Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Recenzie používateľa kenkaku k tomuto seriálu (25)

Zaklínač (2019)

1.řada: **** Hru jsem nehrál a knihu nečetl. Takže ze začátku celkem chaos. A scénář nepomáhá ani trochu. Zcela náhodné skoky v časové ose (nijak neidentifikované), je možné rozklíčovat jen díky tomu, že na obrzovce pochodují dávno mrtvé postavy. Tedy vyprávěčský fail jako prase. Díky tomu přišla série o hvězdičku. Na druhé straně je seriál akorát nastavený (sex, drogy i rock-and-roll jak má být) a velmi solidně vyvážený (akce/kecy). Za mě tedy celkově velice příjemná podívaná a to i přes naprosto odflálnutý závěr a zcela zbytečnou linku “pipky v lese” (tedy jedné ze tří linek které série sleduje). 2.řada: *** Hru jsem stále nehrál a knihu nečetl. Takže řeším jen co vidím a oproti první řadě celkem změna. Jede se lineárně, sledují se jen dvě linky (které se občas propojí). Což je fajn. Bohužel se díky tomu děj dost nepříjemně rozvlekl. Jako kdyby celkem jednoduchá zápletka (viz poslední epizoda která konečně vysvětluje důležitost/nebezpečnost “pipky z lesa”) byla potřeba nafouknout na osm epizod. Oproti první řadě se tu tedy vůbec nic neděje. Vypadá to hezky, až pohádkově. Tím to ale končí. Forma přesáhla obsah (hezky zabalené nuda je stále jen nuda). 3.řada: * Hru jsem stále nehrál, knihu nečetl a ještě si hovno po dvou letech pamatuju. Takže řeším jen co vidím a většinu času se nudím (hlavně místo nějak moc nezapadá do toho mála co si pamatuju). Hodně se žvaní, soubojů s příšerami minimum. Působí to nafoukle a zbytečně. Prakticky nadstandard byla jen jedna epizoda. A díky nevýraznému konci bez konce si na beton budu u příští řady pamatovat naprosto kulový. 4.řada: TBD. Podrobněji u jednotlivých epizod. ()

Začátek konce (2019) (S01E01)

Bez znalosti knihy neno hry netuším jaká bije. Na začátek tedy až křečovitě zeširoka zabrané. Děje se toho přiliš bez zjevného kontextu a to sráží celkem dobrý dojem z bezvadného vizuálního provedení. A nezachrnuje to ani souboj s příšerou, bitva dvou armád, boj o hrad, souboj na tržišti... tedy opravdu na úvod akce až na půdu. ()

Čtyři marky (2019) (S01E02)

Bezva... takže další postavy a zmatek pokračuje. Schopnost zaujmout neznalého zoufale selhává. Místo odpovedí na otázky z minula, další otázky. A nahrdit akci tlacháním o ničem srazilo epizodu razantně dolů. ()

Zrádce měsíc (2019) (S01E03)

Nedozveděl jsem se nic (odpovědi žádné) a celé to bylo jako vytržené z kontextu (kde je ten otravný krákoral? Co ta pipka na útěku? - ne že by se mi po těhle dvou stýsklo, ale nekonzistence s viděným mě irituje). Pokud by se tímto začlo, série by udélala nejlépe. Divák by správně nakalibroval očekávání a zbytečné otázky by se nechaly na později. ()

O hostinách, parchantech a pohřbech (2019) (S01E04)

Nějak mám pocit, že to celé opravdu mělo začít až tretí epizodou. Takhle jsem si představoval Zaklínače a teprve teď do sebe vše zapadá (to jejich skákání v čase opravdu ničemu neprospívá). Vše se točí kolem hlavní postavy a ty vedlejší sekundují. Seriálu tedy nejvíce ublížila (ne)schopnost seskládat vše za sebe tak, aby i neznalý divák věděl o co jde už od začátku. ()

Touhy v láhvi (2019) (S01E05)

Relativně nudný, ale ne otravný díl. Asi proto, že tam “pipka z lesa” prakticky bůbec není. Její scény jsou stále ty nejotravnější. ()

Vzácný druh (2019) (S01E06)

Takový slibný název a tak průměrný díl. Ani ten drak se moc nepředvedl. Není to vyloženě špatné, ale seriál se už předvedl lépe. ()

Před pádem (2019) (S01E07)

Další skok do minulosti (odehrává se paralelně s první epizodou) s cílem vysvětlit podrobnosti. Za mě nejvíce zbytečný díl. Prakticky celý prožvaňený a nic nevysvětlí. ()

Něco více (2019) (S01E08)

