Kamera:
Jan MatiášekHudba:
Roman HolýÚčinkujú:
Jan Budař (moderátor), Jiří Bartoška, Jaroslav Bouček, Jiří Brožek, Saša Gedeon, Aňa Geislerová, Kryštof Hádek, Eva Holubová, Jan Hřebejk, Klára Issová, Miroslav Krobot, Pavel Liška (viac)Obsahy(1)
Česká filmová cena Český lev, udělovaná od roku 1993, byla iniciovaná naléhavou potřebou ocenit tvůrčí počiny domácí filmové tvorby a filmové distribuce.V hlavních kategoriích jsou zastoupeny všechny české celovečerní filmy, které byly premiérově uvedeny do kin v České republice v průběhu jednoho kalendářního roku. Letošní novinkou je ocenění dokumentárních filmů i v kategoriích nejlepší kamera, zvuk, střih a původní hudba.Na nominačním večeru se představilo v každé kategorii pět umělců nebo filmů. Druhým hlasováním v dalším kole projde do užšího výběru nominovaná trojice, představená na slavnostním večeru.Slavnostní večer se koná v pražském paláci Lucerna 2. 3. 2013, Česká televize jej přenáší přímým přenosem na ČT1 od 20 hodin. Večerem, zasvěceným oslavě filmů i dvacetileté historii Českých lvů, provede držitel čtyř sošek Jan Budař, který zavzpomíná na nejvýraznější filmy a herecké výkony uplynulých dvou dekád českého filmu. (oficiálny text distribútora)
(viac)Účinkujú
Jan Budař (moderátor)
Československo
Najlepšie filmy:
Stavrogin je ďábel (2005) (divadelný záznam)
Hořící keř (2013) (TV film)
Četnícke humoresky (2001) (seriál)
Jiří Bartoška
Československo
Najlepšie filmy:
Bratři Karamazovi (1981) (divadelný záznam)
Hřbitov pro cizince (1991) (TV film)
Smysl pro tumor (2024) (seriál)
Jaroslav Bouček
Československo
Jiří Brožek
Československo
Najlepšie filmy:
Čas sluhů (1989)
Krvavý román (1993)
Konečně si rozumíme (1976)
Saša Gedeon
Československo
Najlepšie filmy:
Rok diabla (2002)
Čert vie prečo (2003)
Bloudím (2010)
Aňa Geislerová
Československo
Najlepšie filmy:
Želary (2003)
Dobří holubi se vracejí (1988)
Přítelkyně z domu smutku (1992) (seriál)
Kryštof Hádek
Československo
Najlepšie filmy:
Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (2023)
Tmavomodrý svět (2001)
Klec (2019) (TV film)
Eva Holubová
Československo
Najlepšie filmy:
Pelíšky (1999)
Obecná škola (1991)
Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (2023)
Jan Hřebejk
Československo
Najlepšie filmy:
Rok diabla (2002)
Šakalí léta (1993)
Šeptej (1996)
Klára Issová
Československo
Najlepšie filmy:
Deník Anne Frankové (2001) (TV film)
Kabaret Caligula - PanzerFaust (2018) (divadelný záznam)
Operace Silver A (2007) (TV film)
Miroslav Krobot
Československo
Najlepšie filmy:
Příběhy obyčejného šílenství (2009) (divadelný záznam)
Hořící keř (2013) (TV film)
P.F. 77 (2003) (TV film)
Pavel Liška
Československo
Najlepšie filmy:
Četnícke humoresky (2001) (seriál)
BrainStorm (2008) (TV film)
Návrat idiota (1999)
Václav Marhoul
Československo
Najlepšie filmy:
Besídka 50 let Divadla SKLEP (2021) (divadelný záznam)
Rána z milosti (2005) (TV film)
Amerika (1994)
Klára Melíšková
Československo
Najlepšie filmy:
Příběhy obyčejného šílenství (2009) (divadelný záznam)
Dabing Street (2014) (divadelný záznam)
Podozrenie (2022) (seriál)
Miroslav Ondříček
Československo
Halina Pawlowská
Československo
Najlepšie filmy:
Deväťdesiatky (2022) (seriál) - sprievodca
Díky za každé nové ráno (1994)
Vrať se do hrobu! (1989)
Jana Plodková
Československo
Najlepšie filmy:
Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (2023)
Nemé tajomstvá (2023)
Vratné lahve (2007)
Bolek Polívka
Československo
Najlepšie filmy:
Pelíšky (1999)
Obecná škola (1991)
Prípady 1. oddelenia (2014) (seriál)
Theodor Pištěk ml.
Československo
Najlepšie filmy:
Florenc 13,30 (1957)
Filip Renč
Československo
Najlepšie filmy:
Kolja (1996)
Tmavomodrý svět (2001)
Requiem pro panenku (1991)