Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Dánek

Neskutečně korektní a propagandistický film, který nejspíš financoval i někdo z Číny. Misi vede žena, jsou tam zastoupeny všechny menšiny... Odraz této doby, aby všichni byli spokojeni. Damon hraje fakt dobře, občas je to i sranda, ale jinak mi to příjde jako film určený k naklonění USA veřejnosti k financování cest na Mars. 60% ()

Rudinsky

Scott je už na tom podobne ako Spielberg - natočil toľko (kvalitných) filmov, že mávnutím ruky, s ledabolo pohodenou Go-pro kamerou a bio zemiakmi vystrúha "remeselne presnú" pohľadnicu v akejkoľvek stopáži filmu. V tomto smere Marťan funguje - aj napriek jeho komorne poňatej koncepcii - stopercentne. Oproti nedávnym Ridleyho šialenostiam je navyše povýšený o solídny feel-good scenár, sympatického Di-Damona (záverečné fúzy a 15kg dole proste nepustia) a veľmi šikovne napísané postavy. Takže namiesto prehnanej glorifikácie - Marťan je fakt dobrý film. Peoples champion. Ale nič viac:) PS: Rogue to vystihla perfektne v jednej vete ()

Torimmer

Když sem čekal Scottovskou depresi alá Vetřelec či Blade Runner, byl jsem mile překvapen humorem, který není zdaleka násilně vyvoláván, ale skvěle vyplývá ze situace. Matt Damon skvělý, scénář chytrý a já skvěle pobavený. Jen to mohlo být kratší a odpustit si přílišné amerikanizování a fail s "iron manskou" rukou. ()

KoRner

Rozumné sci-fi, ktoré celý čas pracuje s myšlienkou "čo by bolo keby...". Na rozdiel od Promethea sa tu nevyskytuje jedna iracionálne zmýšľajúca postava, takže nikto svojím chovaním neštve. Na druhej strane mi tam po celý čas chýbalo nejaké to napätie, ktoré by film oživilo a s ktorým tak perfektne pracovala Gravitácia. Matt však svojimi vtipmi dokázal často pobaviť. Pri dodržiavaní realistickosti trochu zamrzí, že Scott nechal pracovať zvukové efekty aj v prázdnom vesmíre. Lepšie by to bolo s temnejším záverom, ale ok. Celý svet sa teší z úspechu amerického vesmírneho programu. [7/10] ()

Zagros

Marťan mi připomínal klasickou americkou pohádku pro dospělé, kde od začátku tušíte, že to nakonec všechno dobře dopadne. Postavy byly od začátku jasně dané, šablonovité a bez vývoje. Od prvního objevení na plátně se dalo čekat, jak budou reagovat. Celkově mě film nedokázal vtáhnout do děje a vzbudit ve mně pořádné napětí (na rozdíl například od Interstellaru). Je to docela škoda, neboť obsazení a výkony herců byly dobré. Možná to chtělo lepší scénář a režii. Film je to dobrý, ale spíš na jedno shlédnutí a netřeba vidět vícekrát. ()

Jiriczzcek

Pro mne tedy zklamání. A velké. Vizuálně bez chyby, ale dlouhé, nudné scény o ničem, tento film zabíjejí. Po druhé už to vidět ani nechci. ()

matolas

Pele-mele Stroskotanca a reklamy "Študuj vedu a techniku". Vôbec nie zlé, ale trošku ma rozčuľovali hlášky typu "I'm going to have to science the shit out of this" a celkovo ten cool prístup k vede. Ale z danej témy sa asi viac vyťažiť nedalo, celkovo spokojnosť. (Najviac potešil Bowieho Starman.) ()

666Carnage

Ridley Scott je jeden z mých nej režisérů. U Promethea jsem ho trochu proklínal, ale už jsme mu to odpustil. Je prostě vidět, že tenhle Pán sci-fi umí. Marťan je hodně povedené sci-fi řízlé Robinsonem C. film má sice 140 minut, ale má ty dobré temno a tak rychle se sžijete s Mattem, že si to užíváte s ním a dost mu fandíte. Nevím, zda je možné, vše co se ve filmu odehraje. Ale co.......je to sci-fi. Já jsem si film užil a můžu ho jedině doporučit. Pro fanoušky vesmíru je tenhle film povinností a měli by na něj mrknout. Sice už Amerika dala hodně peněž za záchranu Matta Damona, ale když je to taková zábava, tak ať ho zachraňují ještě třeba 100x. 95%. ()

