The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Hledej světlo (S01E09)

(epizóda)
  • USA Look for the Light
TV spot

Těhotná Anna vkládá důvěru do celoživotního přítele. Joel a Ellie dojdou na konec své cesty. (HBO Max)

Isherwood

It wasn’t time that did it. [Asi spoilery.] Je to tam. Joel v ‚raging‘ módu a hlavně památný finální rozhovor, který „udělal“ hru, ve mně opět rozehrál struny emocí jako před lety. Co je vlastně dobro, kde leží vyšší zájem a co (ne)jsme schopni obětovat pro druhé. Rozsoudit to nelze, lze se o tom jenom nekonečně dohadovat. ()

Algernons

Finále funguje skvěle, jak by mělo. Stížnosti na to, že je krátké nepobírám, když je tak akorát úderné, jak by mělo být. Ten tragický konec a finále funguje přesně jak má a je to těžké na sledování. Vzhledem k přístupu předchozích dílu, jsem se bál, že Joel nedostojí momentům z hry, ale zde autoři couvnout nemohli. Což je i na jednu stranu zvláštní, protože celou dobu ty máme o něco citlivějšího a měkčího Joela a nakonec máme ho máme vnímat ve finále stejně, jako nezastavitelnou mašinu? Trochu zvláštní, ale mimo to, finále rozdává stejný rány. ()

LIVINGDEAD odpad!

Konečně.....konec.... Chtěl jsem si opět zahrát The Last of Us Part I, ale již na PS5. Byl jsem i ochoten obětovat 1500 Kč i když tu hru znám....ale tento seriál mně tak znechutil, že už ji nebudu hrát ani když bude zadarmo. 🤮🤮🤮🤮🤮 ()

Eliott

Zajímavý poznatek, když ženu při porodu napadne zombie, novorozeně je venku bezstarostně a hned! Ale ne vážně, musím uznat, že vybrali maminku Ellie úžasně. Je jí natolik podobná, že jsem spíše odhadoval cut scénu z budoucnosti. Každopádně se divím že LGBT románkům tvůrci v epizodách věnují hodinu a čtvrt čistého času a na finále takto velkolepé, nezbyde ani ta tři čtvrtě hodina. Je to škoda, ale všechny tyhle na sílu tlačené bezvýznamné epizody nesmírně kazí celkové dojmy. Ale být každá epizoda jako tato, rozhodně bych s nadšením sledoval dál. Takhle ještě nejsem rozhodnutý. Poslední díl však úplně kypěl emocemi a příběh byl prozatím úctyhodně zakončen. Navíc jsem si ještě akční záběry nasraného Joela za zvuků bezejmenné vypalovačky rozhodně užíval. ()

Kaka

Zbytečně akční terminátorovské finále, které ne úplně pasuje k předešlému vývoji děje, ale budiž. Motivace pochopitelné, závěrečné momenty vynikající. Jestli v podobném duchu dopadla hra, chápu ten humbuk kolem toho. Vzhůru ke dvojce. ()

castor

Precizní a řemeslně solidní zakončení videoherní adaptace. Stačí to? Emocionálně to prostě silné nebylo. Ani díl předtím, ani třeba další dva předtím. Tvůrci prostě podali finále tak, jak v průběhu celé série. Pár vrcholů, ale znovu i zpomalování vyprávění, dialogové prázdno, průměrná atmosféra. Respektuju, že se tvůrci víc než mašírováním hlav rozhodli vydat spíše cestou psychologického dramatu, ale i prozatímní vyústění samotného stěžejního vztahu mezi Joelem s Elliem prostě nějak skončí. Ano, v průběhu posledních epizod jsme mohli odhalit hloubku jeho vztahu ke své chráněnkyni, ale stačí to? Emocionální investice do jejich pouta prostě měla být od začátku pečlivější. Průměrný prožitek. ()

darkrobyk

Těžký příchod na svět. Žirafa. Chvíle napětí. Velká milosrdná lež. První série končí, příběh samozřejmě ne, jak si možná někdo nevšimnul. Jsem rád, že hru neznám, a tak nemusím být rozhozený z toho, jak je vše jiné. Dostal jsem svižný seriál a děkuji, že ne užvaněné psychologické drama. Doufám, že tvůrci budou pokračovat ve stejném duchu. ()

DJ_bart

Sice uděluju velký palec hore za ikonickou scénu s žirafou a cameo Ashley Johnson, jenže kdyby mělo finále stopáž 80 minut [což je adekvátní prostor jak pro pacing, tak i dramaturgii], a ne 42, neměl bych žádný výtky. Takhle působí celý závěr strašně uspěchaně a zkratkovitě [ačkoliv je v podstatě doslova 1:1 jak přes kopírák vůči předloze], a nemá tak intenzivní emocionální ráz, díky němuž získalo herní Last of Us tak významný kultovní status, což dost zamrzí... ()

filmfanouch

Vyvrcholení hry Last of Us velmi přispělo kultovnímu statusu, který si hra vydobyla. Tragický nádech, pravděpodobnost rozdělení diváků na dva tábory, nečernobílost a odveta světu. A přesně toto vše se vyvrcholení 1. série daří napodobit. Navrátivší režisér z minulé epizody, Ali Abbasi, zvládá všechny důležité momenty využít, výsledkem je intenzivní finále, které nepostrádá sílu původní hry. Už na samotném počátku se objeví videoherní Ellie. Ashley Johnson se tentokrát představuje v roli Anny, matky Ennie, kdy úvod s ní ukazuje, že i v krutém a zničeném světě může docházet k momentům radosti, které jsou ovšem často zastíněné dalším kopancem (jde o další důkaz toho, jak seriál zdárně rozšiřuje mytologii původního světa). Už úvod více vykresluje naznačené pouto mezi dvěma stěžejními postavami v rámci celé série, finále poté definitivně skáče do vyvrcholení cesty Joela a Ellieho, které nechybí téměř nic. Žirafy, šokující zjištění, bod zlomu, jedna stěžejní otázka, na kterou navazuje jedna odpověď a úderná tečka. Tvůrci seriálu se nevydávají kdovíjak výraznějším odklonem, nadále se snaží o maximální věrnost v rámci výpravy a známého příběhu. Těžit ovšem mohou především z Pedra Pascala. Ten již v první a šesté epizodě zvládl díky nadstavbě více prozkoumat Joela, budování jeho zbičované osobnosti poté vede k tomu, že je v jeho podání Joela vidět cílevědomost, díky předchozímu traumatu absence jakýkoliv zábran, někdo, kdo nerozlišuje oběť za vyšší dobro. Pedro Pascal finálem definitivně dokazuje, že lepší castingová trefa snad nemohla existovat. Posledních pár minut prakticky nejde vydechnout, síla konce původní hry přetrvává. Hudba Gustava Santaolally tomu celému samotná hodně přidává, nejdůležitější ovšem je, že příběh Joela a Ellieho dochází k po všech stránkách fungujícímu vyvrcholení. Alespoň prozatím.... ()

Cappuccino

Očakávane napínavé finále, ktoré však mohlo byť oveľa dlhšie. Úvodná tretina sa zbytočne tiahla, len aby sa v druhých dvoch všetko rýchlo vyriešilo. A vzhľadom na krátku stopáž mám pocit, že tejto časti chýbalo aspoň 20 minút navyše. Záver bol skutočne nevhodne odrezaný. ()

Anderton

Finále je určené čisto pre publikum, ktoré sa do seriálu bezbreho zamilovalo a svojich hrdinov a vývoj ich vzťahu chápe. Pre mňa totiž išlo o diel, kde sa z Joela stáva bezhlavý zabijak a jeho chovanie mi bolo proste iba odporné, nech sú jeho motivácie akokoľvek ospravedlniteľné. Ono to pôsobí skôr tak, že ak sme vytvorili drsný svet, tak sa postavy musia chovať extrémne násilne a tým pádom to bude super cool. Občas to aspoň trochu fungovalo, občas vôbec. Po skvelej predchádzajúcej epizóde opäť sklamanie, ale to už je pri TLOU u mňa zvykom. 50% ()

Frajer42

Spoilery! Finále, které příliš nezapadá do celého vývoje seriálu, ale co naplat. Přesně takhle to bylo i ve hře, kde si celou dobu syslíte každý náboj, abyste v závěru zažili pořádně krvavá jatka. Polomrtvý Joel vstal z nenadání z mrtvých a předvedl masivní řežbu. Fajn finále, ale neubráním se pocitu, že je to taková projížďka rychlíkem. Tempo seriálu bylo poněkud nevyvážené. Některé bezvýznamné momenty se táhnou jako sopel. Máme tady 2 epizody, které kdyby neexistovali, tak nikdo ze zdravých jedinců neřekne ani popel. Snad jen LGBTQ komunita by se ozvala, že tam bylo málo buzerantů a leseb. A pak tady máme díly, které jsou projety zbytečně rychle. Z tohoto finále jsem taky nebyl kdovíjak odvařený. Bylo to v pohodě, ale ronit slzy, že už mám seriál za sebou rozhodně nebudu. [70 %] ()

korbitch22

Finále které by mělo mít 80 minut je odfláknuté poloviční stopáží a skoro nulovým přísunem emocí. Kdo zná hru, došel si v klidu s rukou v rozkroku jako Al Bundy s unuděným xichtem pro finiš, který možná nechal prasknout pár cévek v mozečku exotům co neznají předlohu a dalším exotům, kteří tenhle vykastrovaný prefabrikrát mocně pětihvězdičkují a dělají z průměrné omáčky něco výjimečného.  Hlavně že HBO věnuje hodinu a půl dvěma chlupáčům a jejich sondování a finále, které má člověka naprosto rozdrtit jako ve hře, kde mají lítat emoce mezi světlonoši, Joelem a Ellie je prostě obyčejná střílečka, kde ani ta Ellie na konci příliš nevyjádří nějaké emoce k Joelovi. Aspoň že se tvůrci nesnažili něco měnit a i když unyle, podali finále tak, jak je ve hře. Joela za jeho rozhodnutí nejde jinak než obdivovat, úplně každý, kdo někoho miluje by obětoval všechny a všechno pro jeden jediný život a kdo říká že ne, je pouze zkurvený pokrytec. 60%. ()

BrooksW.Here

"Please, you can't kill me." "I have to, or else you'd just keep coming after her." _____________ Bál som sa, že finálna epizóda bude so svojimi 43 minútami veľmi uponáhľaná a vôbec ma nepotešilo, že som mal tak trochu pravdu... Všetko, čo malo byť povedané vlastne aj v príbehu bolo, ale jednoducho aspoň takých 20 minút navyše by tejto časti určite prospelo... Už úvodná scéna pred introm sa zbytočne tiahne a zároveň pôsobí aj ako menšia brzda, pretože následne sa tvorcovia snažia všetko rýchlo vyriešiť a kvôli tomu celé finále pôsobí veľmi skratkovito (a to ani nehovorím o Marlene, ktorá sa z ničoho nič zjavila v nemocnici)... No dosť už bolo kritiky, radšej sa presuniem k nejakým pozitívam – Bella Ramsey mi ako Ellie už konečne sadla a až teraz mi prišlo, že sa do svojej úlohy na 100 % hodí, ďalej tu máme aj zopár výborných momentov, počínajúc stretnutím so žirafami až po impozantnú, spomalenú streľbu v nemocnici, ktorá mi ako jediná scéna z tejto epizódy prišla naozaj úderná... Ale aj tak bolo pre mňa najväčším sklamaním niečo úplne iné – počet nakazených. Dúfal som, že keď už je toto finálna epizóda, tak sa dočkáme aspoň zopár clickerov, ale nestalo sa... Jediný nakazený tu bol runner, a aj ten bol iba v úvodnom flashbacku... No to aj tak nemení nič na tom, že sa už teraz teším na druhú sériu (strašne verím, že sa v nej dočkáme aj Rat Kinga)... ()