Prípady 1. oddelenia

• Česko Případy 1. oddělení (viac)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

Recenzie používateľa quokam k tomuto seriálu (14)

Season 3 (2022) (S03)

O televizni udalost roku - bohuzel neslo. Serial podle meho nazoru prestoupil eticke hranice zanru. Verejna sluzba spolecnosti rozhodne neznamena predhodit jedince verejnemu lynci, vyrizovani si osobnich uctu jednoho ze scenaristu. Tvurci se neobtezovali ani pozmenit krestni jmeno a pocatek prijmeni. Pevne doufam, ze se tvurci opiraj alespon o nejakej ten vnitrni audit hospodareni, nebo bych tu zalobu na ochranu osobnosti nechtel videt. Tu nejde o nespokojenost s barvou svetru, tvurci nabizej jenom alibisticke vymluvy. Uz v drivejsich radach byl problem ve ztotoznovani serialovych postav se skutecnymi poldami, tragicky priklad je i v kapitanu Tumovi, ktery byl potvrzen i touto radou. Jinak serial mohl vyznit lacineji, jsem rad, ze me odhady z pocatku serialu nevysly. Jo, postava pani Bockove se psychicky nezhroutila a postava pana Loje nemela problem s homosexualitou. Jinak herecky radu tahl pan Maly s Hanusem. Nad svuj standard zahral Filip Blazek - ten mel totiz i konecne co hrat. Kapitan Andel nedostal prostor. Postava Srsne v par dilech sklouzla do kycovite karikatury. Nelibil se mi vykon pana Vetcheho, ten to 9bcas hral tak, ze jsem si nebyl jist, jestli sleduji Pripady, nebo napriklad Zeny v pokuseni. Cztekle hadave sceny mu proste nesly, prehraval je a mel je prehrsel. Taky sceny s dcerou nebo jedna s pani Bockovou vyznivaly strasne strojene. Pan Polivka pusobil jako tresnicka, jenom obcas holt chybel ten dortik. Celkovy dojem i tak 4 hvezdy a vysokych 75 proc, nebot v ceskem rybnicku serial mezi detekticlvky nema konkurenci a ma i potencial prorazit v zahranici. Ale za serial roku stale povazuji osobne Chlapa z produkce tv Nova. ()

Podnájomníci (2022) (S03E01)

Souhlasim s hodnocenim hereckych vykonu od @chudobka. Serialu i jeho prerequelu obecne skodi spojování televiznich postav s realnymi polocajty, s "predobrazy." Z tohoto uhlu pohledu tvurci hodne prepiskli zanedbanost Korejse v poslední scene, clovek si pomyslel, s kym ze si to zase scenarista vyrovnava ucty. Jsem rad, ze i v teto serie pokracuje muj oblibenej Vrana, jenz se v minule serii zajimave vyvijel, jen se bojim, jestli ho tvurci v pozdejsim vyvoji nezplosti a nezkarikaturuji. Trochu drela taktez vysetrovaci linka . Opravdu by zkusene operativce bez zasahu jejich sefa nenapadlo vyzpovidat svedka, ktery mel udajne videt jako poslední nezvestne osoby? Nebo opetovna scenaristicka polivcicka?  Za mne trochu prepisknutych 60 pro. Update:  Nemyslim si, ze by postava Prazaka byla nejak radikalne jina. Vybuchy hnevu mel i v predeslych radach. Vzpomenme treba na Sudanskeho studenta, je to ten samej Prazak jako tam. Jo, a skvela hudba, ale ta je zdedena. ()

Fľaša (2022) (S03E02)

