Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

venison

Těšila jsem se na nadupanou sci-finku, kde půjde hlavně o to přežít někde, kde se to nikomu ještě nepodařilo.. Bohužel jsem dostala jen hodně drahou a hodně výpravnou reklamu na NASA.. Celou dobu jsem myslela na Toma Hankse a jeho famózního „Trosečníka“.. Matt Damon podle mě může hrát skvěle vyšinuté a geniální lidi, protože se skvěle tváří a vy mu prostě zblajznete roli vlka v kůži jehňátka, ale tohle vesmírné tváření mi nepřišlo pro tento druh filmu zase až tak zajímavé.. Celkem mě překvapilo, že film postrádá „nepřátelskou“ atmosféru planety, minimum emocí, filosofie a psychologických projevů.. V podstatě mi zde hlavní hrdina přijde jako někde na táboře, kde ho vedoucí zapomněli.. Každopádně sympatická byla chladná hlava hlavního hrdiny, který se rozhodně nebránil používat mozek a své vědomosti, zkušenosti i výcvik NASA dokázal vytěžit na maximum.. Navíc byl scénář místy více méně vtipný :-) Část na domovské planetě Zemi mě rozčilovala.. Celkové posouvání časových plánů a rušení bezpečnostních postupů včetně názorových rozbrojů velícího týmu.. K posádce mise na Mars jsem si nestihla na začátku vybudovat dostatečně pevný kladný vztah, takže si to tím koncem zazdili úplně.. I NASA.. A Čína.. Vlastně i Damon.. Možná by to sem tam chtěla vypustit nějaký ten happy-end.. Epilog dodal celému příběhu na „opravdovosti“, hezky vymazleno ;-) Podtrženo, sečteno = „Marťan“ neurazí, ale ani příliš nenadchne a brzo upadne v zapomnění.. A „Trosečník“ pro mě bude prostě pojem i za dalších pár let :-) ()

elanius

(127/2015) / Nevidel som trailery ale mal som o Marťanovi vytovrenú akú takú predstavu z rozprávania okolo. Táto predstava, ktorá bola síce odlahčené ale stále dramatické scif-fi, padla po 10 minútach. Dráma sa nekoná, Marťan je priamočiara dobrodružná komédia. Excelentná. (8/10) ()

anglanek

Presne jak jsem cekal...Americkej konec. Nekomu zachrani život pistole druhemu zase nejlepší pritel,kamarad...tady je to Igelit ,ale v pohode sve fanoušky si to najde. Na Cuaronovu Gravitaci to rozhodne nemá ale rodine Smolikovic se to vyrovna. Ale zase pozor...videl jsem to doma ne v kine. ()

LadyDevil

Nejen že mi už Matt neleze na nervy svým ksichtíkem (podobně jako DiCaprio a Pitt), ale odehrál to dobře, líbilo se mi, že Marťan není patetický, jak by se dalo očekávat, ale Ridley tam zakomponoval příjemně odlehčený humor. Vesmírné scény ve 3D stojí za to, ráda se vydávám do těhle světů... ()

Kmotr76

Lepší než knižní předloha. Zatímco Andy Weir (povoláním programátor) se za spisovatele považovat nedá, Ridley Scott svoje řemeslo ovládá dokonale. Weirova prvotina byla místy nezáživná a pořád na jedno brdo. Weir se navíc vůbec nenamáhal popisovat exotické prostředí Marsu nebo náladu hlavního hrdiny. Rozepisovat nudné chemicko-fyzkální postupy mu naopak šlo. Scott se v záběrech na marťanskou krajinu vyžívá, i Markova postava je o něco uvěřitelnější (pořád působí až moc v pohodě, na to, že stráví přes 500 dní sám na cizí planetě a nejednou mu jde o život), Damon se na něj typově fakt hodí. Celkově jsou charaktery ve filmu vybrány dost slušně. Již zmíněné nezáživné technické postupy jsou ve filmové podobě pochopitelně mnohem stravitelnější. Ani patriotismus mi nepřišel nijak zvlášť nesnesitelný (opominu-li Číňany...) a vlastně to k tomu i celkem sedělo. Ve výsledku tedy stále netradiční sci-fi, námět se ale zkrátka hodí více na plátno než do knihy. Ta neobsahuje nic, co by nešlo - a lépe - převést do filmu, žádné filosofování jako v případě klasik science fiction. Je to čistá zábava, akce a napětí, na které se mnohem lépe kouká než se čte. ()

neoBlast

Ridley Scott a vesmír prostě pasuje dohromady a rozhodně preferuji jeho čas v mém oblíbeném sci-fi žánru než u dalšího pokusu o resuscitaci sandálových velkofilmů. V Marťanovi je všechno vlastně dokonalé - dobré obsazení, atraktivní zápletka, technická stránka... ale motor filmu jede se na volnoběh, nikdo netočí srdcovku a pochybuji, že se snímek pro diváka srdcovkou někdy stane (pokud tedy nehákujete v NASA). Stejně jako u mistrova Dobrého ročníku se i zde rád v budoucnu zastavím, ale Ridley marně hledí do výšky ke svým předešlým, nejen sci-fi, monumentům. 80 % ()

ywo666

V pohode film. Najviac ma pri tom bavila komediálna zložka. Skvelo obsadená vec. Nie je to nejaký úderný film z ktorého by som padal na zadok. Ani nezdieľam veľkú chválu ako sú som počúval zo všetkých kútov. Dej je viac menej zhrnuteľný do pár viet. Jediné prekvapenie sú konkrétne vychytávky ako prekonať prekážky. Ale je to natočené zručne a po filme zavládol pocit spokojnosti. 75% 4* ()

Pavlínka9

Nějak jsem již před rokem, když jsem viděla pár záznamů z příprav, nevěděla, jaký bude koncept filmu. Jedním slovem - je to rozhodně zvláštní....Pozitivní nadhled ve filmu je velikým přínosem, ale zároveň to kazilo tu "vážnou" část, kterou film má, jelikož představa, že jste zůstali sami na planetě Mars na několik měsíců, jelikož dříve se k Vám prostě nikdo nedostane a ani nevíte, zdali Vás "zachytí" - je dost děsivá a ve filmu se k tomu postavili velice "realisticky", ale v určitých částech až "komický" pohled na věc kazil danou situaci...Takové rozpolcené mi to přišlo. Více se mi líbila posádka, než samotný Damon....Interiéry pro mě byli lepší než exteriéry :D :D Ale hlavně mě tak nějako celkem ani nezajímalo, jak to vlastně skončí :D :D Při finální scéně při "unikání" ze skafandru jsem seděla napnutá jak gumička, to ano - ale to byla jediná scéna...A to je právě ten problém - jediná....Myslím si, že Marťan uspěje v dalších "významných cenách", ale u mě jen za 2*. ()

noriaki

Síla Marťana spočívá v jeho odlišnosti oproti předpokladům. Námět vybízel k natočení komorního, psychologického a samotářského survivalu. Ridley Scott přišel s odlehčeným a překvapivě svěžím dramatem o vynalézavosti mnoha lidí. Umanutý botanik je sice zdaleka nejdůležitější, bez úsilí ostatních by ovšem neměl žádnou naději. A stejně tak si musí půl na půl rozdělit zásluhy o parádní atmosféru. Matt Damon využil tu spoustu času před kamerou na výbornou, ale minimálně stejně dobrou práci odvedl i zbytek ansáblu a pohodový soundtrack. S tím bohužel souvisí i jediný opravdový zápor filmu. Celou dobu je jasné, jak dopadne. Já jsem to věděl a vy to takové víte. A to je škoda, protože si troufám tvrdit, že kdyby v té vypjaté scéně záchrany Mark Watney zemřel, tak to hodně lidí bude rozdýchávat ještě dlouho po závěrečných titulcích. Tím by se z výborného snímku stal výjimečný. Top 10 za rok 2015. ()

majxik

Ty jo, docela jsem se toho bál, četl jsem dost hrozných názorů i recenzí, takže jsem se odhodlával až do dneška jestli to úbec zkouknout, a víte co? Film se mi líbil, takže doporučení, nečtěte recenze ani názory předtím než se kouknete na film :) ()

romajz15

Jestli tenhle film nedostane alespoň tolik oskarů jako opěvovaná Gravitace, tak už nevím. Marťan má stejně dokonalý vizuál, o hodně lepší příběh a herecké výkony a také zajímavější soundtrack, který je vážně skvostný. Člověk by řekl, že film, kde přes dvě hodiny sledujeme prakticky pouze jednoho herce (překvapivě mají i ostatní postavy dost prostoru narozdíl od Gravitace) bude nudný, ale opravdu jsem se ani jednou nekouknul na hodinky a místy máte z filmu dokonce nervy napjaté k prasknutí. ()

hroubek

Ridley Scott nám předvedl, že by byla chyba ho odepsat. Marťan je pecka. U třetí rok po sobě tu máme ambiciózní sci-fi film a k mé velké radosti se zatím nedostavilo zklamání. Marťan je ten typ filmu, který bude bavit celou rodinu a i lidi, který klasické sci-fi filmy moc nemusí. Je to hlavně dáno parádním příběh. Knihu jsem nečetl, ale je vidět, že si scénářem Drew Goddard pěkně vyhrál a velmi dobře zvládl nacpat do filmu do zajímavých charakterů. Ze všeho nejvíce mě těší, že Ridley Scott předvedl, že má parádní formu. Scott je velmi zkušený režisér a moc dobře ví jak vypravovat filmy a také co divák chce. A tady nám to dává plnými doušky. Technickou stránku má Scott malíku, o vizuálu se ani zmiňovat nemusím. Celý film je natočený dost odlehčeně a díky tomu mě bavil mnohem víc, než jsem očekával. Naštěstí má to odlehčení svůj význam, a když potřeba zvážnět, tak to jde bez problému a krásně to vyplývá z děje a nepůsobí to ani trochu křečovitě. Přesto si stojím za tím, že je film mnohem odlehčenější, než se na první pohled může zdát a díky tomu bude krásně vyčnívat nad konkurencí. Velkou pochvalu si zaslouží herci, kteří si nekradou prostor pro sebe a hrají velmi profesionálně, jelikož jich je tady až moc. Matt Damon "skoro" táhne film na svých bedrech. Celé to stojí a padá s Damonem, jelikož kdyby jsme to Damonovi nevěřili, tak by pro nás následný vývoj nebyl důležitý. Damon dává své postavě vtip, šarm, inteligenci a dělá ze své postavy jednu z nejsympatičtějších postav tohoto roku a ke všemu je to postava, které nelze nefandit a doslova se s ním radovat, když se mu něco povede nebo s ním trpět, mrznout nebo se o něho v rámci možností "strachovat". Jessica Chastain je velmi dobrá jen nemá tolik prostoru kolik by si zasloužila. Totéž platí i pro Michaela Peñu, který je opět sympaťák do nepohody. Kate Mara je velmi fajn a má opravdu povedené scény. Sebastian Stan a Aksel Hennie nejsou tak výrazní, ale žádnou scénu nezkazí. Chiwetel Ejiofor má vděčnou postavu a využívá jí na plno. Jeff Daniels je parádní a svojí postavu zahrál moc dobře. Sean Bean mě dokáže vždy mile překvapit a totéž se mu podařilo i zde. Velmi mě potěšil Donald Glover(Community, pro ty kteří ho neznají), který podal hodně působivý výkon a ve všech scénách mě bavil. Mackenzie Davis se mi od prvního momentu líbila, nemá tolik prostoru, ale v každé scéně byla moc dobra a přirozená. Nakonec jsem si nechal Kristen Wiig, kterou totálně žeru a mám obrovskou radost, že ukázala naplno, že je prvotřídní herečka, která zvládne i složitější role, než má ve svých komedií. Hodně mě zaujal soundtrack složený ze starých disco fláku. Moc se mi líbily všechny scény ve vesmíru, ať už jde o normální lety, nebo celý adrenalinový konec. Líbilo se mi jakým způsobem je vyobrazen Mars a jeho jediný obyvatel a ta osamělost, která z toho plyne. Zaujaly mě vtipy, hlášky, gagy, konverzace, které trvaly strašně dlouho, pěstování, opravování nebo vylepšování. Film má velmi dobré tempo, které párkrát zakolísá díky množství postav, který neustále musí nějak protáčet, aby se udržela informovanost o tom co se právě děje, což je tak jediná výrazná chyb se stopáží, která měla být buď delší nebo kratší. Marťan parádní sci-fi, který je správně optimistický a pozitivní, že z něho má upřímnou radost, navíc je to poctivé dobrodružství. () (menej) (viac)

Eleanor05

Film, z něhož vyplývá, že když ztroskotáte na Marsu, je to vlastně úplná pohoda. Párkrát si zamachrujete na kameru, pokecáte na NASA "facebooku" a poslechnete si ABBU. Prostě není co řešit. A neřešil to ani Ridley Scott, když místo sci-fi natočil rodinnou komedii plnou "vtipných" hlášek podle těžce předvídatelného hollywoodského schématu. Jednu hvězdičku nedám jenom kvůli tomu, že je to přece jen zábavnější, než Exodus: Bohové a králové, a že tady hraje v jedné z vedlejších rolí Sean Bean... ()

VasaX

Takový dva a půl hodiny nerdgasmu, zejména co se týče vesmírného cestování a NASA. Ale třeba i taková narážka na Tolkienovo dílo zde najde své příznivce, a celkově kvalitních vědecko-kulturních narážek je zde požehnaně. Plus se zahraje i na notičku vzájemnosti USA-Čína zastřešené vědeckou kolegialitou. Celé je to takové odlehčené, Matt je vyloženě sympaťák, ne ten sobecký Pomo z Interstellaru. Samozřejmě není to precizní a naprosto dokonalé, ale to je opravdu málo co. Navíc je to napsané tak, aby člověk prostě Markovi fandil do poslední chvíle, protože je to prostě bourák, kapitán Světlovous, nejrychlejší muž vesmíru, kolonizátor Marsu, Iron Man a tak dál :-). Ale ostatní herecké obsazení je skvělé, podotknu jen že Peňa se pro takovéto role narodil a díky tomu poslední roky slaví svůj vzestup na hvězdné nebe (obrazně řečeno). The Martian nebude kultovka, každopádně Scott konečně doručil něco, co má významnou hodnotu a stojí rozhodně za to jít do kina. Není to nic, z čeho bych si serval nadšením triko (to Interstellar mě třeba dostal více), ale velmi pozitivně a optimisticky to naladilo mou neutuchající lásku k nehostinnému vesmíru. ()

lucascus

Po pomerne zdarilem Interstellerovi me Martan mirne zklamal. Scott se opet neubranil americky pojatym patetickym zaverum. Ovsem koukam, ze vetsina divaku mu na to skocila. Nevim. Nejde prehlizet ty smisene pocity, ktere z filmu mam. Herci dobry, hudba a kamera luxus, vyprava rovnez. Ale rezie se scenarem (ac kniha je pry silny zazitek) je pro me paradoxne slabota. Ale pod ctyri nejdu. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)