Besídka Divadla Sklep je proměnlivý divadelní útvar, revue složená z humorných scének, skečů, písní a tanců, které hrají sami jejich autoři a ve kterých se absurditám meze nekladou. Na představení se podílejí David Vávra, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Václav Marhoul, František Váša, Jiří Fero Burda, Lenka Vychodilová, Tereza Kučerová, Jana Hanáková, Marta Marinová a další. Představení je doprovázeno živou kapelou. Besídka je pořádaná speciálně k výročí založení ČT art a k výročí 50 let divadla a je vysílána v přímém přenosu z Divadla Dobeška. (Česká televize)

slunicko2

Ach, ten Sklep... 1) K divadlu Sklep jsem měl vždy poněkud ambivalentní vztah._____ 2) Vždy jsem uznával tvůrčí potenci jeho členů, parádní nápady a neochabující schopnost si hrát._____ 3) Ale měl jsem a mám i výhrady._____ 4) Nepřijde mi dobré postavit divadlo jenom na parodii._____ 5) Jak tomu obvykle bývá, s věkem přichází i určité opotřebení a únava. Herci jsou staří, ohraní, vykazují méně šarmu než dříve._____ 6) Vždy mi vadila i skutečnost, že jejich scénky jsou buď geniální nebo takové nijaké, anebo prostě příšerně mizerné. Dopředu to neodhadnu._____ 7) A tak i v tomto vydání besídky jsou scénky parádní - zejména ty v cizích jazycích - anglicky, rusky a německy, tanečky s utěrkami, lokomotiva či song Dovolená. To je tak 20 - 25 minut. Zbytek patří do těch dalších dvou kategorií._____ 8) Na závěr něco do slabikářů: Šukaly ještěrky na štěrku / šukaly malou baterku / pak se hrozně divily / že jim frndy svítily. ()

ostravak30

Předně musím poznamenat, že jsem moc nepobral tu informaci, že nešlo pouze o narozeninové představení ke kulatému výročí Divadla Sklep, ale též k výročí Čt art. Jako celek působila tato besídka místy opravdu jako besídka. Já jsem si ovšem poznamenal celou řadu výrazných momentů, které stály za to. Předně se jednalo o pořad, který nám nabídl i pohled do zákulisí, ačkoli zrovna toto jsem příliš nepochopil, neboť záběry byly doslova vteřinové a nic objevného jsme neviděli, takže se asi Čt jen chlubila, že tam má svou kameru. Nejvíc mě ale jinak zaujala snaha o porovnání starého s novým. Jak říkal M. Šteindler, že nemá rád paušalizování, že všechno na komunismu bylo špatně. Narodilo se mnoho velkých umělců a udělalo se plno dobrých děl, která dnes s oblibou reprízujeme. V souvislosti s tím jsme měli možnost vidět kupříkladu píseň lokomotivy s rudou hvězdou nebo ruské chorály, vzpomínku na dovolenou v Jugoslávii. V protikladu pak diváci mohli vidět scénku o gayích, tanec Haka, ovšem též ukázku rapu, parodie na Stand-Up Comedy či myšlenky striptérky u tyče, které ovšem přes hudbu nebylo moc slyšet. Divadlo zavzpomínalo o na slavné duety v podobě Alles Gute. A protagonisté neopomněli ani dát na závěr slovenskou píseň, co měla symbolizovat je nejspíš každému jasné. Akorát jsem nepochopil českou hymnu zpívanou v němčině. Jinak zaznělo mnoho písní, herci utíkali z kostýmu do kostýmu, byly lepší scénky a horší. Celkově mi to přišlo jako taková průměrná zábava, kde se mísily dobré věci s horšími. I tak je ale padesát let úctyhodné číslo, které by bez dobrých herců a oblíbenosti u diváků nebylo možné. ()

alienable

Nakonec se mi to snad ani nechce hodnotit. Přišlo mi, že tenhle druh humoru už má svou největší slávu za sebou. Pro skalní příznivce asi hezká vzpomínka. Pro mě smutně vyčpělá směsice dada, která mě moc nebaví, i když mi jejich poetika byla vždycky blízká. I tak jim patří gratulace, 50 let je úžasný číslo a někteří z nich svůj glanc neztratili. Napadá mě však k tomu velká řádka ale... ()