Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

MataJeBuh

Nemám co bych k tomu dodal...až tedy na ty hrozné scény s captain marvel které mě fakt nebavily :D a na falcona jsem byl vždycky alergickej :D . ()

PAVLIS

Endgame má tu smůlu, že musí řešit oproti předchozímu IW víc než jen jednu dějovou linii a bohužel s žádnou z nich se nedaří pořádně zapůsobit. Zároveň snaha hrát zde víc na psychologii postav než akci moc nevychází. První třetina je proto ubrečená nuda. Pak nastupuje ohrané cestování časem „do minulých filmů“, nad kterým je jako vždy lepší moc nepřemýšlet a kterému by neuškodilo víc nápaditosti. Endgame tak jakž takž zachraňuje až závěrečný střet… ()

Emjecko

Psáno s odstupem po vyprchání hypu. Stále jsem nadšený. Série Avengers jako jediná z dílny Marvelu za uplynulé roky neztrácela na síle. Každý díl byl o něco lepší než předcházející a jestli jsem měl po Infinity War pocit, že jsme již na vrcholu, posunula Endgame hranici možného zase o kus dál. Co teď? Ať už je odpověď jakákoli, vždy bude žít ve stínu období lemovaného prvním Iron Manem a Avengers: Endgame. Jednou bude tohle všechno považováno za filmovou klasiku, svým dětem budeme ukazovat, jak vypadaly první superhrdinské filmy, jak se vyvíjely v průběhu let, přičemž Endgame zůstane něčím téměř nedosažitelným. Takhle má vypadat konec. První konec, to už mu nikdo neodpáře. ()

helrohir

Marvel sa za tých 11 rokov vyšvihol na prvotriednu továreň na blockbustery a okolnosti napomohli tomu, že "Endgame" sa stal jedným z najočakávanejších filmov za posledné roky. Ale už na začiatku musím povedať, že úplným vrcholom celého marvelovského filmového univerza pre mňa zostane "Infinity War". Hoci je nutné povedať, že "Endgame" je oveľa emocionálne strhujúcejší, napínavejší a v niektorých detailoch prepracovanejší. Lenže od komixových blockbusterov očakávam v prvom rade intenzívny vizuálny zážitok s množstvom dych berúcej, ale zmysluplnej akcie. A fakt, že zhuba tretina filmu sa drží v polohe konverzačiek trošku zhatil moje očakávania. Neberiem to však ako úplný krok vedľa, nakoľko sledovať hrdinov ako sa postupne vyrovnávajú s nastolenými zmenami situácie je svojím spôsobom tiež zaujímavé. Na druhej strane je toto jeden z filmov, keď mi nevadí cestovanie v čase, keďže tvorcovia sa prakticky v každej scéne z minulosti originálne vyhrali s danou situáciou. Finále je už samozrejme veľkolepá a emotívna šou, hoci záverečný boj dvoch armád je nápadne podobný tomu z "Infinity war". Beztak si myslím, že ide o skvelý film a ako zakončenie už teraz legendárnej filmovej série funguje viac ako výborne. 80%. ()

mrclTV

Nakoniec sa mi poradilo pozrieť si najnovších Avengerov v kine (stihol som posledný premietací deň) a musím povedať, že to bolo presne to, čo som čakal (bohužiaľ). Zatiaľ čo Infinty War priniesol jednoznačný element prekvapenia, tu také nič nebolo. Spravme si rýchly rozbor filmu: Prvá tretina sa nesie v jednoznačnej súťaži, "kto je viac v depresii z toho, že sme prehrali". Na zostávajúcich hrdinov dopadla riadna deka. (I keď niektoré scény ako z postapokalyptického filmu sú prinajmenšom otázne - všade sú porozhadzované autá - to ich nikto ani nezobral do šrotu?, športove družstvá zanikli a prečo? Veď im zomrela "len" polovica zostavy (jednoducho povedané). Taký Jaroslavľ v skutočnosti prišiel o celý tým a do dvoch rokov už opäť hral KHL?) Nasleduje druhá tretina filmu, kde sa vykreše iskierka nádeje a postupuje sa podľa záchranného plánu. Ale samozrejme, nepôjde všetko tak ako má, to by potom film predsa nemal kurva tri hodiny, ale len nejakých smiešnych 90 minút. Nasleduje pochopiteľne veľkolepý finálny súboj a závere je doslova presýtený nekonečným pátosom a nikdy nekončiacim končením. Je vidno, že jedna éra Avengerov skutočne zrejme končí a tých cca 10 rokov, ktorých im herci a tvorcovia venovali je jednoznačne cítiť. Také niečo len tak neodpálujkete jednou spomienkovou scénou. Ale je to miestami až tak Americky presladené. Veľká priamočiara výčitka - Prišlo mi to trochu ako umelo vytvorené citové vydieranie, kedže postava, ktorá mohla stratiť najviac aj zomrela = jednoznačná nátlaková hra na city (+ OK zabúdam na tu druhú, čo to nedala do konca, ale tá sa mi do komentáru práve nehodí :D) Ja som starý cynik a asi som s filmom nebol úplne kompatibilný, jeho prehnaná patetickosť a hrdinskosť mi zrejme nechcene v dvoch prípadoch vyčarila úsmev na tvári (mám za to, že pôvodný zámer tvorcov bol vyvolať v divákovi skôr opačne émocie) - 1. scéna. Získanie kameňa duše a situácia "Ja sa obetujem" "Nie, ja sa chcem obetovať" "Nie JA" To bolo fakt "cringeworthy". a 2.scéna - Záverečné zvolanie "Avengers! Ansemble" (mimochodom zaznie vôbec po prvý krát v celej sérii) - Ako, čakal som nejakú podobnú scénu, ale toto bolo fakt mimo môjho chápania. Viac postáv by sa do "obrazu" snáď už ani nevmestilo, veď tam dali úplne všetky postavy všetkých minulých, súčasných a určite aj budúcich filmov (dvierka na budúce crossovery a reštarty sú pootvorené). Prišlo mi to strašne smiešne a vybuchol som od smiechu. Všetkým zvyšným 15 ľuďom v kine to ale očividne smiešne neprišlo. A ďalšia vec čo mi na filme vadila - to, že je hrdinov až tak veľa, že sa len zmohnú na neprehľadnú veľkú melu, kde sa aj tak len všetci mlátia rukami a nohami. Kde sú špeciálne schopnosti hrdinov? Až na pár výnimiek sa k nim ani nedostaneme. V tom bol Infinity War lepší (oproti Endgame vlastne komorný a prehľadný mini film.) A ďalší trapas, jednodznačne najsilnejšia postava MCU - Captain Marvel, tak tú nechajú ostatní pobehovať si po galaxii, nech si robí, čo chce. Vo filme je síce tak 2 minúty, ale dosiahne toho viac ako všetci ostatní dokopy... mohla priložiť viac ruku k dielu, ako len stále chodiť po galaktických kaderníkoch...... Dobre, končím už s kritizovaním. .Vyzerá to tak, že som na Endgame toho našiel poriadne veľa, rozhodne nevyhrá špeciálne miesto v mojom srdci. Objektívne? By som mu dal zrejme asi len 2*. Ale nemôžem jednoducho opomenúť to desaťročné veľkolepé budovanie filmového vesmíru Marvelu. Určite, zďaleka nie každý film sa mi páčil, ale to odhodlanie, počet filmov a prepojených príbehov (a v neposlednom rade aj celosvetovo zarobených peňazí, čo si budeme hovoriť, i keď to automaticky nie je meradlo kvality)... vytvoriť a udržať takúto značku, to sa každému len tak nepodarí. A jedna významná etapa práve skončila. Skončila so cťou. () (menej) (viac)

Mykhaluu

Dokázali to. Za prvé - natočit pětihvězdičkový film, který táhl i v úvodních rozjíždějících dialozích. Za druhé - pokazit to potitulkovou scénou na zasloužené čtyři. Napínavé, epické i komorní, (místy zoufale) vtipné, přiměřeně (hutně) dojemné, dětský prvek využit decentně. Jeden i prominul ty tradiční nesmysly, ale předávka štítu v kontextu doby byla závěrečným šplechtem. ()

