Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Maniik88

Moderný Robinson ponechaný na Marse s pytlom brambor a sračkami od svojich parťákov. Znie to ako dobrý nápad. No debilita, predvídavosť a opäť raz amícke onanovanie nad svojou vínimočnosťou film zrazili hodne dole. Nejdem tu radšej ani opisovať fyzikálne nemožné sprostosti, čo tam boli. Plusové body zberá, od Ridleyho očakávaný, prekrásny vizuál. Herci ušli, sem tam to bolo vtipné a najmä zo začiatku aj zaujímavé. No ako sa blížil koniec a ako sa to snažili zdramatizovať, o to viac debility nastupovalo a pokazilo mi to spočiatku slušný dojem. ()

MFloyd

Začínám přemýšlet, že asi já jsem ten Marťan, když si dovolím tomuhle filmu udělit tak málo hvězd. Moje hodnocení má ale své důvody. Nejdřív ale řeknu, co se mi na filmu naopak líbilo a byl bych v určitém případě ochoten mu za to udělit o hvězdu víc. To jak se podařilo ztvárnit Mars a všechny ty super efektíky. Proti tomu se nic nedá říct. Hudba je z většiny taky super, až na výjimky, který se tam fakt nehodili (ABBA). Ale byla minimálně originální. Bohužel je to všechno, co můžu na tomhle filmu ocenit. Jak jsem totiž film sledoval, byl jsem víc a víc na**anej. Co je na tomhle filmu úplně k blití, je ta americká klasika, kde všichni na sebe skáčou, poplacávaj se po zádech a to jen proto, že ten "Marťan" podal hlášení, že se právě podělal. Dokážu to ještě snést, pokud je to tam třeba jednou, nebo dvakrát, ale tady to byl pomalu každej druhej záběr. Ale co je na celým tomhle filmu to nejsmutnější je, že ačkoli jde o film, při kterým bych se měl bát o hlavního hrdinu, tak mi bylo úplně jedno co se s ním stane. Navíc mi všechny ty "vtípky" a husté dialogy přišli trapné. Tenhle film mě po první hodině přestal bavit a dokoukal jsem ho jen proto, abych věděl, jestli se to potom zlepší. Bohužel mně přišlo, že to bylo právě naopak. ()

Stanix

Stručně, věcně a jasně, asi takhle: Promyšlený scénář, chytrá komunikace a jiné chytré pochody např. inventivní cestování ve vesmíru. Děj táhne sqele a trosečníkovi se fandí jedna radost. Prostě na první pohled se zdá, že je všechno jak má být. Bohužel Houstne máme tu jeden zásadní problém. Ptám se: Kde se do háje poděla psychika lidí?? Ve snímku tohohle typu, tedy "vesmír a astronauti" je trestuhodné vyobrazit postavy tak plytce. Žádné pochybnosti, pocit beznaděje, špatná rozhodnutí. Nic! Všechno je absolutně jasné, víme přesně co má kdo, kdy, kde udělat a jak. Tohle je podle mě velká škoda a nevyužití potenciálu na max. V konfrontaci vychází Interstellar s přehledem jako absolutní vítěz. Za mě tedy srážka 20% za výše uvedené. Jinak celkem dobrý. ()

darthhokro

Moderní Robinson Crusoe s příšernou kolotočářskou dizghotékou, aneb jak je důležité umět vypěstovat z hovna erteple. Každopádně je to príma zábavná sci-fi, narozdíl od interštelářu od Kryštofa Nudila. Slabší 4. ()

Godhaj

,,Mark Watney, space pirat.“ Podle Marťana to vypadá, že přežít na Marsu není zase takový problém, stačí mít základy botaniky a pak už jen čekat na záchranu. Na můj vkus byla tahle látka zpracována až moc komediálně a pohodově. Napětí tady v podstatě neexistuje, Markovi jsem sice fandil, ale už předem jsem věděl, jak tenhle optimisticky naladěný filmeček dopadne. Příběh je typicky vesmírně zachraňovací alá Apollo 13, bez žádných výjimek, což mě trochu mrzelo. Trocha invence by určitě neškodila. Dobře se na to dívá, řemeslně je to zvládnuté dobře, ale nemám vůbec žádné nutkání to vidět znovu. ()

elimS

90% - komentář 20ti slovy: Pěkná "survival" podívaná, kde k přežití stačí hovno a brambor :D Závěr ve vesmíru sice trošku přitažený za vlasy, ale jinak bez chyby. ()

Azrail

Velkolepé představení Matta Damona. Skutečně, většina filmu bylo jen o něm a na jeho bedrech i spočívalo, aby to utáhl. A mohu říci, že se toho zhostil bravurně. Ostatní herci, ačkoliv nikdo z nich mě vyloženě neiritoval, byli jen Damonův kompars a Damon ukázal, že herecké kvality opravdu, opravdu vlastní a že jsou výtečné. Marťan není dokonalý film, ale herecký výkon tu opravdu dokonalý je. A Ridley znovu ukázal že filmy, kde záleží hlavně na komorním pojetí a hereckých výkonech mu opravdu jdou a pořád je má v merku. Vizuální dokonalost netřeba rozpytvávat, scénerie Marsu i ostaních "lokalit" jsou vskutku velkolepé a ač příběh by mohl být o maličko dokonalejší, stále se jedná o velmi nadprůměrný sci-fi biják a mě jako skalního sci-fi fandu vážně nadchnul. Doufám že nový Alien bude stejně epický. ()

Belsazar odpad!

Nereálný příběh (s nereálně jednajícími hlavouny z NASA) o tom, kterak hrdinný americký kosmonaut udělá cokoliv, jen aby naplnil to, co z Marsu píše své kapitánce (parafrázuji): A až budeš mluvit s mými rodiči, řekni jim, že umírám za něco velkého a krásného. Moc pěkná snůška politicky orientovaných řečiček. Za takovouhle politickou propagandu by se Svaz sovětských socialistických republik stydět nemusel. Jak jsem byl naivní, když jsem doufal, že uvidím něco na způsob Tarkovského Solaris. Marťan je vlastně ještě o něco horší než Most špiónů. A info pro pochybovače: Viděl jsem (a patří k mým TOP) úžasný sovětský film (právě Tarkovského Solaris z roku 1972), kde politika vůbec nebyla. Přesto mohl takový film vzniknout. Dnes je zkrátka jiná doba, dnes je mistrem propagandy náš velký bratr. ()

Gromit

Ridley Scott je prostě frajer! Přestože brzy oslaví osmdesátku, dokázal natočit film, na který by se nezmohli ani jeho mnozí o dvě generace mladší kolegové. Marťan ovšem není jen vynikajícím scífkem (dodávám, že se mi moc líbil i Prometheus), je také upřímnou oslavou síly lidského ducha, čímž mi trochu připomenul Zemeckisova Trosečníka. A v neposlední řadě i nezapomenutelným hereckým koncertem Matta Damona, který toho Oscara sice nakonec nezískal, ale určitě by si jej zasloužil víc než Leo. Nezbývá než doufat, že se Ridleymu podaří na tento úspěch brzy navázat! ()

himor

Celkom slušný filmový zážitok aj napriek tomu, že Matt Damon najlepšie zahral v Team America :)) Držal som mu palce a bol som sklamaný keď mu vybuchol sklenník s trávou a hľuzami...ale napokon to dobre dopadlo a vyhral na celej čiare, aj keď to bolo na končeky prstov. Ešte by ma zaujímalo, že odkiaľ bral stále tie vrecia na fekálie? Asi s tým rátali, že to Matt celé doserie :D 85% ()

DaweForeman

Vzhledem k tomu, že se nejedná o klasické sci-fi od Ridleyho Scotta, tak se toho zhostil takovým způsobem, že to bylo napínavý po každičkou minutu filmu a člověk se vysloveně nenudil ani chvíli. Rozhodně pomohlo i to, že se tu moc ani nezaobírali klasickým psychologickým klišém o přežití ve vesmíru a jak to působí na psychičku člověka, ale je tu vidět opravdová snaha, jak se s danou situací opravdu vypořádat. Dobrý je taky zmínit i daný humor, který i přes tu všechnu těžkou atmosféru tu působí jako určité zpříjemnění a rozhodně není otravným prvkem. Přesto i když se celkem tenhle film podařil, není to něco, co by si člověk častějc pouštěl, ale spíše tak nějak stačí jedno shlédnutí, aby člověk věděl, o co se jedná. ()

Don82

Ridley Scott natočil vynikající poctu lidskému vědění a neutuchající touze jít dál a posouvat hranice možného. Marťan není o filozofování nebo přemítání coby kdyby. Je o tvrdé dřině, hodinách studia a praktickému přístupu k neočekávaným problémů. To je to co dělá film překvapivě skvělým. Je zde možné vypozorovat antologii k našemu všednímu životu. Nejednou se můžeme dostat do zdánlivě slepé uličky a to ani nemusíme být na Marsu, ale na Zemi. Samozřejmě zde hraje roli i případná souhra náhod, podepřená špičkovým technickým vybavením, ale přesto The Martian má zcela jasné poselství o tom, že naše snaha se dřív nebo později vyplatí. Nevím co dodat, nemohu najít jednou vteřinu filmu kdyby se mi něco nelíbilo. Scott pořád umí a tady to dokázal jednoznačně. ()

ŠpetaMarek

Gravitace, Wall-E, Martan... Co maj tyhle filmy spolecneho? - Nejdebilnejsi vyreseni patove situace. Trochu me to misty nudilo, ale kazdy zaber na Hermes me ohromoval. ()

Najt

Předtím Interstellar pak Marťan. Matt už vážně neví kam dřív, ledová planeta nebo Mars? samozřejmě, že Mars!!!, protože tam hrál celý film. Matt Damon ve filmu Marťan, aneb nostalgie a vzpomínka na Bourna, který si vždy poradí, a to je přesně to co mu sedí. Marťan je neuvěřitelná jízda, která by neměla chybět v žádné sbírce filmového nadšence. Damonovi prostě tyto vesmírné dobrodružství opravdu sluší ()

nenet

Marťan byl pro mne bohužel těžce bezemoční, pustý a nudný přesně jako ten rudý povrch Marsu. Nic nového jsem se nedověděla, vtipu a akce pramálo, plochý předvídatelný děj a k tomu vcelku nevýrazný Matt Damon, který mě tedy daleko více než zde zaujal jako Jason Bourne. Vizuálně pěkné, jinak ale nikde nic. ()

papadoce

Oslava zemiakov a neskutočne pozitívny film. Vlastne, keď sa nad tým tak zamyslím, tak jeho hlavné posolstvo tkvie v tom, že nikdy neprestaň používať mozog. Na Ridleyho až neskonale pozitívny počin, jednoznačne (už zase) podporený skvelým výberom hercov. V tom bola vždy sila Ridleyho Scotta a jeho občas aj slabších filmov, ktoré herci vytiahli z prúserov. A áno, toho amerického patosu tam bolo aj za dva fúriky, ale srali muchy na to, veď na Marse netočíme každý sol. ()

Scraffy

Film plný nápadov a napätia zo skvelými hercami a ešte lepším režisérom. Nebyť toho až zbytočne moc akože "vtipného" poňatia a troška slabšieho finále, tak vôbec nebudem zaháľať a dám tomu plný počet. Čo už. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)