A je to tady. Konec-nekonec (no k nasrání, jak jinak). Samozřejmě se potvrdilo, že celá linka s “pipkou v lese” byla tak nějak navíc a zcela o ničem. Nejvíce zajímavá byla linka “deformované čarodějky” (i když nedotažená) a samotný Zaklínač celou epizodu jen proležel... ()

Zrnko pravdy (2021) (S02E01)

Děj prakticky pokračuje tam co minulou řadu skončil (takže za mě OK). Držíme se prakticky jedné linky (taky dobrý), jen ne té nejzajímavější. Prakticky polovina je jako špatně zahrané pohádka a prostřihy na fialovo-okou čarodějnici jsou zajímavější. ()

Kaer Morhen (2021) (S02E02)

Jsem rád, že jedeme lineárně a pouze ve dvou liniích. Nejsem rád, že děj se vleče (dost se žvaní) a hodně se jede na efekt. Všude je takové to opulentní statické pozlátko (s efektem wow slideshow). Forma přerostla obsah. ()

Ztráty (2021) (S02E03)

Doposavad byla linka čarodějnice zajímavější. V tomto případě není ani omylem. Jen se tam pindá, plácá na místě, je nesmyslný (a navíc se “Sviňka” chová jako slepice). Zato “pipka z lesa” (poprvé za historii seriálu) má koukatelnou linii, která baví nejvíc. Jako ne, že by se tam něco extra dělo, ale alespoň to není jen žvanění. ()

Tajné zprávy z Redanie (2021) (S02E04)

Tak tomu říkám solidně zabitá epizoda (obě linie o ničem). Asi o největší LOL moment seriálu se postaral shoz “hledá se” letáčků. Ten bravurní popis hledaných formou abstraktní malůvky byl tak vyčerpávající, že je hned někdo poznal :). Takhle jsem se dlouho nenasmál. Bohužel vopruz “krákoral” je zpět a s ním idiotské popěvky. ()

Ukaž jim záda (2021) (S02E05)

Idiocie mě vadí - jako třeba když zneškodním hlídku, nenechám tam postávat koně (obzvlášť když šlapu jako debil pěšky). Jsou to drobnosti, které napovídají o tom jak scénárista přemýšlí. Respektive nepřemýšlí. Pak nemá být epizoda jen dalším konverzačním cvičením, které se točí v kruzích i přes to, že tentokrát sledujeme linie 3. ()

Milý příteli (2021) (S02E06)

Nejlepší epizoda řady (nicméně v měřítku první řady spíš průměrná). Sice se stále hodně žvaní, nicméně konečně jsme se dočkali solidního souboje. Je to díky spojení dějových linek (alespoň tedy na chvíli). Nicméně obávám se, že se řada už vyčerpala. ()

Voleth Meir (2021) (S02E07)

Přiznám se, že jsem rozpačitý. Na jednu epizodu se toho hrozně moc děje (a přitom se děj nikam nepohnul). Prostě věci se jen zkomplikovaly. Připadá mi to jako pouhá vycpávková epizoda (která ještě začíná krákoralem). ()

Rodina (2021) (S02E08)

Tak tohle je scénáristické selhání finále řady nejhrubšího zrna. Děj rozjede největší průser série a místo sledování “jak to dopadne” sledujeme retardované (a zbytečné) halucinace a trable ušaté utiskované menšiny a těch MILFněco… nemluvě (opět) o konci bez konce. Tahle řada opravdu zklamala a závěr to jen utvrdil. ()

Shaerrawedd (2023) (S03E01)

Má tohle nějakou návaznost na to co jsem viděl před dvěma lety nebo ne? Buď si závěr předchozí řady vůbec nepamatuju, nebo se zase nějak poskytuje v čase (jako první řada). To samé postavy… takhle ta slideshow hromady různých postav (jak si o něčem povídají) působí dost nezáživně. Tak je to více než polovinu stopáže. Nicméně jsou tam i dynamičtější pasáže a krákoral držel hubu. A to se počítá. ()

Každý po svém (2023) (S03E02)

Takže teď už se jen žvaní… a krákoral otevřel hubu, takže hodnocení výrazně dolů. A jedna scéna (kde se něco děje) to nezachrání. Navíc… proč měl Gerald dva meče? Jsem asi něco prospal… ()

Zase spolu (2023) (S03E03)

Cože? Krákoral je najednou buzna? Jako předlohu jsem nečetl, ale to povinné diverzitní tabulkaření je vážně jak pěst na oko (a to ani nezmiňují tu padnou na hlavu diverzitu rasovou :D). Každopádně. Zaklínači mě zaujal díky tomu, že v každé epizodě došlo na souboj s nějakým monstrem a více se tam dělo než nažvanilo. Třetí řada jede v zcela opačném duchu. Přeskakuje se mezi postavami (všechny možné) a všude se jen plácá o kravinách co (mě) nedávají smysl (nemají souvislost ani směr). ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá