The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Recenzie používateľa husandaaa k tomuto seriálu (8)

Když se ztratíš v temnotě (2023) (S01E01)

tak… první díl je za mnou. docela těžce se mi hledají slova, jak to popsat. Musím uznat že tohle byl prostě tah na branku. tento díl má stopáž hodinu dvacet a uteklo to tedy šíleně rychle.  ve zkratce jsem nadšena. hru jsem před shlédnutím hrála třikrát a měla jsem tak vysoká očekávání. nechci přímo říkat že má očekávání byla předčena. přeci jen je nám k dispozici stále jen jedna epizoda. ale jsem opravdu mile překvapena. tempo, jak už jsem řekla, je v celku svižné. za hodinu a půl jsme se dostali tam, kde ve hře jsme měli konec představování postav a “tutorialu”. tempo bych ale dle mého vkusu klidně ještě zpomalila. dost postav nedostalo zatím tolik prostoru, ovšem to doufám, že se změní. vizuál je nádherný. bere si videoherní prvek třetí osoby a často ho převádí do filmového kouzlení s kamerou. naprosto skvělé je pak celkové prostředí a vypadá to realisticky. stále jsme ale nedostali nějaký větší prostor pro nakažené jako takové, tudíž na to budu trpělivě vyčkávat. z audio stránky je to povedené, vše má svůj smysl a skvěle navozuje atmosféru. snad nejprobíranější téma před premiérou byl casting. no lidi nevím jak vy, ale já ho zatím zbožňuji. pedro pascal je jako joel opravdu důvěryhodný, jak vzhledově, tak charakterově. opravdu tleskám, hlavně při dramatičtějších scénách jsem mu všechno hltala. bella ramsey jakožto ellie předvádí výborný výkon. vzhledově je sice odlišnější, ovšem její vystižení elliiny postavy to přebíjí a mně to v průběhu bylo opravdu jedno, jestli je jí podobná nebo ne. nico parker si mě v roli sarah získala a gabriel luna jakožto tommy je výborný. a kupodivu zní opravdu podobně originálnímu dabérovi tommyho. změny. těch k mému překvapení nebylo zatím v příběhu mnoho. máme zde dost doplňujících scén - co třeba postavy v daný čas dělali, jak na určité věci reagovali. dokáži si představit, kdyby v dalších dílech více upravovali a doplňovali děj. jsem spokojena a přesvědčena o tom, že tahle adaptace bude stát za to. už teď dílo vytáhlo pár es z rukávu. no a ja budu odpočítávat dny do dalšího pondělí. DOPORUČUJI JAK FANOUŠKŮM HER, TAK NOVÁČKŮM. dejte tomu šanci ;) ()

Long Long Time (2023) (S01E03)

tato epizoda se prostě rozhodla jít svou vlastní cestou. je od video herní předlohy velmi vzdálená, což by někomu mohlo vadit. avšak já jsem to naprosto žrala. bill a frank jsou postavy, o kterých víme ve hře minimum. jsem ráda, že jim dali tvůrci seriálu prostor. jejich epizoda mě rozbrečela, a to jsem zrovna seděla v hromadné dopravě. jen teď tak trochu doufám, že další epizoda bude pořádná jízda! ()

Drž mě za ruku (2023) (S01E04)

The last of us je díl od dílu lepší a lepší. Naprosto zbožňuji všechno okolo téhle epizody. Nádherné prohlubování postav a jejich vztahů, vidíme zas kus rozpadlého světa a lidí v něm, skvělé dialogy mezi Joelem a Ellie. A dostali jsme zde první pohled na přestřelku, s lidmi. Velmi se mi líbila dějová linka s Ellie a její zbraní, a též byla skvělá příprava na příchod dalších postav, které známe z video hry. Tempo je svižné, krásně to utíká, ale epizoda by mohla být delší ;) ()

Vydržet a přežít (2023) (S01E05)

Tohle byl masakr. Tento díl nám zas servíruje prvky z videohry po svém, a já to žeru. Máme tu odstřelovače, Bloatera, finále s Henrym a Samem.. A i přesto je to udělané svou trochu vlastní a originálnější cestou. Já si teď můžu stěžovat jen to, že musíme na další díl čekat o něco déle :,) 10/10 ()

Rodina (2023) (S01E06)

Nádhera. Tento díl na vás bez ostychů hází emoce, a já je chytala hlava nehlava. Gabriel Luna je skvělý. Původně jsem o něm měla pochybnosti, ale nyní jsem o jeho osobě a výkonu přesvědčena, že nám v druhé sérii toho nabídne ještě hodně! Vztah Joela a Ellie se nám zde upevňuje a vyříkávají si ho ve stylu video hry. Joel tu nechává své emoce vyplout na povrch, a mně se tato lehká ale zároveň zásadní změna líbila. Vytkla bych jen, a bylo to tu už řečeno, že se jejich cesta zdá až moc snadná a přidala bych pár těch nepřátel navíc. Díl se mi moc líbil, i slza se mi objevila na tváři. Konec je dobře vystavěný a neznalci video hry, se mají nyní na co těšit :) ()

Napospas (2023) (S01E07)

Díl začíná na velmi emotivní vlně. Každý kdo hrál hru ví, jakým směrem se tato epizoda bude ubírat. Kdo ne, bude napjatě vyčkávat, co se přihodí. Tato epizoda nás v ději neposune o tolik napřed, ale představí nám opět kus srdíčka, který tento příběh má. Soustředíme se hlavně na Ellie a na její minulost. Nádherně se nám to přitom prolíná i s tím, čím si prochází teď. Je to věrný, vděčný a má to srdce. Mám teď obrovská očekávání od posledních dvou epizod! Už aby tu byly. ()

V časech nouze (2023) (S01E08)

Předchozí epizoda nás v ději tolik neposunula.. no ale tahle epizoda nám to vynahrazuje se vším všudy. Díl se zaměřil na mou snad nejoblíbenější část hry a byla to senzace. Byla jsem před puštěním docela skeptická, co se týká stopáže, ale i když bych třeba ještě dobrých deset až patnáct minut přidala, tak se vše odvyprávělo ve vší parádě a úctě k předloze. Škoda že díly nemají tak hodinu a půl :D V této epizodě je zas tahoun spíše Bella v roli Ellie a výborný Scott Shepherd jakožto David. I přes znalost hry jsem se přistihla, jak jsem u finální části změnila pozici ležící na sedící, a se zatajeným dechem jen čekala, jak nám tento nemilý spád událostí seriál představí. A u konce, kdy jsem zaslechla ono slovo “babygirl”, nezůstalo jedno oko suché. Byla jsem ráda za přítomnost Troye Bakera a užívala si jeho novou roli v tomto příběhu. A jedna jediná výtka zas je, že nakažených je tu absolutní minimum. Ale i přes to je tento díl silný, napínavý a věrný předloze. No a my se teď řítíme do samotného finále. ()

Hledej světlo (2023) (S01E09)

A je to tu, vyvrcholení mapující první hru je zde. Na srdci mám toho hodně, jakožto hráč možná koukám na seriál s růžovými brýlemi, možná bych je mohla sundat. V tomhle případě však srovnávání se hrou je naprosto logická věc, a tato epizoda se předlohy drží zuby nehty. Přidává nám skvělé rozhovory navíc, a dokonce se dozvídáme víc o postavách, které jsme viděli minimálně. Tak jako se nám vrátil Troy Baker, jenž ztvárnil ve hře Joela, tak teď jsme mohli vidět na obrazovkách Ashley Johnson, která nám ve hře předává postavu Ellie. Zde hraju Annu, matku seriálové Ellie a je to moc hezké pomrknutí zpět na hry, ale i super přídavek k postavě Ellie. Vidíme jisté změny na naší ústřední dvojici. Změny, které zapříčinili dávné i nedávné události. Nádherný moment, který nám seriál nabídl je třeba Joel a jeho přiznání, jak se mu přihodila ta jizva, kterou má u čela. To byl fantastický moment, který ve hře nebyl, ale s klidem na srdci mohu říct, že by klidně mohl. Máme tu jinak skoro vše, co by si fanoušek hry mohl jen přát. Žirafy, žebřík, rozhovory, finální vyústění či onen ikonický rozhovor na samotném konci. A všechno to funguje. Je to v něčem tak podobné a v něčem nové a svěží. Pedro i Bella ze sebe dolují maximum a já bych na jejich malé či velké interakce mohla koukat pořád. Obzvlášť Pedro Pascal, který byl opravdu výborný castingový výběr, drží na svých bedrech celou tíhu Joela. Je naprosto famózní, dává do toho kus sebe a emoce nám servíruje na zlatém podnose. Bella Ramsey je neskutečná, získala si mě jako Ellie ihned a nepustila, nepolevila a všem nám vytřela zrak. Díl je jinak dobře vybudovaný, prohlubuje i přesekává vztahy mezi postavami a dobře pracuje se všemi důležitými herními aspekty. Až na jeden. A tento problém se tak nějak táhne celým seriálem. Je tu fakt bídně málo nakažených. A já čekala, že v tomto posledním díle se dočkáme fakt velké potyčky s nakaženými, stejně jako ve hře. Ale oni nikde. Přitom vím, že tvůrci se chtěli spíš soustředit na postavy a rozvíjet jejich charakter. A to funguje na jedničku. Ale svět pak nepůsobí tak nebezpečně, všude se o nakažených mluví ale neukážou nám je. A to je škoda. Další je věc která mi vadí je stopáž. Přišlo mi to opravdu občas až zkratkovité. A třeba finální boj jsem si představovala opravdu dlouhý, jako byl i ve hře. Kdy vy chvíli máte pocit, že se nikdy nedoberete konce. A opět, chápu proč tvůrci nejspíš nemohli jít přes daný časový úsek, ale přála bych si, aby u druhé série byly ty díly přeci jej delší. No a když už jsme u druhé série, tak na tu se opravdu ale opravdu těším. Joel s Ellie teď došli na konec, ale brzy oba dva najdou zas něco nového či starého, za co bude stát bojovat. A bude to nářez. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)