Paranormal Activity: Prekliati

• Česko Paranormal Activity: Prokletí (viac)

Jesse (Andrew Jacobs) právě dostudoval střední školu a ocitl se na prahu typické prázdninové nudy. Během zoufalého hledání jakéhokoliv rozptýlení uslyší z větrací šachty podivný hluk z bytu o patro níž. S kamarádem „pošlou na průzkum" zapnutou videokameru, která zaznamená bizarní rituál. Z bizarního se stane děsivé, když obyvatelka onoho bytu náhle zemře a vzhledem k přítomnosti policistů na místě činu rozhodně ne přirozenou cestou. Zvědavost u kluků zvítězí nad pudem sebezáchovy a policejním páskám navzdory se rozhodnou sousedčin byt prohlédnout. Jako suvenýr si Jesse z expedice odnese podivné kousnutí, po kterém už jeho život nikdy nebude stejný jako předtím. Stejně jako životy těch, kteří se mu budou snažit pomoci. Podle režiséra Christophera Landona, který má na svědomí scénáře předchozích tří dílů, je toto volné pokračování jakýmsi bratrancem slavné hororové série. Do té doby fádní a nezajímavý osud hlavního hrdiny se vinou jeho zvědavosti nečekaně protne s tragickou historií postav předchozích dílů. Od tohoto protnutí vše půjde už jenom z kopce a na divácích bude, aby prudký nával filmového děsu přežili až do konce. (Cinemart)

Kryton

Jak to tedy je? Je to pokračování, prequel, protože spin-off je skoro vše po prvním PA. V každém filmu jen vyměňují herce a lokace. Nyní je na řadě latino a duo mladých blbců s kamerou, kterou berou i na záchod a mají jí místo vlastní ruky. Už to tak není jen sestřih z domácích bezpečnostních kamer, ale regulérní handy cam. Tady je kámen úrazu, protože se film po většinu doby tváří jako komedie. Místy jsem si myslel, že sleduji levnou verzi A Haunted House. Je tu pár lekaček, ale z ranku průměrných a očekávaných míst. V tuto chvíli by se dalo PA označit za postupnou rozmělněnou kaši, kdy PA 4 byl suverénně nejhorší (dosud). Tvůrci si dali práci a zapracovali i zajímavé efekty (ohýbání prostoru např.) vedle těch klasických na duchařinu (padající předměty). Malým plusem je akčnější posledních 15 minut, které dokážou udržet v napětí. První díl těžil z neznámého zla. V PA:Prokletí už je vše konkrétní (kult, posednutí, dům) a tak nepřijdou žádné nové informace do mytologie PA. Nevím, čím se další díly mohou pochlubit, protože to opět budou jiní lidé, jiné lokace a opět ten stejný koncept. Dostává ty neduhy a nemoce jiných sérii (SAW, FD), kdy se jen žďímou dolárky za vstupné. Hodnocení OST: Byla tam hudba? 0/10 ()

maddy

Po najhoršom – štvrtom diely série a pred regulárnym piatym prírastkom prišiel latinoamerický spin-off. A opäť to nie je žiadna sláva ako aj v prípade prvého japonského spin-offu, ktorý doprevádzal druhý diel série. Found footage forma mi síce vôbec nevadí, aj napriek snáď stovke značne amatérskych počinov, ktoré sa ročne vynoria. Stále sa v nich totiž dajú nájsť aj slušne hororovo funkčné kúsky. Nie som ani vyslovený odporca Paranormálnej série – prvý a tretí diel ma bavili, ale bohužiaľ to momentálne vychádza skôr tak, že séria za veľa nestojí. Značka Paranormal Activity je už dávno vyčerpaná a očakávať kto vie aké zázraky od nej snáď ani nie je možné. Neprekvapivo je na tom aj The Marked Ones rovnako. Jedná sa len o ďalšiu predvídateľnú záležitosť, ktorá omieľa už tisíc krát videnú tému posadnutia bez akéhokoľvek nápadu (to, že sa kamera mení zo statickej do ručnej teda za žiaden nápad nepovažujem!) alebo ozvláštnenia. Na rozdiel od takého tretieho dielu sa nesnaží o vôbec nič nové a prezentuje len otrepané „paranormálne“ klišé. Navyše to tento krát už nie je takmer ani v jednej minúte strašidelné a pokus o mytológiu je nanajvýš trápny. Už prvotné pokusy v tejto obyčajnej found footage sérii o budovanie akého hlbšieho, prepojeného príbehu boli len chabým výkrikom do tmy, ale pracovať s tým aj ďalšie časti bez akéhokoľvek posunu zaváňa scenáristickou bezradnosťou. Tie záverečné twisty, ktoré sprevádzajú všetky paranormálne sequely - celý čas točím samostatný film s inými hercami, v inom prostredí, avšak v záverečnej minúte dianie prepojím s predošlými Paranormálnymi Aktivitami bez vysvetlenia, prepojenia súvislosti alebo celkového zaradenia do jednotnej, prepracovanej mytológie – už začínajú byť maximálne otravné. Ani tu tomu nie je inak a tak v závere nasleduje napojenie na úplne prvý film, ktoré však OPÄŤ končí skôr než začne, vyvolá prísľub, že v ďalšom filme to do seba konečne zapadne, ale pritom je to len prosté naťahovanie diváka, na ktorom séria funguje už od roku 2010 a ani za 4 roky sa nikam neposunula. Napriek, na žáner pomerne objemnej stopáži som sa však výrazne nenudil a film ubehol prekvapivo dostatočne rýchlo. Bohužiaľ, ani výrazne nebavil a vôbec už nebál. Tá jedna Parapriemerná Aktivita za rok sa dá prežiť a už sa veľmi teším na sľubovaný 20. diel – The Paranormal Activity 20th: The Revealed Ones, kde sa možno aj dozvieme o čom to vlastne celé je. Podľa počtu: jedna Aktivita za rok to vychádza tak na rok 2029. Tak snáď to rýchlo zbehne. CELKOVO: 2* (4/10) ()

ivishka odpad!

A zase jsme někde naprosto jinde, než to skončilo. V nějaké mexikánské čtvrti, která naprosto nesouvisí s příběhem (který už tak mám docela pomotaný v hlavě) z minulých dílů. Když opomenu pár škaredých xichtů a asi dvě zajímavý lekačky, tak mi z tohoto dílu zbyl jen nudný nekvalitní materiál s nějakými třemi puberťáky. Už si začínám zvykat, že ve všech hororech postavy vlezou všude a hlavně tam, kam by to normálního smrtelníka ani nenapadlo. Taky si začínám zvykat, že číst z nějaké magické knihy a kreslit podivné znaky je taky normálka. Na co si ale nezvyknu je naprostá absence hororového napětí a kvůli naprosté nenávaznosti na jiné díly také (sice nepředvídatelný) naprosto nelogický konec. U mě rozhodně tento díl neprošel. BTW: Nechápu proč se točí další díl.. ()

Praxis

Co to mělo znamenat? Nejbizarnější konec za hodně dlouhou dobu. Největším problémem tohoto hororu je to, že se nebojíte a nikdo vás v něm víceméně nezajímá... 20% ()

golfoxovox1

Viděno na FF v Chotěboři v kině ve 24 hodin... => (Jinak by mi za návštěvu něco takového nestálo...) Každopádně horor to podle mě, stejně jako ostatní díly, není... A nebo na mě tento druh hororu prostě nefunguje... ;-) Jako komedie je to ale díl od dílu brilantnější... Nebudu soudit, jestli je to záměr... ;-) ()

kaylin

Pokud jste viděli nějaký díl série, a je jedno který, snímek „Paranormal Activity: Prokletí“ vás zase tolik nerozhodí. Je to příjemný přírůstek, který není s kvalitou nijak nízko, a musím říct, že se mi zamlouval podobně jako třetí díl. Čtvrtý byl už jen vykrádáním celé série, ale tenhle spin off s jinými postavami docela zaujal. Díky němu si říkám, že série má pořád co nabídnout. ()

MultiTobi

Jak už mnozí psali, autoři se trošičku pohnuli z mrtvého bodu na kterém stáli docela dlouho a do tohoto dílu začlenili o něco více akce, trochu napětí, ale neposunuli se vpřed zase tak o moc. Děj otřesně předvídatelný s vyjímkou závěrečné akce a stále mi chybí nějaké to větší vysvětlení, protože těch WTF momentů bylo na konci přece jenom moc. Možná jsem trochu naivní, ale v koutku duše stále doufám, že se to jednou vše osvětlí, snad to bude brzy, Landon mi totiž dokázal, že Paranormal Activity se ještě stále může zvednout a má co nabídnout. ()

stration

Rozhodně celkem povedenej díl. Změna prostředí i hrdinů je fajn a proměna hlavního hrdiny v pošahance je skoro zábavnější jak ve Spidermanovi. Konec se taky celkem povedl. Nicméně na první díl to nemá ani omylem a to kouzlo tajemna a paranormálu je taky asi nadobro pryč. ()

dom156

Opět nic moc, ale aspon lehce se ubralo na nudě což člověk kvituje. Konec mi některé záhady z minula vysvětlil což je taky plus. Ale i tak stále a stále se bavím o podprůměrném filmu. ()

stuntmanMIKE

Cigáň si kúpi kameru a kameruje a kameruje... kameruje aj také veci čo by normálny človek nekameroval... a kameruje a kameruje.... potom sa začne pomaly niečo diať a cigáň to samozrejme zase len kameruje... potom vidí kadejaké veci, kde by normálny človek zavolal políciu, ale cigáň kameruje... potom cigáňovi prepne nadobro a kameru zdedí druhý cigáň (najlepší kamarát nášho kamerujúceho cigáňa) no a neuveríte čo robí ten... kameruje a kameruje... kameruje ako prvý cigáň týra psa, zabije babičku, urobí implóziu, kameruje gangstrov, kameruje vraždy gangstrov a nakoniec kameruje ako ho naháňajú čarodejnice... keď im ujde tak kameruje a kameruje až nakameruje nejakú piču z predchádzajúcich dielov (ktorú neviem, stratil som pri toľkých "faund futidž houm invejžn posešn goust eksorcizm" prehľad) a zomrie... no a potom sa konečne tá blbá kamera zo záložne vypne a táto kokotina na piatu či šiestu končí...konečne. ()

honajz2

Opět jsem se moc bál! Hned jak jsem viděl hlavní dvojici, měl jsem tak neuvěřitelný strach, že tu bude nějaká kravina! Celých dvacet minut jsem umíral nudou, ale pak se to stalo! Nejenom, že jsem viděl podivína, který byl čím dál tím divnější a divnější, ale hlavně jsem poznal nový rozměr nudy! Chcete ho poznat taky? Tak si pusťte tento film! SPOILER! Proč musí v každým dílu Paranormal Activity všichni umřít? Nemohl by to aspoň jeden přežít? ()

Havaj8

Tak první letošní premiéra za mnou. Hned od začátku se ukázalo, že to bude vzdálenej příbuznej týhle série, žádný domácí video a kamery na stojanu, ale pravej venkovní found footage z prvního pohledu. Od tý zhruba půlky, ani ne, kdy začali komunikovat s démonem se to pořádně rozjelo. Ve velkým stylu nám tu nahodily ten čarodějnickej okultismus a to tomu ještě přidalo na intenzitě. A ve finální 15-minutovce, kdy s každým pohybem kamery můžem čekat jenom to nejhorší, se vyplnilo. A závěr, možná přehnanej, ale nějak se to propojit muselo. I když se tenhle datadisk do příběhu nijak extra nepočítá, tak to rozhodně patří k těm lepším PA. ()

M.i.k.e

po překvapení v podobě prvního dílu a exponenciálně rostoucím zklamání v podobě dalších 3 dílů jsem od tohoto neregurélního pátého dílu Paranormálního bubání nečekal vůbec nic a jsem rád,že skutečnost je nakonec jiná.Pořád sice tenhle latino příbuzný nenabízí nic,čeho by se člověk mohl (nebo snad dokonce měl) opravdu bát,ale narozdíl od předchozích dílů se pořád něco děje a i přes 100 minut dlouhý unrated cut solidně ubíhal a nenudil.Ústřední démon tentokrát nečeká hodinu a půl aby několikrát zavřel dveře a i když se zkraje jeví jako fajn kámoš,nakonec opět začne bubat jak jsem zvyklí a některé scény jsou velmi slušně provedené.Pozitivní změnou je i přechod na handy-cam,který i přes svojí krajní nepravděpodobnost,kdy postavy točí i za okolností,kdy by normální zdravý jedinec už byl dávno v trapu,přinesl do série oživení.Minimálně je tenhe kousek důkazem,že mrtvá kráva se dá dojit i s určitou noblesou a tak a aby nedokázala nas.at další fůru lidí...60% ()

Wiikii

V prvních třech dílech šlo o napínavou podívanou, kde démon uměl házet věcmi a dokázal za správně provedených lekaček zabít většinu postav a hlavně správně naladit diváka. .. Zde je to už pomale detektivní práce dvou mladých kamarádů co se snaží zjistit Kdo byl a Co dělala jejich starší sousedka ve svém bytě. Také už náš démon ani moc těmi věcmi nehází, zato umí teleportovat svého vyvoleného a lekačky .. lekačky tam sice zůstaly, ale už nejsou co bývali. .... HODNOCENÍ: 45% (2*) ()

cariada

Oproti předchozím dílům, tohle je poněkud jiné a nemít to ten název ani bych to s onou seríi nespojoval. Jaká to změna , když se podíváme na první díly, kde kamera je na jednom místě a koukáme jak se v noci pohnou dveře či peřina a to je celý, děsná nuda. Tady je to v úvodu spíš pubertální blbnutí s kamerou až pak se to slušně rozjede, ale jinak už mám těch filmů z pohledu třesoucí kamery docela plný zuby. Tahle série je koukám asi nekonečná, ale bude-li v tomhle duchu pokračovat, bude se moc na to i koukat. ()

Rodriguez odpad!

Ať už proboha tohle točení FF jednou provždy skončí! Nic horšího už nemůže být! Vlastně může, tahle série, která už nemá absolutně o ničem vyprávět! Měla, o čarodějnicích a tím pádem se vracíme tam, kde to všechno začalo - Záhada Blair Witch! Už žádné další zbytečné pokračování téhle vybrakované série! 0% ()

humanbeing

Docela příjemně koukatelný spin-off Paranormal Activity, který je v lecčems jiný, než ostatní "regulérní" PA díly. Hlavními hrdiny jsou dva mladí lidé latinskoamerického původu, kteří se po chvíli poflakování dostávají do kontaktu s nadpřirozenem, jenž je s nimi schopno komunikovat pomocí "ouija-style" hračky. Následně se dějí stále podivnější věci, až... Jako osvěžující a vůbec ne rušivý mi přišel nápad s využitím prvků z předloňského filmu Chronicle. Snaha o něco nového, nebo minimálně o PA film s více nápady, je chvályhodná a upřímně, nevadilo mi, že to nebylo téměř vůbec strašidelné (i když některé lekačky jsou povedené). Je to celkově slušná zábava, zvláště (jenom?) pro fandy PA, a to propojení s hlavní sérií je opravdu povedené. V kině bylo úplně prázdno, až na dvojici holek zakrývajících si oči v poslední řadě - není divu, není Halloween, tak se na PA nikomu nechce. 7/10 ()

Šimpy odpad!

OMFG, asi už jsem vážně starej, ale tyhle rádoby moderní lekačky prostě nechápu. Opravdu na to teenageři koukaj? Když kamarádům doporučuju, aby se místo toho radši podívali na The Omen (Přichází satan 1976), tak mě posílaj do hrobu...:-) ()

Nivenx

Ukázky mě navnadili a doufal jsem, že Paranormal Activity konečně dostane ten správný "bubácký" směr a náboj, který mě konečně bude děsit. Bohužel malé zklamání, jelikož je to prostě série docela nudy a nepřekvapuje skoro ničím. Oproti předešlému dílu, ale konečně není nuda a neustále se něco děje, za co jsem rád, takže nuda nebyla až tak velká a díky malé stopáži je film stravitelný, ale nevyděsí, což je škoda. Této sérii chybí pořádný réža, který by tomu dal svůj um a pořádný kus děsivosti. Bohužel to točí neustále někdo nezkušený a mladý, který si s tím neví až tak dokonale rady. Občas tam vznikne i něco dobrého, ale v sérii tolika dílů, to už je celkem zapomenutelné. Doufám, že se do série dostane už konečně i někdo šikovný, kdo nám ukáže, že tato série se dá zvednout a ne se motat neustále na hranici průměru či podprůměru a nudy. Za tento díl 50%. ()