Paranormal Activity: Prekliati

• Česko Paranormal Activity: Prokletí (viac)

Jesse (Andrew Jacobs) právě dostudoval střední školu a ocitl se na prahu typické prázdninové nudy. Během zoufalého hledání jakéhokoliv rozptýlení uslyší z větrací šachty podivný hluk z bytu o patro níž. S kamarádem „pošlou na průzkum" zapnutou videokameru, která zaznamená bizarní rituál. Z bizarního se stane děsivé, když obyvatelka onoho bytu náhle zemře a vzhledem k přítomnosti policistů na místě činu rozhodně ne přirozenou cestou. Zvědavost u kluků zvítězí nad pudem sebezáchovy a policejním páskám navzdory se rozhodnou sousedčin byt prohlédnout. Jako suvenýr si Jesse z expedice odnese podivné kousnutí, po kterém už jeho život nikdy nebude stejný jako předtím. Stejně jako životy těch, kteří se mu budou snažit pomoci. Podle režiséra Christophera Landona, který má na svědomí scénáře předchozích tří dílů, je toto volné pokračování jakýmsi bratrancem slavné hororové série. Do té doby fádní a nezajímavý osud hlavního hrdiny se vinou jeho zvědavosti nečekaně protne s tragickou historií postav předchozích dílů. Od tohoto protnutí vše půjde už jenom z kopce a na divácích bude, aby prudký nával filmového děsu přežili až do konce. (Cinemart)

MikeCool

Na stejné úrovni prvního dílu. O chlup lepší jak druhý díl. Desetinásobně horší jak díl třetí a dvojnásobně lepší než čtvrtý díl. Nový, již pátý díl série Paranormal Activity s názvem Prokletí (The Marked Ones) přináší také nový způsob found footage scény, na který jsme z předešlých "kousků" nebyli zvyklí. Christopher Landon, jakožto režisér dvojky, trojky a čtverky, konečně zjistil, že na stále se opakující mistrovství světa v přepínání kamer (Kamera 1, Kamera 2, Kamera 3) už moc lidí nezaujme. Naopak si svůj "fanclub" spíše odradí a tak se rozhodl, že celý film natočí tak, že aktéři filmu drží po celou dobu kameru v ruce a tím pádem je to první film ze série Paranormálních Aktivit, ve kterém se neobjevuje již výše zmíněný found footage styl "průmyslových kamer" (např. NOC 1 a následné přepínání pěti kamer). Byl to určitě zajímavý a velice rozumný, režisérský tah na navnadění pořádné hororové atmosféry, která se do podvědomí diváka nenašla cestu. O příběhu tohoto filmu raději ani psát nebudu a ani ho nějakým způsobem hodnotit, protože je to předvídatelné jak "kaktus!" Slovem "předvídatelný" mám na mysli to, že duch vstoupí do nějakého člověka (úplnou náhodou je to hlavní hrdina) a ten se chová jako člověk přicházející do Bohnic. Na takovou duchařskou pointu jsme byli zvyklí už z předešlých dílů, takže žádná změna se nekoná. Co se týče atmosféry... Nijak zvlášť mě to nezaujalo a scén, ve kterých si říkáte "Sakra, teď se leknu, teď se leknu!!!" je bohužel strašně málo. Tyto scény byli dominantou třetího dílu a proto je ze všech dílů, poté atmosferické stránce ten nejpovedenější. Lekl jsem všehovšudy třikrát, z toho jednou tak, že jsem sebou aspoň cukl (když už nic jiného). Malinko potěší prolínání určitých příběhů (hlavně dům osídlený sektou z Paranormal Activity 3) a také úvodní, poměrně komická vložka. Svým způsobem byla komická i ta hororová část, což je docela smutné. Velice hluboký negativní pocit, vyvrátila alespoň závěrečná desetiminutovka. S pocitem, že uvidím podivuhodný konec jsem počítal již před projekcí a tak mám ze závěrečné scény neutrální pocit. Přeci jenom, ...v břežnu 2015 nás čeká další (šestý) opus! :-D ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Kothy

Spin-off ostatních dílů. Jinak to má podobné rysy. Je to jeden z těch lepších. Tentokrát se to odehrává v Kalifornii. Zabývá se to hlavně hispánskou komunitou. Je tam pár dobrých lekaček. Hlavní představitelé ani neví, co je všechno čeká. Konec je klasicky špatný... ()

swamp

Po hodně špatném čtvrtém pokračování přichází tento "doplněk" k sérii. A naštěstí je tento díl i mnohem zábavnější. Neříkám, že se budete bát, ale bavit ano. :) ()

korbitch22

Ucházející spin-off, který malinko napravil reputaci téhle znáčky, kterou hodně pošramotil naprosto příšerný čtvrtý díl.Pár zajímavejch nápadů, pár slušnejch lekaček a zase něco málo o příběhu.Mám tuhle sérii celkem rád, nebo jí spíš nezatracuju jako drtivá většina diváků, je fascinující, jak tahle značka která pravidelně vzniká za naprosté drobné vydělává po světě miliardy.Oren Peli si může mnout ruce a já jen doufám, že když dovolil natočit hrozný druhý a čtvrtý díl, tak pátým dílem naváže na výtečnou trojku a všechno se ctí ukončí.50%. ()

rollman1

Tak po minulém průseru byl tento kousek docela v pohodě. Spin-off se podle mě vyvedl jak jen nejlépe mohl. Od začátku se na nás sypou příhody dvou mexických kluků a je to nehorázná prdel. Od půlky se objevuje démon a to v častých dávkách. Sice jsem se ani jednou nelekl, ale u pár scén jsem zařval sprosté slovíčko. Konec potěšil a lecos vysvětlil. Jenom proto, že mě baví příběh, mám tuto sérii rád. Hezký průměr. ()

hansel97

Tak jsem čekal, jestli nám třeba ten spin-off nebude chítt vysvětlit něco z předchozích dílů... Ne, jenom tam nacpali postavy z minulých dílů (Katie, Micah, Ali, malá Katie a Kristi) a čekali,že to klapne. Ten film nepřinesl sérii nic a ještě se hloupě soustředí na její nejslabší část, což je ta čarodějnická. Paranormal Activity je o paranormální aktivitě, tak kde sakra byla? Jako jo aspoň to vedle PA4 nenudilo, ale špatný je to stejně. ()

SOLOM.

Jedno se musí sérii Paranormalních Activit nechat. Z pro mne jinak nepříliš zajímavé found footage sérky se stala doslova mnohamilionová dolarová mašinérie, která perfektně namastila kapsy svým tvůrcům (stalo se tak u všech předchozích dílů). Čehož si byl Christopher Landon vědom a už se nespokojil pouze s rolí scénáristy. Tentokrát sám usedl do režisérského křesla a nehodlal nechat slíznout veškerou smetanu někoho jiného. Vždy se totiž najde dost zoufalců (nadšenců), které bude jeho upadající tvůrčí představivost bavit a vrazí peníze do každého dalšího dílu. Sám jsem si od toho však příliš nesliboval, protože osobně nepatřím a nikdy patřit ani nebudu mezi příznivce P. A. I tentokrát jsem byl však alespoň v koutku duše zvědavý, kamže se příběh posune a zda se opět dočkám vyřešení alespoň několika otazníků (z té záplavy), kterých se mi během předchozích dílů urodilo v hlavě nespočet. Hold i tentokrát jsem nakonec odešel spíše zklamán, přestože to vyložená katastrofa nebyla. Především se mi líbila změna prostředí (místo klasické americké rodinky tu byla hispánská komunita) a fakt, že ze začátku tento díl spíše připomínal komedii, nežli horor. Hlavní dvojice kamarádů byla pěkně prdlá na hlavu a díky tomu se staneme svědky několika úsměvných momentů. Navíc tu už nemáme statické kamery umístěné v každé místnosti, ale chlapci si museli vystačit jen s ruční videokamerou, kterou měli neustále v ruce. Což se ovšem dočkalo i jisté kritiky, protože jí měli i v takových situacích, kdy by jí ostatní jednoduše zahodili – což vypadalo dost nereálně. Mírný náznak výskytu ponuřejší atmosféry nastal v okamžiku, kdy se chlapci pustili do šmírování staré Any. Tahle cáklá babka nejenomže ukrývala pod podlahou nejedno tajemství, ale dočkáme se díky ní i trochu té „nahoty“, což moc lidí samozřejmě neocení, ale jde prozatím o jediný díl, kde se objeví nahé ženské těla. Klidně bych se však bez této perličky obešel. To přiznávám bez mučení. Jak čas plynul, přišly na řadu i lekací scény, které ovšem příliš ostřílených diváků nevyděsí. ()

MáŠa

tak bylo to zajímavější než předešlý díl z roku 2012 (to byla asi čtyřka), ale jinak rezervy tam jsou velké. Člověk nesmí moc zapínat mozek. Tady je fajn, že zase jen nejsme v nějakém baráku a že se střídají prostřihy z různých statických kamer. Tady to natáčí kluk na ruční kameru, takže jsme furt v pohybu. V reálu by jí sebou asi furt takhle netahal. Co jsem tak pochopil, mezi předešlými díly měla být snad i nějaká souvislost, která mi ušla. Jestli je tady nějaká, tak mi uniká opět. Společným jmenovatel je ale minimálně herečka Katie Featherson. Být ta série zajímavější, zjistím si to, ale takhle je mi to celkem fuk. Jinak ve filmu se nic pořádně nevysvětluje, a závěr je nicotný. Očividně šlo jen o to udělat pár dalších lekaček a pak to pustit do kin. ()

Morholt odpad!

Jesse je nesympatické kopyto národností "mladík" a jako takový se vloupá do bytu mrtvé stařenky, která za záhadných okolností odešla k Pánu. Ovšem v bytě přijde ke kousanci, který z něho udělá "mladíka" posedlého a stane se z něj ještě větší hovado, než jakým byl. A jeho kámoši, obdobná jelita, se rozhodnou za pomoci začarované knihy a dalších vloupaček zjistit, proč se jejich souputník stal z kreténa normálního kreténem velkym. A samozřejmě že všechno pořád točej a to včetně koudele hořící u prdele. Zlatý povlávající prostěradla z předešlých dílů. ()

Mike.Myers

Tento díl bych považoval za nejlepší z celé série. Původně jsem si myslel, že to zničí můj celkový dojem z předchozích dílů, ale opak se stal realitou..Svým příběhem mě film dostal.. Propojení s předchozími díly a navíc se neopakuje to samé dokola a příběh je trošku odlišný od dílů předchozích za mě 80% ()

Terva

Už jsem nečekal nic závratného, ale nakonec, už se tvůrci trochu učí a vykřesali z toho trochu víc, než by divák čekal. ()

JohnCZ

V určitých momentech to má hodně hutnou atmosféru a pojetí filmu jako homevideo mi sedí. Kamera byla přesto relativně klidná, takže mě nebolely oči jako z jiných found footage filmů. Je to jiné, než předchozí Paranormal Activity. Především v tom, že paranormálno je vyměněno za jakési démony a čarodějnice, které při určitých podmínkách (půlnoční osamocené sledování) umí vyděsit. Hvězdu navíc za to, že mě snad poprvé rozjezdová (neděsivá) vata vcelku bavila. Přesto jsou to spíše slabší 3*. ()

corpsy

To, že si berú hlavné postavy do rúk kameru vždy a všade, sa už dávno nerieši. Nemá to zmysel. A tak ostáva len užiť si trošku toho strašenia, ktoré v tomto prípade nieje na zahodenie. ()

liquido26

U hororu, kde je nejlepší scénou několik sekund, kde mexickej gangster likviduje brokovnicí čarodějnice, je asi něco špatně. Pro mě rozhodně nejnudnější a nejmíň strašidelný díl z celý série. ()

Marsik

Jakožto skalní fanda série PA, jsem si nemohl samozřejmě i tento díl nechat ujít. Z počátku se to zdálo spíše jako přihlouplé domácí video dvou puberťáků, postupem času se z toho začal vyloupávat solidní duchařský horor, kde jsem se párkrát dobře lekl. Čekal jsem totální průser, ale nakonec to nebylo špatné. 65% ()

Tryskomyš

Tento film mě tedy moc nenadchl. Je úplně o něčem jiném, na jiném místě. Jako by ani nepatřil do této série. Až tedy konec něco trochu vysvětlí tím, že se to spojí vlastně s prvním dílem. ()

schizmo

Chápu, že drtivá většina z vás nemá pro mé zalíbení v handy cam divočinách pochopení a není se čemu divit. Je to do jisté míry velmi specifická a také poměrně úzká filmařská odbočka, která sotva bude sedět každému, ba co víc, rychle se okouká a vyčerpá svůj potenciál. Mě to baví a pokud to není úplně debilní, bez nápadu či vyložene recyklační, rád se nechávám strhnout hrou na reálný strach z reálných věcí. Ono člověk stále dychtí po něčem tajemném a nadpřirozeném, takže tohle je pomyslná spojnice mezi filmovým uměním a možnou realitou, takže krom hrůzostrašných historek, které si vyprávíme cesou z koncertů (náš basák vidí mrtvé lidi :D), je tohle další způsob, jak si užít něco dalšího ne úplně umělého. Pátý díl PA chytl druhej dech, nové lokace, noví lidé a zdánlivě nový příběh rozšiřující a umocňující ty předešlé. Je to svěží, napínavé a zábavné. Mám to prostě rád, tenhle díl vrátil found footage zpět do hry, takže kdo se bojí, sere v síni, kdo se nebojí, posere se na chodbě! :D ()