Kienast

Super !!! zábavné, napínavé, fandil jsem Watneymu jak nejvíc šlo ... super dobrodružství, jsem nadšený, rád to uvidím znova a rád si přečtu i stejnojmenou knihu .... Kvalitně odvedená práce jak herci ( Matt Damon, Jeff Daniels, Chiwetel Ejiofor,.. ) tak Ridley Scottem :) ()

Wally

M. Damon one-man-show...ale strašně dobře zfilmované. Kdyby nebylo záběrů z vesmíru a prostředí NASA, tak by člověk ani nepoznal, že se jedná o příběh z jiné planety. V podstatě jde o moderní pojetí osudu Robinsona Crusoea s tím, že tentokrát je zasazen na Mars a ačkoliv film sem tam působí jako dokument o tom, jak zútulnit nehostinné prostředí na jiné planetě, tak jde o film vysoké kvality....a jde to i bez nějakých mega super vizuálních efektů... ()

DavidS.

Scottovo velké sci-fi vzkříšení ani další Apollo 13 se nekonají...Na to je Marťan příliš frivolní, neoriginální, komorní a bez gradace...Nemluvě o kouzelných lepících páskách a igelitu... ()

Lukoboss

Je to krásně natočený, řemeslně precizní práce R. Scotta je znát, už je to taky zkušenej bard, aby to mělo pořádnou kvalitu. Ano, pár přešlapů se u něj taky našlo, ale víceméně není o čem pochybovat. M. Damon to taky zvládá s přehledem a já doufám, že už konečně dokázal, jakým hercem je (nejednou jsem se setkal s kritikou na jeho adresu). Proč ale dávám nakonec "jen" 3*, je fakt, že Trosečníka už jsme tady měli, Interstellar taky a Gravitaci jak bys met. Mám pocit, že je to sci-fi pohádka pro dospělý, která čerpá právě z těchto snímků a nepřináší nic novýho. To je pro mě důvod, proč s hodnocením nejdu výš. P.S.: A nějak nepředpokládám, že by NASA něco takovýho ventilovala do světa, natož aby se kvůli záchraně obrátila na Čínu, to si fakt neumím představit. ()

wooozie

V dnešní době plné negativních zpráv, kdy se kamkoliv otočíte a pomalu aby si člověk bral prášky na depresi z té negativity, si jenom tak zajdete do kina a dostanete pořádně vtipnou, radostnou a pozitivní dávku přímo do žíly. U málokterého filmu jsem měl takový super pocit, jako teď u Marťana. Ridley Scott se s tím nemaže a hned od začátku to servíruje pěkně zostra. Žádné vykecávání, zdlouhavé úvody, či nesmyslné vedlejší příběhy, které by nakonec vedly do ztracena. Místo toho dostaneme one man show Matta Damona, luxusní casting i v malých rolích a hlavně oslavu vědy a lidstva jako takového. Jenom malá poznámka, kterou říkám u každého vesmírného sci-fi - největší chyba naší/současné generace je, že jsme v podstatě rezignovali na dobývání vesmíru a přestali jsme si dávat velké cíle. Smutné je, že na takovém Měsíci lidé nebyli už více než 40 let a jediné zprávy o misi na Mars jsou ty, že se plán cesty opět posouvá. Naštěstí tu máme kinematografii a s ní filmy, jako je Marťan. Tady není o čem diskutovat, jasných 5*. ()

HiddenDragon

Vesmirny Kutil Tim Matt Damon :) Po filmarske strance velmi kvalitni podivana se vsim vsudy. Napr. vubec netusim, jak udelali to prostredi Marsu, ale pusobilo to opravdu skvele. Obleky i kulisy taky perfektni. Scott proste tyhlety vesmirne filmy umi, to se musi nechat. Problem je, ze to neni uplne cista sci-fi, jako treba "Interstellar" (2014). Je to jakasi ne az tak vzdalena budoucnost, kdy sice NASA uz leta na Mars s lidmi, ale neni zde zadna cervi dira ci podobne zalezitosti, "jen" normalni let vesmirem. Filmovi fandove si udelaji predstavu, kdyz reknu ze je "Martan" mixem "Apolla 13" (1995), "Trosecnika" (2000) a "Gravitace" (2013). [spoilery!!!] Mark Watney zde prekonava improvizaci ve stylu MacGyvera zdanlive neresitelne situace a snazi se prezit. Filmove to sice pusobi vse fantasticky, ale osobne mi u mnoha scen vrtal cervicek pochyb, ze tohle by proste neslo. Uz uvodni "operacni" scena byla pro me trochu pritazena za vlasy, ale budiz. Vypestovani brambor, efektni. Horsi uz je to s prezitim na teto strave. Musim proste verit, ze mel jeste dostatek dalsich zasob a suplementu, protoze jen z brambor by se prezit bez komplikaci nedalo. Navic az ke konci ho ukazali, ze jako zhubnul, i kdyz az moc okate bylo jasne, ze to neni on, jelikoz byla postava snimana jen ze zadu. Cili trochu fake proti "realne" vyhublemu robinsonovi Hanksovi. Technicke reseni nastalych problemu opet efektni, ale zase s vyhradami, ktere asi beznemu divakovi vadit nebudou. Napr. jsem videl obsahly dokument, kde vysvetlovali, jak narocne je vyrobit skafandr pro Mars kvuli jemnemu prachu, ktery vleze vsude. Ve filmu jsou sice uzasne ukazany "dust devils" viry, ktere na Marsu jsou, ale ucpat obri diru po prechodove komore plachtou a izolepou? A to neni jen tento pripad. Napr. na zacatku se temer prevrati modul MAV, ale pritom nekolik set kilometru dal je ten samy modul pripraven uz pet nebo kolik let dopredu? Co kdyby se taky prevratil? :) To proste nedavalo smysl. Stejne s odlehcenim pro zaverecny odlet...to uz jsem si rikal, ze opravdu Scott mermomoci tlaci na pilu. Nasledna "ironmanovska" scena taky velmi pochybna. Uz v "Gravitaci" jsme videli, jak je tezky pohyb ve vesmiru a tady se astronauti sebejiste pohybuji kolem lodi bez zajistovacich lan, lod "obepluje" Zemi, aby nabrala rychlost, ale pritom se zazracne spoji s vystrelenou zasobovaci sondou - z logiky veci naprosto sileny manevr, ktery tvurci jeste prekonaji prave manevry Hermesu v zaveru. Prislo mi to, jak kdyby se na obezne draze snazili najit berusku. Ale dobre, nekde "v pozadi" jsou ty silene vypocty a mozky, umoznujici nastaveni kursu, coz jako ukazala ta scena se superpocitacem NASA. Ale tohle vsechno vzato dohromady mi neustale zpusobovalo svedeni "nevericiho Tomase". Lepsi je mit opravdu "cistou" scifarnu, anebo naopak realistickou zalezitost, ktera se stala, jako je "Apollo 13". "Martan" je sice trikova lahudka, misty s peknymi myslenkami, fajn atmosferou, herci i soundtrackem, ktera ale v nekom jako jsem ja budi neduveru kvuli svemu macgyverovskemu stylu, kdy je vlastne mozne uplne vsechno. () (menej) (viac)

Nassau

In the face of overwhelming odds, I'm left with only one option, I'm gonna have to science the shit out of this. Technicky vypiplaná svěží sci-fi jízda, po které se na rozdíl od skvělého Interstellaru nebudete cítit naprosto vyždímaní, ale plní energie. Damonovi to šlape a jako hláškující král Marsu předvádí parádní výkon. Stejně tak Ridley, který si u mě zlepšuje lehce pošramocenou pověst. Skvělý film. (85%) ()

bari68

Toto Ridley vie, toto je jeho parketa. V tomto filme použil vlastne takmer všetko z jeho repertoáru od vizuálnej stránky až po celkový dôvtip, ktorý film obsahoval. Dej a celková atmosféra diváka pohltí a príbeh tak má fantastický spád. 4,5 hviezdy. ()

Mistickzz

Čítal som knihu takže som vedel do čoho idem a Ridley konečne potvrdil, že aj na staré kolená vie točiť. Kniha bola síce lepšia ale tak to už je maličkosť.. ()

joora1

Velkolepá vesmírná podívaná opět po dlouhé době z planety Mars.Tomuto dobrodružství bych vytknul jen jedinou věc. Nebylo to tak strhující jako například Gravitace nebo Interstellar. Byly tam i napínavé scény, ale nic jak se říká "na doraz". Celý film jsem měl pocit, že to je taková vtipná odysea aneb trosečník na Marsu. Tím nechci říct, že by se mi film nelíbil, právě naopak. Možná tento styl byl naopak i plusem. Nicméně pořád jsem měl u Riddleyho Scotta ten pocit, jakoby cílené vsadil na jistotu, aby nic nepokazil. To se mu však více než povedlo. A Matt Damon opět konečně v roli, která mu vyšla na maximum. ()

adam9

Návštěva Marsu utekla rychle, těžko bych hledal nějakou horší pasáž. Avšak mám jednu velkou výtku, která film stojí jednu hvězdičku: ten neustálý pozitivní duch hlavní postavy byl až moc neuvěřitelný. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)