The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Drž mě za ruku (S01E04)

(epizóda)
  • USA Please Hold My Hand
TV spot

Joel a Ellie zanechají auto v Kansas City a snaží se uniknout, aniž by na sebe upoutali pozornost pomstychtivého vůdce rebelů. (HBO Max)

CAR0DEJ

Perfektná epizóda. Keď som čítal o skvelých recenziách, tak som čakal toto. Konečne to prišlo. A tie slovné "hnačky" boli najzábavnejšie v slovenčine :) vypočul som si ich aj v češtine aj v angličtine, ale slovenský dabing rulezzz. "leť do pičeee" 🙂 ()

MegaBite

Solidní epizoda. Je zde znatelně vidět posun ve vztahu mezi Joelem a Ellie. Pro hráče Last of Us her se sice nic zásadního nestalo, protože to bylo dost podobné, až na pár odlišných momentů, ale to vůbec nevadí, protože já, jako nadšenec her, jsem si tuhle epizodu užil. Ramsey a Pascal hrají své role skvěle, naprosto jsem si je oblíbil. Obzvlášť Pascal tam sedne jako prdel na hrnec. Chápu, že velmi důležitou roli zde hraje atmosféra post-apo světa, ale chtělo by to přecejen trochu přidat tempo, ale opravdu jen trošku, protože hodina je dost času... ()

Pes

Po romantickej sračke máme časť, ktorá nebude oplývať prívlastkom najlepšia ale konečne sa odrážame od zahovneného dna. Rose ako líderka nejakých rebelov ma dostala do kolien a perfektne mi tam zapadá. Mantru z ikonických úloh proste nezmažeš a stále si opakujem - nie fakt agent DEA nevodí čúzku z Game of Thrones a nestretnú Rose z 2 and half men. ()

rime

Spíš nuda, problém je hlavně banda z města, není dostatečně cool, aby to bylo zajímavý. WD zůstane nepřekonaný, zdaleka se mu to nepřilíží. Pokud nedokáží udělat scénáristi a pak režisér dostatečně hutný základ na takové miniserii, tak to znamená jenom nedostatek schopností. Neodkážu s představit co by vařili u více serii, to by muselo být naprosto nekoukatelný. Hlavní problém seriálů na netflixu, HBO a Disney je chabej základ i na jenom jednu sérii. ()

Polux

8/10 | Po neplánované "vzpomínkové" zastávce na cestě v minulém díle představuje čtvrtá epizoda návrat zpět do zajetých kolejí v podobě opětovného sledování strastiplného putování ústřední nesourodé dvojice skrze zdejší nehostinný svět (což je, přes kvality třetí epizody, rozhodně pozitivní zpráva), ovšem i tentokrát došlo ze strany Mazina a Druckmanna k určité změně perspektivy, byť ne tak zásadní jako v předchozím díle a oba tvůrci zde odhalují divákům další příběhovou vrstvu, týkající se jak jednání samotných postav, tak fungování prostředí, ve kterém se pohybují. | Každý dosavadní díl se prozatím soustředí na něco trochu jiného a díky tomu mají diváci příležitost si z jednotlivých epizod pokaždé odnést tu více, tu méně odlišný divácký zážitek stran vykreslení daného fikčního světa. Po ustanovující úvodní epizodě s představením charakterů přišlo na řadu smrtelně nebezpečné setkání s nakaženými (prostřednictvím ve hře obávaného clickera), v následujícím díle diváci dostali neobvyklý vhled na nelehké osudy vedlejších postav a v nejnovější epizodě se hlavní postavy střetávají s dalším nebezpečím v tomto světě, které není o nic méně smrtelné (právě naopak) a totiž s ostatními přeživšími. | Podstatná část čtvrté epizody se tentokrát věnuje vážnému tématu (nutného vs zbytečného) násilí a jeho negativního dopadu na lidskou (dětskou) psychiku. Dialogové výměny mezi Pascalem a Ramsey, týkající se ne-až-tak-příjemných zážitků z minulosti obou postav stran jejich násilného chování vůči svému okolí, výborně ilustrují jednu z nejsilnějších stránek hry, která se snažila vykreslit všechny (přeživší) postavy nikoliv jen tradičně prvoplánově na úrovni jednoznačné dobro vs absolutní zlo, ale nezvykle komplexně s cílem předat hráči tezi, že v tomto světě vůbec nejde o to, kdo co komu násilného ne/provedl a proč, ale jen o jednu jedinou věc - přežít a to za jakoukoliv cenu, přičemž ona cena závisí na úhlu pohledu. Tento motiv prostupuje celou hrou (o to více pak v neméně zdařilém herním pokračování) a Mazinovi s Druckmannem se jej podařilo do čtvrté epizody s pomocí několika rozhovorů a intenzivní akční scény věrně přenést. | Prozatím poslední díl tak názorně dokazuje klasické žánrové pravidlo ze všech post-apokalyptických akčních/hororových filmů/sérií, tj. ať už se v daném fikčním světě bojuje s jakýmkoliv nezastavitelným (nadpřirozeným) zlem, nakonec to vůbec nejhorší jsou vždy jen samotní (přeživší) lidé, což zde výmluvně demonstruje na scénu nově nastupující postava vůdkyně revolučního hnutí, která byla Mazinem a Druckmannem vytvořena specificky pro potřeby série. | Čtvrtá epizoda se kromě toho soustředí na pokračující vývoj vzájemného vztahu ústřední dvojice a další poodhalení minulosti obou postav. V průběhu děje tak divák sleduje, jak se postupně dále proměňuje Joelův, původně zcela neosobní, postoj k Ellie, který sice sám, směrem k ní, popisuje jako stále vysloveně účelový a Ellie staví do role pouhého "zavazadla", které je potřeba bezpečně přepravit z jednoho bodu do druhého, ovšem čím více času Joel s Ellie tráví, tím více začíná být zřejmé, že svůj přístup Joel přehodnocuje a pomalu, ale jistě se z něj opět stává starostlivá otcovská figura, jakou v minulosti, do úmrtí své vlastní dcery při nástupu pandemie, byl. To vše funguje především zásluhou Pascala a Ramsey, jejichž herecký projev je nadále skvělý (a snad to tak zůstane až do konce série). | Zatímco v první a druhé epizodě hrála prim městská zástavba a ve třetí epizodě pro změnu došlo na venkov a divokou přírodu, tentokrát se diváci dočkají oblíbené formulky "to nejlepší z obou světů" a děj tak zavede obě hlavní postavy zprvu jak na otevřené pláně a do lesů, tak později také do ulic, budov a sklepení. Ztvárnění post-apokalyptického prostředí je s každou další epizodou čím dál tím lepší, přičemž panoramatická sekvence osamělé projížďky autem zpustošenou krajinou a následně stejně zchátralou městkou aglomerací v této epizodě je po stránce atmosféry a výpravy naprosto vynikající a v tomto ohledu dává znovu vzpomenout na neuvěřitelnou podobnost série s herní předlohou. | Akční sekvence jsou sice i zde z pohledu rozsahu i stopáže relativně skromné, ale tak jako ve druhé epizodě jsou podány nadmíru vydařenou a realisticky působící formou. Škoda jen, že všudypřítomné násilí není v tomto případě ukázáno přímo na kameru, což považuji za jistý krok zpět oproti herní předloze, ve které se i tento prvek spolupodílel na celkové síle hráčova zážitku. Nicméně nenápadná narážka na dalšího obávaného nepřítele ze hry z řad nakažených ve sklepě parádně nalákala na příští události, tak snad projeví tvůrci v nadcházejících dílech trochu větší odvahu alespoň v rámci střetů přeživších s nakaženými. | V souhrnu se opět jedná o vydařenou epizodu, která si nadále udržuje kvalitativně nadprůměrný standard nastolený všemi předchozími díly a dále prohlubuje vztahy mezi jednotlivými postavami a uvěřitelnost zdejšího světa. Na další retrospektivní scény, týkající se samotných počátků pandemie, sice bohužel nedošlo, ale možná se něčeho zajímavého z minulosti znovu dočkáme hned v příštím díle, ve kterém dojde na představení, z herní předlohy známé, bratrské dvojice Henryho a Sama, se kterou se v úplném závěru čtvrté epizody Joel a Ellie setkali. | PeZet () (menej) (viac)

boss123

Štvrtá epizóda seriálu Last of Us sa oproti minulej vernejšie drží svojej hernej predlohy. Samozrejme nájde sa pár zmien a do deja sa pridá nová postava, ktorú som nemal česť spoznať vo videohre. Kathleen, ktorú stvárnila herečka Melanie Lynskey mi, ale zatiaľ dva krát k srdcu neprirástla. Uvidíme, ako sa jej príbeh vyvinie v ďalšej epizóde. Čo sa týka Joela a Ellie tak sa tvorcovia v tejto epizóde opäť zameriavajú predovšetkým na nich. Niekoľko scén je takmer až identických s predlohou, a to ja osobne len kvitujem. Napriek tomu mi prišlo, že sa aj táto epizóda mierne vlečie a už mi pomaly začína chýbať, aj nejaká akcia s nakazenými alebo, aj s ľuďmi. Je tu síce nejaký stret s niekoľkými členmi skupiny, ktorú vedie práve spomínaná Kathleen, ale bohužiaľ mi to prišlo trochu slabé. Scéna samotná je dobre natočená bohužiaľ, ale veľmi krátka. Aspoň, teda pre mňa. Čo osobne musím po drobnej kritike oceniť je vzťah Joela a Ellie, ktorý sa každou epizódou vyvíja a rozvíja. Už v originály to bola silná stránka príbehu a som rád, že aj v seriáli je to rovnako tak. Záverečná scéna sľubuje v ďalšej časti veľké veci a som veľmi zvedavý, ako sa stým tvorcovia vysporiadajú. Každopádne sa určite teším. Hodnotím 4 z piatich a 80 percent. ()

Pharao20

Diel, ktorému sa dá len málo čo vytknúť, napätie a akcia zostávajú bohužiaľ stále v úzadí na úkor dialógov, ale nezmizli úplne. výprava a technické spracovanie fascinujú a je to rozhodne najsilnejší element tohto seriálu. Diel sa drží celkom slušne aj predlohy čo oceňujem ()

Kumbik

Konečně se začíná vyvíjet vztah mezi Ellie a Joelem a je to vlastně to nejlepší z celého dílu. Jak jsem byl skeptický vůči Belle Ramsey, tak už i ona mi zapadá do role. Pedro Pascal je fakt výbornej a neskutečně mě baví! Jen když vybrali leader ženskou stalkerku z Dva a půl chlapa, to byl asi trochu krok vedle, ale ve finále je mi to asi jedno. Jsem zvědavý na osud Sama a Henryho! SPOILER! Nejlepší bylo když Ellie se ptá Joela, jak prokouknul, že ten chlap předstíral, že je zraněnej a Joel na to, že tohle dříve taky dělali… Prostě jde vidět ten hnus z postapokalyptického světa. ()

jirikzaboj

Produkčně je to za mě zatím perfektní a podařilo se jim vykreslit i tu atmosféru. Jenom se mi ten příběh neprodává tak dobře, jako ve hře. Možná to je tím, že jsem začal účelově dávat replay, abych se víc navnadil a ta podobnost, neboli přímá adaptace je prostě zvláštní. Nebaví mě se dívat na něco, co už jsem viděl ve hře a odříkávat premiérové dialogy společně s herci a nebýt ani trochu napnutý, protože přesně vím, jakým směrem to půjde. Chápu, že tohle je rozcestí, kdy by někteří uvítali změnu a někteří skalní fanoušci nic neměnili a zůstali u jádra příběhu, aby jim to nekazilo představu a oni si mohli spokojeně na internetu scény porovnávat. Já bohužel patřím k té první skupině. Zároveň mě to ale jaksi vnitřně pořád baví, protože jsem taky obrovský fanoušek tohoto světa a bylo by mi proti srsti jít dolů s hodnocením. Rád bych uvítal co nejvíc inovací a zásahů do příběhu. Třeba perfektním způsobem, jak to zvládli tvůrci interpretovat do třetí epizody. ()

SyL3r

Podstatne lepšia epizóda po tej predchádzajúcej s*čke. Konečne je to už zaujímavejšie medzi Joelom a Ellie, osobne mi nevadí takéto komornejšie pojatie, cestovanie. Pokiaľ sú dobré dialógy a dobrá atmosféra tak to žeriem. Jediné čo mi nesedí je Rose z Dva a pol chlapa. Nie že by bola zlá herečka alebo čo, len mi nesedí do roly drsnej vodkyne, proste jej to nežerem. 70% ()