Estwen

Velkolepé finále. Důstojné završení série Avengers a odchod některých hlavních postav. Jen na mě už je toho CGI a přesouvání se časem trochu moc. A nechápu proč Captain Amerika háže Thorovým kladivem. Konec samozřejmě doják se vším všudy. ()

Overclocker8

Na můj vkus až příliš postav (tolik, že ani k jedné jsem si nestihl vybudovat nějaké sympatie, tedy alespoň co se týká Avengers, jen Thor jako alkáč mě pobavil. Jediný, kdo mi byl sympatický, byl Thanos, a celou dobu jsem mu fandil - je se mnou něco špatně?) a CGI. Ale věřím, že pro toho, koho marvelovky baví, to asi byla bomba. ()

RafaKrakal

Všichni Avengers se dají dohromady a vznikne z toho vizuálně epická podívaná, ale to je vše. Příběh takřka kopíruje Avengers: Infinity War, humoru je poskrovnu a osudy jednotlivých postav jsou podány značně nezajímavě. Celkově je pro mě tento film zklamáním a nebýt absolutně transcendentních vizuálních triků nezasloužil by si ani průměrné hodnocení". 55% ()

Midar

Tohle je ono? Tohle je nejvýdělečnější film všech dob? Tohle je film, který by měl každý vidět, protože kdyby ho neviděl, jako by nebyl? Jako vážně? Tahle slátanina? Tahle sra***? Ano jsem z toho smutný, ale ne proto, že by mě ten zdlouhavý a na city hrající závěr nějak dojal. Jsem smutný z toho, že to lidem stačí. Že z takovéto slátaniny udělali nejvýdělečnější film všech dob. Ten film je přitom tak strašně hloupý a prázdný. Bohužel si toho jsou tvůrci zcela vědomi a proto se rozhodli všechno to skrýt za miliony CGI efektů a aby měli jistotu, že si toho nikdo nevšimne, pojistili se ještě absolutním fun servisem. Každý správný fanoušek přece chtěl vidět bojovat všechny superúžasnéhrdiny dohromady, stejně tak chtěl každý vidět porážku Thanose, někteří fanoušci pak možná ani nevěděli o tom, že vlastně chtějí vidět Capa máchat kladivem a metat blesky jako bůh hromu, je tam prostě všechno to, co každý chtěl vidět a ještě k tomu i to, co ani nevěděl, že chce vidět. A přitom je úplně jedno, že to nedává smysl, důležité je, že jsme to vlastně všichni takhle chtěli. Nám přece stačí pouhé slovo Avengers k tomu, abychom utráceli peníze, jak prosté, jak smutné...nikdy víc. ()

DoubleJack

Decentní zakončení velké ságy. Jako celek funguje Endgame o poznání lépe, než Infinity War, což je do značné míry způsobené vážnějším tonem filmu. Vtipů je méně, za to jsou mnohem trefnější, než v předchozí části. Endgame přichází s o řád složitějším dějem, ale bratři Russovi se s tím poprali velmi dobře a pokud nemáte roztříštěnou sklerozu, nemělo by vám dělat problém mít přehled proč se co aktuálně děje. Bohužel, zatímco některé citové momenty fungují velmi dobře, některé tak dobře nevyzní, což film shazuje z levelu "dokonalý" pouze na "nadprůměrný". Přesto se ale jedná o kousek, který by každý dobrý fanoušek neměl určitě vynechat. ()

knihovna

Celé je to blbě - tak zaprvé: pokud by něco vybilo polovinu lidstva, lidé nebudou truchlit donekonečna, ale začnou se chovat vysoce racionálně - začnou plodit potomky. Už se to párkrát stalo. A vlastně to lidstvu vždycky prospělo. Za druhé - skoky v čase, změna změny a podobné pitomosti tomu rozhodně neprospěly, právě naopak. Opět to naše slavné šidítko můžeš všechno stačí jen chtít, což je pitomost až na půdu. Za třetí - Captain Marvel mě neskutečně s..la. Tanos je proti ní sympaťák. Za čtvrté - celý film na mě působil jako když si na oslavu narozenin pozveš 200 lidí a na konci zjistíš, ža to stálo zaprd, s nikým si vlastně nepokecal,ani ses moc nebavil, ale za to to stálo dost peněz. Dvě hvězdy za Thanose a Thora. ()

