Marek Eben uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen, tentokrát z pražského Rudolfina. Nová etapa. Nová podoba filmových cen. Nový prostor. Nový moderátor. Nový styl. 21. ročník výročních filmových cen České a filmové televizní akademie je tu a s ním především slavnostní večer předávání Českých lvů. Poprvé bude předávání těchto prestižních cen moderovat Marek Eben, poprvé se oceňovaní filmaři sejdou v novorenesanční budově pražského Rudolfina. Večer, který zahájí v Dvořákově síni Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, bude věnován těm nejvýznamnějším filmovým tvůrcům současné české kinematografie a zároveň jejich filmům. V rámci slavnostního večera „českých Oscarů" budou oceněni ti nejlepší režiséři, kameramani, střihači, herci a herečky, zvukaři, autoři hudby a další filmoví tvůrci. O nejprestižnějších cenách na poli českého filmu se rozhodne mezi tvůrci 29 celovečerních hraných a animovaných filmů a 17 celovečerních dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2013. Český lev se koná v sobotu 22. února 2014 a Česká televize jej přenáší přímým přenosem na ČT 1. (Česká televize)

kajas

Předpokládala jsem, že velké změny v přípravách Českého lva povedou ke zvýšení úrovně tohoto každoročního filmového svátku. Pan Eben je zárukou moderátorské kvality, Česká filharmonie předvedla úchvatný výkon. Jinak byl ale celý přenos v podstatě o ničem a snad ve všech kategoriích kopíroval nedávné Ceny české filmové kritiky. ()

kinderman

Hodnotit nehodlám, jednak je to lhostejné, jednak jsem si narozdíl od cen BAFTA, jejichž záznam jsem viděl těsně před Lvy, během přímého přenosu připravoval nějaké pracovní materiály, takže jsem ceremoniálu nevěnoval stoprocentní pozornost. Co mě ale dostalo, bylo zmatené vystoupení dvojice Jakubisko- Vorlíček v rolích předávajících. Ten první se tam jen nesmyslně pochechtával, druhý "nenápadně" narážel na to, že existovat ceny v době, kdy točil, měl by jich asi plnou poličku. Načež ještě stihl pohanět jakýsi v minulosti oceněný film. Dobře, že se celou dobu v prostřihu dalo dívat na tvář nominovaného Z.Tyce, bylo jasně patrné, co si o těchhle žvástech druhořadého autora a bývalého praktikujícího bolševika myslí. ()

Snorlax

Hořící keř splnil svoji pětiletku za jeden den. Mně se hodně líbil, ale odmítám přijmout tvrzení, že překonal ostatní snímky i v technických profesích, hudbě a dokonce i plakátu. Poté, co akademici projevili svoji angažovanost tvrzením, že Hořící keř málem používal i nejlepší lví filmový materiál, přidal se odborník - lingvista z ČT a stvořil titulky s nápisem "scÉnarista". Tohle už nedokáže zachránit ani kultivovaný projev a jemný humor Marka Ebena. ()

Krt.Ek

Jaký to byl večer, jaká to byla oslava českého filmu? Hegemonie Hořícího keře, jež se dala vcelku snadno předvídat, vpravdě kultivovaný a profesionální výkon Marka Ebena coby průvodce večera a tradičně neinovativní průběh ceremoniálu, a v tom to je... tak nová etapa, jo?? Ale prosím vás běžte. Dramaturgie je stále chudá, stejně tak jako v předchozích ročnících, bez špetky nápadu, šarmu (něčeho líbivého), plná konvenční upjatosti; a co třeba teprve takové děkovačky obdarovaných, ty stojí jako už tradičně za hovno, jako by snad ani neměli nejlepší z naších tvůrců z Českých lvů radost - ano, vím, toto není chyba "akademie" a producentů večera, ale nemůžu si zkrátka pomoci, jediný slušný projev, z něhož byl slyšen vděk, měla Agnieszka Holland, proč sledovat předávání cen, jichž si adresáti váží asi jako kusu hovězího, kterého se jim dostálo v řeznickém krámku... Ptám se, co je nové?? Možná to, že na rautech bude servírováno i něco jiného než zrní, kéž by bylo šťavnaté masíčko nabídnuto i v samotné ceremonii... ()

NinonL

Jedním slovem trapná přehlídka nagelovaných celebrit, které se vzájemně poplácávají po zádech a čekají, kdy jim Ivo Mathé, úspěšný to papaláš za každého režimu, udělí nějakou tu skleněnou příšerku. To, že dlouholetý šéf bolševické produkce bolševické České televize dnes rozhoduje o ceně za Hořící keř, zdá se mi velmi nešťastná ukázka ubohosti celé této šarády. Hvězdičku uděluji za Šmejdy, ostatní ceny neměly - vzhledem k osobám, které je hodnotí a udělují - vůbec žádný smysl. ()