The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Hledej světlo (S01E09)

(epizóda)
  • USA Look for the Light
TV spot

Těhotná Anna vkládá důvěru do celoživotního přítele. Joel a Ellie dojdou na konec své cesty. (HBO Max)

HERGImanCZ

Skvělá epizoda, problém je kontext. Finále The Last of Us v podstatě přesně adaptuje svou předlohu. Bohužel epizodě značně ubližují určité aspekty samotného seriálu. Varuji rovnou, že mé zhodnocení se neobejde bez spoilerů. Už během seriálu jsem měl pocit, že příběhové odbočky trochu nabourají vztah mezi Joelem a Ellie a nebude tak dostatek času na vyobrazení rodičovské role Joela vůči Ellie, kterou má divák na konci cítit. A bohužel se ukazuje, že tomu tak je. K Ellie jsem ani zdaleka neměl tak silný vztah, jako tomu bylo ve hře. A přestože je finále velmi silné, ty emoce ve mně vyvolává spíše to, že znám právě tu herní Ellie a herního Joela. Provedení scény, kdy se Joel musí probojovat přes celou základnu Světlonošů, také není úplně na místě. Dlouhé pomalé záběry, kde by měla být cítit spíše hektičnost a strach o život Ellie, nefungují také z důvodu, že Joelovo drsňáctví nebylo ani z poloviny tak dobře prodáno, jako ve hře. Jak jsem zmiňoval, nejedná se přímo o problémy epizody, ale spíše toho, co ji předcházelo, proto mé hodnocení zůstává poměrně vysoké. ()

Najt

Závěr The Last Of Us part 1 . To provedení, scénář, kamera a opravdu podobné kulisy, to je jedna velká paráda. Každopádně se jedná o skvělé zakončení, které funguje samostatně a prakticky uzavřeně. Zároveň se dočkáme i slušné přestřelky s odhodlaným Joelem. Už aby byla další série. ()

JosefTomas

Nemám potřebu si tady honit ego nad tím, že "ve hře to bylo lepší", protože jsem její velký fanoušek, hrál jsem jí tenkrát na PS3, potom na PS4 a poté sledoval gameplay z PS5. Nakonec bych se stejně dostal k tomu, že hra má díky své dlouhé stopáži schopnost se dostat k postavám pod kůži, projít s nimi celý ten vývoj, díky akci být záživná po celou dobu a na konci vás dostat do kolen tím, že to finále neuspěchá. A i kdybych to tady se hrou neporovnal, tak 43 minut na rozuzlení příběhu je dle mého dost málo i na originální seriál, stejně jako počet 9 epizod s cenovkou 10-15 mega. To se na mě prosím nezlobte, ale to je podpásovka. ()

mikki089

Joel se konečně rozpovídal o Sarah a upevnil svoje pouto s Ellie, zatímco vyvraždil celou nemocnici. Ellie mu za to poděkovala svých příběhem o Riley, řekla mu děj Left Behind a rozpovídala se o všech, co ztratila. Naprostý masterpiece finální epizody. ()

koty2201

Nakoniec to nie je tak veľmi rýchle ukončenie o akom sa hovorilo z prvých recenzii novinárov, ktorí mali možnosť vidieť seriál skôr. Aj keď určite sa skracovalo, pretože podľa mňa záver hry po Davidovi nebol až takto krátky. Možno si to len nepamätám.    Teraz budem trochu spoilerovať, takže ďalej čítajte len na vlastné riziko.   Každopádne som rád, že sme sa dozvedeli trochu viac o tom, prečo je vlastne Ellie imúnna. Aj keď to, čo povedal Joel svojej Ellie na záver, o tej imunite, nie je úplne pravda. Ellie je skutočne jediná a vďaka nej sa mohol nájsť liek pre nakazených, respektíve pre preživších. Ale nefungovalo to emočne tak silno, ako keď som to hral. Možno práve preto, že som už ten koniec poznal. Napriek tomu to bolo veľmi pekné finále a teším sa na ďalšie série. A páčilo sa mi, že aspoň tento záver bol spracovaný po stránke akcie a spôsobu adaptácie tak, ako som si predstavoval celý seriál. Keby to je takto celé, že máte aj akciu, aj dojímavé scény, aj rozvoj vzťahov a charakterov postáv, aj humor a typickú atmosféru hry… bolo by to o niečo lepšie. ()

DarweyD

Nemůžu fandit Joelovi při jeho běsnění za záchranou holky, co se chová tři čtvrtiny seriálu jako rozmazlenej fracek. Ve hře to na mě působilo hodně jinak. Tady v seriálu jsem vlastně hodně naštvanej, že tohle Joelovi prošlo a fandil jsem spíš lidem v nemocnici. ()

kubas369

8/10. Scéna s narozením Ellie a tím vlastně vysvětlení její imunity, suverénně nejlepší z celého seriálu. Bohužel konečná pasáž ve stylu Ramba na mě moc nefunguje, jednak jsem to čekal, protože nebylo vyhnutí a za druhé Joel celý seriál prostě nepůsobí, tak tvrdě jako ve hře a když pak přepne do smrtícího módu, tak mu to prostě nevěřím. ()

husandaaa

A je to tu, vyvrcholení mapující první hru je zde. Na srdci mám toho hodně, jakožto hráč možná koukám na seriál s růžovými brýlemi, možná bych je mohla sundat. V tomhle případě však srovnávání se hrou je naprosto logická věc, a tato epizoda se předlohy drží zuby nehty. Přidává nám skvělé rozhovory navíc, a dokonce se dozvídáme víc o postavách, které jsme viděli minimálně. Tak jako se nám vrátil Troy Baker, jenž ztvárnil ve hře Joela, tak teď jsme mohli vidět na obrazovkách Ashley Johnson, která nám ve hře předává postavu Ellie. Zde hraju Annu, matku seriálové Ellie a je to moc hezké pomrknutí zpět na hry, ale i super přídavek k postavě Ellie. Vidíme jisté změny na naší ústřední dvojici. Změny, které zapříčinili dávné i nedávné události. Nádherný moment, který nám seriál nabídl je třeba Joel a jeho přiznání, jak se mu přihodila ta jizva, kterou má u čela. To byl fantastický moment, který ve hře nebyl, ale s klidem na srdci mohu říct, že by klidně mohl. Máme tu jinak skoro vše, co by si fanoušek hry mohl jen přát. Žirafy, žebřík, rozhovory, finální vyústění či onen ikonický rozhovor na samotném konci. A všechno to funguje. Je to v něčem tak podobné a v něčem nové a svěží. Pedro i Bella ze sebe dolují maximum a já bych na jejich malé či velké interakce mohla koukat pořád. Obzvlášť Pedro Pascal, který byl opravdu výborný castingový výběr, drží na svých bedrech celou tíhu Joela. Je naprosto famózní, dává do toho kus sebe a emoce nám servíruje na zlatém podnose. Bella Ramsey je neskutečná, získala si mě jako Ellie ihned a nepustila, nepolevila a všem nám vytřela zrak. Díl je jinak dobře vybudovaný, prohlubuje i přesekává vztahy mezi postavami a dobře pracuje se všemi důležitými herními aspekty. Až na jeden. A tento problém se tak nějak táhne celým seriálem. Je tu fakt bídně málo nakažených. A já čekala, že v tomto posledním díle se dočkáme fakt velké potyčky s nakaženými, stejně jako ve hře. Ale oni nikde. Přitom vím, že tvůrci se chtěli spíš soustředit na postavy a rozvíjet jejich charakter. A to funguje na jedničku. Ale svět pak nepůsobí tak nebezpečně, všude se o nakažených mluví ale neukážou nám je. A to je škoda. Další je věc která mi vadí je stopáž. Přišlo mi to opravdu občas až zkratkovité. A třeba finální boj jsem si představovala opravdu dlouhý, jako byl i ve hře. Kdy vy chvíli máte pocit, že se nikdy nedoberete konce. A opět, chápu proč tvůrci nejspíš nemohli jít přes daný časový úsek, ale přála bych si, aby u druhé série byly ty díly přeci jej delší. No a když už jsme u druhé série, tak na tu se opravdu ale opravdu těším. Joel s Ellie teď došli na konec, ale brzy oba dva najdou zas něco nového či starého, za co bude stát bojovat. A bude to nářez. ()

TinyMartina

Proč byl posledni díl tak hrozně krátkej? Pedro je skvělej celý seriál, ale Bella prostě ne. Jeden výraz, celý seriál se tváří naprosto stejně. Kde v ní vidíte to velké herectví? ()

Slayaphine

Silný záver, Druckmann a Mazin z dobrého dôvodu zmenšili objem násilia, záverečná "akčná" scéna má vďaka tomu oveľa silnejší dopad. Úprimne nemám ani čo moc povedať je to remeselne krásne urobené, svet tLoU má svoje čaro a príbeh je silný. Rozhodne odporúčam, už len kvôli Pedrovi a Belle.  Tak a je tu koniec prvej série, čas hibernovať rok kým dostaneme prvú časť druhej hry kde bude moja lojalita k ockovi Joelovi otestovaná kráľovnou Abby. Stane sa zo SeraphinE haterka druhej hry?? Uvidíme nabudúce.  P.S. Ashley Johnson ako Anna tvorí veľmi bizarný meta komentár k postave Ellie. ()

Cringy_Tommy

Finále se velice povedlo! A to jsem velmi rád protože jsem měl strach že bufu zklamán. To se ale naštěstí nestalo a dostali jsme podobně stejně dobré finále jako ve hře. I když mi trochu chyběla část v podzemí nakonec mi to moc nevadilo a scénka s žirafama potěsila. Prostě velmi dobré finále a těším se na 2 sérii! ()

Winster

Ale notak v Humvíčku by třeba něco bylo...ne? :) Když je neco blbost ma to tri hodiny. Kdyz je neco koukatelne a koukaj na to i lidi co jim nakej zombie zanr nic neriika, ma to 40 minut. Povedene to je a mam to moc rad, jen je to desne osekany..kratky opravdu opravdu az moc. ()