Urcite poctiva prace. Jsem rad, ze tvůrci trochu vysvetlili prehnanou zanedbanost Korejse z minuleho dilu. K pani Bockove - jsko herecku ji mam rad. Jeji vykon v Chlapovi byl z meho hlediska fenomenalni. Ale na policajtku z odd vrazd mi taky prijde typove trochu mimo. Nabizi se srovnani treba se slavnou Makepeacovou - to take byla "krehka" blondyna, ale neco ze sebe z toho policajskeho ducha vyzarovala, takze ji divak veril, ze na to psychicky ma. A naopak, prave citlivy ci az precitlively projev, ktery ma pani Bockova vypaleny v kolibce sveho talentu, je zde na prekazku presvedcivosti, leda by zde byl jakýsi vyvoj jeji postavy k psychicke vyhorelosti. Pokud si takovyto vyvoj scenariste vymysleli, pak je tde otazka, nakolik pocitali se vstupnimi psychologickymi testy a pokud pocitali, jestli to neni nejaka skryta kritika jejich prinosu ci funkcnosti. Nebot vzit policajtku na tak exponovanou funkci s tim, ze "od pohledu" se za rok za dva psychicky rozlozi, by byla znamkou bud krize systemu, nebo tvurci vyhorelosti scenaristu.Ale to uz moc predbiham. Typove by mi tam vice sedely treba drsnacky typu Elisky Krenkove nebo Jenovefy Bokove. Za mne pro tento dil poctivych 70 proc ()

Veteráni (2022) (S03E03)

Hruba chyba. Herec typu Svatopluka Skopala proste nemuze hrat vraha. Ne. Jako ne ze bych mu to neveril, ne ze by to zahral spatne - ale je az moc znamej. V prvnich peti ci deseti minutach se objevi jeho fotka,  mezi noname fotkami - a divak ma jasno. Zvlast, kdyz Plisek se proste nikdy nemyli. A cele ty tanecky kolem tohoto podezreleho byly nejake toporne. Prvni jakoze ano, pak az moc podezrele vehemetne ne a pak zase ano. Scenar drhne a Vetchy to svym prehravanim jeste podtrhne.. Dalsi vec, co jsem nepochopil - BMW pronasleduje dodavku az na dalnici smer Plzen, ale na zadne kamere jej pri odjezdu nenasli? Wtf? Nebo mi neco unika? Namatkovou dopravni kontrolu si taky predstabuji trosku jinak, nez kdyz osobak zablokujou dva policejni auta a vybehnou ozbrojenci s pistolama, pri cemz nejaka zmena planu moc naznacena ci vysvetlena nebyla. To, ze si scenarista ulehcuje praci ruznymi telefonaty, se line vsemi radami serialu. Prazak v garazi si vazne vezme docela dlouhej autodil pod rameno, jen tak s nim odchazi a pani domaci si toho nevsimne? Panu Lojovi jsem dal sanci, dva dily hajeni, ale i ja musim uznat, ze pusobi nejak toporne, duchem nepritomen, krome tedy uznavam jedne sceny. Jestli jsem minule u pani Bockove neprimo odhadoval, ze hraje policistku, ktera se v prubehu serie psychicky sesype, tak u pana Loji si tipnu, ze hraje skryteho homosexuala, jemuz oruentace zkomplikuje karieru ci vysetrovani jednoho pripadu. Co se tyce postavy Srsne, souhlasim s tim, ze se postupne zplostuje a karikatizuje. Mne zarazi jeste jedna vec - ze se na tom oddeleni tak dlouho udrzuje, kdyz uz i krajsky reditel z (!) osobni zkusenosti vi, co to je za policistu. Navic Kozak Korejse v minulych radach kritizoval u nadrizenych i proto, ze na oddeleni slabe policajty, pravda Srsne primo nejmenoval, drzi. A sam se jej nebyl schopen zbavit ani v prubehu 6 let? Blazej Cvacha vyrazil za dil a pul. Secteno a podtrzeno, Za mne 60 proc, i z ucty ke znacce. update: osobne se domnivam, ze pani Polivkova tehdy nebyla az tak moc znama jako je pan Skopal dnes. ()

Explózia (2022) (S03E04)

Ja nevim, ale mam takovy pocit, ze se herecky nedari uz ani panu Stachovi. Jako mozna se ukaze, ze vseobecna otupelost, unavenost a topornost, co vladne v kanclu, je nejakym dlouhodobym rezijnim ci scenaristickym  zamerem a bude to v budoucnu vypointovane. Mozna. Ale herecky to drží nad vodou jenom pan Hanus, jehoz postava jakozto jedinna je vicerozmerna a on ma co hrat. A to je proste malo. A ne, ten Srsen tam vskutku neni prvni den. 60 pro. ()

Retiazka (2022) (S03E05)

Konecne. Konecne dil, ktery se plne vyrovnal latce nasazene predchozima radama. Mozna dilu prospelo posazeni Loje na lavicku nahradniku. Jenom vytka, ze postava Bockovy stale prvoplanove vypada jako mesic pred psychickym zhroucenim. A na to, ze vedl svuj prvni pripad, dostal Korejs mene prostoru, nez by si zaslouzil. Jinak chvalim E. Maximovou. Za mne konecnych 80 proc. ()

Taxivrah (2022) (S03E06)

Silna detektivni linka prebila chronické nedostatky třeti řady, které však prosakovaly i timto dilem. Potlesk na otevřené scéně pro herce hrajícího narkomana. Za mne vysokych 90 proc. ()

Električka (2022) (S03E07)

Prozatim nejlepsi Vetchy ve 3. serii, pochvalit musim i Igora Chmela za Vranu. V tomto dile i v celem serialu vybornej a jsem rad, ze jeho postava, na rozdil treba od Srsne, nespadla do karikatury. Tento dil pusobil jako jeho rozlucka, jsem zvedavy, jestli vsak i presto do deje v budoucnu zasahne i jako namestek polic prezidenta. Hvezdicka dolu za linku s taxivrahem, cekal jsem nejake velkolepejsi vyusteni, nejakou pointu, ktera by ospravedlnovala natahnuti pripadu do druheho dilu, jako v minule serii pripad bez tela. Nic z toho se neobjevilo. Vono to pusobilo tak, ze se jim to proste do jednoho dilu neveslo, tak to jeste prifarili k Tramvaji. Za mne slaby duvod  Vyusteni pripadu tramvaje vsak bylo puvabne a ospravedlnuje 4 hvezdicky, byt mne take nadzvedava, co scenariste delaj se Srsnem, ktery mel v minulosti rozhodne vice poloh nez poloha naprosteho kretena.  80 proc. Ps: hodnotime serial, ne realnou praci policie ve skutecnosti. ()

Strihač (2022) (S03E08)

Ale jo, tak se to asi fakt rozjelo. Chenie mezi Vetchym a reditelkou funguje na plny pecky, ale pokud jak naznacuji mi spolukritici ma reditelka svuj realny predobraz z pracovni minulosti jednoho ze scebaristu, nabizi se otazka, na kolik toto mame chapat jako realny a objektivni popis skutecnosti, byt dramaticky upraveny, a nakolik se jedna o pripadne vyrizovani uctu zhrzeneho kriminalisty, bo musime mit na pameti, ze sledujeme pohled pouze z jedne strany. Toto propojovani serialovych postav s realnymi predobrazy srazi serial i jeho prerequel dlouhodobe. Zpet k soucasnemu dilu, kde i ten Loj zacinal byt sneditelny. Vyborny Korejs, ale presto jsem moc nepochopil, proc se vrah zacal priznavat. V podstate k tomu nemel duvod. Taktez zminka o skryte homosexualite byla jaksi navic, mozna souvisela s pripadem z 80 let, ale jak souvisela s Klanovickym lesem? Takze k dokonalosti mi stale kousek chybi, ale jinak vysokych  90 proc. ()

Rómeo a Júlia (2022) (S03E09)

Vyborne. Naprosta zaostrenost na pripad se vyplaci v atmosfere i v tempu. Skveli mladi herci v rolich Romea a Julie. 99 proc, 1 proc schovano do zasoby. PS: tu dokumentaristku bych nekamenoval. Proc se divame na serial? Bo nas prace policie zajima. Proc se divame na tento serial? I proto, ze se skutecnosti preci jenom priblizuje. A pric tebto serial vypravi o vysetrovani vrazd a ne treba o vysetrovani kapsaru? Protoze vysetrovani vrazd nas bavi nejvice, je to na policejni praci vlastne to nejzajimavejsi. "To nejlepsi." Jsme tim neuctivi k obetem? At si i tvurci odpovi sami, jestli timto serialem vlastne nedelaji totez, za co kritizuji onu dokumentaristku. ()

Smoliar (2022) (S03E10)

Po predchozich excelentnich dilech trochu ustup stranou. Chybel mi hlubsi vhled do rodiny obeti. Jo, pripad byl obsahlej a bylo asi nutne volit, co se vyskrtne a co ne, ale zazdit konflikt obeti s otcimem povazuji za dramaturgickou chybu. Proste jakoby tu vubec neslo o smrt cloveka. Nezajima nas, co to bylo za osobnost, cim si prochazel, nic. Proste frajer, ktery mel smulu, ale kterej je nam vlastne v podstate ukradenej. Dalsi nedostatek spatruji v tom, ze vysetrovatele se vubec nezabyvali moznosti, kterou tu nadnesl uz flanker, ze obvineny mohl kryt svou partnerku. Linka s unosem chlapce byla vysperkovana klasickym klisem, ve kterem je kladny hrdina vyrusen v nejmene vhodnou dobu. Ze se ten hrdina zachova hloupe anatersky, se jaksi pomíjí na zaklade dalsiho klise "za dobrotu na zebrotu." Ne, zde to bylo na zebrotu za naprostou blbost, byt se mi libil empaticky pristup pani Andelove. Jinak mimo toho pruseru chybela jakakoliv pointa, proc se ten starej pripad vlastne vytahnul, zadny novy progres, zadna nova stopa, zadnej novej pohled, nic,  jenom zaminka dalsiho sporu mezi Kozakem a nasrizenou, coz se mi zda malo. Misto toho bych tam osobne dal tu chybejici rodinnou a osobnostni anamnezu obeti. Dale.  Trosku jsem nechapal, proc se sleduje majitelka bytu a ne primo ten byt resp dum samotny. Ze pak rozhovor s  predsedou sdruzeni vlastniku jednotek prinesl vice informaci nez ona sledka jsem se nepodivil, spise opet nevim, proc toto klicove svedectvi nebylo zfilmovano primo, misto toho, aby se o nej jen tak mezireci zminily postavy. Budme vsak radi, ze Srsen uz druhy treti dil nebyl za karikaturu naprosteho vola a postava pani Bockove jiz nevypadala jako tyden pred psychickym zhroucenim.  Stabilne vybornej Korejs, jsem zvedavej, co s nim s koncem serialu tvurci zamysli. Byl dnesni dil soucast jeho jakehosi sebezpytovani? Vymenil si dres padoucha s Prazakem? Uvidime priste. Secteno a podtrzeno, za mne 70 proc. ()

Spolubývajúca (2022) (S03E11)

Dilu chybel Korejs. Jako jinak to vubec nebylo spatny, naopak. Ale "neco" dalsiho tomu chybelo, jakoby si vsechna herecka  kolecka vzajemne nesedla dokonale, jako kdyz bychom se podivali na kazdeho jednotlive, pak ok, ale tak nejak dohromady to do sebe nezapadalo.. Z mladeze zavisle na mobilech se stava klise - trochu nespravedlive klise. Kdyz clovek pracuje na smeny,hlavne nocni a v byte bydli kratce, se muze stat, ze proste nezna spolubydlici, zvlast, kdyz podnajem zarizuje nekdo jinej, hned bych v tom nevidel duvod k odsouzeni cele generace, ze je moc na mobilech. Urcite se u te dcery menila herecka? Mne se zdalo, ze jenom shodila dredy, jinak dikci hlasu i oblicejove ci gestove si jsou podobne, jenom o tech par let starsi  S cca petadvacetiletou dcerou holt otec uz nemuze zachazet jako s pubertackou. 8/10. Edit 16.11.: Tlumocnik, advokát, mám právo... Tereza Svejdova hezký hrála očima, paní Bočkove se nepovedla poslední scéna, to místo kapitánky policie zahrála žáčku základní školy, což možná nebyla chyba její jako spíše režijního vedení. Celá ta jejich chemie s Vetchým, ona "sdílená radost", byla jaksi až moc tlačená na pilu a tím padem nepřirozená a nedůvěryhodná, pokud ovšem ta nedůvěryhodnost nebyla jakýmsi režijním zamerem. Ano, návrat dcery po pěti minutách odchodu se scenáristický taky nepovedl, ale dá se to tolerovat jako jakousi dramatickou zkratku. Z hlediska práce scenáristy však mam jine problémy. Všechny dialogy zcela očividně píše jedna ruka. Sousloví "dělat si prdel" tam snad používá každá postava, začíná to řvát uši, i když pravda u takto dlouhého seriálu se rozmanitost řeči jednotlivých postav asi nedá uhlídat. Co se uhlídat dá je nadužívání "členů určitého" v přímé řeči, zvlášť, když čeština jednak člen určitý ani mít nemá a jednak postavy těmito členy často upozorňují na detaily, na které by rád upozornil scenárista, ale o jehož důležitosti ta či ona postava nemůže mít ani páru. I přes tyto dílčí nedostatky si věřím tomu díl zaslouží vysoké hodnocení, protože je součástí celku nadstandardní úrovně. ()

Lotéria (2022) (S03E12)

Dil dohnala stara bolest teto serie serialu - spojovani serialovych postav s temi realnymi. Zde v pripade byv policisty Tumy, od jehoz "moralni vrazdy" popsane v Devadesatkach se distancovali mnozi tehdejsi policiste. 0res tuto distanci tvurci postavu policisty znovu vytahli, potvrdili svou zdiskreditovanou verzi, udelali z neho cistokrevneho mafiana, cimz dil  napristo zbavili jakekoliv verohodnosti. Posledni scena tak vyhnela znacbe pokrytecky, byt byla jiste minena jako jeden ze silnych vrcholu serialu. Dale musime mit pri popisu sporu se sefovou na mysli, ze nesledujeme objektivni popis udalosti, ale subjektivni pohled jednoho z akteru. Vyrizovani osobnich uctu pres scenar k dramatickemu serialu a pres televizni obrazovky povazuji za hruby eticky preslap, za to musi jit hvezdy dolu. Zajimava linka je v tipovani, kdo je padouch serie: Prazak nebo Korejs? Tipuji Korejse. A podle fotek zde zverejnenych v galerii k poslednimu dilu to vskutku vypada na Korejse. 6/10. Edit: tak podle jednoho clanku policii privedla na stopu zabijaka BIS - to mohli tvurci rict rovnou, ze Franta je ted tajnej! ()

Trik (2022) (S03E13)

Ale jo, tvurci ze vztahove skorotelenovely vybruslili obstojne. Postava Korejse hezky napsana a sehrana, clovek si pripomnel i legendu Hujera, ktery byl timto prekonan. Jenom o tom vysetrovani si pomalu vice povidali nez vysetrovali. Skorotelenovela si zabrala tolik casu, ze tvurcum napr na vyslech krupierky nezbyl prostor.75 proc. Ps s Korejsem se mozna setkame dale v novem serialu ct o Pomnicich. Ma tam hrat Krobot, podobnost jiste ciste nahodna... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD