Po několikaměsíčním pobytu v lázních zjistí čtrnáctiletý Pavel, že ho jeho láska, spolužačka Zuzana, přerostla o hlavu. Navíc si našla nového chlapce spolužáka, kterému pro jeho výšku přezdívají Eifelák. To je pro Pavla velký otřes a jako správný puberťák se velice trápí, vymýšlí krvavé pomsty, které se obyčejně obrátí proti němu zkrátka je úplně rozhozený. Jeho problémy a trápení chápe spíš jeho děda než zaměstnaní rodiče. Ale ta pravá náplast na ránu se najde až v podobě jiné dívky, se kterou se Pavel náhodou seznámí a která je velice zvláštní... (oficiálny text distribútora)

honajz

Ono to není sice žádné veledílo, ale milý a laskavý film určitě. (I když dnes by se bral spíše jako televizní film.) A myslím, že v období dospívání se každý kuk cítil podobně - také jsem si takhle představoval různé situace, jak zametu se sokem v lásce, a v reálu jsem chodil přírodou a přemýšlel nad tím, proč padá list ze stromu. A na chatě taky holky chtěly pusu a já se styděl až za ušima a utekl jsem ke studánce... Kromě toho je zde linie s dědou, která je neméně vtipná a jeho hlášky a nadhled mne bavily celou dobu. Do toho je i pár ne až tak zajímavých, ale pravdivých bonmotů a postřehů z běžného života, zvláště o ženách. Dalo by se říct, že film je o prvních i posledních láskách, ale podaný neuvěřitelně pozitivně, až má člověk chuť si zpívat tu chytlavou závěrečnou písničku a její lalalalala taky pořád dokola. Navíc se to točilo u branických ledáren, ještě než tam byla cyklostezka a lidi se tam chodili pocházet nezpevněnými cestičkami, což je další plus, a pokud jde o hlášky, ta "pane Douša, do toho, do toho" u nás na procházkách zlidověla. ()

mchnk

Nenásilný, jemný příběh o 14ti letem Pavlovi, který se návratem z lázní vrací do jiného světa, kde ho zdánlivě nečeká nic dobrého. Silná podpora z rodinného kruhu, a hlavně osobitá, mladá Zuzana Bydžovská, ho vrátí zpět do starých, dobrých kolejí. Pavel je opět pionýr, jenž je připraven na službu k obraně vlasti. Poučná komedie z prostředí paneláků z poloviny 70tých let. Panely, tapety, sedací soupravy, prostě normalizujeme a shromažďujeme Určitě plus za skvěle ztvárněné Petrovy představy. ()

vitekpe

"Neni za tim nejaka zenska? // Prosim Vas, vzdyt je to pionyr!" - - Hadrbolcova s luxusnim ucesem/parukou v divadle a jeji scenka s primarem kterej ji nepoznal je nejlepsi...stejne jako scenka s Augustou na fotbale. Klasicka sedmdesatkova sidlistni komedie pro mladez, trosku podobna sovetskym filmum. Ja s tim zadny problem nemam. Dlouhy, narozdil od hlavniho hrdiny, podstatne herectejsi vykon. Spousta znamych kvalitnich hercu a herecek, Pleskot, Popelikova, Bublikova, Drbohlavova, jen tu Belu Jurdovou jsem tam nejak nevidel... Pozorny divak si taky muze vsimnout ponechanych prereku v textu, coz ja osobne povazuju za velmi prijemne a prirozene, a co uz dneska nevidam. 3+ ()

zette

Dalsi z tech filmu, ktere si pamatuji z detstvi. Pravda, zaverecna pisnicka je nezapomenutelna, stejne jako Pavluv dedecek, ktery sazi jednu vtipnou perlu za druhou. Vtipnymi hlaskami je film prospikovany od zacatku do konce a me bavi i po letech. Zajimave herecke obsazeni, Richard Medek hraje kluka v puberte velmi verohodne. Nevim, jak pro dnesni mladez, ale ja myslim, ze je to pekny a usmevny film. ()

Willy Kufalt

Ach, ty známky... :D Není to sice hlavním tématem filmu, ale musím říct, že je to hodně úsměvný pocit rok po dostudování výšky vidět film, ve kterém se prakticky po celý čas řeší problémy typu čtyřky z fyziky a vzpomenout si u toho na vlastní trampoty se známkami. Třeba když jsem dokázal být ještě na střední škole půl dne vystrašený z jedné pětky za neudělaný domácí úkol nebo dva týdny prožívat depresi pro trojku na vysvědčení z předmětu pro mou další orientaci stejně nepříliš podstatného (zatímco dnes už na nějakých známkách z pár let starých vysvědčení stejně nezáleží... :o)). Ale teď k filmu: Dost průměrná, obyčejná, tradičně moralizující „teenagerská“ komedie z dob socialismu má alespoň výrazně nadprůměrnou kamerou Miroslava Ondříčka. Na autorský Papouškův film až překvapivě málo osobité, byť občas dojde na pár nápadů v podobě rozervných Pavlových představ, jinak spíše zaměnitelné s řadovou tvorbou. Když film diváka vybízí k přemýšlení nad něčím, co přímo z děje nevyplývá, pouze to člověku nezáměrně asociuje (viz. mou první polovinu komentu), je něco do jisté míry špatně. Ale příjemnou rodinnou atmosféru film určitě má, včetně závěrečné písničky, dětský výkon v hlavní roli (Richard Medek) patří rozhodně k těm povedeným a na jednou to i díky krátké stopáži lze skouknout, jo. 50% ()

• V úvodních titulcích je mezi jmény „dětských“ herců chybně uvedeno jméno Vlastimil Dlouhý, přestože se jmenoval Vladimír. (EKLEKTIK)