Spodina

(festivalový názov)

Surový, násilný a šokujúci Scum je podmanivý príbeh, zasadený do nápravného zariadenia. Rozpráva o živote v polepšovni, kde násilie a brutalita je cestou, ako si vybojovať cestu na vrchol a vládnuť ako “Daddy“. Rovnako si získa rešpekt chovancov a sadistických dozorcov. Jeden z najspornejších filmov aké boli kedy vyrobené v UK je tiež filmom, ktorý zapríčinil rozruch pri jeho zverejnení. Hlavnú rolu hrá Ray Winstone, ako Carlin, pripravený sa presadiť aj napriek nepriazni a stať sa šéfom v systéme, ktorý chce zničiť. (humpass)

majo25

Jedným z cieľov filmu z prostredia nápravného zariadenia pre mladistvývh je šokovať, čo sa mu aj darí, minimálne v scénach s buzerantským znásilnením a samovraždou za pomoci žiletky. Film síce nepôsobí vierohodne, veľa vecí je zbytočné preexponovaných - šikana dozorcov i spoluchovancov, filozofovanie staršieho chovanca, nezáujem o ich problémy ani z pohľadu psychiatričky; na druhej strane to vtlačí do kresla a nuda hroziť vonkoncom nebude. Film nemá žiadnu hlavnú postavu, aj keď moralizuje dianie z pohľadu kvarteta chovancov, chýba mu tiež hudobný doprovod. Mladý Ray Winstone boduje, len mi nebolo jasné, prečo sa jeho postava pri prvej bitke vôbec nebráni a rešpekt si vynucuje až po čase. Silný snímok, ktorý v hlave zostane aj po pozretí. ()

DaViD´82

V rámci snímků o nefunkčnosti kárného systému s přístupem "silnější pes mrdá" ten vůbec nejsilnější pes na žánrovém dvorku. O to znepokojivější (a úměrně tomu i působivější), že je o mladistvé svoloči, která sice potřebuje tvrdou ruku, nekompromisní řád a disciplínu, ale již ne šikanu, ponižování, prznění a takové ty jiné milé věci. Beznaděj zdejšího začarovaného kruhu "vzpurní sígři versus zamindrákovaní dozorci" (vrcholná je v tomto ohledu především scéna Archerova přátelského pokecu s jedním z bachařů), kdy se již nápravný systém stává parodií sebe sama natolik, že plodí a učí tomu, proti čemu byl v první řadě vytvořen, snad nikde jinde nebyl zachycen tak naturalisticky, depresivně, mrazivě a přitom nemravokárně. ()

Superpero

Jeden z nejdrsnějších a nejdepresivnějších filmů. Přečkat tenhle ústav muselo člověka stát hrozně moc vůle. Bitky a sebevraždy, šikana, homoušové nebo zlí, zakomplexovaný dozorci jsou tu servírovány na denním pořádku. ()

dobytek

Hned od první scény bylo jasný, že tohle nápravný zařízení rozhodně nebude žádná procházka růžovym sadem. A to se potvrdilo až do úplně poslední scény. Film je syrovej, surovej a plnej násilí od začátku do konce. Žádnej happy end se tady nekoná. Ale je to hlavně o tý beznadějný atmosféře, dějově to je trochu slabší a často předvídatelný. Momentálně má film 75% a s timhle hodnocenim se celkem shodnu. ()

choze

Jasně, syrové sedmdesátky, ale čekal jsem to nějak drsnější... Děj nepřekvapí, ale postava rebelujícího vězně byla fajn. ()

Gilmour93

Hrozné místo, kde někteří chovanci v dospělosti zřejmě přecházejí do pozice zaměstnance a kde se zlomí i prostá mysl Kocoura z Červeného trpaslíka. Plusem možná je, že jedinci jsou odklizeni z ulic, ale to asi těžko kompenzuje stav, kdy ti zkažení tříbí své sadistické, kriminální a jiné dovednosti a pro napravitelné, nebo nedej bože omyly, je nachystána jen deprivace. Éra britských detenčních center pro mladistvé řečených borstal se možná i díky tomuto snímku chýlila ke konci.. ()

*CARNIFEX*

Názov “Spodina” dokonale vystihuje dojem či pocity z tohto počinu. Nie preto, že by nemal kvalitu, ale z dôvodu, že je takmer nakomplet o negatívnych emóciách, postavách, zlých rozhodnutiach, činoch či slovách, a to nebudem bližšie špecifikovať postavy, ktoré boli doslova extrémne nesympatické. Každopádne, dej ma vtiahol veľmi rýchlo. Takéto snímky majú silu .. ()

MM_Ramone

Anglický režisér Alan Clarke mi už raz jedným zo svojich filmov doslova vyrazil dych. Videl som jeho snímok "Made in Britain". Bol to nesmierne silný filmový zážitok. Teraz som zhliadol ďalší titul z jeho dieľne. Pozrel som si "Spodinu". A znova to na mňa mimoriadne zapôsobilo. Clarkov režisérsky rukopis je jednoduchý, skoro až komorný, ale emócie, ktoré dokáže v divákovi prebudiť sú veľmi intenzívne. "Scum" je drsná, surová sociálna dráma z prostredia výchovno-nápravného ústavu pre mladistvých delikventov. **** ()

Aky

Film na poměrně již omšelé téma šikany a zlovůle v režimních způsobech života. Co mu chybí na hloubce ponoru se (zdá se mi) snaží dohnat extrémní brutalitou a povrchní bezcitností kompletně celého personálu, která se nijak nevysvětleně bere bůhví odkud. ()

misterz

Film, v ktorom snáď nie je ani jedna kladná postava. Či dozorcovia alebo chovanci, všetci patrili do väzenia (dozorcovia ešte viac). Smutné, že práve tam, kde je treba pomáhať a dať chalanom nejaký ten zmysel do života, je miesto, kde v plnej miere prepuknú takmer všetky zlé ľudské vlastnosti. Všetko to, čo by malo byť skryté tu má voľný priebeh. Kruté, smutné a desivé... Je tu množstvo emotívne podfarbených scén, no príbeh okolo mohol byť trocha lepší a do jednotlivých postáv trochu viac nakuknúť. 80/100 ()

Kudly4

Možná jsem čekal o kapánek více. Ale i tak na svoji dobu perfektní snímek ... Celkem mi vadilo, že film směřuje spousty směry, spousty zbytečných scén apod. škoda. Mám rád tenhle typ filmu. Nakonec přeci jen 4*. ()

jojinecko

Film, ktorý sa úplne zaobišiel bez hudby...Príbeh z britskej "polepšovne", približne niečo medzi Spáčmi a Kids (brať s veľkou rezervou!), len ešte naturalistickejšie vykreslené osudy mladých výtržníkov, ktorých sa systém pokúša socializovať opäť len brutalitou a násilím...Niektoré scény fakt husté a to som videl cenzúrovanú verziu! Inak čistý dobrý priemer.. ()

Ivoshek

Příběh z kriminálu pro mladistvé (takové tvrdší polepšovny, chcete-li)... Není to v ústavu veselé prostředí, což je - a na to režisér, zdá se mi, místy zapomíná - dáno zejména jeho chovanci, kteří se tam neocitli náhodou. Na druhé straně, mohou si užít řadu zajíamavých aktivit, jako je např. ping-pong, poznávat jiné kultury, pěstovat květiny a v neposlední řadě i na nějakou tu romanci ve skleníku dojde. ()

JASON_X

V punkové době konce sedmdesátek určitě pecka, dneska už ovšem na podobné sociálně kritické filmy shlížím s velkým despektem, když vidím, kam až dospělo kdysi zdánlivě pokrokářské vykreslování všemožných grázlů jakožto obětí nespravedlivého, krutého, rasistického a já nevím jakého ještě společenského systému. Dlouhodobé nahlodávání a rozežírání mentality obecného lidu i společenských struktur podobnými "angažovanými" díly dospělo až k naší dnešní bezzubé, změkčilé, zdegenerované společnosti (mám samozřejmě na mysli západní společnost celkově). Z filmového (scénáristického) hlediska je to pak dílo místy poněkud nevyrovnané, kostrbaté, ale jeho stáří je polehčující okolností. ()

Vojcl

Silný až děsivě realistický snímek, který si bohatě vystačí bez hudby i s minimálními náklady. Skvělý herecký výkon mladého Raye Winstona,ale vlastně i všech zúčastněných. Ano, také mi to připomnělo Sleepers. Škoda jen toho dosti nedořešeného konce.. "I am Daddy now!" ()

Martin741

Mno jo, basy su drsne, ci uz tie spanielske, indicke, talianske, ruske alebo co aj viem hoci aj bitske, drsnost, surovost a vytrznosti vladnu pokial viem vsade. Ked si vsak odmyslim toto, je to len nudna britska konzervacka iduca na zaklade vzorca - dialogy - nuda - dialogy -nuda -dialogy - uchylka - nuda. Nicim zaujimavy britsky film, herci mi nehovoria nic, reziser Alan Klark uz asi okrem tohoto nic schopne nenatocil : 50 % ()

Radiq

Tak tohle, to byla bomba. Drsnost, hrubost, nepřátelství. Buzerace, sebevraždy, násilí. Nezájem autorit. Brutalita. Beznaděj chovanců. V tomhle filmu se moc nenasmějete. Já se nezasmál vůbec. To bych musel být hovado. ()