The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Drž mě za ruku (S01E04)

(epizóda)
  • USA Please Hold My Hand
TV spot

Joel a Ellie zanechají auto v Kansas City a snaží se uniknout, aniž by na sebe upoutali pozornost pomstychtivého vůdce rebelů. (HBO Max)

Isherwood

Vlastně mě udivuje ten hlad okolo, lačnící po akci a děsu, a mimoděk tak stvrzuje všechny zkazky o toxicitě herní komunity. Seriál se postupně vymaňuje z okovů předlohy, jde si vlastními cestami, jen si prstem na mapě hlídá směr. Pedro s Bellou už se v tom zaparkovali jak starý pickup ve výloze bistra. Očekávání padla, už nejsem divák, ale čistý „cargo“, který tihle dva vzali s sebou. ()

Algernons

Opět velmi povedená epizoda mapující další sekci hry a musím uznat, že se to opravdu povedlo. Konečně tu máme pořádný sbližování Joela a Ellie, které funguje skvěle. Do toho první pořádnou přestřelku, upřímně chápu proč spousty akce ze hry je vystřiženo z příběhu, ale osobně bych přeci jen ocenil trošku více boje proti lidem a nakaženým. Pokud by tu byla aspoň jedna sekce plížení, kterou by autoři dobře zachytili, mohli bychom mít opravdu napínavou sekvenci. No snad v příštím díle. Poprvé tu také epizoda nepůsobí uceleně jako epizoda, ale jedna půlka příběhu, proto možná bude další díl o něco dříve. Každopádně mě nebaví ta záporná žena a velitelka lidí. Působí dost nudně a jakože nemá co dělat na své pozici. ()

Marceloo

Pocitovo zatial najlepšia epizóda, v ktorej sa vzťahy konečne vyvíjajú tak, ako sa to v postapo horore patrí. Vzájomná nedôvera pomaly opadá a autorita Joela sa znižuje, pričom jeho skúsenosti začínajú byť užitočné. Obsadenie Melanie Lynskey je podla mňa trochu mimo. Chápem, že tvorcovia chcú mať ako líderku silnú ženu, ale Melanie mám zafixovanú v seriáloch ako taký housewife typ. Škoda že práve táto epizóda bola najkratšia, ale záver príjemne nabudí na budúci týždeň. ()

Kaka

Díl zaměřený na pomalé budování křehkého a specifického vztahu dvou hlavních hrdinů. Má to ty správné sympatie a dobrou chemii. Zároveň se tam nic zcela zásadního ve vývoji celého seriálu nestane. ()

castor

Ellie našla něco, co se jednou bude sakra hodit. S Joelem si (sama má ostrý jazyk) zrovna moc nepokecá, nicméně společné putování se zvrtne v Kansas City, ve kterém nejprve nedobrovolně zaparkují ve výloze bistra a následně se stanou štvanou zvěří. Dojde i na jejich drobné sbližování. Na scéně je i respektovaná vůdkyně Kathleen, uvidíme, jak (ne)černobílou postavou bude. Opatrnou radost můžou mít po téhle epizodě i diváci, kteří se těšili především na akční souboje: ať už mezi přeživšími nebo s originálně vypadajícími infikovanými. Ač ze začátku s výhradami, britská herečka Bella Ramsey si mě získává čím dál silněji. ()

darkrobyk

Dívá se na to dobře, ale tak nějak chybí šťáva. Lokace fajn, potyčka ve městě dobrá, ale vše bylo podivně táhle rozplizlé. A je mi vcelku jedno, do jaké míry jsou autoři věrni herní předloze....předchozí díl, vlastně i ty předešlé, byl mnohem lepší. Tak třeba se další epizoda zvedne. Vztah dvou hlavních protagonistů je zatím na zabití... ()

filmfanouch

Třetí díl Last of Us stál do velké míry na vlastních nohách, představil jeden ukončený příběh v rámci širšího narativu, čtvrtá epizoda v režii Jeremyho Webba se ovšem vrací k hlavní lince. I tentokrát je poznat, že se tvůrci snaží o maximální věrnost hrám skrze různé lokace, atmosféru jistých momentů i samotných dějových prvků, i tentokrát se ovšem seriáloví tvůrci vydávají tak trochu vlastní cestou. Jedním důkazem za všechny budiž ve hrách neexistující postava - Kathleen.  Melanie Lynskey je pro mnohé lidi především krapet šílenou Rose ze seriálu Dva a půl chlapa, hraní komplexnějších rolí jí ovšem též není cizí. Nejde tak o tak výrazné překvapení jakým byl v minulé epizodě Nick Offerman v roli Billa, přesto se jedná o další památný výkon. Z její Kathleen jde snadno respekt, kdy působí jako krutý vůdce, zároveň se jí ovšem daří ponechat své postavě lidskost. Nečernobílost jednotlivých situací je očividná v obou herních Last of Us, především při realizaci adaptace druhé videohry bude povinností se na různé události dívat z různých úhlů pohledu. Pro seriál originálně vytvořená Kathleen se zvládne za celou epizodu představit jako dostatečně výrazná postava, kdy bude zajímavé sledovat směr, kterým se postavá v seriálovém světě vydá. Vzhledem k její neexistenci ve hrách je její budoucnost velkou záhadou, při vzpomínání na Billa a Franka je poté jasné, že se tvůrci skutečně nemusí ani příště bát jít trochu svou cestou. Minule bylo akce jako šafránu, tentokrát je jí krapet více a opět zvládá připomínat pasáže z her. Last of Us se v tomto ohledu nadále jeví jako ideální kompromis v rámci toho, jak pracovat s videoherní adaptací, zanechat nějaký zdrojový materiál a zároveň dodat prvky kinematografie. Dost možná by nebylo ideální, aby na podobná pravidla přistoupily hned všechny videoherní adaptace, minimálně Last of Us ovšem naznačuje, že by podobný recept mohl do budoucna fungovat. Dochází k dalšímu sbližování Joela a Ellie, kdy se jejich pouto zdá být silnější a silnější, důkazem budiž jedna z posledních scén, která opět vyvolá úsměv na tváři v kontextu toho, že přesně tak nějak by seriál měl se vztahem těchto dvou postav pracovat a budovat si tím cestu k finále. Pokud se tvůrci budou nadále víceméně držet příběhu první videohry, pouto mezi nimi ještě více poroste, tvůrcům se již ovšem teď daří zasít semínka.  Pochválit se musí Bella Ramsey. Videoherní Ellie sice není vůbec podobná, přesto se jí nadále daří prodávat postavu, která se s tragédií snaží vyrovnávat skrze humor a nevyzpytatelný jazyk, základní rysy jsou tak ponechané. Pedro Pascal poté zvládá v roli Joela prodat fakt nejvíce klíčový - Ellie začíná vnímat jako náhradu za svou dceru Sarah. Svět mu kdysi dávno vše vzal, nyní dostává druhou šanci.  Kvalitu produkčních podmínek lze poté objevit ve zdařilém užití ruční kamery, díky detailům lze v jistých momentech akci vnímat v podstatě z první řady. Kamera dokonce někdy vyvolává pocit, že se tu někdo snaží o zachycení herních prvků, Webb má přitom naštěstí za kamerou i cit k citlivějším momentům. Právě on pátou epizodou naváže na sám sebe, snad mu nastavená kvalita vydrží.... () (menej) (viac)

Anderton

Mazin s Druckmannom sa rozhodli nakrútiť epizódu, kde si dokážu, že sa dá minimun deja natiahnuť na 45 minút. Lepšie im to vyšlo v druhej časti, ktorá bola vizuálne zaujímavejšia. Nejde však o dôvod pre úplný odpis, naopak ma konečne bavila interakcia medzi dvoma hlavnými postavami, aj to ich ulíhanie k spánku a vtipy na dobrú noc. Ak však chcú bodovať naplno, ich výtvor sa chtiac nechtiac bude musieť poriadne rozbehnúť. ()

Frajer42

Neplánovaná zastávka v Kansas City, kde se střetneme s dosti početnou složkou rebelů, která v nedávné době svrhla vládnoucí složky FEDRA. Hodně ukacené, ale to už seriálu snad nejde ani vytýkat, takovou zkrátka nastavil laťku a tón. Je to hodně atmosférické a když už se odehraje nějaká akce, tak zpravidla stojí za to. Seriál je velmi statický a posouvá se kupředu především prostřednictvím kratších či delších časových skoků. [75 %] ()

korbitch22

Po předchozí romanci konečně zase pořádná epizoda plná apokalyptické atmosféry. Jestli začalo konečně něco pořádně fungovat, je to vztah Joela a Ellie. Už jsou cítit nějaké emoce a sympatie k postavám začínají mít nádech. Pořád se ale nemůžu zbavit pocitu, že dvouhodinový film by herní předloze prostě seděl víc. Mám mnohem radši filmy než seriály odjakživa. Hlavně tyhle devítidílné minisérie jsou prostě hromada tlachání, tlachání a tlachání. Walking Dead jsem kdysi zvádnul první sérii a chtěl si ze všech těch vykradených klišé a keců vystřelit mozek a je mi úplně jedno, jestli se to v dalších sériích trochu rozjelo. Pro mě to byla jen kopa hoven, nudy a vykradených scén a situací které jsem viděl 100x jinde ve filmech. Last of US má štěstí, že mám v oku herní předlohu, Pedro je prostě skvělej a miluju postapo. Takže seriál po předchozím duhovém failu dokoukám, ale že bych skákal vyloženě štěstím do stropu, to ani omylem. Btw zajímalo by mně co hulil casting director, protože obsadit do role vůdkyně lidí ve městě tu ukňouranou slepici z Dva a půl chlapa, to je teprve kumšt! 70%. ()

Arsenal83

Dialógová nuda s pár zábleskami, ktoré prebudia. Napríklad, prečo dvojica vojde do listnatého lesu a nakoniec sú v ihličnatom? Prudká zmena vegetácie? Klimatické zmeny? Či len amatérstvo tvorcov? ()

BrooksW.Here

"You haven't seen the world, so you don't know. You keep goin' for family." "I'm not family." "No. You're cargo." _____________ Je dosť možné, že toto je prvá epizóda, ktorej hodnoteniu skutočne trochu nadržiavam, ale ja si jednoducho nemôžem pomôcť... Oproti predošlej (a pre niektorých hlavne mimoriadne kontroverznej) časti sa dej opäť o veľa neposunul, ale na druhú stranu táto epizóda vyniká v niečom úplne inom... Na mňa najviac zapôsobila cesta v aute naprieč postapokalyptickým a zničeným svetom za sprievodu chytľavej (a z traileru už celkom známej) skladby od Hanka Williamsa. A k tomu pridajme ešte scénu so spaním v lese, ktorá pre mňa bola z tohto seriálu zatiaľ druhá najnapínavejšia (na prvom mieste sú ešte stále clickeri z druhej epizódy). Potom pribudla už aj prvá prestrelka (aspoň podľa mňa bola bezchybne natočená), Joel s Ellie sa už konečne aspoň trochu zbližujú, no a záver parádne navnadil na ďalšiu časť (tentokrát už stačí čakať iba do soboty, a nie do pondelku!). Jediná vec, ktorú by som vytkol je Melanie Lynskey v úlohe Kathleen, ktorá mi na záporačku a na to, aká mala byť drsňačka, prišla až príliš sladká (veď povedzte, naozaj si myslíte, že by niekto s jej hláskom dokázal streliť človeka do hlavy?). A potom ešte aj tá stopáž... 45 minút je naozaj málo, dúfam, že kratšej epizódy sa už nedočkáme... No nič, to by bolo odo mňa k tejto časti asi všetko, dúfam, že sa v epizóde č. 5 máme na čo tešiť – konkrétne na príchod Bloaterov... ()

Jillen

Tak já nevím. Úvod, respektive jízda postapo krajinou fajn, ale od příjezdu do města opět nesmysl. Vztah ústřední dvojce se posouvá, ale jejich chování v prostoru mě začíná čím dál tím víc iritovat. ()

Rocky88

Chemie Packala a Bély funguje na 100 %, i když Béle tu postavu stále nevěřím a asi už ani nikdy neuvěřím. Mírně mě zaskočila absence většího kontaktu s nakaženými, za to je tu konečně nějaká větší přestřelka. Bohužel obyvatele vede další castingový omyl v podobě ženský, která dlouhou dobu jela po Charliem, čímž trpí koukatelnost. Nadšení z prvních dvou dílů opadá... ()