Václav Kopta uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen z pražského Rudolfina... Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace pro 26. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 69 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2018. O sošku Českého lva se filmy utkají v 15 statutárních kategoriích. Členové ČFTA o nominacích filmových kategorií 26. ročníku ocenění Český lev hlasovali do 14. ledna 2019. 143 hlasujících akademiků vybíralo ze 40 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 29 dokumentů. Mezi kandidáty na České lvy vede s počtem 13 nominací film Toman režiséra a producenta Ondřeje Trojana. Po 10 nominacích získaly dva filmy – Hastrman v režii Ondřeje Havelky i film Všechno bude, jehož režisérem je Olmo Omerzu. Následují filmy Zlatý podraz Radima Špačka s 9 nominacemi, Jan Palach Roberta Sedláčka s 8 nominacemi a Hmyz Jana Švankmajera s 5 nominacemi. (Česká televize)

Malarkey

Za mě dobrý. Mirka Spáčilová sice blekotala něco v tom smyslu, že letošní předávání Lvů sice mělo úroveň, ale zato ho sledovalo nejmenší množství diváků u televize a pak psala nějaký hloupý argumenty, který vůbec nedávaly smysl, ale čert to vem. U ní už to člověk musí brát jako recesi...hloupou, ale pořád recesi. Já osobně jsem si letošní předávání docela užil, leč bylo místy trošičku nudné. To ale u předávání holt tak bývá. Některá ocenění jsou zajímavější, některá méně. S tím nikdo nic nenadělá. Nápady ale letošní ročník měl a to se sakra počítá! Václav Kopta, coby moderátor, mě velice mile překvapil. Už úvodní scénka, kde probíhá snad všemi scénami všech filmů, aby došel na ceremoniál, mě hodně pobavila. Stejně tak i In Memoriam bylo moc hezky připravené a mělo myšlenku stejně tak, jako nápad, že lvy budou předávat herci a herečky oblečení do svých rolí z nominovaných filmů. Nejhezčí momenty byly určitě u paní Plívové-Šimkové, Jenovéfy a Elišky, na které byla radost koukat, a kterými krásně hýbaly emoce. Po shlédnutí jsem měl dokonce pocit, že loňský rok byl u nás na filmy poměrně úspěšný a to je po roce předchozím poměrně příjemná vzpruha. Jen tak dál! ()

Pierre

Neřešila se žádná politika. Vše dopadlo relativně důstojně a v klidu. I Kopta to zvládl a to jsem z něho měl po Kopta show trochu strach (přestože je jinak fajn.) Vystoupení paní Věry Plívové-Šimkové vstoupí do dějin. K výsledkům: Mrzí mě, že 13krát nominovaný Toman nezískal ani jednu cenu, jsem zvědavý na Všechno bude (i na Chvilky), mám radost z cen pro Hastrmana, ale za hudbu to měl dostat Zlatý podraz. ()

honajz

Pokud u Českých lvů přemýšlím, jestli on ten blázen Dušek snad nemoderoval vtipněji, je asi něco zle. Chápu - struktura je jasná - představ se, vyhlaš, přeber, poděkuj, padej, jde se dál. Sice se mi líbila úvodní část s Blaníkem a zapojením nominovaných filmů (ne všech) do úvodního klipu - a posléze díky kostýmům i do předávání cen, ale to je tak vše. Unylý kopta s jeho neskutečně ubohými pokusy být vtipný, unylá hudba a písničky. Alespoň že letos se to obešlo bez politiky, tedy až na ducha TGM před Rudolfinem, který pronesl, že demokracie je naslouchat názorům druhým, z čehož muselo pár sluníček šlehnout. Nechápu vlastně ani klíč nominací a oceňování - třeba Miss Hanoi je sice průměrný film, ale přichází snad poprvé v české kinematografii i s problematikou vietnamské komunity u nás. Nebo Úsměvy smutných mužů, kam zmizel ten film, že v Českých lvech ani ťuk? A proč nedostal něco Menzel? Možná začnu věřit na teorii mého kamaráda z ČT, že ceny se udělují podle kamarádšoftů. Když to měl pod palcem Vachler, nosili si Lvy domů Trojanové, Geislerová, Hřebejk, teď to má v moci teplá pedofilní klika, tož si to nosí domů někdo jiný. Druhá hvězda je za dojemnou Věru Plívovou-Šimkovou. ()

filmfanouch

Ty vole Vašku.... já bych ti tak rád řekl, že mě to s tebou bavilo... ale spíš ne! Neklesl jsi sice na dno jako když Lvy moderoval Jarda Dušek, nejzajímavější momenty ale vytvořili spíše samotní držitele Oscarů. Perfektní Eliška Křenková, zajímavá minuta ticha u Dukly, hláškující Plívová- Šimková, a především Jenovéfa Boková, jasná hvězda dnešního večera! Jinak klasický nezajímavý ceremoniál, který je ale dle všeho těžce moderátorský ukočírovatelný. I ty Oscaři fungovali bez moderátora líp! Co se týče výher nemám žádný problém, budu muset rychle dohnat King Skate a Všechno bude, jsem rád, že nic nevyhrál Jan Palach, trochu mě mrzí fakt, že fajnovky Toman i Zlatý podraz odešli z prázdnou a pohled na smutnýho Ondřeje Trojana byl opravdu brutální. Nápad s tím, že předávající přijdou na pódium v kostýmech velmi zajímavý, doufám, že příští ročník na pódium dojde Zdeněk Godla jako Franta v popelářském munduru a zařve na celý Rudolfinum: Dycky Most! ()

castor

Dojatá Eliška Křenková, vtipná Anna Polívková, minuta ticha obětem neštěstí na dole Dukla, okénko in memoriam zakončené největší personou (Miloš Forman), k mikrofonu se vracející režisérka Věra Plívová-Šimková, nestárnoucí (už i plnohodnotný režisér) Ondřej Havelka, houslistka Jenovéfa Boková a nakonec docela solidní Václav Kopta, kterého jsem se bál nejvíc. Jen vzpomeňme na hodně strojenou Lucii Výbornou. Hluchých míst bylo naštěstí pomálu. Překvapilo ostrouhavší drama Ondřeje Trojana Toman (naopak snímek Všechno bude si z udílení odnesl šest sošek, Hastrman o dvě méně). Politické agitky naštěstí chyběly. Minimálně herecké kategorie bych ale doprovodil dvacetivteřinovými ukázkami. Bývalo to celkově mnohem horší. Proto ty čtyři hvězdy. Za mě důstojné předávání. ()

• Cena Českého lva se už několikrát změnila a od tohoto roku zdobí podstavec místo hvězd pruhy. (mar48)