Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

keoma26

Asi nejdelsi expozice v dejinach filmu, uvod vlastne trva skoro tak dlouho jako samotny film, po 2 hodinach prijde uplne fantasmagorickych poslednich 20 minut a slus...clovek ma navic subjektivni pocit, ze je to cely 5 hodin dlouhy ()

Fordzy

Epos biblických rozměrů. Batman v Superman má blíže ke komornímu "temnému" dramatu s filozofickým podtextem, než-li k humorným mainstream Marvelovkám. První dvě hodiny není ve filmu prakticky žádná velká akce(poslední akční hodinka to dostatečně vynahrazuje). Jestli je to dobře nebo špatně záleží čistě na preferenci diváka. Síla požitku z filmu záleží dosti na tom , jestli je divák znalý komiksů a líbil se mu "božský" Man of Steel(který je lepší). Neznalý divák může být zmatený z Batmana, který zabijí lidi a z některých odkazů, které naznačují budoucí události a superhrdiny. Film trochu doplácí na to, že se snaží být pokračováním Man of Steel, zárověň samostatným filmem o Batmanovi, crossoverem mezi nimi, malou ochutnávkou Wonder Woman (která je nejlepší částí filmu) a ještě "ukázkou" na budoucí filmy (Aquaman, Cyborg, Flash, Justice League). Ultimate Edition s délkou "tří hodin" vyplňuje díry zmrzačené kino verze, ale i tak by snesla ještě malé prodloužení. viz (Spoiler: Lois s kopím WTF). Osobně se mi film líbil a užil jsem si ho, ale výhrady mám určitě k nevyváženému "děravému" scénáři a dialogům které trochu šustí papírem. Obsazení Bena Afflecka na Batmana byla trefa do černého a též charismatická Gal Gadot na Wonder Woman byla excelentní ,už se nemůžů dočkat až uvidím jejich samostatné filmy. Taktéž šílený Lex Luthor v podání Jesse Eisenberga byl dost zábavný. Suma sumárum odcházím z velké části spokojený, ale doufám, že další filmy se vyvarují chyb BvS. //edit: Po zvážení mé převeliké náklonnosti k Snyderovi musím objektivně snížit hodnocení a uznat, že to byl vcelku bordel. Ultimate Edition-60% ()

DavidS.

Namísto heroického eposu dostáváme ultra dlouhý a nudný prolog ke skupinovým hrátkám postaviček z DC Comixu, protože filmy už dnes nedokáží být svébytné - musí se roubovat vesmíry, tvořit značky, nastavovat pokračování a drtit konkurence...Netopýr vs. kamaše je bezduchý kalkul natočený bez zápalu a s trikovým finále na úrovní The Incredible Hulk včetně bestiáře...Nejhorší moderní komiksovka a suverénně nejhorší Snyder... ()

hEmy_

Dva muži dokáží odložit své na život a na smrt vážné rozepře stranou na základě totožného jména svých matek. Ideální snímek například pro oslavu dne matek, či pro zabití tří hodin jakýkoliv jiný den. ()

marekkkkkk

Viděna ultimátní edice. Teda hodně lidi na to hází dost špíny, ale mně se to docela líbílo. Je pravda, že pár momentů je čistej chaos a mohlo to být poddaný trochu jinak(Aquaman, a spol. ) , Snyder se snažil, takže za mně 4 stáry. Btw: Eisenberg jako Luthor je vynikající, ať si každej říká co chce! ()

Benedygtus

Me ohromne vzdycky pobavilo, jak kdyz Superman odlital, tak ta zvukova kulisa byla neco mezi zazehnutim proudoveho motoru a prdnutim si do trenek. To teda filmovy tvurci moc nedoresili, ale na konci filmu to objasnili. Je to zvuk stareho vojenskeho dela. Aspon se nam to snazi namluvit, ikdyz to porad postrada smysl. No a k filmu jako takovemu...Boj Batmana se Supermanem byl spatny namet, to za prve a za druhe, kdyz uz, tak lepe. ()

Kanibal

Epická, patetická a drahá slátanina. Můžu se zeptat, proč spolu vlastně bojovali? Proč tam vůbec potavy dělají to co dělají? Charaktery jsou asi vcelku v pořádku, ale vůbec nechápu jejich interakci. Ještě bych rád zmínil Lexe Luthora, který je ujetý vědec, ale ujetý takovým způsobem, že mě sral od začátku do konce. ()

klukluka

Kino pro superinteligentního diváka. Málem jsem tím úvodním, zhruba třičtvrtěhodinovým vstupním testem neprolezl. Ale nakonec jsme asi uspěli všichni, kdo jsme to vydrželi. A odměnili nás za to strhující podívanou. ()

Torako.chan

Tož kluci s "pláštíkama" maj mezi sebou nějakej problém. Ale vážně, popravdě mi to nešlo zrovna pod kůži a to hlavně Ben Flek v podobě Batmana. Po vizuální stránce je tento počin oku lahodící, hodně výjevů vypadalo jako prezentace digitálně tvořených fan artů. Ovšem co dál? Dál už nic moc...prásk, bum, Batman, Superman, drsňácký plky, prásk, buch, buch, bum..aaaaaaaaaaaaa Wonder woman! :DD Hustoles...takže dobrý... přehodnoceno za 2 ()

Han22

Snyderovi a celé DC stáji to prostě narozdíl od Marvelu skřípe. Batman vs. Superman je splněný sen každého přerostlého kluka, jenže než si dají po čuni, je tu hodina a půl víceméně nudy. Nuda není v tom, že si někdo jen povídá, ale v tom jak - nepropracované a špatné postavy, podivný děj, celé je to zbytečně temné, ale přitom se to zdaleka neblíží Nolanovi. Spousta scén nenavazuje, jakoby je někdo vystřihl a přitom to má dvě a půl hodiny! Nejlepší je Batman jako zestárlý, cynický lovec zločinců, který dávno ví, že za každého zločince vyleze další a který (po devastaci města v předchozím díle oprávněně) považuje Supermana za šílenou hrozbu. Jinak vše špatně, Superman nemá prostor, ošklivá Lois, černý Perry White, cynický Alfred, zbytečná Wonder Woman. Nicméně nakonec si Batman a Superman po té hubě dají a stojí to za to, stejně tak jako stojí za to celý zoufalý boj Supermana proti nezničitelnému Doomsdayovi a odvaha tvůrců natočit to, jak to dopadne v komixech. SPOILERY! Při smrti největšího z největších jak prohrásil můj bratr se derou slzy do očí a to i přesto, že sem si to blbec přečetl dopředu. KONEC SPOILERU. Zkrátka poslední hodina funguje jak by měla, ale stejně, na to nejlepší z Marvelu nemá tenhle duel ani náhodou. ()

Seti

Popravdě jsem se po prvních recenzích obával, že to bude větší sračka. BvS je typický příklad moderního ambiciózního a z filmového hlediska neukočírovaného blockbusteru. Působí přesně jako dort pejska a kočičky, kdy tam tvůrci chtěli mít od všeho trochu, stihnout a rozvinout vše a nakonec je z toho povrchní a digitálně přepálený guláš, který je však na jedno shlédnutí stravitelný. Největším zklamáním pro mě byla plochost postav a zcela neuspokojivé vyvrcholení konfliktu mezi ústředním duem. Snyder celý film konstruuje a stupňuje Batmanovu nenávist vůči Supermanovi, podkládá ji relativně smysluplnými motivy a při finálovém souboji ji následně celou spláchne do hajzlu na základě jediného jména. Sakra to jako kdyby se Supermanova matka jmenovala třeba Lukrécie, tak to má Superman spočítaný? ()

kukuuuc10

80% Kino. Byl jsem zvědavý, co všechno přinese Zack Snyder do pokračování svého projektu. Jakožto zaujatého diváka mě to emotivně tak strašně strhlo, že jsem se dostával do transu. Pomalé vtáhnutí do atmosféry, vykreslení ústředních postav, návaznost na Man of Steel, pikantní souboje, emoce, hudba, láska, peklo, nenávist! Velmi neočekávaný scénář mi vytrhl trn z paty. Ben Affleck hraje netopýra na jedničku, nespletli se v něm, stejně jako v objevené Wonder Woman v podání Gal Gadot. Záporák zde také splnil svou roli - nenáviděný, zvrácený psychotik, který probudil snad největší monstrum v historii blockbusterů!!! Největší lavinu pocitů strhává ale stejně Henry Cavill - SUPERMAN! Diváci si ho musí zamilovat pro jeho osobnost, která z něho čiší v každé scéně. Velmi si vážím tvůrců, za jejich snahu, přinést nám do života takové zážitky. Když se dívám kolem, ne všichni jsou tak vděční. Vy, rádoby "kritici", kteří nedokážete ocenit přínos moviemakerů tohoto snímku, doporučuji Vám: zajít k očnímu, k psychologovi, dokončit si vzdělání, popřípadě vyměnit crack za kvalitní marijuanu. PS: Dám Vám dobrého tipana ;-) ;-) ()

SpaceOdyseus

Snyder ma vizualno v maliku. Moc hezky se na to kouka. Temna komiksova estetika ve stylu Millera a spol. sala z kazdeho zaberu. Vlastne si myslim, ze tento film by mnohem lepe fungoval jako komiks. Papir a obrazky totiz unesou melci motivace postav a horsi dejove zakruty lepe nez film. Jako "nejvetsi gladiatorsky souboj v dejinach" je toto zklamanim. Jako usvit Justice League to ale vypada trosku lepe. Na film Batman v Superman tu je prilis postav, prilis temat a jejich finalni stret v sobe absolutne nema tihu, kterou by si zaslouzil. Zda se, jako by tvurci zamer byl namiren na prequel Justice League a souboj dvou nejznamejsich hrdinu mel film jen prodat a narouboval se sem aby se nereklo. Ackoli je Afflect skvely Bruce Wayne, jaky je Batman zatim tezko rict. I kdyz je na platne docela dost, Snyder mu nedal tolik prostoru abychom Batmana nejak hloubeji poznali. Zatim se mu jen dari bourat linii nastavenou Nolanem a to je pri absenci nejake jeho expozice celkem zmatecne. Nastesti ubylo Kenta, nejnudneji uchopeny charakter byl po zasluze upozaden a Wonder Woman tu je nejak tak navic. Lex ma potencial byt poradne demonicky zaporak, ale scenar mu k tomu bohuzel nedava dostatek materialu a stale mu mete cesticku k tomu aby vygradoval finale, kdyz to nedokazou sami titulni hrdinove. Celkove je scenar to nejslabsi. Vse ostatni tu vetsinou funguje jak ma. Ale chatrne motivace, nesmyslne jednani a nevyuziti potencialu predlohy filmu srazi nohy do komiksoveho prumeru. ()

barlow

Možná jsem zaujatý, ale marvelovky mě zkrátka baví více... Tady se dlouho buduje atmosféra, ale jsou tam obrovské logické kiksy, což celou snahu totálně pohřbí. Superman zachraňuje Klid, Batman svět a jen Lex ví, co a proč dělá, i když je to magor. Prostě je tenhle film zřejmě tvořen pro fandy a ostatní, ať se s tím poperou sami. Akce na konci, to je jen počítačový chaos, ale jako velké finále beru. ()

ElChe26

Již při vstupu do sálu v multikině mi začalo být líto Bena Afflecka, když jsem neměl šanci neslyšet rozhovor dvou dvacetiletých filmových kritiček o jeho hereckých výkonech. Ty si o tomto herci pravděpodobně přečetli dva komentáře na čsfd a několikrát úspěšně fejkovali partnerovi orgasmus, což v nich zřejmě vzbudilo pocit, že se vyznají ve filmu a herectví. Chudák Ben. Emotikona unsure Jinak samotný film má dvě a půl hodiny, což mi rozhodně třeba u Watchmenů nevadilo, naopak. Škoda, že film neviděl nějaký střihoruký Edward, který by jeho stopáž zkrátil na přiměřenou hodinu a půl. A čím to? Batman/Superman/kdokoli kráčí po schodech - zpomalený záběr, epická hudba, ale nic se nestane a takhle skoro celý film. Filmu trvá hodinu, než vás vtáhne do děje! Pořád tam hledali nějakého bílého Portugalce, tak jsem si myslel, že asi Cristiana Ronalda (to se bohužel nepotvrdilo). Hlavní záporák? No nevím, uhrovitý mlaďas s prapodivnými záchvaty, který místo toho, aby budil strach, tak v divákovi spíš navozuje pocity trapnosti. Tvůrci se ho evidentně snažili stylizovat do Jokera, ale když dva dělají totéž, není to totéž. Jedinou sympatickou postavou ve filmu je Batman a skoro se slzou v oku jsem litoval toho, že nezabil Supermana, protože by mi to ušetřilo další hodinu v multikině a všechny filmové fanoušky od dalších zbytečných pokračování této ságy. Tvůrci filmu se zde vyžívali Pak se na scéně objeví něco, co mi připomínalo nestvůry z pána prstenů, pak Xena, Poseidón a nějakej elektrickej rychlonožka. Samotný závěr filmu potom připomíná reklamu na Jameson. Smutné na tom je skutečnost, že ten film má potenciál, ale je to zklamání podobně jako Balotelli. Sám nevím, jestli Zack Snyder a Christopher Nolen se předchozí tvorbou již tak vyčerpali, že nejsou schopni vystoupit ze svého stínu, nebo si myslí, že průměrný návštěvník multikina je idiot? ()

Locksmith

Už Man of Steel byl v nejlepším případě průměrný (a za to může děkovat jen a pouze svému kryptonskému otci a první čtvrthodince o něm, která byla výborná), tento film mne pak utvrdil v tom, že na další filmy z této série do kina již nepůjdu, a co se DC Comics týče, budu se nadále držet seriálů a animované filmové produkce (které, ač mají své mouchy, jsou stále svou kvalitou o několik délek Wayne Tower napřed). Scénář trpí kritickými nedostatky, některé dějové díry jsou dost velké, aby jimi propadl Batmobil, a finále pak nevykazuje pro jistotu děj žádný. Grafické zpracování a kamera jsou pak v akčních scénách nepřehledné a finálová lightshow pak nedává šanci, že by se snad někdo mohl orientovat, kdo právě do koho buší. Nemohu pak obzvláště odpustit tvůrcům zpracování Batmana (přičemž Ben Affleck je jediný herec, který zde hraje dobře a dá se na něj koukat) - jak může hrdina, který je znám tím, že nepoužívá zbraně a nikdy nezabíjí, jen tak létat nad městem a nechávat za sebou linii rozstřílených aut? Jen hrubým odhadem jsem napočítal přibližně 30 mrtvých, které měl na svědomí. A to už vůbec nezmiňuji záhadné "vize budoucnosti", které jsou pro laického diváka zcela nepochopitelné a jsou podle všeho jen velice násilně naroubovaným spoilerem na věci příští (na tomto místě nutno říci, že Marvel to dělá sice taky, ale mnohem obratněji a nenuceněji). Pochválit lze pouze soundtrack - Hans Zimmer nezklamal ani tentokrát, výsledný dojem z filmu ale zachránit nedokázal. Jediná hvězda a nemohu se ubránit myšlenkám na to, že za cenu vstupenky jsem si mohl raději koupit např. rozšíření k deskovce nebo nějakou knihu (obojí by mi poskytlo nesrovnatelně více zábavy). ()

Speedy01

Zajímavé, nikdy jsem se o superhrdiny, ironmany, spidermany apod nezajímal, tentokrát mě velkou masáží reklam v médiích dotáhli na toto do kina. Líbilo se až na část ze začátku, cca 30 min, film se táhl, chtěli nás vtáhout do děje, poznat postavy, ale u mě se to moc nepovedlo a věřím že většina lidí postavy zná, zbytečné, nudné. Normálně bych dal 3*, ale za naprosto úúúžasnou Gal Gadot je to * navíc. ()

Litvicek

Jako všichni ostatní, i já od toho očekával dvojnásobně víc. Tvrdší, útočnější, agresivnější, krvavější a sprostější porce komixového světa ze strany DC. Kamera otřesná, film obsahuje spoustu malých chybiček, které mohou lézt na nervy ale v konečném shrnutí si nemohu vyloženě postěžovat. Byl jsem v obraze, vím co se dělo, proč se to dělo a jako fanoušek jsem si to celé představení nádherně užil. Delší stopáž by mi v žádném případě nevadila. Od začátku až snad do půlky filmu se prokousáváme k jádru celého děje skrze minulost hrdinů a podobně. Teprve pak se přítomný děj hýbe kupředu a začíná ta pravá show. Jak říkám, mělo to svoje mouchy, kamera stála za hovno a režie, i samotný střih scén by se dalo předělat do lepší formy ale stejně jsem odcházel z kina spokojený. 5 Hvězd a nadšení do dalších filmů mi zůstává a už se těším na Suicide Squad! ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ EDIT Motherfucker: Tomu se říká "pičismus", nezobrazit v kinoverzi jednu z nejpodstatnějších scén, kde Lůj vede vyšetřování a dává tomu všemu zase trochu víc smysluplnosti. Naopak ale ke konci se pořád nevysvětlí ono jednání Luiz Lejnové. Takže nám ultimátní prodloužená verze dává na něco odpovědi a na něco stále ne. Sečteno, podtrženo, našel jsem jednu zbytečnou scénu ale zbytek jsem si užil. Tři hodiny, pomalejší přístup, možná pro někoho slabší převedení komiksového Batmana na plátna kin. Inu, viděl jsem to podruhé a opět absolutní spokojenost. Má to pár chyb, mohlo to být celé trochu lepší, krutější, krvavější ale rozhodně si nestěžuji. Stále plný počet. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce