i skeptický. Co je na Zaklínači dobré? Geralt, Marigold a Ciri. Slušně odvedený casting a hraní a zpodobnění téměř výborné. Zejména Marigold je gold. Henry občas přepálí chraplák nebo svraštění čela, ale jinak spokojenost. Zbytek je castingová katastrofa. Yen se snaží, ale budu tvrdit pořád, že Eva Green by ji strčila do kapsy a to by se ani nesnažila. Černá Fringilla, černý elfí kluk, Vilgefortz je posraný Ind nebo Turek nebo kdo to je. Nad něčím se dá mávnout rukou, z něčeho je vám až k pláči. Další plus jsou ztvárněné povídky, které jsou docela věrné. Zamrzí ale pozměněnost. Např. že Gery vůbec hledal džina a neřekl mu exorcistickou formuli, že Borch je posraný důchodce a co měl kurva znamenat ten origin Yennefer?! Netvařme se, že literární předloha ja bezchybné dílo, ale všude, kde neměli scénáristé k ruce předlohu a vymýšleli si, to byla bída. Posledním nepochopitelným krokem je nechronologická posloupnost. Lidé, kteří nečetli knihy musí být mnohdy naprosto mimo a navíc to hodně kazí budování vztahů postav. V jednom momentu se Geralt seznámí s Marigoldem a v druhém díle se znají už pomalu 10 let. Jako byste koukali na seriál a jen tak vynechali 5 epizod. Na druhou stranu, souboje se jim povedly, CGI není tak hrozné, jak tu někteří píší až na pár výtek jsou 2 3 díly skoro výborné. To je možná víc než jsem čekal, ačkoli se má očekávání v některých dílech bohužel vyplnila. Jo a ta nahota je zde hrozně bezúčelná. Asi abychom si řekli: "hmm, kozyyyy, to je fááákt seroš pro dospěláky". Není. Nemá to ani zdaleka feel jako GoT. Tady nebudete mít tu touhu okamžitě zapnout další díl, protože je to návykové. Není to špatné, ale není to ani výborné. Balancuje to na pomezí nadprůměru a hodně této slovanské fantasy ubližuje dnešní vyjebaná politická korektnost. Prosím si Ryana Goslinga jako Martina Luthera Kinga. Mimochodem, nikde jsem v 1. řadě neviděl asiata. Jsem dost pohoršen. Ok, tak asiat tam prý je, což nevím jestli je horší nebo lepší. ()

andalin

Takže vlastně Henry Cavill je teď geekovskej bůh, protože je přes den Witcher a v noci chodí raidovat? Já jsem, jakožto nefanoušek Zaklínače, byla samozřejmě taky zvědavá, jak celej ten hype dopadne. Zkoukla jsem první sezónu během dvou odpolední a docela jsem se bavila. Nicméně zorientovat se v příběhu a časových linkách byl fakt oříšek a chvilku mi to trvalo. Teď, když se s poslední scénou ocitáme v současnosti, jsem docela zvědavá, co přinese další sezóna. Btw někde jsem četla názor, že tenhle Witcher vizuálně působí jako fantasy porno, což už nemůžu nevidět - nabouchanej, věčně ušpiněnej polonahej Cavill s nepřirozeně světlou parukou a prsatý čarodějnice. Ale kdo si stěžuje. ()

Hollohlaway

Tak jsme se s vícero známýma shodli, že kdyby to nečetli, tak se prostě nechytají. Příběhová linka je prostě děs, skoky v ději a čase, přitom poměrně zbytečně. Zaklínače je překvapivě málo, bojů s monstry také, vůbec akce je nečekaně upozaděná. Když je, tak celkem ujde, ale jinak se to celé natahuje, příběh je asi v tomto pořadí : Yennefer, trochu Ciri, Zaklínač, Yennefer, Yennefer, zaklínač, Ciri, Ciri, , Yennefer, Zaklínač. Někdy jsem měl pocit, že sleduju Historii mágů kombinovanou s Hrou o trůny. Obsazení je tak na střídačku, Cavill nečekaně solidní, Yen dostatečně exotická, Ciri dejme tomu. Marigold je na přesdržku, hnusná nesympatická postavička a v postatě k ničemu, v knize je to sice hejsek, ale dovede přiložit ruku k dílu, tenhle snad ani kaši nezamíchá.Plejádá černochů na všech postech mě celkem otrávila, je to prostě divný. Černej elf, černá dryáda? Hudba na druhou stranu je příjemně středověká a podle potřeby rytmická i epická.Určitě ale hodnotím pozitivně výpravu, prachy jsou prostě vidět, neměl jsem snad nikde pocit, že je něco odfláklé. Takže zatím střídavé pocity, vysloveně zklamanej nejsem, ale zase plno věcí šlo určitě udělat líp. Některé díly jsou dost prázdné a nudné, uvidíme v další sérii. ()

blackkocour odpad!

Nevidím žádný smysl rozepisovat se tu na dvacet řádků, mým komediálním duchem, a kreativně přemýšlet nad skvělejma narážkama, když jsem knižní předlohu v životě nečetl, (jelikož jako velký negramot, jsem nic od šesté třídy nečetl, matně vzpomínám, že to byl trestní zákoník o pohlavním zneužití mladistvé), ale věřím, že bych z výsledku byl nasranější ještě víc. Takže nic jako knižní předloha pro mě neexistuje, a hodnotit to alespoň ze hry, je hodně velká stezka odvahy. Stejně mi to nedá pokoj, a vybleju tu stovky písmenek jen o tom, jakou další sračku jsem tentokrát viděl. Naposled předevčírem, když jsem to dost přehnal s projímadlem, když on tak dobře chutná. Avšak to většině potratů bude můj odpad štvát, i takové promazávání starých esemesek, mi přišlo jako tuze dobrý nápad, přeci jen kdy se najde čas abych to udělal? Když jsme u toho, našel jsem rok starou zprávu od doktora, že nakonec to HIV mám. Já věděl, že té zdechlé kočce nemám věřit, svým svůdným ocasem a močí nasáklou važínou, mě úplně zfetovala. Což mi připomíná, měl bych prozvonit svým bejválkám, ať se dají radši otestovat. A jediný pádný argument, proč tohle hned nezabalit společně s Hrou o trůny, je prostý. Nesnáším středověk. ()

LuciusWlk

Tak konečně. Jsem nadšen. Dopadlo to více než dobře. A ano, je zde pár věcí, které jsou kapánek přes čáru, třeba černošský elf a pod. Na druhou stranu, je zde spousta detailů a zmínek, které jdou ruku v ruce s předlohou a to mě naopak těší. Mrzí mě neustále srovnávání s Hrou o trůny. GOT mělo větší rozpočet a lepší tamto a ono. Ale já netoužím po dalších trůnech. Jsem rád, že Zaklínač si jde svou cestou, svou výpravou a že se tvůrci snaží a dělají to dobře. Vznikne tak další originál, který se nemusí za nic stydět. Jen, to čekání na další série bude nekonečné. Odpouští vše a užívám si a je mi líto těch, co se neumí odpoutat a užít si. ()

upson

Naprosto fantastické. Můj nový seriál v topce. Jako milovník herní trilogie nemohu jinak než za 100%. PS: Snad do seriálové adaptace zakomponují i Zoltana Chivaye. ()

kenkaku

1.řada: **** Hru jsem nehrál a knihu nečetl. Takže ze začátku celkem chaos. A scénář nepomáhá ani trochu. Zcela náhodné skoky v časové ose (nijak neidentifikované), je možné rozklíčovat jen díky tomu, že na obrzovce pochodují dávno mrtvé postavy. Tedy vyprávěčský fail jako prase. Díky tomu přišla série o hvězdičku. Na druhé straně je seriál akorát nastavený (sex, drogy i rock-and-roll jak má být) a velmi solidně vyvážený (akce/kecy). Za mě tedy celkově velice příjemná podívaná a to i přes naprosto odflálnutý závěr a zcela zbytečnou linku “pipky v lese” (tedy jedné ze tří linek které série sleduje). 2.řada: *** Hru jsem stále nehrál a knihu nečetl. Takže řeším jen co vidím a oproti první řadě celkem změna. Jede se lineárně, sledují se jen dvě linky (které se občas propojí). Což je fajn. Bohužel se díky tomu děj dost nepříjemně rozvlekl. Jako kdyby celkem jednoduchá zápletka (viz poslední epizoda která konečně vysvětluje důležitost/nebezpečnost “pipky z lesa”) byla potřeba nafouknout na osm epizod. Oproti první řadě se tu tedy vůbec nic neděje. Vypadá to hezky, až pohádkově. Tím to ale končí. Forma přesáhla obsah (hezky zabalené nuda je stále jen nuda). 3.řada: * Hru jsem stále nehrál, knihu nečetl a ještě si hovno po dvou letech pamatuju. Takže řeším jen co vidím a většinu času se nudím (hlavně místo nějak moc nezapadá do toho mála co si pamatuju). Hodně se žvaní, soubojů s příšerami minimum. Působí to nafoukle a zbytečně. Prakticky nadstandard byla jen jedna epizoda. A díky nevýraznému konci bez konce si na beton budu u příští řady pamatovat naprosto kulový. 4.řada: TBD. Podrobněji u jednotlivých epizod. ()

marrjaana

Nečetla jsem knihy (jednu- dvě kapitoly nepočítám za přečtení knihy), nehrála jsem hru (asi deset minut u kamarádky na návštěvě opět nepočítám) a z polského seriálu jsem viděla asi dva díly. Přesto jsem se na seriál neskutečně těšila. A jako neznalec předlohy jsem byla nadšena. I když jak je několikrát zmíněno časově jsem v tom měla hokej. To že se to odehrává v různých časových linkách mi došlo až někdy u čtvrtého dílu. A i tak mě mrzí, že úplně nevim, jak moc velké skoky tam časově proběhli, protože, když jsem se poté snažila zaměřit na to, co se po čem odehrává a hlavně na to, jak velké jsou tam časové prodlevy, tak jsem byla ztracena. Ovšem první čtyři díly mě to netrápilo a pak jsem se snažila to nějak moc nevnímat, nebo si tím nenechat zkazit zážitek. A musím říci, že jsem nadmíru spokojena. Sice mi celá série přišla tak nějak málo ukončená, ale to bude nejspíše pocit čistě subjektivní. ()

Soweek

Za normálních okolností bych seriál hodnotil o hvězdu méně, ale toto hodnocení si hravě obhájím. Tak za prvé, v Zaklínače snad celý svět vkládal nemalé naděje a očekávání a tvůrci tak měli velmi těžkou roli. Už od počátku byl seriál vyhajpovaný a laťka byla nastavena zatraceně vysoko. Dále se samozřejmě tvůrci museli zavděčit obrovské fanouškovské základně čtěnářů knih a ještě mnohem větší hráčské základně PC hráčů, jelikož poslední Witcher 3 je naprostá modla pro většinu PC komodity a i já osobně ji považuji za jednu z nejlepších her všech dob.No a v poslední řadě tu jsou ti co nečetli ani knihu a nehráli ani hry, ale nechali se strhnout lavinou přirovnání k Hře o trůny médii. Upřímně ten poslední bod Zaklínač plnit nemusel, s GOT má Zaklínač společný akorát fantasy žánr a tím to opravdu končí. Srovnávat tedy Zaklínače s GOT je naprosto mylné. Zaklínači se nejenže podařilo uspokojit naprosto všechny komunity, což se u seriálů podle předlohy téměř nikdy nepodaří, ale dokonce na internetu naprosto rozprášil jakékoliv debaty o posledním díle Star Wars a veškerou pozornost strhnul na sebe. Tomuto se nedá než pogratulovat, smeknout klobouk a čekat na další série. P.S. Pro kritiky přeskakujících časových linek. První kniha o Zaklínači jsou skutečně jen krátké povídky propojené úvodní dějovou linkou. Samotná sága Zaklínače začne na 99% od druhé série jako v knihách, kde už můžete očekávat jednotnou dějovou linku. A že se máte na co těšit. ()

psychoJoa

Není to kniha, ALE nebylo to vůbec špatné. Tvůrci elegantně propojují povídky s hlavním příběhem, bohužel však pro nezasvěcené působí měnící se časoprostor velice chaotickým dojmem. Obsazení je velice vydařené, každopádně bych chtěla vyzdvihnout český dabing s Dvořákem jako Geraltem, protože je to úplně něco jiného než originál! Jediné, co mě mrzí, je pomalý rozjezd (první epizoda byla opravdu nudná) a nezajímavé, nesourodé kostýmy s nepropracovanými efekty a CGI (drak a sylván byli k smíchu...). Doufám, že druhá série bude mít vyšší rozpočet a chyby se doladí a napraví! ()

3 AM Code

Spokojenost. Převážně skvěle obsazené a JE to Zaklínač. Nejkontroverznější bude (pro neznalce předlohy) ze začátku prolínání časovích linií, které začne dávat smysl až po cca třech dílech, ale je to dobře udělané. Kupodivu jsem se od lidí co předlohu neznají dozvěděl, že s tím neměli problém. Jde tedy o to, jestli jste pozorný divák, nebo máte soustředění jepice. Výprava je, jak už to u prvních sérií bývá občas trochu levnější (některé CGI efekty a bitvy). Dějově první série pokrývá některé příběhy z prvních dvou knih povídek a končí těsně před začátkem ságy. ()

Melios

Niečo z čoho som zo začiatku mal pocit ,že to bude pre mňa ako kaktus v prdeli vzniklo niečo ,čo mi ukázalo ,že keď sa chce tak sa dá vždy. Otázka je ,ale ako. Prvá séria ukázala ,že má nejaký ten potenciál. No správna otázka je či ho tvorcovia dokážu využiť. Ak nie ,potom sa môžem len modliť ,aby z toho nevznikol druhý filmový Eragon. Prvá séria ukázala ,že aj voľne sfilmované fantasy môže byť super. A ďalšia otázka je či to tak ostane ,alebo s knižným príbehom pritvrdia. No na všetko je treba čas. Preto píšem sem neutrálne recenziu. Chcel som zábavu ,ktorá nezničí knihu a zaujme. To som dostal. Teraz už iba počkať ,čo sa spraví so zbytkom príbehu o Geraltovi z Rivie...( Dočasných 75% a Dočasná známka: B- ). ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá