Planéta Zem opäť stojí v centre pozornosti mimozemskej civilizácie. V dvanástich metropolách pristáli zvláštne vesmírne lode a nik netuší, aké sú zámery votrelcov. Prišli v mieri alebo sa ľudstvo má začať obávať? (Itafilm)

Jinny

Film plyne v příliš pomalém až uspávacím tempu. Vizuální stránku sice musím ocenit, stejně tak pojetí mimozemšťanů. Celý děj je ale příliš řídký na dvě hodiny a příliš složitě si hraje s časem, než aby se dal označit za divácký. Volba hlavní hrdinky na konci je sice zralá a moudrá, ale nemůžu si pomoct, dodává filmu ráz, který by pasoval spíš na jeden z nedrasticky končících dílů Krajních mezí. ()

rikitiki

Původní povídku jsem četla, a i když je velmi neokázalá, dobře si ji doteď pamatuji. Zdála se mi nezfilmovatelná. A pak mě filmový přepis překvapil, jak dobře motivy z povídky rozvedl, přestože se jí poměrně věrně drží. Film boduje temnou znervózňující hudbou, nápaditým mimozemským písmem i tím, že mimozemšťany nechává stále trochu zahalené, nepřístupné, za stěnou (i když, uznejme, jejich vzhled nápadně připomíná přerostlou Ruku z Addamsovy rodiny). Snímek přináší docela zajímavý úhel pohledu na setkání s mimozemšťany. Může působit příliš jednoduše, příliš suše – ale je zatraceně reálný. SHRNUTÍ: Pokud chcete dobrodružnou sci-fi se souboji ve vesmíru, zabijáckými monstry nebo krásnými mimozemšťankami, tak se nedívejte. Jestli chcete přemýšlivou sci-fi, kde je nebezpečí na dosah ruky a vy si zaražení říkáte, že přesně tak by se to mohlo stát, tak je to film pro vás. ()

HellFire

Nejnudnější film za posledních x let. Neustále jsem čekal, až se stane něco, co by mě překvapilo nebo ve mě vyvolalo emoce. Taková scéna nepřišla a nejen já jsem odcházel z kina velmi zmatený. ()

hansel97

Povznesení žánrů sci-fi na zcela novou úroveň svým nucením k zamyšlení spojeným s naprostou mistrnou režií Villeneuvea, který dohromady velmi dobře pojí jak svou sci-fi část, tak osobní drama hlavní postavy, v němž naprosto exceluje Amy Adams. Pokud mi přišla skvělá v Nocturnal Animals, tak svůj výkon s Arrival ještě trumfla. ()

ARI50

Na tenhle film sem se nějak netěšil ani sem od něho moc nečekal a tak se taky stalo, podle mě to bylo až moc zdlouhavé první hodinu pochopím kecání do bagety a rozebírání různých koleček znaků zajímavé, ale když to trvá celou dobu už to nudí ke konci se konečně dostaneme ke styku Amy s chobotničkama nebo co to bylo, které vypustí spousty koleček a pravda vyleze na povrch a tot vše. Film na vás působí hodně otázkami a odvahou a co bude a nebude ale tot asi vše určitě to neodsuzuji ale pro mě to byla dlouhá jednohubka. ()

Necrotongue

Netypické Sci-Fi s ponurou atmosférou, vynikající hudbou a kvalitním obsazením. Předpokládám, že pro mnoho diváků se bude jednat o těžko pochopitelný snímek, vzhledem k tomu, že mají problém i se zvládnutím mateřského jazyka. Absolvoval jsem v životě pár školení a až na zcela výjimečné případy jsem se okázale nudil. U tohoto filmu jsem se nenudil vůbec, přestože se hodně psalo tlustým fixem a sépiovými výměšky. ()

luka4615

Denis Villeneuve se tímto filmem okamžitě řadí mezi mé oblíbence, jelikož to, co se pod názvem Arrival skrývá, zcela jistě aspiruje na jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Jak už bývá u jeho filmů zvykem, i zde Vás na první pohled zaujme do posledního detailu propracovaná vizuální stránka, která v kombinaci se zajímavě zvoleným soundtrackem vytváří působivou, chce se říci, že až zázračnou symbiózu barev a zvuků. Příběhovou linii si nechávám až nakonec, jelikož už dlouhou dobu jsem v kině nebyl tak "naměkko". U žánru sci-fi jsou emotivní momenty, jako zde, velkou a šťavnatou třešničkou na již tak chutném filmovém dortu. Avšak Denis Villeneuve tento atribut v Arrival povýšil na zcela novou a netušenou úroveň, z čehož vzniklo dospělé, přemýšlivé a dobře obsazené sci-fi s jemným, avšak místy důrazným poselstvím naší generaci. Takže co dodat na závěr? Pokud filmu odpustíte drobné logické chyby, budete s kina, stejně jako já, odcházet naprosto ohromeni. Tento film je totiž po Hacksaw Ridge tím nejlepším, co nám rok 2016 zatím nabídnul. Výborná práce! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „If you could see your whole life laid out in front of you, would you change things?“ ()

JASON_X

Zpočátku temná a zneklidňující hard sci-fi, která mě pevně přikovala do sedadla. Momentálně mě nenapadá žádné působivější a realističtější ztvárnění "prvního kontaktu", než jaké nám naservírovali tvůrci Arrivalu. Příliš jsem neřešil věrohodnost toho, že jedna lingvistka, s pomocí jednoho žoviálního fyzika a několika bezejmenných statistů, rozlouskne za pár týdnů abstraktní "rorschachovské" piktogramy spisovné trifidštiny tak, že si s emzáky dokáže docela slušně pokecat. A ono myslím o tu věrohodnost ani příliš nešlo, protože film je nakonec přece jen trochu o něčem jiném, než o onom kontaktu. A tak se hard sci-fi postupně změní v "příliš lidskou" soft sci-fi, nabádající lidstvo ke vzájemné lásce a spolupráci a bla bla bla. A filosofující konec nám zase nastolí jistou otázku, na kterou si má nejspíš divák odpovědět. No, já bych asi na místě naší hrdinky udělal to samé, i kdybych znal neveselou budoucnost. A hlavně co jiného bych taky mohl dělat, když už ta budoucnost byla rozhodnuta, jelikož bez ní by se přece nemohla odehrát celá 'filmová' minulost... Nebo snad ano? Inu, mám z toho popravdě v hlavě trochu guláš a na podrobnější přemýšlení jsem líný. Každopádně první půle za pět, druhá tři a něco. ()

ancientone

Prvá tretina Arrivalu ohuruje technickou precíznosťou podobne ako Sicario, ukazuje hollywoodsku produkciu v jednej z jej vrcholných podôb (ale so sprofanovaným prirovnávaním ku Kubrickovi by som bol veľmi opatrný) a ide určite o jedno z najlepších stretnutí s mimozemšťanmi v dejinách filmu. __ Arrival je svojím pacifistickým vyznením Dňom, kedy sa zastavila Zem pre 21. storočie. __ Elegantný, nie okato exhibicionistický Arrival predstavuje patričné vyváženie váh sci-fi žánru po tohtoročnom veľmi megalomanskom, veľkohubom, obligátne militantnom a rutinérsky excentrickom Dni nezávislosti. Popcorn prežúvaný so zavretými ústami vs. popcorn prežúvaný počas záchvatov smiechu. Druhá tvár "Ufónskeho" sci-fi filmu, pracujúca s arzenálom triezvejším, než sú tony explozívneho hrdinstva kypiaceho z tryskového pohonu amerického letectva (o vykreslení ženských postáv nehovoriac). ()

L0ra

Měl jsem celkem velké očekávání ohledně tohoto filmu a rozhodně jsem nebyl zklamaný. Film zpracoval celkem zajímavý námět. Obtížnost komunikace s mimozemským životem tu podle mě ještě takhle pěkně zfilmovaná nebyla. Navíc film celkem gradoval a ke konci měl zajímavé rozuzlení. Jinak film mě trošku připomínal Interstellar, ale s komornější atmosférou. ()

Morholt

Na matičce Zemi přistály ufounský chobotnice a tak vláda povolá potenciální odbornici na chobotničtinu, aby si s emzáky promluvila. Takže asi hodinu trvá, než se všichni vzájemně představí. Nicméně kdo by čekal, že se to poté nějak rozjede, je na omylu. Villeneuve pokračuje v rozvláčném tempu a ze všeho nejvíc řeší, co znamená v mimozemské řečí kruh s hrbolem a kruh s hrboly dvěma. Nicméně i přesto, že to byla docela nuda, se mi líbilo, jak to bylo nasnímané, oceňuji námět, který patří v rámci žánru k těm nejoriginálnějším za poslední roky a ač mi to obyčejně leze na nervy, sednul mi i ten humanistický přesah. Za třešínku na dortu považuji tradičně výbornou Amy Adams. Nicméně ani i přes zmíněná pozitiva víc jak 55% nevypotím. ()

Sawy

Lingvistická sci-fi. Z poloviny vědecký procedurál o hledání nového způsobu komunikace, z poloviny emocionální horská dráha, jejíž vypravěčské techniky možná nejsou tak sofistikované, jak se na první pohled zdá, ale napoprvé fungují dokonale a při druhém zhlédnutí má divák možnost zkoumat jiné podněty, které do Příchozích vložil Denis Villeneuve a jeho ambientní režijní styl. Pokud ne nejlepší, rozhodně nejzajímavější film roku 2016. 90 % ()

Lucasion

Jednoznačně nejslabší film od Denise Villeneuvea. Na Arrival jsem se hodně těšil a po Zmizení (2013) a Sicariovi (2015) jsem měl jasno, že tohle bude skvělé sci-fi. Nyní už i mohu říct, že nový Blade Runner 2049 (2017) je dalším výborným filmem tohoto režiséra a že jeho dlouhé scény, emoce vyjádřené skrz film, než skrz dialogy jsou prostě výjimečné. Přesto jsem nemohl přijít Arrival na chuť. Opět tu máme pochmurnou, deštivou atmosféru. Nechybí hudba od Jóhannsona. Herecky je film obsazen taky velmi pěkně. Amy Adams roli lingvistky hraje s grácií. Renner je sympatický herec a filmy s ním mají určitou kvalitu. Pak možná přijde ten zvrat a z pomalé atmosféry se stává dialogové sci-fi drama. Emoce se více vyjadřují skrz dialogy a už to není to, na co jsem od Denise zvyklý. Možná po tolika skvělých filmech jsem měl jen "příliš velká očekávání". Ale po Blade Runnerovi jsem věřil, že tohle bude další sci-fi, které mi vytře zrak. Nakonec ne. Tím neříkám, že je Příchozí špatné, to vůbec ne. Pořád se jedná o nadprůměrný film, který je dobře natočen a zahrán. Nejvíc asi dělá samotná závěrečná myšlenka filmu, která mi hodně připomíná režisérovu tvorbu. Má to jistou hloubku a smysl. Finále je proto velmi silné. Ale celé dvě hodiny byly příliš dlouhé na to, aby ten samotný film stál za to. Příliš dlouhé čekání na tu velkou myšlenku. (70 %) ()

Handle

Asi největší sci-fi překvapení za posledních x let. Dost jsem se bál, že půjde o nějakou magořinu s mimozemšťany. V podstatě jsem do kina šel jen tak mimochodem a vůbec jsem nevěděl, co od toho čekat. A teda wow! Můj zážitek ze sledování moc nedokážu slovy popsat, mělo to v sobě opravdu něco výjimečného. Naposledy jsem měl takový pocit při sledování Donnieho Darka (což je sakra dlouho), tedy takový pocit typu "mindfuck jak blázen, ale čert to vem, i když spoustu věcí nepobírám, stejně mě to fascinuje". Filmařsky navíc SKVOSTNÉ, naprosto jsem byl nadšený z těch všech nádherných záběrů doplněných neuvěřitelně poutavou hudbou, samozřejmě excelentní režie, střih, kamera, celkově nádherná gradace a jakési věčné napětí. Amy Adams úžasná (letos měla fakt dobrý rok, už v Nočních zvířatech byla skvělá), fakt doufám, že jí ten Oscar letos už vyjde. Jinak se mi líbily všechny ty diskuze a příspěvky po zhlédnutí na téma "jak jsi to pochopil/a", kde každý přispěl úplně něčím jiným... :) Ale už se zas zbytečně zakecávám. Tenhle snímek si stejně zaslouží jen komentář typu "ozbrojující" nebo tak něco. Jediný, co jsem chtěl v podstatě říct je to, že Příchozí jsou zážitek a opravdu mě mrzí, pokud si to někdo nedokáže užít. Takový film přijde fakt jednou za čas. Na toto téma už však zde více méně kolegové napsali dost kvalitní komentáře, absolutně TOP jsou závěrečné dvě věty od Isherwood, které dokonale shrnují mé bezprostřední pocity po skončení filmu. ()

seale

Nadčasové. A to doslova. Člověku se zatají dech, když si uvědomí, že to, co se na plátně promítá jako sci-fi, se může teoreticky třeba i opravdu přihodit. Vesmír je širý dlouhý lán, nevyzpitatelný a tolik ještě neprobádaný. Za to Denis Villeneuve začíná být docela jasnou hvězdou. Talent od boha a velký tvůrčí potenciál na poli filmařském, v jehož snímcích se mísí art a nápad, atmosféra a myšlenková provázanost. ()

Jansen

Prvních a posledních pět minut je to takový malickovský impresionismus, to mezi tím velmi slušný hollywoodský blockbuster s mnoha výbornými záběry. Líbilo se mi minimalistické pojetí úvodu filmu, kdy se nám sled události odkrývá apatickou optikou hlavní hrdinky. Extrémně působivý je poté první záběr na mimozemský objekt a výlet do jeho nitra. Následně se bohužel začnou naplňovat hollywoodské konvence a prvotní opojení se začne někam vytrácet. Hrátky s časem dávají připomenout Nolanův Interstellar. Ten ale bojuje ve zcela jiné kategorii. Interstellar je jako parník, který všechno a všechny přejede. Příchozí je mnohem intimnější film spíše ve stylu Gravitace. Tento subtilnější přístup si měl Villeneův film udržet a pokud možno se soustředit na působivé obrazové kompozice, což se bohužel ne tak úplně povedlo. Naplnily se tak moje obavy o tom jak Villeneuve zvládne přechod k mainstreamu. Pro mě osobně nejméně zajímavý Villeneův film, jaký jsem doposud viděl. ()

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)

Clooney a temné sci-fi

Clooney a temné sci-fi

22.06.2018

Přestože se momentálně studio 20th Century Fox nachází uprostřed přetahované o to, kdo ho nakonec koupí (aktuálně vede Disney), pokračuje společnost ve své tradici a čerstvě teď získala práva na nový… (viac)

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

09.03.2018

O comicsovém nakladatelství Valiant Entertainment jste možná nikdy neslyšeli. Podobně jako Marvel a DC ale má svůj propojený vesmír s tisícovkami postav, který se teď převádí na velké plátno.… (viac)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson