29. ročník slavnostního předávání výročních cen České filmové a televizní akademie proběhne i letos v pražském Rudolfinu. Šanci na zisk trofeje v podobě sošky Českého lva mají v 19 statutárních kategoriích tvůrci 25 nominovaných filmů a televizních děl s premiérou v roce 2021. Již podruhé byly otevřeny další kategorie i pro televizní projekty a stejně tak podruhé soutěží samostatně animované a krátké filmy. Večerem diváky provede poprvé moderátor Jiří Havelka. (Česká televize)

marhoul

Spokojenost. Že večer probíhal v duchu vyjádření podpory Ukrajině beru. Mně by se naopak eklovala pokrytecká zábava ve stylu "jakoby nic", "žijeeeem a pijeeeem". Že stávající situace mnohé ze zúčastněných přemohla, chápu, protože mě,  mé blízké a známé, to přemáhá druhý týden také a několikrát denně. Havelka příjemný, decentní, jeho umírněné moderování bylo vkusné, adekvátní aktuální situaci. Osobně bych nedávala třeskutou řachandu, když nedaleko od nás, v ten samý, mrazivý večer, čekají lidé desítky hodin ve frontách na vstup do bezpečnější krajiny, když jejich chlapi na válečných frontách nasazují a pokládají životy. Drsné filmečky o válce to jo, co? Ale realitka, se vším kolem toho, to už  přiblbým hlavičkám pod vousy nejde... Klasika. Že je v současnosti názor uniformou, to už je asi vyšší morální matematika. Oceněným gratuluji, letos se urodilo několik vydařených filmů a ve více kategoriích bych cenu přála všem nominovaným. Mně slavnostní večer sednul, s kvalitním hudebním doprovodem (když vzpomenu na neposlouchatelný a neuctivý trapas, který tam před lety předvedla, na pokyny režie, Vladivojna... ), jsem ráda, že si umělci odpustili raut a částku věnovali na smysluplnou věc, také, že veřejnost mohla opět přispívat formou DMS, kdo chce, dá, kdo ne, nedá, proč nevyužít další přímý přenos? Líbila se mi Jitka Čvančarová ve své nejslavnější róbě, to skutečně nejen pobavilo, ale líbí se mi, když si člověk stojí za svým, Jitko, jste skvělá! Těší mě Lev do Ostravy pro Pavlu, za výbornou hudbu ve skvělé Okupaci, cena pro úžasné Myši patří do nebe i vše pro Zátopka. Flašinetovým kritikům Českého lva by se dalo navrhnout, aby neztráceli čas. Vždyť není nic jednoduššího, než si v noci přečíst seznam oceněných, třeba tady. Během přenosu by mohli trávit čas nějakým kvalitním filmem, třeba o reálných dopadech války na společnost. ()

Sarkastic

Po 3 letech Koptova kralování dostal šanci Havelka a úvodní předání štafety pobavilo (hořce rozesmála poznámka o Vinczeové, dosud moderátorsky nedostižné, fňuk). Havelka si to bohužel nepřenesl na samotné vyhlašování, kde v lepších momentech nabídl bezvýraznost, v horších až rádoby vtipnost (takže příště vystřídat, prosím). Co se týče ladění večera, oslava filmu byla stejně jako minulé roky upozaděna, jen českou politiku a následně Covid vystřídalo dění na Ukrajině. Nechci komentovat, jak se k tomu účastníci vyjadřovali. Potěšil mě však Neužil (nechť jeho řeč ukáže ostatním, jak se to dá udělat k věci a vcelku střídmě), pobavili Godla, kameraman Kučera a Polívka, který to v kontrastu k ostatním pěkně „odšpuntoval“. Jako průser vidím Formanovou, u které bylo mimo jak její vítězství, tak i řeč. Po technické stránce standard, hudební doprovod Blue Shadows bez problému, škoda těch nezvládnutých medailonků zesnulých. A musím zmínit stopáž, na můj vkus to už bylo příliš dlouhé. Podtrženo sečteno, stejně jako loni to budou 2*. ()

honajz odpad!

Vybavily se mi vzpomínky na festivaly politické písně, na prvomájové průvody, na hesla jako Ruce pryč od Kuby, na sjezdy komunistické strany, kde se podobně aplaudovalo podobným povrchním proklamacím... A já měl přitom za to, že se dívám na předávání filmových cen, ne angažovaný politický mítink. Jediný, kdo měl poznámku k filmařině a herecké profesi, a to dost smutnou, byl pan Němec. Jinak mi všichni přišli, že mluví jako pod drogama nebo opilí. Na závěr jsem čekal, že se bude hrát ukrajinská hymna, zavlají ukrajinské vlajky a všichni vytáhnou mávátka ve světle modrých a žlutých barvách a půjdou skandovat na Letnou... Abych nezapomněl, střihač je vůl, když při medailoncích těch, kteří vloni odešli, střihá na celek sálu, takže některá jména jsme neviděli. ()

Malarkey

Docela to tu bylo fajn. Vlastně přesně v tom duchu, co jsem potřeboval, abych si u něčeho večer odpočinul. Celý ten večer byl navíc o podpoře Ukrajiny, což chápu a bylo to naprosto logické. Takže i vzhledem k dané situaci to tu bylo poměrně emotivní víc, než je zdrávo. Nejemotivnější moment byl asi, když na scénu přišla Elizaveta Maximová. Moderátor Jirka Havelka to ale obecně s přehledem zvládnul a sypal tam docela fajn suchej humor, kterej do večera příjemně sednul. ()

Enšpígl

Za mě strašně dlouhý, za chvíli bude i cena za to kdo se během natáčení nejlíp vysral, fakt nuda, přitom v pohodě, Umělcíí přišli, řekli a odešli, Jirka Havelka nebyl špatný, ale utopený v nekonečnosti. Ty základní ocenění jsem docela čekal viz mé komenty k těm filmům, ale kdyby to vyhrál někdo jiný tak se nezblázním. Podporu Ukrajině chápu, zejména když tam má někdo rodinu - Elizaveta Maximová či spolupracovníky, to co se tam děje není politika, ale brutální vyvraždovaní obyvatel jedné země, je to odporný a mám pochopení pro všechny, co to v nich silně emotivně rezonuje a mají potřebu se vyjádřit v tomto případě to beru, co neberu je délka a nezábavnost. ()