Arccos

Pokud má završení filmové ságy nějak vypadat, tak si nějak takto. Pár poznatků, asi zjevných, ale pro jistotu: 1) Nemá smysl Endgame vidět, pokud jste neviděli jeden nebo dva poslední Avenger filmy. 2) Nemá moc smysl Endgame vidět, pokud jste neviděli většinu marvelovských filmů. 3) Především druhou půlku Endgame si užijete mnohem víc, pokud si ty filmy budete dobře pamatovat. ()

Kanalizato

Asi starnu. Protoze bylo to sice krasne udelane, uzasne scenerie, bezchybny makeup, srdcervouci herecke vylevy...ale hlavne to bylo prazdne, jalove, predvidatelne a bez napadu. Slatanina vsech moznych i nemoznych postav a pribehu, ktera je postupem filmu cim dal hloupejsi a mene zabavna. ()

Hemlock

Když jsem uviděl délku tohoto snímku, nebyl jsem si jistý, zda mě to u obrazovky udrží bez přestávky, ale mýlil jsem se. Jedná se o opravdu úctyhodné zakončení mnohaleté série. Od začátku do konce to mělo ten správný drive a ta provázanost s předchozími díly nabývala s každou další minutou na větší a větší intenzitě. Divák neznalý Marvelovek v tom bude mít pořádný maglajz, ale pro poctivého fandu se jedná o velkolepou rozlučku - takovou, jakou si tento projekt za ty roky opravdu zasloužil. ()

Nathaniell

Každý kdo čte moje komentáře a sleduje má hodnocení, moc dobře ví, že většina Mrveláckých filmů je pro mě vlastně úplnej průser. Stan Lee byl podle mě vychován mezi křesťany a tak až do konce svého života zapíral, že je buzna. Ale jeho komiksy mluví za vše!! ... ... Nyní k filmu: 182 minut bylo možná pro pár miminek moc, pro nás kdo jsme se však na to dívali doma a v půlce si zašli v klídku zapálit, není co řešit. Ještě dodám, že jsem se na tenhle film díval jen kvůli Strážcům galaxie. Jenže po třech hodinách jsem zjistil, že nejen že mi žádná postava nevadila. Dokonce i ten kretén Tór a Kapitán Američččka mě bavili. Všechny postavy byly super a jediný o co zadrhávaly moje oči byla Kapitánka Mrvelová, což je prostě feministickej superman a TEČKA... Ovšem to už bysme mohli říct, že Iron man je mnohem víc hi-tec než Batman a tak dále... Příběh zvládl film dobře, cestování časem po svém, na jisté časové paradoxy se vykašlal, ale to bych mu nevyčítal. Je to film a cestování časem NEEXISTUJE, tudíž si každý film může vymyslet podmínky po svém a tvrdit třeba, že by z vás cesta 5,5 minuty do minulosti udělala růžovýho slona... Konec Iron Mana a Kapitána není přehnaný, není zbytečně dlouhý a vlastně jsem nepochopil, proč by měl tenhle film kohokoliv deptat... Na plnou palbu to nevidím, to snad ani nejde, pokud nejste jeden z těch, co onanuje dřív, než si vzpomene, kde má poslední komiks Negro-Pantera... Ale 4* mu dám. Tenhle film je fakt vydřel. ()

Kimkong

Dobře natočený film. U Marvelu rutina. Po deseti letech zakončení příběhu, kde se objevily všechny postavy ze současnosti a díky cestování časem také z minulosti. Každá postava tak dostala jen pár chvil. Zásadnější charaktery měly prostoru více a jejich skon, nebo happyend jsme si tak mohli více vychutnat. Neviděl jsem zde však žádný totálně nářezový moment, proto nemohu hodnotit více. ()

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý